«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 5-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «գ» ենթակետով՝
«գ) Հայաստանի Հանրապետության արժույթի թողարկումը, դրամաշրջանառության կազմակերպումը եւ կարգավորումը:».
բ) 2-րդ կետում՝
- հանել «ա» ենթակետը եւ այդ կապակցությամբ «բ»-«է» ենթակետերը համարել «ա»-«զ» ենթակետեր,
- նախկին «զ» ենթակետը «համակարգի» բառից հետո լրացնել «այդ թվում՝ վճարահաշվարկային ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների, որոնք բանկ չեն» բառերով,
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» ենթակետ՝
«է) իրականացնում է դրամավարկային եւ բանկային վիճակագրության հավաքագրումը, ամփոփումը եւ հրապարակումը (վարչական վիճակագրություն):»:
Հոդված 2. Օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին կետից «նյութական» բառից հետո հանել «այլ» բառը:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին կետից հանել «վերավաճառելու պայմանով» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Կենտրոնական բանկի կապիտալը ներառում է կանոնադրական կապիտալը, գլխավոր պահուստը, արտարժույթի, թանկարժեք մետաղների, արժեթղթերի, հիմնական միջոցների եւ այլ ակտիվների վերագնահատման պահուստները, չբաշխված շահույթը եւ շահույթը:»:
Հոդված 5. Օրենքի 13-րդ հոդվածում՝
ա) «գ», «դ» եւ «ե» ենթակետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«գ) Կենտրոնական բանկի գրանցած բանկերից, այլ հաճախորդներից եւ պայմանագրային պարտավորություններից գանձած տույժերը (այդ թվում՝ բանկերի կողմից պարտադիր պահուստավորումը սահմանված կարգով չկատարելու համար) ու տուգանքները.
դ) արտարժույթի, թանկարժեք մետաղների եւ դրամագիտական արժեքների հաշվեկշռային արժեքից բարձր գնով վաճառքից ստացված եկամուտները.
ե) հիմնական միջոցների, ոչ նյութական ակտիվների հաշվեկշռային արժեքից բարձր գնով իրացումից եւ պաշարների իրացումից ստացված եկամուտները.».
բ) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«3. Կենտրոնական բանկի ծախսերն են՝
ա) գործառնական ծախսերը, դրանք են՝
- ներգրավված դեպոզիտների, ստացված վարկերի, թողարկված արժեթղթերի, հաճախորդների հաշիվների մնացորդների դիմաց հաշվարկված տոկոսները,
- թղթադրամի, մետաղադրամի եւ դրամագիտական արժեքների թողարկման, փոխադրման, պահպանման եւ ոչնչացման հետ կապված ծախսերը,
- բանկային գործառնությունների իրականացման ընթացքում վճարված բոլոր տեսակի կոմիսիոն եւ այլ վճարները,
- արտարժույթի, արժեթղթերի, թանկարժեք մետաղների եւ այլ ակտիվների վերագնահատումից առաջացած կորուստները,
- արտարժույթի, արժեթղթերի, թանկարժեք մետաղների եւ դրամագիտական արժեքների հաշվեկշռային արժեքից ու առքի գնից ցածր գնով իրացումից առաջացած կորուստները,
- հիմնական միջոցների, ոչ նյութական ակտիվների եւ պաշարների վերագնահատման, հիմնական միջոցների, ոչ նյութական ակտիվների հաշվեկշռային արժեքից ցածր գնով իրացումից, ինչպես նաեւ պաշարների իրացումից առաջացած ծախսերը,
- անհուսալի վարկերի, դեբիտորական պարտքերի, դրամագիտական արժեքների եւ այլ ակտիվների ապահովման պահուստների ձեւավորման եւ հաշվեկշռից դուրսգրման հետ կապված ծախսերը,
- հիմնական միջոցների մաշվածքի հետ կապված ծախսերը,
- բանկի գործունեության հետ կապված բոլոր տեսակի ծառայությունների դիմաց վճարները,
- միջազգային պահուստների կառավարման հետ կապված ծախսերը,
- վճարային համակարգերի սպասարկման հետ կապված ծախսերը,
- պետական արտաքին պարտքի սպասարկման գծով ծախսերը,
- Կենտրոնական բանկի այլ ակտիվների՝ շենքերի, շինությունների, հիմնական միջոցների եւ պաշարների պահպանման, սպասարկման, շահագործման եւ ապահովագրման հետ կապված ծախսերը,
- աուդիտի եւ խորհրդատվական ծառայությունների դիմաց վճարները,
- Կենտրոնական բանկի առջեւ դրված խնդիրների իրականացման հետ կապված այլ ծախսեր.
բ) վարչական ծախսերը, դրանք են՝
- ապարատի պահպանման ծախսերը (աշխատակիցների աշխատավարձ, պարգեւատրում, կենսաթոշակային հիմնադրամին մուծումներ, անձնակազմի ուսուցում եւ վերապատրաստում, գործուղման եւ ներկայացուցչական ծախսեր, ծառայողական փոխադրամիջոցների շահագործման ծախսեր, սոցիալական ապահովության այլ ծախսեր),
- լրատվական տեղեկատվության եւ մասնագիտական գրականության ձեռքբերման ծախսերը,
- տնտեսական նյութերի եւ արագամաշ առարկաների դուրսգրման հետ կապված ծախսերը,
- ծառայողական նպատակներով օգտագործվող կապի միջոցների հետ կապված ծախսերը,
- չնախատեսված ծախսերը (ծախսերի պահուստ):».
գ) 4-րդ կետի «ա» ենթակետի երրորդ պարբերությունը «այլ հիմնական միջոցների ձեռքբերում» բառերից հետո լրացնել «եւ կապիտալ վերանորոգում» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Կենտրոնական բանկում հաշվապահական հաշվառումը վարվում է Կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից սահմանված կարգով՝ Հայաստանի Հանրապետության հաշվապահական հաշվառման ստանդարտներին համապատասխան:»:
Հոդված 7. Օրենքի 20-րդ հոդվածում՝
- «գ» եւ «դ» ենթակետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«գ) հաստատում է Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող բաց շուկայական գործառնությունների, տրամադրվող վարկերի եւ ներգրավվող ավանդների սահմանաքանակներն ու տոկոսադրույքները.
դ) հաստատում է բանկերի կողմից Կենտրոնական բանկում պարտադիր պահուստավորում իրականացնելու կարգը եւ պայմանները.»,
- «ժզ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ժզ) օրենքով սահմանված կարգով տալիս է բանկային գործունեության եւ այլ լիցենզիաներ, ուժը կորցրած կամ անվավեր է ճանաչում դրանք, սահմանում է բանկերի եւ այլ անձանց լիցենզավորման կարգը.»,
- «ժէ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ժէ) «Բանկերի սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքին համապատասխան՝ բանկին ճանաչում է անվճարունակ, հարուցում է անվճարունակ բանկի սնանկացման ընթացակարգը, իրականացնում է այդ օրենքով սահմանված այլ լիազորություններ, ընդունում է բանկերի վերակազմակերպման հետ կապված օրենքներով նախատեսված որոշումներ.»,
- «ի» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«ի) նախնական համաձայնություն է տալիս կամ մերժում է բանկերի կանոնադրական հիմնադրամում նշանակալից մասնակցության ձեռքբերմանը.»,
- «իա» ենթակետը «ստուգումներ» բառից հետո լրացնել «, վերստուգումներ» բառով.
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իբ»-«իը» ենթակետեր`
«իբ) լիցենզավորում է բանկային աուդիտ իրականացնող կազմակերպություններին, սահմանում է բանկերում ներքին հսկողության իրականացման նվազագույն պայմանները.
իգ) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի հետ համատեղ սահմանում է պետական արժեթղթերի թողարկման եւ շրջանառության կարգը, պայմանները եւ կանոնները.
իդ) ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության վճարահաշվարկային հարաբերությունները եւ դրամաշրջանառությունը կանոնակարգող իրավական ակտերը.
իե) սահմանում է բանկերի կողմից ավանդների վերադարձելիությունն ապահովող բանկային ավանդների երաշխիքային հիմնադրամին երաշխիքային վճարների վճարման չափը, դրանց հաշվարկման կարգը, գանձման պարբերականությունը եւ իրականացնում է ավանդների վերադարձելիության հետ կապված այլ լիազորություններ.
իզ) հաստատում է Կենտրոնական բանկի պաշտոնական եւ այլ պարբերականների թողարկման եւ հրապարակման կարգն ու պայմանները.
իէ) տալիս է Կենտրոնական բանկի նորմատիվ ակտերի պարզաբանումները.
իը) սահմանում է բանկերի համար պարտադիր կատարման ենթակա վարկային ռիսկի գնահատման կանոնակարգը, այն անձանց նկատմամբ վերահսկողություն իրականացնելու կարգը եւ պայմանները, որոնց հաշվեկշիռներն օրենքով եւ Կենտրոնական բանկի իրավական ակտերով սահմանված կարգով բանկը միավորում է իր հաշվեկշռում (համախմբված հաշվեկշիռ).»,
- այդ կապակցությամբ նախկին «իբ» ենթակետը համարել «իթ» ենթակետ:
Հոդված 8. Օրենքի 21-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով՝
«5. Անհրաժեշտության դեպքում Կենտրոնական բանկի խորհուրդն իր սահմանած աշխատանքի կանոնակարգի համաձայն կարող է որոշումներ ընդունել հարցման կարգով: Հարցման կարգով որոշումն ընդունվում է սույն հոդվածի 3-րդ կետով սահմանված քվեարկության կարգով:»:
Հոդված 9. Օրենքի 25-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Կենտրոնական բանկի վերստուգիչ խումբը Կենտրոնական բանկի հատուկ կառուցվածքային ստորաբաժանումն է: Վերստուգիչ խմբի աշխատանքը ղեկավարում է գլխավոր վերստուգիչը: Գլխավոր վերստուգիչին եւ վերստուգիչ խմբի անդամներին Կենտրոնական բանկի նախագահի առաջարկով նշանակում եւ ազատում է աշխատանքից Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:»:
Հոդված 10. Օրենքի 32-րդ հոդվածում՝
- հանել «կառավարության լիազորված մարմնի հետ համատեղ սահմանած կարգով եւ պայմաններով» բառերը,
- «ա» ենթակետը շարունակել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«հանդիսանում է կառավարության լիազորած մարմնի թողարկած պարտատոմսերի կենտրոնական պահառու.»:
Հոդված 11. Օրենքի 33-րդ հոդվածի 3-րդ կետի առաջին նախադասությունում «Կառավարությունը» բառը փոխարինել «Կառավարության լիազորած մարմինները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայությունը» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 34-րդ հոդվածում՝
- 1-ին կետի «սույն հոդվածով» բառերը փոխարինել «սույն օրենքով» բառերով,
- հանել 2-րդ, 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերը եւ այդ կապակցությամբ՝ նաեւ 1-ին կետի համարակալումը:
Հոդված 13. Օրենքի 35-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով՝
«3. Կենտրոնական բանկի սահմանած կարգով եւ պայմաններով Կենտրոնական բանկում ստեղծվում է բանկերի հաճախորդների վարկարժանության տեղեկատվական համակարգ՝ վարկային ռեգիստր, որին պարտադիր մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բոլոր բանկերը:»:
Հոդված 14. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 1-ին կետը «գործունեության» բառից հետո լրացնել «հիմնական եւ այլ տնտեսական» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի 37-րդ հոդվածի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«5. Պարտադիր պահուստավորումը սահմանված կարգով չկատարելու դեպքում Կենտրոնական բանկը բանկից տույժ է գանձում՝ Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած չափով, բայց ոչ ավելի, քան միջին հաշվով պակաս պահուստավորված յուրաքանչյուր օրվա համար պակաս պահուստավորված գումարի մեկ տոկոսը:»:
Հոդված 16. Օրենքի 46-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Կենտրոնական բանկն իր սահմանած կարգով անվճար փոխանակում է հնամաշ եւ վնասված, սակայն վճարունակության հատկանիշներին համապատասխանող թղթադրամներն ու մետաղադրամները՝ առանց գումարային սահմանափակումների:
2. Կենտրոնական բանկի սահմանած թղթադրամի եւ մետաղադրամի պաշտպանական եւ վճարունակության հատկանիշներին չհամապատասխանող արժույթը չի հատուցվում Կենտրոնական բանկի կողմից եւ հանվում է շրջանառությունից:»:
Հոդված 17. Օրենքի 47-րդ հոդվածի 1-ին կետի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Կենտրոնական բանկը կարող է թողարկված ցանկացած թղթադրամը կամ մետաղադրամը շրջանառությունից հետ կանչել եւ հանել՝ թողարկելով նոր պաշտպանական հատկանիշներով նույն անվանական արժեքով թղթադրամ կամ մետաղադրամ կամ նոր անվանական արժեքով այլ թղթադրամ կամ մետաղադրամ:»:
Հոդված 18. Օրենքի 49-րդ հոդվածում՝
ա) վերնագրի «Արտարժութային» բառը փոխարինել «Արժութային» բառով.
բ) 2-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» ենթակետով՝
«ե) իրականացնել օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ:»:
Հոդված 19. Օրենքի 50-րդ հոդվածի վերնագրի «Արտարժութային» բառը փոխարինել «Արժութային» բառով:
Հոդված 20. Օրենքի 56-րդ հոդվածի «ա» ենթակետից հանել երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 21. Օրենքը 7-րդ գլխից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 71 –րդ գլխով՝
«ԳԼՈՒԽ 71 . ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐՈՒՄԸ
Հոդված531 . Պարտադիր երաշխավորման օբյեկտը
Բանկերը պարտավոր են սույն գլխով սահմանված կարգով երաշխավորել ֆիզիկական անձանցից ներգրավված բոլոր տեսակի դրամային եւ արտարժութային ավանդները՝ Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած չափով: Ընդ որում, արտարժութային ավանդների դրամային համարժեքությունը որոշվում է ավանդի՝ բանկ մուտք լինելու օրվա, իսկ ավանդի գումարին տոկոսների հավելագրման դեպքում՝ այդ տոկոսների հավելագրման օրվա դրությամբ Կենտրոնական բանկի սահմանած հաշվարկային փոխարժեքով: Մեկ անձի եւ նրա հետ փոխկապակցված անձանց մեկ բանկում ունեցած բոլոր ավանդները համարվում են մեկ ավանդ:
Հոդված 532 . Երաշխիքային վճարները
Կենտրոնական բանկը բացում, վարում եւ կառավարում է բանկային ավանդների երաշխավորման հատուկ հիմնադրամ, որի օգտին բանկերը կատարում են երաշխիքային վճարների վճարումը: Երաշխիքային վճարների չափը, հաշվարկման եւ հիմնադրամի միջոցների կառավարման կարգը սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը: Երաշխիքային վճարները Կենտրոնական բանկը գանձում է Կենտրոնական բանկում գտնվող բանկերի թղթակցային հաշիվներից՝ Կենտրոնական բանկի նորմատիվ-իրավական ակտերով սահմանված պարբերականությամբ: Իսկ թղթակցային հաշիվներում համապատասխան գումարի բացակայության դեպքում այդ գումարի վրա հաշվարկվում են տոկոսներ՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 411-րդ հոդվածով սահմանված չափով:
Հոդված 533 . Երաշխավորված գումարը եւ երաշխավորված գումարի ստացման դեպքերը
Երաշխավորված գումարի ստացման դեպք է համարվում «Բանկերի սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով Կենտրոնական բանկի դիմումի հիման վրա դատարանի կողմից բանկին սնանկ ճանաչելը:
Երաշխավորված գումարի առավելագույն չափ է հանդիսանում երաշխավորված գումարի ստացման դեպքի օրվա դրությամբ բանկում առկա ավանդի ամբողջ գումարը, բայց ոչ ավելի, քան Կենտրոնական բանկի խորհրդի սահմանած դրամային կամ դրան համարժեք արտարժութային գումարի չափը: Ընդ որում, արտարժույթի համարժեքությունը որոշվում է սույն օրենքի 531 -րդ հոդվածով սահմանված կարգով: Երաշխավորված գումարի հատուցման կարգը, պայմանները, հերթականությունը եւ ժամկետները սահմանում է Կենտրոնական բանկի խորհուրդը:
Հոդված 534 . Հատուցված երաշխավորված գումարի ստացման դիմաց Կենտրոնական բանկի պահանջի իրավունքը
Երաշխավորված գումարը հատուցելուց հետո Կենտրոնական բանկը հատուցված գումարների չափով պահանջ է ձեռք բերում սնանկ բանկի նկատմամբ:
Հոդված 535 . Բանկային ավանդների երաշխավորման հատուկ հիմնադրամի ձեւավորումը
Բանկային ավանդների երաշխավորման հատուկ հիմնադրամին վճարված երաշխիքային վճարների գումարները, դրանց վրա հաշվարկված տոկոսները, այդ գումարների օգտագործումից ստացված եկամուտները, Կենտրոնական բանկի կողմից հատուցված եւ սնանկ բանկերի նկատմամբ ձեռք բերած պահանջի հիման վրա սնանկ բանկերից ստացված երաշխիքային վճարների գումարները ֆինանսական տարվա արդյունքներով չեն փոխանցվում Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջե եւ կուտակվում են բանկային ավանդների երաշխավորման հատուկ հիմնադրամում:
Հոդված 22. Օրենքի 57-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Կենտրոնական բանկի նորմատիվ եւ անհատական իրավական ակտերը կարող են բողոքարկվել դատարան՝ օրենքով նախատեսված դեպքերում: Կենտրոնական բանկի նորմատիվ եւ անհատական իրավական ակտերի գործողությունը գործի ամբողջ դատական քննության ընթացքում չի կասեցվում:»:
Հոդված 23. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից, բացառությամբ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով նոր խմբագրությամբ շարադրված «ժէ» ենթակետի, որն ուժի մեջ է մտնում «Բանկերի սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահից:
Սույն օրենքի 21-րդ հոդվածով սահմանված կարգով բանկերի կողմից երաշխիքային վճարների վճարումն իրականացվում է 2003 թվականի հուլիսի 1-ից, իսկ երաշխավորված գումարների հատուցումը՝ 2005 թվականի հուլիսի 1-ից:

а) пункт 1 дополнить подпунктом ,,в" следующего содержания:
- прежний подпункт ,,е" после слова ,,системы" дополнить словами ,, ,в том числе оказывающих платежно-расчетные услуги организаций, не являющихся банком",
- пункт дополнить подпунктом ,,ж" следующего содержания:
,,ж) собирает, подытоживает и публикует денежно-кредитную и банковскую статистику (административная статистика).".
Статья 2. В пункте 1 статьи 9 Закона после слова ,,хранение" исключить слово ,,иные".
Статья 3. Из пункта 1 статьи 10 Закона исключить слова ,,с условием перепродажи".
Статья 4. Пункт 1 статьи 11 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Капитал Центрального банка включает в себя уставный капитал, главный резерв, резервы переоценки иностранной валюты, драгоценных металлов, ценных бумаг, основных средств и иных активов, нераспределенную прибыль и прибыль.".
а) подпункты ,,в", ,,г" и ,,д" изложить в следующей редакции:
,,в) пени (в том числе за невыполнение банками обязательного резервирования в установленном порядке) и штрафы, взысканные с банков, зарегистрированных Центральным банком, других клиентов и по договорным обязательствам;
г) доходы от продажи иностранной валюты, драгоценных металлов и нумизматических ценностей по цене выше балансовой стоимости;
д) доходы от реализации основных средств, нематериальных активов по цене выше балансовой стоимости и от реализации резервов;";
,,3. К расходам Центрального банка относятся:
- проценты, начисленные по привлеченным депозитам, полученным кредитам, выпущенным ценным бумагам, остаткам на счетах клиентов,
- расходы, связанные с выпуском, перевозкой, хранением и уничтожением бумажных, металлических денег и нумизматических ценностей,
- все виды комиссионных и других платежей, выплаченных в ходе осуществления банковских операций,
- убытки, образовавшиеся от переоценки иностранной валюты, ценных бумаг, драгоценных металлов и иных активов,
- убытки, образовавшиеся от реализации иностранной валюты, ценных бумаг, драгоценных металлов и нумизматических ценностей по цене ниже балансовой стоимости и покупной цены,
- расходы, образовавшиеся от реализации основных средств, нематериальных активов и запасов по цене ниже стоимости переоценки, от реализации основных средств, нематериальных активов по цене ниже балансовой стоимости, а также от реализации запасов,
- расходы, связанные с формированием и списанием с баланса резервов обеспечения безнадежных кредитов, дебиторских задолженностей, нумизматических ценностей и иных активов,
- расходы, связанные с износом основных средств,
- выплаты по всем видам услуг, связанных с деятельностью банка,
- расходы, связанные с управлением международными резервами,
- расходы, связанные с обслуживанием платежных систем,
- расходы по линии обслуживания государственного внешнего долга,
- расходы, связанные с содержанием, обслуживанием, эксплуатацией и страхованием иных активов Центрального банка – зданий, сооружений, основных средств и запасов,
- выплаты по аудиту и консультационным услугам;
- расходы, связанные с осуществлением задач, стоящих перед Центральным банком;
- расходы на содержание аппарата (заработная плата, премии сотрудников, взносы в Пенсионный фонд, обучение и переподготовка персонала, командировочные и представительские расходы, расходы на эксплуатацию служебного транспорта и иные расходы на социальное обеспечение),
- расходы на приобретение справочной информации и специальной литературы,
- расходы, связанные со списанием хозяйственных материалов и быстроизнашивающегося инвентаря,
- расходы, связанные со средствами связи, используемыми в служебных целях,
- непредвиденные расходы (резерв расходов).";
в) абзац третий подпункта ,,а" пункта 4 после слова ,,приобретение" дополнить словами ,,и капитальный ремонт".
Статья 6. Пункт 1 статьи 15 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Бухгалтерский учет в Центральном банке ведется в порядке, установленном Советом Центрального банка, в соответствии со стандартами бухгалтерского учета Республики Армения.".
-подпункты ,,в" и ,,г" изложить в следующей редакции:
,,в) утверждает лимиты осуществляемых Центральным банком операций на открытом рынке, предоставляемых кредитов, привлеченных вкладов и процентные ставки по ним;
г) утверждает порядок и условия осуществления банками обязательного резервирования в Центральном банке; " ,
- подпункт ,,р" изложить в следующей редакции:
,,р) в установленном законом порядке выдает лицензию на банковскую деятельность и другие лицензии, признает их утратившими силу или недействительными, устанавливает порядок лицензирования банков и иных лиц;",
,,с) в соответствии с Законом Республики Армения ,,О банкротстве банков" признает банк неплатежеспособным, возбуждает процедуру банкротства неплатежеспособного банка, осуществляет иные установленные этим Законом полномочия, принимает решения, предусмотренные законами, связанными с реорганизацией банков;",
,,ф) дает предварительное согласие или отказывает в даче предварительного согласия на приобретение значительного участия в уставном фонде банков;",
,,ц) лицензирует организации, осуществляет банковский аудит, устанавливает минимальные условия осуществления в банках внутреннего контроля;
ч) совместно с уполномоченным органом Правительства Республики Армения устанавливает порядок, условия и правила выпуска и обращения государственных ценных бумаг;
ш) принимает правовые акты Республики Армения, регламентирующие платежно-расчетные отношения и денежное обращение;
щ) устанавливает размер уплаты гарантийных взносов в гарантийный фонд банковских вкладов, обеспечивающий возвратность банками вкладов, порядок их исчисления, периодичность их взимания, и осуществляет иные полномочия, связанные с возвратностью вкладов;
э) утверждает порядок и условия выпуска и опубликования официальных и других периодических изданий Центрального банка;
ю) дает разъяснения нормативных актов Центрального банка;
я) устанавливает регламент оценки кредитного риска, подлежащий обязательному исполнению банками, порядок и условия осуществления контроля за лицами, балансы которых банк включает в свой баланс (консолидированный баланс) в порядке, установленном законом и правовыми актами Центрального банка,";
- в этой связи прежний подпункт ,,ц" считать подпунктом ,,аа".
Статья 8. Статью 21 Закона дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5. При необходимости Совет Центрального банка согласно установленному им регламенту работы может принимать решения в порядке опроса. Решение в порядке опроса принимается в порядке голосования, установленном пунктом 3 настоящей статьи. " .
Статья 9. Пункт 1 статьи 25 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Ревизионная группа Центрального банка – специальное структурное подразделение Центрального банка. Работой ревизионной группы руководит главный ревизор. Главного ревизора и членов ревизионной группы по предложению Председателя Центрального банка назначает и освобождает от работы Совет Центрального банка.".
Статья 10. В статье 32 Закона:
Статья 11. В первом предложении пункта 3 статьи 33 Закона слова ,,Правительство предоставляет" заменить словами ,,уполномоченные органы Правительства, а также Национальная статистическая служба Республики Армения предоставляют".
Статья 12. В статье 34 Закона:
- в пункте 1 слова ,,настоящей статьей" заменить словами ,,настоящим Законом",
- исключить пункты 2, 3, 4 и 5 и в этой связи также нумерацию пункта 1.
Статья 13. Статью 35 Закона дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. В Центральном банке в порядке и на условиях, установленных Центральным банком, создается информационная система кредитодостойности клиентов банка – кредитный регистр, в который в обязательном порядке включаются все банки, действующие на территории Республики Армения.".
Статья 14. Пункт 1 статьи 36 Закона после слова ,,устанавливает" дополнить словами ,,основные и иные экономические".
Статья 15. Пункт 5 статьи 37 Закона изложить в следующей редакции:
,,5. В случае невыполнения в установленном порядке обязательного резервирования Центральный банк взимает с банка пеню в размере, установленном Советом Центрального банка, но не более одного процента от недостаточно зарезервированной суммы за каждый день недостаточного резервирования в среднем.".
Статья 16. Пункты 1 и 2 статьи 46 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Центральный банк в установленном им порядке бесплатно обменивает ветхие и поврежденные, однако соответствующие признакам платежеспособности бумажные и металлические деньги, невозмещается Центральным банком, без суммарных ограничений.
2. Валюта, не соответствующая установленным Центральным банком признакам защиты и платежеспособности бумажных и металлических денег, не возмещается Центральным банком и изымается из обращения.".
Статья 17. Часть первую пункта 1 статьи 47 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Центральный банк можеть отозвать из обращения и изъять любые выпущенные бумажные или металлические деньги, выпустив бумажные или металлические деньги с новыми защитными признаками по той же номинальной стоимости либо другие бумажные или металлические деньги по новой номинальной стоимости.".
Статья 18. В статье 49 Закона:
а) настоящий пункт не влечет изменений в тексте русского перевода Закона;
б) пункт 2 дополнить подпунктом ,,д" следующего содержания,
,,д) осуществлять иные полномочия, установленные законами и иными правовыми актами.".
Статья 19. Настоящая статья не влечет изменений в тексте русского перевода Закона.
Статья 20. Из подпункта ,,а" статьи 56 Закона исключить второе предложение.
Статья 21. Закон после главы 7 дополнить главой 71 следующего содержания:
,,Глава 71
Обязательное гарантирование банковских вкладов
Статья 531 . Объект обязательного гарантирования
Банки обязаны в порядке, установленном настоящей главой, гарантировать все виды привлеченных вкладов физических лиц в драмах и иностранной валюте в размере, установленном Советом Центрального банка. При этом эквивалент вкладов в иностранной валюте по отношению к армянскому драму определяется по установленному Центральным банком расчетному курсу на день внесения вклада в банк, а в случае начисления процентов на сумму вкладов – на день начисления этих процентов. Все вклады одного лица и аффилированных по отношению к нему лиц в одном банке считаются одним вкладом.
Статья 532 . Гарантийные платежи
Центральный банк открывает, ведет и управляет специальным фондом гарантирования банковских вкладов, в пользу которого банки уплачивают гарантийные платежи. Размер гарантийных платежей, порядок их исчисления и управления средствами фонда устанавливаются Советом Центрального банка. Центральный банк взимает гарантийные платежи с корреспондентских счетов банков, находящихся в Центральном банке, с периодичностью, установленной нормативно-правовыми актами Центрального банка. А при отсутствии соответствующей суммы на корреспондентских счетах, на эту сумму начисляются проценты в размере, установленном статьей 411 Гражданского кодекса Республики Армения.
Статья 533 . Гарантированная сумма и случаи получения гарантированной суммы
Случаем получения гарантированной суммы считается признание банка банкротом судом на основании заявления Центрального банка в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О банкротстве банков".
Максимальным размером гарантированной суммы является вся сумма вклада в банк на день случая получения гарантированной суммы, но не более чем размер суммы в драмах или иностранной валюте, эквивалентной драму. При этом эквивалентность иностранной валюты определяется в порядке, установленном статьей 531 настоящего Закона. Порядок, условия, очередность и сроки возмещения гарантированной суммы устанавливаются Советом Центрального банка.
Статья 534 . Право Центрального банка на требование взамен получения возмещенной гарантированной суммы
После возмещения гарантированной суммы Центральный банк приобретает в отношении банка-банкрота требование в размере суммы возмещения.
Статья 535 . Формирование специального фонда гарантирования банковских вкладов
Суммы гарантийных платежей, уплаченные в специальный фонд гарантирования банковских вкладов, начисленные на них проценты, доходы, полученные от их использования, суммы гарантийных платежей, возмещенные Центральным банком и полученные от банка-банкрота на основании приобретенного требования в отношении банка-банкрота, по итогам финансового года в государственный бюджет Республики Армения не перечисляются и накопляются в специальном фонде гарантирования банковских вкладов.".
Статья 22. Текст статьи 57 Закона изложить в следующей редакции:
,,Нормативные и индивидуальные правовые акты Центрального банка могут быть опротестованы в суд в случаях, предусмотренных законом. Действие нормативных и индивидуальных правовых актов Центрального банка не приостанавливается в ходе всего судебного разбирательства дела.".
Статья 23. Настоящий Закон вступает в силу с момента его опубликования, за исключением подпункта ,,с" статьи 7 настоящего Закона, изложенного в новой редакции, который вступает в силу с момента вступления в силу Закона Республики Армения ,,О банкротстве банков".
Уплата банками гарантийных платежей в порядке, установленном статьей 21 настоящего Закона, осуществляется с 1 июля 2003 года, а возмещение гарантированных сумм с 1 июля 2005 года.