Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (17 հունիսի 1998 թվականի, այսուհետ՝ օրենսգիրք) 21-րդ հոդվածի՝
«1. Սույն օրենսգրքի 27-րդ հոդվածում սահմանված՝ գործին մասնակցող անձինք իրավունք ունեն բացարկ հայտնել գործը քննող դատավորին, եթե՝
1) նա օրենքով համապատասխան գործը քննելու համար պատշաճ դատավորը չէ.
2) նրա անաչառության վերաբերյալ կասկած հարուցող փաստ կամ այլ հանգամանք կա.
3) նա համապատասխան գործի վարույթին մասնակցել է որպես դատական նիստի քարտուղար, փորձագետ, թարգմանիչ կամ կանչվել է որպես վկա.
4) նա հանդես է եկել որպես գործին մասնակցող անձ, նրա օրինական ներկայացուցիչ կամ ներկայացուցիչ, գործին մասնակցող անձի, նրա օրինական ներկայացուցչի կամ ներկայացուցչի ազգականն է, նա գործին մասնակցող անձի, նրա օրինական ներկայացուցչի կամ ներկայացուցչի հետ գտնվում է անձնական կախվածության այլ հարաբերություններում:».
2) 1-ին կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11 -րդ կետ.
«11 . Առաջին ատյանի կամ վերաքննիչ դատարանում գործի քննությանը մասնակցող դատավորը չի կարող մասնակցել տվյալ գործի հետագա քննությանը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 22-րդ հոդվածի 1-ին կետի «1-ին կետում» բառերը փոխարինել «1-ին եւ 11 -րդ կետերում» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 87-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 5-րդ ենթակետի «հայցապահանջների հիմքերը» բառերը փոխարինել «հայցապահանջները» բառով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 88-րդ հոդվածի՝
«1. Հայցադիմումին կցվում է սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարած լինելը հավաստող փաստաթուղթ կամ օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ պետական տուրքի վճարման ժամկետը հետաձգելու կամ տարաժամկետելու կամ դրա չափը նվազեցնելու վերաբերյալ միջնորդություն:».
«11 . Հայցադիմումին կարող են կցվել նաեւ հայցապահանջները հաստատող ապացույցներ:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 90-րդ հոդվածի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Դատավորը, սույն օրենսգրքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով, հայցադիմումն ստանալու օրվանից եռօրյա ժամկետում հայցադիմումի ընդունումը չմերժելու կամ դիմումը չվերադարձնելու դեպքում կայացնում է դա ընդունելու մասին որոշում, որում նշվում են նաեւ գործի քննության ժամանակը եւ վայրը:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 91-րդ հոդվածի՝
«2. Դատարանը, սույն օրենսգրքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով, հայցադիմումի ընդունումը մերժելու մասին կայացնում է որոշում` հայցադիմումն ստանալու օրվանից եռօրյա ժամկետում որոշումը, հայցադիմումը եւ դրան կից փաստաթղթերը պատշաճ ձեւով ուղարկելով հայցվորին:».
2) 3-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հայցադիմումի ընդունումը մերժելու մասին դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վճռաբեկության կարգով՝ հայցվորի կողմից ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 92-րդ հոդվածի՝
1) 1-ին կետի 1-ին պարբերությունից հանել «եւ դրան կից փաստաթղթերը» բառերը.
2) 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ ենթակետով.
«8) ամուսինը կնոջ հղիության ժամանակ կամ երեխան ծնվելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում, առանց կնոջ համաձայնության ամուսնալուծության դիմում է տվել.».
3) 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Դատարանը, սույն օրենսգրքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով, հայցադիմումը վերադարձնելու մասին կայացնում է որոշում` հայցադիմումն ստանալու օրվանից եռօրյա ժամկետում որոշումը, հայցադիմումը եւ դրան կից փաստաթղթերը պատշաճ ձեւով ուղարկելով հայցվորին:».
4) 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հայցադիմումում թույլ տրված խախտումները վերացվելու եւ եռօրյա ժամկետում դատարան կրկին ներկայացվելու դեպքում հայցադիմումը դատարանում ընդունված է համարվում սկզբնական ներկայացնելու օրը:».
5) 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հայցադիմումը վերադարձնելու մասին դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վճռաբեկության կարգով՝ հայցվորի կողմից ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի՝
«1. Դատարանը, սույն օրենսգրքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով, հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու մասին կայացնում է որոշում` եռօրյա ժամկետում պատշաճ ձեւով ուղարկելով գործին մասնակցող անձանց:».
«3. Հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու մասին դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վճռաբեկության կարգով՝ դա հայցվորի կողմից ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:».
3) 3-րդ կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 31 -րդ կետ.
«31 . Հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու մասին որոշումը վերացվելու դեպքում գործի վարույթը համարվում է վերսկսված:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 108-րդ հոդվածի՝
«1. Դատարանը, սույն օրենսգրքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով, գործի վարույթը կասեցնելու կամ վերսկսելու մասին կայացնում է որոշում` եռօրյա ժամկետում պատշաճ ձեւով ուղարկելով գործին մասնակցող անձանց:».
«2. Գործի վարույթը կասեցնելու մասին դատարանի որոշումը կարող է բողոքարկվել վճռաբեկության կարգով՝ հայցվորի կողմից ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում:».
3) 2-րդ կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետ.
«3. Գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշումը վերացվելու դեպքում գործի վարույթը համարվում է վերսկսված:»:
Հոդված 10. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1441 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 1441 . Որոշման ուժի մեջ մտնելը
1. Դատավարության ընթացքում դատարանի` առանձին ակտի տեսքով չձեւակերպված որոշումն ուժի մեջ է մտնում կայացման պահից:
2. Դատարանի` առանձին ակտի ձեւով կայացված որոշումն ուժի մեջ է մտնում ընդունման պահից:»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի՝
1) 212-րդ հոդվածի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Վերաքննիչ դատարանը, սույն օրենսգրքի 144-րդ հոդվածի 2-րդ կետով սահմանված կարգով, վերաքննիչ բողոքը վերադարձնելու մասին կայացնում է որոշում` բողոքն ստանալու օրվանից եռօրյա ժամկետում որոշումը, բողոքը եւ դրան կից փաստաթղթերը պատշաճ ձեւով ուղարկելով բողոքը բերող անձին:».
2) 212-րդ հոդվածի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Սույն հոդվածի 1-ին կետի 1-4-րդ ենթակետերում նախատեսված դեպքերում բողոքում թույլ տրված խախտումները վերացվելու եւ եռօրյա ժամկետում կրկին ներկայացվելու դեպքում բողոքը համարվում է դատարանում ընդունված՝ սկզբնական ներկայացնելու օրը:».
3) 212-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4. Վերաքննիչ դատարանի բողոքը վերադարձնելու մասին որոշումը կարող է բողոքարկվել վճռաբեկության կարգով՝ բողոքը բերողի կողմից ստանալուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում:».
4) 212-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5. Որոշումը վերացվելու դեպքում բողոքը համարվում է դատարանում ընդունված սկզբնական ներկայացնելու օրը:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 213-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Վերաքննիչ բողոքն ստանալու օրվանից եռօրյա ժամկետում բողոքը չվերադարձնելու դեպքում վերաքննիչ դատարանը կայացնում է վերաքննիչ բողոքն ընդունելու մասին որոշում:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 223-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3. Հայցադիմումը մերժելու կամ վերադարձնելու մասին առաջին ատյանի եւ տնտեսական դատարանների, բողոքը վերադարձնելու մասին վերաքննիչ դատարանի, ինչպես նաեւ հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կասեցնելու մասին առաջին ատյանի, տնտեսական եւ վերաքննիչ դատարանների որոշումների դեմ վճռաբեկ բողոք բերելու իրավունք ունի նաեւ հայցվորը:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի`
1) 232-րդ հոդվածի 1-ին մասը համարակալել.
2) 232-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«2. Վճռաբեկ դատարանը հայցադիմումը մերժելու կամ վերադարձնելու մասին առաջին ատյանի եւ տնտեսական դատարանների, բողոքը վերադարձնելու մասին վերաքննիչ դատարանի, ինչպես նաեւ հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կասեցնելու մասին առաջին ատյանի, տնտեսական եւ վերաքննիչ դատարանների որոշումների դեմ վճռաբեկ բողոքները քննում եւ որոշումը կայացնում է բողոքն ստանալուց հետո` տասնօրյա ժամկետում:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի՝
1) 1-ին ենթակետի «վճիռը» բառից հետո լրացնել «կամ որոշումը» բառերը.
2) 2-րդ ենթակետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21 -րդ ենթակետ.
«21 ) վերացնել հայցադիմումը մերժելու կամ վերադարձնելու մասին առաջին ատյանի եւ տնտեսական դատարանների, բողոքը վերադարձնելու մասին վերաքննիչ դատարանի, ինչպես նաեւ հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կասեցնելու մասին առաջին ատյանի, տնտեսական եւ վերաքննիչ դատարանների որոշումները.»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 241-րդ հոդվածի «եւ»-ի փոխարեն դնել «,», «անձանց՝» բառից «`»-ը հանել, իսկ հետո լրացնել «եւ համապատասխան դատարան`» բառերը:

В статье 21 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года, далее – Кодекс):
,,1. Лица, участвующие в установленном статьей 27 настоящего Кодекса деле, вправе заявлять отвод судье, рассматривающему дело, если:
1) он по закону не является надлежащим судьей для рассмотрения соответствующего дела;
2) существует факт или иное обстоятельство, вызывающие сомнение в его беспристрастности;
3) он участвовал в производстве по соответствующему делу в качестве секретаря, эксперта, переводчика судебного заседания или был вызван в качестве свидетеля;
4) он выступал в качестве участвовавшего в деле лица, его законного представителя или представителя, он является родственником участвующего в деле лица, его законного представителя или представителя, он находится в иных отношениях личной зависимости с участвующим в деле лицом, его законным представителем или представителем.";
2) статью после пункта 1 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
,,11 . Судья, участвующий в рассмотрении дела в суде первой инстанции или Апелляционном суде, не может участвовать в дальнейшем рассмотрении дела.".
Статья 2. В пункте 1 статьи 22 Кодекса слова ,,в пункте 1" заменить словами ,,в пунктах 1 и 11 ".
Статья 3. В подпункте 5 пункта 2 статьи 87 Кодекса слова ,,основания исковых требований" заменить словами ,,исковые требования".
Статья 4. В статье 88 Кодекса:
,,1. К исковому заявлению прилагается документ, удостоверяющий уплату государственной пошлины в установленном размере и порядке либо в предусмотренных законом случаях – ходатайство об отсрочке или рассрочке уплаты государственной пошлины либо уменьшении ее размера.";
,, 11 . К исковому заявлению могут прилагаться также доказательства, подтверждающие исковые требования.".
Статья 5. Пункт 3 статьи 90 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,3. Судья в случае отказа в принятии искового заявления или его невозврата в трехдневный срок со дня получения искового заявления в установленном пунктом 2 статьи 144 настоящего Кодекса порядке выносит определение о его принятии, в котором указываются также время и место рассмотрения дела.".
Статья 6. В статье 91 Кодекса:
,,2. Суд в установленном пунктом 2 статьи 144 настоящего Кодекса порядке выносит определение об отказе в принятии искового заявления, надлежащим образом направляя истцу определение, исковое заявление и приложенные к нему документы в трехдневный срок со дня получения искового заявления.";
2) пункт 3 признать утратившим силу;
3) пункт 4 изложить в следующей редакции:
,,4. Определение суда об отказе в принятии искового заявления может быть опротестовано в кассационном порядке в трехдневный срок после его получения истцом.".
Статья 7. В статье 92 Кодекса:
1) из абзаца 1 пункта 1 исключить слова ,,и приложенные к нему документы";
2) пункт 1 дополнить подпунктом 8 следующего содержания:
,,8) если супруг без согласия супруги подал заявление о расторжении брака во время беременности супруги или в течение одного года после рождения ребенка;";
,,2. Суд в установленном пунктом 2 статьи 144 Кодекса порядке выносит определение о возвращении искового заявления, надлежащим образом направляя истцу определение, исковое заявление и приложенные к нему документы в трехдневный срок со дня получения искового заявления.";
4) пункт 3 изложить в следующей редакции:
,,3. При устранении допущенных в исковом заявлении нарушений и вторичном обращении в суд в трехдневный срок исковое заявление считается принятым в суде в день первоначального обращения.";
5) пункт 4 изложить в следующей редакции:
,,4. Определение суда о возвращении искового заявления может быть опротестовано в кассационном порядке в трехдневный срок после его получения истцом.".
Статья 8. В статье 104 Кодекса:
,,1. Суд в установленном пунктом 9 статьи 144 настоящего Кодекса порядке выносит определение об оставлении иска или заявления без рассмотрения, надлежащим образом направляя его участвующим в деле лицам в трехдневный срок.";
,,3. Определение суда об оставлении иска или заявления без рассмотрения может быть опротестовано в кассационном порядке в трехдневный срок после его получения истцом.";
3) статью после пункта 3 дополнить пунктом 31 следующего содержания:
,,31 . При аннулировании определения об оставлении иска или заявления без рассмотрения производство по делу считается возобновленным.".
Статья 9. В статье 108 Кодекса:
,,1. Суд в установленном пунктом 2 статьи 144 настоящего Кодекса порядке выносит определение о приостановлении или возобновлении производства по делу, надлежащим образом направляя его участвующим в деле лицам в трехдневный срок.";
,,2. Определение суда о приостановлении производства по делу может быть опротестовано в кассационном порядке в трехдневный срок после его получения истцом.";
3) статью после пункта 2 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. При аннулировании определения о приостановлении производства по делу производство по делу считается возобновленным.".
Статья 10. Кодекс дополнить статьей 1441 следующего содержания:
,,Статья 1441 . Вступление определения в силу
1. Определение суда, не оформленное в ходе судебного процесса в виде отдельного акта, вступает в силу с момента его вынесения.
2. Определение суда, вынесенное в виде отдельного акта, вступает в силу с момента его принятия.".
Статья 11. В Кодексе:
1) пункт 2 статьи 212 изложить в следующей редакции:
,,2. Апелляционный суд в установленном пунктом 2 статьи 144 настоящего Кодекса порядке выносит определение о возвращении апелляционного протеста, надлежащим образом направляя лицу, принесшему протест, определение, протест и приложенные к нему документы, в трехдневный срок со дня получения протеста.";
2) пункт 3 статьи 212 изложить в следующей редакции:
,,3. В случаях, предусмотренных подпунктами 1-4 пункта 1 настоящей статьи, протест считается принятым в суде в день первоначального обращения при устранении допущенных в протесте нарушений и вторичном обращении в суд в трехдневный срок.";
3) статью 212 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
,,4. Определение Апелляционного суда о возвращении протеста может быть опротестовано в кассационном порядке в трехдневный срок после его получения лицом, принесшим протест.";
4) статью 212 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5. При аннулировании определения протест считается принятым в суде в день первоначального обращения.".
Статья 12. Пункт 1 статьи 213 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,1. При невозвращении протеста в трехдневный срок со дня получения апелляционного протеста Апелляционный суд выносит определение о принятии апелляционного протеста.".
Статья 13. Статью 223 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. Право принесения кассационного протеста на определения судов первой инстанции и Экономического суда об отказе в принятии или о возвращении искового заявления, решения Апелляционного суда о возвращении протеста, а также на решения судов первой инстанции, Экономического суда и Апелляционного суда об оставлении иска или заявления без рассмотрения, о приостановлении производства по делу имеет также истец.".
Статья 14. В Кодексе:
1) часть 1 статьи 232 пронумеровать;
2) статью 232 дополнить частью 2 следующего содержания:
,,2. Кассационный суд рассматривает кассационные протесты на определения судов первой инстанции и Экономического суда об отказе в принятии или о возвращении искового заявления, определения Апелляционного суда о возвращении протеста, а также на определения судов первой инстанции, Экономического суда и Апелляционного суда об оставлении иска или заявления без рассмотрения и принимает решение в десятидневный срок после получения протеста.".
Статья 15. В статье 236 Кодекса:
1) в подпункте 1 после слова ,,решение" дополнить словами ,,или определение";
2) статью после подпункта 2 дополнить подпунктом 21 следующего содержания:
,,21 ) аннулировать определения судов первой инстанции и Экономического суда об отказе в принятии или о возвращении искового заявления, определения Апелляционного суда о возвращении протеста, а также определения судов первой инстанции, Экономического суда и Апелляционного суда об оставлении иска или заявления без рассмотрения;".
Статья 16. В статье 241 Кодекса после слова ,,протест," исключить союз ,,и", а после слов ,,участвующим в деле," дополнить словами ,,и в соответствующий суд".