«ՀԱՐԿԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (12 մայիսի 1997 թվականի, ՀՕ-107) 111 -րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հարկման նպատակով փոխկապակցված անձինք ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք են, որոնք կարող են ազդեցություն ունենալ ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց ձեռնարկատիրական գործունեության վրա:
Իրավաբանական անձի փոխկապակցված անձինք են՝
- կառավարման մարմնի անդամը, ինչպես նաեւ միանձնյա գործադիր մարմնի իրավասություններն իրականացնող անձը,
- անձը, որը պատկանում է անձանց խմբին, որին պատկանում է տվյալ իրավաբանական անձը,
- անձինք, որոնք իրավունք ունեն տնօրինել տվյալ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալի կամ քվեարկող փայաբաժնի 20 տոկոսից ավելին,
- իրավաբանական անձը, որի մեջ տվյալ իրավաբանական անձն իրավունք ունի տնօրինել նրա կանոնադրական կապիտալի կամ քվեարկող փայաբաժնի 20 տոկոսից ավելին,
- իրավաբանական անձը, որի քվեարկող փայաբաժնի 20 տոկոսից ավելին տնօրինող անձը կամ անձանց խումբը միաժամանակ տնօրինում է տվյալ իրավաբանական անձի քվեարկող փայաբաժնի 20 տոկոսից ավելին:
Անհատ ձեռնարկատիրոջ փոխկապակցված անձինք են՝
- անձը, որն ընդգրկված է անձանց խմբի մեջ, որին պատկանում է տվյալ անհատ ձեռնարկատերը,
- իրավաբանական անձը, որի մեջ անհատ ձեռնարկատերն իրավունք ունի տնօրինել տվյալ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալի կամ քվեարկող փայաբաժնի 20 տոկոսից ավելին:
Սույն հոդվածի կիրառման իմաստով անձանց խումբ է համարվում իրավաբանական եւ (կամ) ֆիզիկական անձանց խումբը, որը բավարարում է հետեւյալ պայմաններից որեւէ մեկը.
- անձը կամ մի քանի անձինք պայմանագրի (համաձայնեցված գործողությունների) արդյունքում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրավունք ունեն ուղղակի կամ անուղղակի կերպով տնօրինել (այդ թվում` առուվաճառքի, լիազորագրային կառավարման, համատեղ գործունեության պայմանագրերի, հանձնարարականի կամ այլ գործարքների միջոցով) իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալի կամ քվեարկող փայաբաժնի 50 տոկոսից ավելին,
- անձը կամ մի քանի անձինք պայմանագրի հիման վրա կամ այլ ձեւով հնարավորություն են ստանում կանխորոշել այլ անձի կամ անձանց կողմից ընդունվող որոշումները (այդ թվում` ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու պայմանները) կամ իրականացնել գործադիր մարմնի իրավասությունները,
- անձն իրավունք ունի նշանակել միանձնյա գործադիր մարմին եւ (կամ) իրավաբանական անձի կոլեկտիվ գործադիր մարմնի կազմի կեսից ավելին, եւ (կամ) նրա առաջարկությամբ ընտրվել է իրավաբանական անձի կառավարման մարմնի կազմի կեսից ավելին,
- ֆիզիկական անձն իրականացնում է իրավաբանական անձի գործադիր մարմնի իրավասությունները,
- նույն իրավաբանական անձի առաջարկությամբ ընտրված ֆիզիկական անձինք, նրանց ամուսինները, ծնողները, երեխաները, եղբայրները, քույրերը, եւ (կամ) այլ անձինք կազմում են երկու կամ ավելի իրավաբանական անձանց կառավարման մարմնի կազմի կեսից ավելին, կամ նույն իրավաբանական անձի առաջարկությամբ ընտրված են մեկից ավելի իրավաբանական անձանց կառավարման մարմնի կազմի կեսից ավելին,
- նույն ֆիզիկական անձինք, նրանց ամուսինները, ծնողները, երեխաները, եղբայրները, քույրերը եւ (կամ) իրավաբանական անձինք իրավունք են ստանում տնօրինել մեկից ավելի իրավաբանական անձանց քվեարկող փայաբաժնի կեսից ավելին,
- ֆիզիկական եւ (կամ) իրավաբանական անձինք իրավունք ունեն ինքնուրույն կամ իրենց ներկայացուցիչների միջոցով գումարային տնօրինել մեկ իրավաբանական անձի կանոնադրական կապիտալի քվեարկող փայաբաժնի կեսից ավելին, եւ միաժամանակ նույն ֆիզիկական անձինք, նրանց ամուսինները, ծնողները, երեխաները, եղբայրները, քույրերը եւ (կամ) նույն իրավաբանական անձի կողմից առաջարկված անձինք կազմում են իրավաբանական անձի կառավարման մարմնի կազմի կեսից ավելին,
- ֆիզիկական անձինք ամուսիններ են, ծնողներ, երեխաներ, եղբայրներ կամ քույրեր:»:
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունն առաջին եւ երրորդ «բանկի» բառից հետո լրացնել «կամ վարկային կազմակերպության» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 26-րդ հոդվածում առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չգրանցված կամ հարկային մարմիններում օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չհաշվառված կամ առանց լիցենզիայի կամ տվյալ գործունեությամբ զբաղվելու համար օրենսդրությամբ թույլատրված վայրերից դուրս այդ գործունեությամբ զբաղվող անձանց կողմից ձեռնարկատիրական կամ լիցենզավորման ենթակա գործունեությամբ զբաղվելու դեպքում (ապօրինի գործունեություն)` գանձվում է տուգանք՝ այդ գործունեության արդյունքում հարկային օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հաշվարկված իրացման շրջանառության (համախառն եկամտի) 50 տոկոսի չափով,
վերոհիշյալ տուգանքը նշանակելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում, սույն հոդվածի առաջին մասում նշված խախտումը կրկնելու դեպքում` իրացման շրջանառության (համախառն եկամտի) 100 տոկոսի չափով:
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ արգելված գործունեությամբ զբաղվող անձանցից բացի, օրենքով սահմանված պատասխանատվության այլ միջոցների կիրառումից գանձվում է նաեւ տուգանք` այդ գործունեության արդյունքում հարկային օրենսդրությամբ («Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 22-րդ հոդվածով) սահմանված կարգով հաշվարկված իրացման շրջանառության (համախառն եկամտի) 100 տոկոսի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 28-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ`
«Գնորդի պահանջով մատակարարվող ապրանքների, մատուցվող ծառայությունների, կատարվող աշխատանքների գործարքների համար հաշվարկային փաստաթուղթ (այդ թվում՝ եկամուտները, ծախսերը հիմնավորող կամ հարկային հաշիվ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով դուրս չգրելու դեպքում կազմակերպություններից եւ անհատ ձեռնարկատերերից գանձվում է տուգանք`
եթե այդ գործարքների լրիվ արժեքով հատուցման գումարը կազմում է մինչեւ մեկ միլիոն դրամ` 150 հազար դրամի չափով,
եթե այդ գործարքների լրիվ արժեքով հատուցման գումարը կազմում է մեկ միլիոն դրամ եւ ավելի` այդ գործարքների լրիվ արժեքով հատուցման գումարի 25 տոկոսի չափով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 29-րդ հոդվածում «28» թիվը փոխարինել «281 » թվով:
Հոդված 6. Օրենքի 31-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով`
«Առանց ապրանքների մատակարարման կամ ծառայությունների մատուցման հարկային հաշիվներ կամ հաշվարկային այլ փաստաթղթեր դուրս գրող անձանց ցանկի հրապարակման հաջորդ օրվանից այդ անձանց դուրս գրած բոլոր հարկային հաշիվները կամ հաշվարկային փաստաթղթերը հարկերի հաշվարկման եւ (կամ) հաշվանցումների համար չեն կարող հիմք հանդիսանալ: Սույն հոդվածում նշված ցանկը հրապարակում է հարկային մարմնի ղեկավարը` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 7. Օրենքի 33-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ`
«Ուղղակի հարկերի (շահութահարկ, եկամտահարկ) գծով տարեկան կանխավճարային մուծումների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված եկամտահարկի նվազագույն չափի եւ վերջնական հարկային պարտավորության միջեւ առաջացող բացասական տարբերությունը հաշվանցվում (պակասեցվում) է սույն հոդվածով սահմանված կարգով, եթե այդ հարկատեսակների մասին օրենքներով այլ բան նախատեսված չէ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НАЛОГАХ"
Статья 1. Текст статьи 111 Закона Республики Армения ,,О налогах" (12 мая 1997 года, ЗР-107) изложить в следующей редакции:
,,Для целей налогообложения аффилированными лицами считаются физические и юридические лица, которые могут оказывать влияние на предпринимательскую деятельность физических и юридических лиц.
Аффилированными лицами юридического лица являются:
- член органа управления, а также лицо, осуществляющее правомочия единоличного учредительного органа,
- лицо, относящееся к группе лиц, которой принадлежит данное юридическое лицо,
- лица, имеющие право владеть более чем 20 процентами уставного капитала или голосующего пая юридического лица,
- юридическое лицо, в котором данное юридическое лицо имеет право владеть более чем 20 процентами его уставного капитала или голосующего пая,
- юридическое лицо, в котором лицо или группа лиц, владеющие более чем 20 процентами голосующего пая, владеют одновременно более чем 20 процентами голосующего пая данного юридического лица.
Аффилированными лицами индивидуального предпринимателя являются:
- лицо, включенное в группу лиц, которой принадлежит данный индивидуальный предприниматель, - юридическое лицо, в котором индивидуальный предприниматель имеет право владеть более чем 20 процентами уставного капитала или голосующего пая данного юридического лица.
По смыслу применения настоящей статьи группой лиц считается группа юридических и (или) физических лиц, отвечающая одному из следующих условий:
- лицо или несколько лиц в результате договора (согласованных действий) в установленном законодательством порядке имеют право прямо или косвенно владеть (в том числе по договорам купли-продажи, доверительного управления, о совместной деятельности, по поручительству или другим сделкам) более чем 50 процентами уставного капитала или голосующего пая юридического лица, - лицо или несколько лиц получают возможность на основании договора или иным образом предопределять принимаемые другим лицом или другими лицами решения (в том числе условия осуществления предпринимательской деятельности) либо осуществлять правомочия исполнительного органа, - лицо имеет право назначать единоличный исполнительный орган, и (или) более половины состава коллективного исполнительного органа юридического лица, и (или) по его предложению избрано более половины состава органа управления юридического лица,
- физическое лицо осуществляет правомочия исполнительного органа юридического лица,
- избранные по предложению того же юридического лица физические лица, их супруги, родители, дети, братья, сестры и (или) другие лица составляют более половины состава органа управления двух или более юридических лиц либо по предложению одного и того же юридического лица избрано более половины состава органа управления более чем одного юридического лица,
- одни и те же физические лица, их супруги, родители, дети, братья, сестры и (или) юридические лица получают право владеть более чем половиной голосующего пая более чем одного юридического лица,
- физические и (или) юридические лица имеют право самостоятельно или через своих представителей владеть в сумме более чем половиной голосующего пая уставного капитала одного юридического лица, и одновременно те же физические лица, их супруги, родители, дети, братья, сестры и (или) лица, предложенные тем же юридическим лицом, составляют более половины состава органа управления юридического лица,
- физические лица являются супругами, родителями, детьми, братьями или сестрами.".
Статья 2. Абзац второй статьи 13 Закона после слова ,,банком" дополнить словами ,,или кредитной организацией", после слова ,,банка" дополнить словами ,,или кредитной организации".
Статья 3. В статье 26 Закона абзац первый изложить в следующей редакции:
,,В случае занятия предпринимательской или подлежащей лицензированию деятельностью лицами, не зарегистрированными в установленном законодательством Республики Армения порядке, или не состоящими в установленном закондательством порядке на учете в налоговых органах, или не имеющими лицензии, или занимающимися такой деятельностью за пределами мест, разрешенных законодательством для занятия данной деятельностью (незаконная деятельность), с них взыскивается штраф в размере 50 проценов оборота реализации (валового дохода), исчисленного по результатам этой деятельности в установленном налоговым законодательством порядке,
в случае повторения указанного в части первой настоящей статьи нарушения в течение одного года после назначения вышеуказанного штрафа – в размере 100 процентов оборота реализации (валового дохода).
Кроме применения иных установленных законом мер ответственности в отношении лиц, занимающихся запрещенной законодательством Республики Армения деятельностью, с них взыскавается также штраф в размере 100 процентов оборота реализации (валового дохода), исчисленного по результатам этой деятельности в установленном налоговым законодательством порядке (статьей 22 Закона Республики Армения ,,О налогах").".
Статья 4. Статью 28 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,В случае, если по требованию покупателя не выписывается в установленном законодательством Республики Армения порядке расчетный документ по сделкам с поставляемой продукцией, оказываемыми услугами, производимыми работами (в том числе документ, обосновывающий доходы, расходы или налоговый счет), с организаций и индивидуальных предпринимателей взыскивается штраф:
в размере 150 тысяч драмов, если сумма возмещения по полной стоимости этих сделок составляет до одного миллиона драмов,
в размере 25 процентов от суммы возмещения по полной стоимости этих сделок, если сумма возмещения по полной стоимости этих сделок составляет один миллион драмов и выше.".
Статья 5. В статье 29 Закона цифры ,,28" заменить цифрами ,,281 ".
Статья 6. Статью 31 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,Со дня, следующего за днем опубликования перечня лиц, выписывающих налоговые счета или иные расчетные документы без поставки продукции или оказания услуг, все выписанные этими лицами налоговые счета или расчетные документы не могут являться основанием для исчисления налогов и (или) зачета. Указанный в настоящей статье перечень публикуется руководителем налогового органа в порядке, установленном Правительством Республики Армения.".
Статья 7. Статью 33 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Отрицательная разница, возникающая между годовыми авансовыми платежами по прямым налогам (налог на прибыль, подоходный налог), а также установленным законом минимальным размером подоходного налога и окончательным налоговым обязательством, засчитывается (вычитывается) в порядке, установленном настоящей статьей, если законами о данных видах налогов не предусмотрено иное.".