«ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԵՆՍԱԹՈՇԱԿՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 09.11.2004
Հոդված 1. «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (19 նոյեմբերի 2002 թվականի, ՀՕ-519, այսուհետ` օրենք) 7-րդ հոդվածի`
1) 2-րդ կետի «կառավարման մոնիթորինգը (մշտադիտարկումը)» բառերը փոխարինել «վարման վերահսկողությունը» բառերով.
2) 2-րդ կետից հետո հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21 -րդ կետով.
«21 ) իրականացնում է կենսաթոշակների նշանակման (վերահաշվարկման) եւ վճարման մեթոդական ղեկավարումը.».
3) 3-րդ կետը «կարգով» բառից հետո լրացնել «եւ ստուգում տվյալների հավաստիությունը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 22-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունում «պարտադիր սոցիալական ապահովագրության բյուջեի միջոցներից» բառերը փոխարինել «համապատասխան վճարները Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կապիտալացվում են` դրանք կենսաթոշակառուին վճարելու համար» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 65-րդ հոդվածի 2-րդ մասի`
«1) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վարել կենսաթոշակային սոցիալական ապահովագրության համակարգի անհատական (անձնավորված) հաշվառման տվյալների բազան.».
«21 ) կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմնի պահանջով տրամադրել կենսաթոշակների նշանակմանը (վերահաշվարկմանը) եւ վճարմանը վերաբերող փաստաթղթերը (կենսաթոշակի գործերը).»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГОСУДАРСТВЕННЫХ ПЕНСИЯХ"
В статье 7 Закона Республики Армения ,,О государственных пенсиях" (19 ноября 2002 года, ЗР-519, далее - Закон):
,,2) осуществляет контроль за применением пенсионного законодательства и ведением базы данных индивидуального учета;";
2) после пункта 2 дополнить пунктом 21 следующего содержания:
,,21 ) осуществляет методическое руководство в отношении назначения (перерасчета) и выплаты пенсий;";
3) пункт 3 в конце дополнить словами ,, , и проверяет достоверность данных".
Статья 2. В абзаце первом статьи 22 Закона слова ,,из средств бюджета обязательного социального страхования" заменить словами ,,соответствующие платежи капитализируются в установленном законодательством Республики Армения порядке для их выплаты пенсионеру".
Статья 3. В части 2 статьи 65 Закона:
1) пункт 1 изложить в следующей редакции,
,,1) вести в установленном законодательством порядке базу данных индивидуального (персонального) учета системы пенсионного социального страхования;";
2) после пункта 2 статью дополнить пунктом 21 следующего содержания:
,,21 ) предоставлять по требованию уполномоченного органа государственного управления пенсионной сферой документы (пенсионные дела), касающиеся назначения (перерасчета) и выплаты пенсий;".