Ընդունվել է 03.12.2003
Հոդված 1. «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (9 հոկտեմբերի 2000 թվականի, ՀՕ- 97, այսուհետ՝ օրենք) 3-րդ հոդվածի վերջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պաշտոնական հաղորդագրություն (տեղեկատվություն)՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Ազգային ժողովի, կառավարության, կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի  եւ Կենտրոնական բանկի գործունեության մասին պաշտոնապես ներկայացված, պետության ներքին եւ արտաքին քաղաքականությանը վերաբերող, հանրության շահերին առնչվող, արտակարգ իրավիճակներին վերաբերող լրատվություն։»։
Հոդված 2. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 3. Օրենքի 17-րդ հոդվածի՝
«ե» կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ նախադասությամբ.
«Ավելի բարձր բաժնեմաս կարող է սահմանվել միջպետական պայմանագրերով:»։
Հոդված 4. Օրենքի  23-րդ  հոդվածի  1-ին  մասի երկրորդ  նախադասության
«Հեռուստառադիոընկերությունները» բառը փոխարինել «Հեռուստաընկերությունները» բառով։
Հոդված 5.  Օրենքի 24-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Էրոտիկ բնույթի հեռուստառադիոհաղորդումները  եւ սարսափ ֆիլմերը, ինչպես նաեւ անչափահասների մտավոր եւ ֆիզիկական զարգացման, բարոյական  դաստիարակության վրա հնարավոր բացասական ազդեցություն ունեցող հաղորդումները, բացառությամբ   կոդա՟վոր՟ված հեռուստառադիոհաղորդումների, կարող  են եթեր հեռարձակվել ժամը 24.00-6.00-ը։  Նման հաղորդումների որոշման չափորոշիչները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։»:
Հոդված 6. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 7. Օրենքի 29-րդ հոդվածի վերջին մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 8. Օրենքի  31-րդ հոդվածի 5-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Խորհրդում թափուր տեղի առկայության դեպքում Խորհրդի նախագահն այդ մասին գրավոր տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, որը մեկշաբաթյա ժամկետում զանգվածային լրատվության միջոցներով հայտարարում է  թափուր տեղի համալրման համար մրցույթ։
Խորհրդի անդամի թափուր տեղի համար թեկնածու կարող է առաջադրվել  յուրաքանչյուր ոք՝  սույն օրենքի պահանջների համաձայն։
Թեկնածուների առաջադրման համար սահմանվում է առնվազն 10-օրյա  ժամկետ։
Թեկնածուների վերաբերյալ տվյալները հրապարակվում են զանգվածային լրատվության միջոցներով։
Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը, իր կողմից հաստատված մրցութային կարգի համաձայն, մրցույթում հաղթողներից մեկին նշանակում է  Խորհրդի անդամ։ Այդ մասին տեղեկությունը՝ անհրաժեշտ հիմնավորմամբ, հրապարակվում է զանգվածային լրատվության միջոցներով։»։
Հոդված 9. Օրենքի 41-րդ հոդվածի նախավերջին մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 10. Օրենքի 43-րդ հոդվածի՝
1) «բ» կետի «երկու երրորդը» բառերը փոխարինել «կեսից ավելին» բառերով.
2) «գ» կետի «անդամների ընդհանուր թվի» բառերը փոխարինել «նիստին ներկա անդամների» բառերով.
3) 2-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մաս.
«Եթերային հաճախություններ հատկացնելու, արտոնագիր տալը մերժելու, տրված արտոնագիրն ուժը կորցրած ճանաչելու, սույն օրենքը խախտելու համար տույժեր կիրառելու, ինչպես նաեւ հեռարձակողների գործունեությանն առնչվող ցանկացած որոշում Ազգային հանձնաժողովը  կայացնում է հանձնաժողովի  անդամների ընդհանուր թվի ձայների  երկու երրորդով։»։
Հոդված 11. Օրենքի 45-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ազգային հանձնաժողովում թափուր տեղի առկայության դեպքում Ազգային հանձնաժողովի նախագահն այդ մասին գրավոր տեղեկացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, որը մեկշաբաթյա ժամկետում զանգվածային լրատվության միջոցներով հայտարարում է  թափուր տեղի համալրման համար մրցույթ։
Ազգային հանձնաժողովի անդամի թափուր տեղի համար թեկնածու կարող է առաջադրվել  յուրաքանչյուր ոք՝ սույն օրենքի պահանջների համաձայն։
Հայաստանի  Հանրապետության Նախագահը, իր կողմից հաստատված մրցութային կարգի համաձայն, մրցույթում հաղթողներից մեկին նշանակում է  Ազգային հանձնաժողովի անդամ։ Այդ մասին տեղեկությունը՝ անհրաժեշտ հիմնավորմամբ, հրապարակվում է զանգվածային լրատվության միջոցներով։»։
Հոդված 12. Օրենքի 48-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «ա» կետը լրացնել հետեւյալ նախադասությամբ.
«Բոլոր ազատ հաճախությունների միաժամանակյա մրցույթը պարտադիր չէ։»։
Հոդված 13. Օրենքի 50-րդ հոդվածի 1-ին մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասեր.
«Ազգային հանձնաժողովը սահմանում է  պահանջներ՝ տեխնիկական հնարավորությունների վերաբերյալ, իսկ ֆինանսական հնարավորությունները գնահատվում են՝ ելնելով ներկայացված ծրագիրն իրագործելու համար դրանց  բավարար  կամ ոչ բավարար  լինելու սկզբունքից։
Ազգային հանձնաժողովը պետք է պատշաճ կերպով հիմնավորի արտոնագրատիրոջն  ընտրելու, արտոնագիր տալը մերժելու եւ արտոնագիրն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին որոշումները։»։
Հոդված 14. Օրենքի 54-րդ հոդվածի երկրորդ մասի «երկու» բառը փոխարինել «վեց» բառով։
Հոդված 15. Օրենքի 55-րդ հոդվածի 1-ին մասի «զ» կետից հետո լրացնել հետեւյալ  բովանդակությամբ  «է»  կետ.

Последнюю часть статьи 3 Закона Республики Армения ,,О телевидении и радио" (9 октября 2000 года, ЗР-97, далее - Закон) изложить в следующей редакции:
,,официальное сообщение (информация) – официально представленная информация о деятельности Президента, Национального Собрания, Правительства, Центральной избирательной комиссии и Центрального Банка Республики Армения, относящаяся к внутренней и внешней политике государства, связанная с интересами общества, касающаяся чрезвычайных ситуациий.".
Статья 2. Часть вторую статьи 15 Закона считать утратившей силу;
Статья 3. В статье 17 Закона:
1) пункт ,,д" считать утратившим силу;
2) часть вторую дополнить следующим предложением:
,,Более высокая доля участия может устанавливаться межгосударственными договорами.".
Статья 4. Во втором предложении части первой статьи 23 Закона слово ,, телерадиокомпании" заменить словом ,,телекомпании".
Статья 5. Часть третью статьи 24 Закона изложить в следующей редакции:
,,Телерадиопередачи эротического характера и фильмы-ужасов, а также передачи, имеющие возможное негативное воздействие на умственное и физическое развитие, нравственное воспитание несовершеннолетних, за исключением кодированных телерадиопередач, могут транслироваться в эфире с 24. 00 до 6.00 часов. Критерии определения подобных передач устанавливает Правительство Республики Армения.".
Статья 6. Часть первую статьи 26 Закона считать утратившей силу.
Статья 7. Часть последнюю статьи 29 Закона считать утратившей силу.
Статья 8. Часть пятую статьи 31 Закона изложить в следующей редакции:
,,При наличии вакансии в Совете председатель Совета письменно уведомляет об этом Президента Республики Армения, который в недельный срок объявляет конкурс на замещение вакансии через средства массовой информации.
Кандидатом на замещение вакансии члена Совета в соответствии с требованиями настоящего Закона может выдвинуться каждое лицо.
На выдвижение кандидатов устанавливается срок не менее чем в 10 дней.
Данные о кандидатах опубликовываются в средствах массовой информации.
Президент Республики Армения назначает членом Совета одного из победителей конкурса согласно утвержденному им порядку конкурса. Информация об этом с необходимым обоснованием опубликовывается в средствах массовой информации.".
Статья 9. Часть предпоследнюю статьи 41 Закона считать утратившей силу.
Статья 10. В статье 43 Закона:
1) в пункте ,,б" слова ,,две трети" заменить словами ,,более половины";
2) в пункте ,,в" слова ,,от общего числа членов Комиссии" заменить словами ,,членов Комиссии, присутствующих на заседании";
3) статью после части второй дополнить частью третьей следующего содержания:
,, Любое решение, касающееся выделения эфирных частот, отказа в выдаче лицензии, признания выданной лицензии утратившей силу, применения штрафов за нарушение настоящего Закона, а также деятельности вещателей, Национальная комиссия выносит двумя третями голосов от общего числа членов Комиссии.".
Статья 11. Часть третью статьи 45 Закона изложить в следующей редакции:
,,При наличии вакансии в Национальной комиссии председатель Национальной комиссии письменно уведомляет об этом Президента Республики Армения, который в недельный срок объявляет конкурс на замещение вакансии через средства массовой информации.
Кандидатом на замещение вакансии члена Национальной комиссии в соответствии с требованиями настоящего Закона может выдвигаться каждое лицо.
Статья 12. Пункт ,,а" части второй статьи 48 Закона дополнить следующим предложением:
,,Одновременный конкурс на все свободные частоты не обязателен."
Статья 13. Статью 50 Закона после части первой дополнить новыми частями следующего содержания:
,,Национальная комиссия устанавливает требования к техническим возможностям, а финансовые возможности оцениваются исходя из принципа их достаточности или недостаточности для реализации представленных программ.
Национальная комиссия должна надлежащим образом обосновывать решения о выборе обладателя лицензии, об отказе в выдаче лицензии и о признании лицензии утратившей силу.".
Статья 14. В статье 54 Закона в предпоследней части слова ,,за два месяца" заменить словами ,,за шесть месяцев".
Статья 15. Часть первую статьи 55 Закона после пункта ,,е" дополнить пунктом ,,ж" следующего содержания: