Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-186, այսուհետ` օրենք) 17-րդ հոդվածի՝
ա) առաջին մասի «ա» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա) մշակութային արժեքների արտահանման կամ ժամանակավոր արտահանման իրավունքի վկայագիրը տալու համար` բազային տուրքի հնգապատիկի չափով.».
բ) առաջին մասի «բ», «գ», «դ»եւ «ե» կետերը ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենքի 27-րդ հոդվածի՝
«ա) արտահանվող մշակութային արժեքների հեղինակը, իսկ հեղինակի մահից հետո նրա մահվան հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից սկսած՝ 50 տարվա ընթացքում, նրա ժառանգները.».
բ) երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Այն անձինք, ովքեր պետությանը նվիրաբերել են մշակութային արժեքներ, որոնք Հայաստանի Հանրա՟պետու՟թյան օրենսդրությամբ սահմանված կարգով գրանցված են կամ ենթակա են գրանցման պետական պահպանական ցուցակներում կամ գրանցամատյան՟ներում, նվիրաբերված յուրաքանչյուր արժեքի դիմաց ազատվում են (մեկ անգամ) արտահանման իրավունքի վկայագիր տալու համար պետական տուրքի վճարումից։»։

Статья 1. В статье 17 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине"(27 декабря 1997 года, ЗР-186, далее - Закон):
а) пункт ,,а" части первой изложить в следующей редакции:
,,а) за выдачу свидетельства на право вывоза или временного вывоза культурных ценностей – в пятикратном размере базовой пошлины;";
б) пункты ,,б", ,,в", ,,г" и ,,д" части первой признать утратившими силу.
Статья 2. В статье 27 Закона:
,,а) автор вывозимых культурных ценностей, а после смерти автора в течение 50 лет, начиная с 1 января следующего после его смерти года, - его наследники;";
б) часть вторую изложить в следующей редакции:
,,Лица, принесшие в дар государству культурные ценности, зарегистрированные либо подлежащие регистрации в установленном законодательством Республики Армения порядке в государственных охранных списках или реестрах, освобождаются (единожды) от уплаты государственной пошлины за выдачу свидетельства на право вывоза – за каждую принесенную в дар ценность.".