Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Տնտեսական դատարանի իրավասությանը ենթակա են նաեւ անհատ ձեռնարկատիրոջ կարգավիճակ չունեցող քաղաքացիների եւ առեւտրային կազմակերպություն չհանդիսացող կազմավորումների մասնակցությամբ տնտեսական վեճերը եւ այլ գործեր, եթե դրանք իրենց էությամբ առնչվում են ձեռնարկատիրական գործունեության ոլորտին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-րդ կետով.
«Տնտեսական դատարանում բոլոր տնտեսական գործերն առաջին անգամ ըստ էության քննվում են միանձնյա: Վճռաբեկ դատարանի կողմից բեկանված վճիռներով տնտեսական գործերը, բացառությամբ սնանկության գործերի եւ օրենքով նախատեսված այլ գործերի, Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական դատարանում քննվում են կոլեգիալ՝ երեք դատավորի կազմով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«Եթե ինքնաբացարկների կամ բացարկների բավարարման հետեւանքով տնտեսական դատարանում գործի քննության համար անհնարին է կազմավորել դատարանի նոր կազմ, ապա վճռաբեկ դատարանի նախագահը գործը հանձնում է առաջին ատյանի որեւէ դատարանի քննությանը, իսկ եթե գործը քննվում է կոլեգիալ կարգով՝ քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանի քննությանը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 81-րդ հոդվածը «գործերը» բառից հետո լրացնել «, բացի տնտեսական դատարանի իրավասությանը ենթակա գործերից,» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 206-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 206. Վերաքննիչ բողոքներով գործերը քննող դատարանը
Առաջին ատյանի դատարանների՝ օրինական ուժի մեջ չմտած վճիռների դեմ վերաքննիչ բողոքներով գործերը քննում է քաղաքացիական գործերով վերաքննիչ դատարանը (այսուհետ՝ վերաքննիչ դատարան):»:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-րդ բաժնով.
«ԲԱԺԻՆ ՉՈՐՐՈՐԴ1
ՎԱՐՈՒՅԹԸ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Հոդված 221.1. Տնտեսական գործեր քննող դատարանը
Սույն օրենսգրքի 16-րդ հոդվածով եւ այլ օրենքներով նախատեսված տնտեսական վեճերը եւ այլ գործերն ըստ էության քննվում են տնտեսական դատարանում:
Հոդված 221.2. Գործի քննության ժամկետը տնտեսական դատարանում
Տնտեսական դատարանը, որպես կանոն, գործը պետք է քննի եւ վճիռ կայացնի հայցադիմումն ընդունելու օրվանից մեկամսյա ժամկետում,
բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Հոդված 221.3. Գործի քննության կարգը տնտեսական դատարանում
Տնտեսական դատարանում գործն առաջին անգամ ըստ էության քննվում է առաջին ատյանի դատարանում գործի քննության կանոններով:
Տնտեսական դատարանում գործի նոր քննությունը կատարվում է սույն օրենսգրքով սահմանված վերաքննիչ վարույթի կանոններով: Օրենքով կարող է նախատեսվել տնտեսական դատարանում առանձին բնույթի գործերի քննության հատուկ կարգ:
Հոդված 221.4. Տնտեսական դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելը
Տնտեսական դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց տասնհինգ օր հետո:
Հոդված 221.5. Տնտեսական դատարանի վճիռը գործին մասնակցող
անձանց ուղարկելը
Տնտեսական դատարանի վճիռը հրապարակման օրվանից յոթնօրյա ժամկետում պատշաճ ձեւով ուղարկվում է գործին մասնակցող անձանց:
Հոդված 221.6. Տնտեսական դատարանի վճիռների եւ որոշումների
բողոքարկումը
Տնտեսական դատարանի վճիռները եւ որոշումները կարող են բողոքարկվել միայն վճռաբեկության կարգով:
Տնտեսական դատարանի որոշումները ենթակա են բողոքարկման սույն օրենսգրքով եւ այլ օրենքներով նախատեսված դեպքերում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 222-րդ հոդվածի՝
ա) 1-ին կետը «դատարանների» բառից հետո լրացնել «, տնտեսական դատարանի» բառերով, իսկ 2-րդ «վերաքննիչ դատարանի՝» բառերը փոխարինել «վերաքննիչ, տնտեսական դատարանների՝» բառերով.
բ) 2-րդ կետի «Դատարանի՝» բառը փոխարինել «Առաջին ատյանի դատարանների եւ տնտեսական դատարանի՝» բառերով, իսկ «վերաքննիչ դատարանի» բառերը՝ «վերաքննիչ, տնտեսական դատարանների» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 223-րդ հոդվածի՝
ա) 1-ին կետի «Վերաքննիչ դատարանի» բառերը փոխարինել «Վերաքննիչ եւ տնտեսական դատարանների՝» բառերով.
բ) 2-րդ կետի «առաջին ատյանի եւ վերաքննիչ» բառերը փոխարինել «առաջին ատյանի, վերաքննիչ եւ տնտեսական» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածը «դատարանների» բառից հետո լրացնել «տնտեսական դատարանի» բառերով, իսկ 2-րդ «վերաքննիչ դատարանի՝» բառերը փոխարինել «վերաքննիչ, տնտեսական դատարանների՝ » բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 235-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 235. Գործի քննության սահմանները վճռաբեկ դատարանում
Վճռաբեկ դատարանի պալատը վերանայում է դատարանների վճիռները եւ որոշումները՝ վճռաբեկ բողոքում նշված հիմքերի սահմաններում:»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի՝
ա) 2-րդ կետի «բավարարման» բառից հետո միջակետի փոխարեն դնել վերջակետ, լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություններով.
«: Եթե բեկանվել է տնտեսական դատարանի վճիռը, գործն ուղարկվում է տնտեսական դատարան` դատավորների կոլեգիալ կազմով քննելու համար: Սնանկության վերաբերյալ գործերը, ինչպես նաեւ օրենքով նախատեսված այլ գործեր տվյալ գործով կայացված վճռի բեկանումից հետո շարունակվում են քննվել միանձնյա.».
բ) 3-րդ կետը «առաջին ատյանի դատարանում» բառերից հետո լրացնել «, տնտեսական դատարանում» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 249-րդ հոդվածով.
«Հոդված 249. Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական գործերով վերաքննիչ դատարանը գործում է մինչեւ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական դատարանի՝ օրենքով սահմանված կարգով կազմավորումը:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական դատարանի կազմավորման պահից Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական գործերով վերաքննիչ դատարանի եւ առաջին ատյանի դատարանների վարույթներում եղած տնտեսական գործերը փոխանցվում են Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական դատարան, որտեղ շարունակվում է այդ գործերի դատական քննությունը համապատասխանաբար՝ վերաքննիչ վարույթի եւ առաջին ատյանի դատարանում գործի քննության կանոններով:»:

Статья 1. Пункт 4 статьи 16 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения изложить в следующей редакции:
"Экономическому суду подведомственны также экономические споры и иные дела с участием граждан, не имеющих статуса индивидуального предпринимателя, и образований, не являющихся коммерческими организациями, если они по своей сути относятся к сфере предпринимательской деятельности.".
Статья 2. Статью 19 Кодекса дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
"В Экономическом суде все экономические дела в первый раз по существу рассматриваются единолично. Экономические дела по отменяющим решениям Кассационного Суда, за исключением дел о банкротстве и иных предусмотренных законом дел, рассматриваются Экономическим судом Республики Армения коллегиально – в составе трех судей.".
Статья 3. Статью 26 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"Если вследствие удовлетворения самоотводов или отводов невозможно образовать новый состав суда для рассмотрения дела в Экономическом суде, председатель Кассационного Суда передает дело на рассмотрение какого-либо суда первой инстанции, а если дело рассматривается коллегиально, - на рассмотрение Апелляционного суда по гражданским делам.".
Статья 4. Статью 81 Кодекса после слов "подведомственные судам" дополнить словами ", кроме дел, подведомственных Экономическому суду,".
Статья 5. Статью 206 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 206. Суд, рассматривающий дела по апелляционным протестам
Дела по апелляционным протестам на не вступившие в законную силу решения судов первой инстанции рассматривает Апелляционный суд по гражданским делам (далее – Апелляционный суд).".
Статья 6. Кодекс дополнить разделом 4.1 следующего содержания:
"РАЗДЕЛ ЧЕТВЕРТЫЙ1
Производство в Экономическом суде
Статья 221.1. Суд, рассматривающий экономические дела
Предусмотренные статьей 16 настоящего Кодекса и другими законами экономические споры и иные дела рассматриваются по существу в Экономическом суде.
Статья 221.2. Срок рассмотрения дела в Экономическом суде
Экономический суд, как правило, должен рассматривать дело и выносить решение в месячный срок со дня принятия искового заявления, за исключением случаев, предусмотренных законом.
Статья 221.3. Порядок рассмотрения дел в Экономическом суде
В Экономическом суде дело в первый раз рассматривается по существу по правилам рассмотрения дела в суде первой инстанции.
Новое рассмотрение дела в Экономическом суде производится по правилам апелляционного производства, установленного настоящим Кодексом. Законом может быть предусмотрен специальный порядок рассмотрения в Экономическом суде дел особого характера.
Статья 221.4. Вступление решения Экономического суда в законную силу
Решение Экономического суда вступает в законную силу через пятнадцать дней после его объявления.
Статья 221.5. Направление решения Экономического суда лицом, участвующим в деле
Решение Экономического суда надлежащим образом направляется лицам, участвующим в деле, в семидневный срок со дня его объявления.
Статья 221.6. Опротестование решений и определений Экономического суда
Решения и определения Экономического суда могут быть опротестованы только в аппеляционном порядке.
Определения Экономического суда подлежат опротестованию в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и другими законами.".
Статья 7. В статье 222 Кодекса:
а) в пункте 1 после слов "первой инстанции" дополнить слова ",Экономического суда", а слова "Апелляционного суда" заменить словами "Апелляционного, Экономического судов";
б) в пункте 2 слово "суда" заменить словами "судов первой инстанции и Экономического суда", а слова "Апелляционного суда" - словами "Апелляционного и Экономического судов".
Статья 8. В статье 223 Кодекса:
а) в пункте 1 слова "Апелляционного суда" заменить словами "Апелляционного и Экономического судов";
б) в пункте 2 слова "судов первой инстанции и Апелляционного суда" заменить словами "судов первой инстанции, Апелляционного и Экономического судов".
Статья 9. В статье 224 Кодекса после слов "первой инстанции" дополнить словами ", Экономического суда", а слова "Апелляционного суда" заменить словами "Апелляционного, Экономического судов".
Статья 10. Статью 235 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 235. Пределы рассмотрения дела в Кассационном суде
Палата Кассационного суда пересматривает решения и определения судов в пределах оснований, указанных в кассационном протесте.".
Статья 11. В статье 236 Кодекса:
а) в пункте 2 после слова "удовлетворения" знак ";" заменить знаком ".", дополнить пункт новыми предложениями следующего содержания:
". Если решение отменено Экономическим судом, дело направляется в Экономический суд для его рассмотрения в коллегиальном составе судей. Дела о банкротстве, а также иные дела, предусмотренные законом, после отмены решения по данному делу продолжают рассматриваться единолично;";
б) пункт 3 после слов "суде первой инстанции" дополнить словами ", Экономическом суде".
Статья 12. Дополнить Кодекс статьей 249 следующего содержания:
"Статья 249. Апелляциоинный суд по хозяйственным делам Республики Армения действует до формирования в установленном законом порядке Экономического суда Республики Армения.
С момента формирования Экономического суда Республики Армения экономические дела, находящиеся в производстве Апелляционного суда по хозяйственным делам и судов первой инстанции Республики Армения, передаются Экономическому суду Республики Армения, где судебное разбирательство этих дел продолжается по правилам соответственно апелляционного производства и рассмотрения дел в суде первой инстанции.".