«ԿՐԹՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Կրթության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 3-րդ հոդվածի անվանումըառաջին ենթակետից հանել «նոր» բառը:
Հոդված 2. Օրենքի 15-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ 6-րդ կետերով.
«5. Պետական եւ հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների տվյալ տարվա մասնագիտությունների եւ ընդունելության քննությունների ցանկը կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի ներկայացմամբ հաստատում եւ մինչեւ տվյալ տարվա դեկտեմբերի 1-ը պաշտոնապես հրապարակում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը: Հաստատված ցանկում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելն արգելվում է:
Պետական եւ հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների տվյալ տարվա մասնագիտությունների եւ ընդունելության քննությունների ցանկը ներառում է`
1. կրթության ձեւը (առկա (ստացիոնար), հեռակա, դրսեկություն).
2. մասնագիտություններն ըստ բուհերի.
3.յուրաքանչյուր մասնագիտության համար նախատեսված ընդունելության քննությունների առարկաների
4.քննության ձեւը (մրցութային, ոչ մրցութային).
5. քննության տեսակը` գրավոր (թելադրություն, շարադրություն, թեսթ), բանավոր, հարցազրույց եւ այլն:
6. Պետական հանրակրթական դպրոցների ավարտական, ինչպես նաեւ պետական եւ հավատարմագրված ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ընդունելության քննությունների անցկացման համար նախապատրաստվող հարցաթերթիկները (հարցաշարերը, քննական հարցերը, խնդիրները եւ այլ առաջադրանքները) կազմվում են բացառապես պետական հանրակրթական դպրոցների (1-11-րդ դասարանների) կրթական ծրագրերով նախատեսված, կրթության պետական կառավարման լիազորված մարմնի կողմից պետական հանրակրթական դպրոցներում օգտագործման համար երաշխավորված եւ առնվազն մեկ ուսումնական տարվա ընթացքում պետական հանրակրթական դպրոցներում օգտագործված (դասավանդված) դասագրքերին, ձեռնարկներին, խնդրագրքերին եւ ժողովածուներին համապատասխան:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОБРАЗОВАНИИ"
Статья 1. Из подпункта первого статьи 3 Закона Республики Армения ,,Об образовании" слово ,,новым" исключить.
Статья 2. Статью 15 Закона дополнить новыми пунктами 5 и 6 следующего содержания:
,,5. Перечень специальностей и приемных экзаменов на данный год в государственных и аккредитованных негосударственных высших учебных заведениях утверждает и официально публикует до 1 декабря текущего года Правительство Республики Армения по представлению уполномоченного органа государственного управления образованием. Внесение изменений и дополнений в утвержденный список запрещается.
Перечень специальностей и приемных экзаменов на данный год в государственных и аккредитованных негосударственных высших учебных заведениях включает в себя:
1) форму образования (очная (стационарная), заочная, экстернат);
2) специальности по вузам;
3) наименование предметов приемных экзаменов, предусмотренных для каждой специальности;
4) форма экзамена (конкурсный, неконкурсный);
5) вид экзамена – письменный (диктант, изложение, тест), устный, собеседование и т д.
6. Вопросные листы (тесты, экзаменационные вопросы, задачи и другие задания), подготавливаемые для проведения выпускных экзаменов в государственных общеобразовательных школах, а также для приемных экземенов в государственных и аккредитованных негосударственных высших учебных заведениях, составляются исключительно в соответствии с учебниками, пособиями, задачниками и сборниками, предусмотренными общеобразовательными программами государственных общеобразовательных школ (1-11 классы), рекомендованными уполномоченным органом государственного управления образованием для государственных общеобразовательных школ и использованными (преподаваемыми по ним) в государственных общеобразовательных школах не менее чем в течение одного учебного года.".