«ԲԱԺՆԵՏԻՐԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին»Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (25 սեպտեմբերի 2001 թվականի, ՀՕ-232) 26-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդկետով`
«3. Վերակազմակերպման միջոցով ստեղծվող կամ միացման հետեւանքով ընդլայնվողընկերության բաժնետոմսերը (բաժնեմասերը) փոխարկման եղանակով համամասնորեն տեղաբաշխվում են վերակազմակերպման մասին որոշումն ընդունելու պահին այդ որոշումն ընդունած իրավաբանական անձանց բոլոր մասնակիցների միջեւ` բաժնետոմսերի շուկայական արժեքով: Ընդ որում, փոխարկման հարաբերակցությունը պետք է նույնը լինի տվյալ տեսակի (դասի) յուրաքանչյուր բաժնետոմսի (բաժնեմասի) համար: Եթե վերակազմակերպվող ընկերություններից որեւէ մեկի միեւնույն տեսակի (դասի) արժեթղթերի սեփականատերերի քանակը 50 կամ ավելի է, ապա վերակազմակերպվող յուրաքանչյուր ընկերության արժեթղթերի շուկայական արժեքի սահմանումը պարտադիր է անկախ գնահատողի կողմից:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИОНЕРНЫХОБЩЕСТВАХ"
Статью 26 Закона Республики Армения "Об акционерных обществах" (25 сентября 2001 года, ЗР-232) дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Акции (доли) Общества, создаваемого посредством реогранизации или расширяемого вследствие присоединения, на момент принятия решения о реорганизации пропорционально размещаются среди всех участников принявших это решение юридических лиц посредством конвертации по рыночной стоимости акций. При этом соотношение конвертации должно быть одинаковым для каждой акции (доли) данного вида (квалификации). Если число владельцев акций одинакового вида (квалификации) какого-либо из реорганизуемых обществ 50 или более, то установление независимым оценщиком рыночной стоимости акций каждого реорганизуемого общества является обязательным.".