«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1996 թվականի հունիսի 30-ի ՀՕ-69 օրենքի 55-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 55. Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկն ազատվում է հարկերից եւ տուրքերից: Սույն հոդվածով սահմանված արտոնությունը չի տարածվում ապրանքների ներմուծման համար մաքսային սահմանին վճարման ենթակա հարկերի, մաքսատուրքերի եւ մաքսավճարների վրա:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ խմբագրությամբ նոր հոդվածով՝
«Հոդված 60. Սույն օրենքի 55-րդ հոդվածի դրույթներին վերաբերող հրահանգները, ինչպես նաեւ դրանց վերաբերյալ պարզաբանումները հաստատում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր հարկային պետական ծառայությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր մաքսային պետական կոմիտեն՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության եւ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի հետ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ЦЕНТРАЛЬНОМ БАНКЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ"
Статья 1. Статью 55 Закона Республики Армения ,,О Центральном банке Республики Армения" от 30 июня 1996 года, ЗР-69, изложить в следующей редакции:
,,Статья 55. Центральный банк Республики Армения освобождается от налогов и пошлин. Льгота, установленная настоящим Законом, не распространяется на налоги, таможенные пошлины и таможенные платежи, подлежащие уплате на таможенной границе за ввоз товаров.".
Статья 2. Закон дополнить новой статьей 60 следующего содержания:
,,Статья 60. Указания, касающиеся положений статьи 55 настоящего Закона, а также разъяснения по ним утверждаются Государственной налоговой службой при Правительстве Республики Армения и Государственным таможенным комитетом при Правительстве Республики Армения по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения и Центральным банком Республики Армения.".