«ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1 . «Մաքսային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (30 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-402) 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «Հայաստանի Հանրապետության վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարը եւ նրա տեղակալը վերադաս են մաքսատան պետի եւ մաքսային կետի պետի համար, իսկ մաքսատան պետը եւ նրա տեղակալը վերադաս են մաքսատան ենթակայության տակ գտնվող մաքսային կետի պետի համար» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետը «- վերադաս մաքսային մարմնի ավագ մաքսային տեսուչ,» թվարկումից հետո լրացնել՝
«-վերադաս մաքսային մարմնի մաքսատան բաժնի պետի տեղակալ,
-վերադաս մաքսային մարմնի մաքսատան բաժանմունքի պետ,
-վերադաս մաքսային մարմնի մաքսատան հերթափոխի պետ,
-վերադաս մաքսային մարմնի մաքսային կետի հերթափոխի պետ,» թվարկումներով:
Հոդված 3 . Օրենքի 8-րդ հոդվածում՝
ա) 3-րդ մասը «մրցույթով» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի» բառերով.
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մաս՝
«4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է մաքսային մարմինների կողմից իրականացվող՝ օպերատիվ-հետախուզական գործունեության հետ կապված այն պաշտոնների անվանացանկը, որոնցում նշանակումները կատարվում են առանց մրցույթի՝ վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարի կողմից:»:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով՝
«5) խուսափել են ժամկետային պարտադիր զինվորական ծառայությունից:»:
Հոդված 5. Օրենքի 13-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«1. Մաքսային ծառայության կրտսեր պաշտոններում թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարըկարող է տասնհինգօրյա ժամկետում մաքսային ծառայության տվյալ կամ նախորդող խմբին դասվող մաքսային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող մաքսային ծառայողներից կամ մաքսային մարմիններում քաղաքացիական ծառայության կամ այլ պաշտոններ զբաղեցնող անձանցից, որոնք համապատասխանում են սույն օրենքի 8-րդ եւ 9-րդ հոդվածների պահանջներին, կատարել նշանակում:
Մաքսային ծառայության պաշտոնների տվյալ կամ նախորդող խմբին դասվող մաքսային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող մաքսային ծառայողներից կամ մաքսային մարմիններում քաղաքացիական ծառայության կամ այլ պաշտոններ զբաղեցնող անձանցից նշանակում չկատարվելու դեպքում վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարը կարող է հնգօրյա ժամկետում նշանակում կատարել մաքսային ծառայության կադրերի ռեզերվից՝ առաջնությունը տալով մաքսային ծառայության ավելի երկարատեւ ստաժ ունեցող մաքսային ծառայողներին:».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11 -րդ մաս՝
«11 . Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված ժամկետներում մաքսային ծառայության կրտսեր պաշտոնում նշանակում չկատարվելու դեպքում Հանձնաժողովը կազմակերպում է բաց մրցույթ: Բաց մրցույթին կարող են մասնակցել մաքսային ծառայողները եւ սույն օրենքի 8-րդ եւ 9-րդ հոդվածների պահանջները բավարարող քաղաքացիները:»:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասում՝
- «հաջորդող խմբին» բառերը փոխարինել «հաջորդող կամ նախորդող խմբերին» բառերով,
- «մաքսային ծառայողներից» բառերից հետո ավելացնել «կամ մաքսային մարմիններում քաղաքացիական ծառայության կամ այլ պաշտոններ զբաղեցնող անձանցից, որոնք բավարարում են սույն օրենքի 8-րդ եւ 9-րդ հոդվածների պահանջները,» բառերը,
-ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություն՝
«Մաքսային ծառայության պաշտոնների տվյալ կամ դրան հաջորդող կամ նախորդող խմբին դասվող մաքսային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող մաքսային ծառայողներից կամ մաքսային մարմիններում քաղաքացիական ծառայության կամ այլ պաշտոններ զբաղեցնող անձանցից նշանակում չկատարվելու դեպքում վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարը կարող է հնգօրյա ժամկետում նշանակում կատարել մաքսային ծառայության կադրերի ռեզերվից՝ առաջնությունը տալով մաքսային ծառայության ավելի երկարատեւ ստաժ ունեցող մաքսային ծառայողներին:».
բ) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Փակ մրցույթին կարող են մասնակցել մաքսային ծառայողները, ինչպես նաեւ մաքսային, հարկային մարմիններում, ֆինանսավարկային կազմակերպություններում, պետական կառավարման (տեղական ինքնակառավարման) մարմիններում, դատաիրավական մարմիններում, գիտական, բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում մասնագիտական աշխատանքի փորձ ունեցող եւ սույն օրենքի 8-րդ եւ 9-րդ հոդվածների պահանջները բավարարող քաղաքացիները, ընդ որում` առաջատար պաշտոններում թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում անցկացվող մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է 3 տարվա մասնագիտական աշխատանքի փորձ, իսկգլխավոր պաշտոններում թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում անցկացվող մրցույթին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է 5 տարվա մասնագիտական աշխատանքի փորձ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 12-րդ մասի վերջին պարբերությունում «ներկայացնելու» բառը փոխարինել «ներկայանալու» բառով:
Հոդված 8. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել «մաքսային ծառայության պաշտոնի նշանակման մասին» բառերը:
Հոդված 9. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 221 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 221 . Մաքսային ծառայողի իրավական վիճակը համապատասխան մարմնի վերակազմակերպման ժամանակ
Համապատասխան մարմնի վերակազմակերպումը մաքսային ծառայողին պաշտոնից ազատելու հիմք չէ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ վերակազմակերպումն ուղեկցվում է հաստիքների կրճատմամբ:»:
Հոդված 10. Օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետից հանել «` հաշվի առնելով ծառայած տարիները» բառերը:
Հոդված 11. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 241 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 24.1 . Մաքսային ծառայողին հանձնարարականներ տալու սահմանափակումները
1. Մաքսային ծառայողին չեն կարող տրվել բանավոր եւ (կամ) գրավոր այնպիսի հանձնարարականներ, որոնք՝
ա) հակասում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներին.
բ) դուրս են հանձնարարականներ տվողի եւ կատարողի լիազորություններից:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի խախտմամբ հանձնարարականներ ստանալու դեպքում մաքսային ծառայողը պարտավոր է ստացած հանձնարարականների օրինականության վերաբերյալ իր կասկածների մասին անհապաղ գրավոր զեկուցել հանձնարարականը տվողին եւ նրա վերադասին կամ նրանց փոխարինող անձանց: Եթե վերադասը (նրա բացակայության դեպքում՝ նրան փոխարինող անձը) կամ հանձնարարական տվողը(նրա բացակայության դեպքում՝ նրան փոխարինող անձը) գրավոր հաստատում է տրված հանձնարարականը, ապա մաքսային ծառայողը պարտավոր է դա կատարել, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ հանձնարարականի կատարումը կհանգեցնի Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված քրեական կամ վարչական պատասխանատվության: Մաքսային ծառայողի կողմից այդ հանձնարարականի կատարման պատասխանատվությունը կրում է հանձնարարականը գրավոր հաստատած անձը: Եթե հանձնարարականի կատարումը կարող է հանգեցնել քրեական կամ վարչական պատասխանատվության, ապա մաքսային ծառայողը այդ մասինպարտավոր է գրավոր տեղեկացնել վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարին:»:
Հոդված 12. Օրենքի 25-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 2-րդ կետը «զբաղվել» բառից առաջ լրացնել «անձամբ» բառով.
«4. Մաքսային ծառայության պաշտոնի նշանակվելուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում, մաքսային ծառայողը Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պարտավոր է առեւտրային կազմակերպությունների կանոնադրական կապիտալում 10 եւ ավելի տոկոս բաժնեմաս ունենալու դեպքումդա հանձնելհավատարմագրային կառավարման: Մաքսային ծառայողն իրավունք ունի հավատարմագրային կառավարման հանձնված գույքից ստանալու եկամուտ:»:
Հոդված 13. Օրենքի 31-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ժամանակաշրջանը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը մաքսային մարմիններում աշխատած ողջ ժամանակաշրջանը» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 34-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել երրորդ նախադասությունը:
Հոդված 15. Օրենքի 411 -րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասի 1-ին կետում՝
- «եւ տվյալ պաշտոնում» բառերը փոխարինել «եւ մաքսային մարմիններում» բառերով,
- ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություն՝
«Ընդ որում, մաքսային ծառայողի աշխատած տարիներում հաշվի են առնվում՝
- պաշտոնների դասակարգման համակարգում պաշտոնների ենթախմբի (դիրքի) առաջխաղացման դեպքում՝ մաքսային ծառայողի տվյալ պաշտոնում անընդմեջ աշխատելու տարիները,
- պաշտոնների դասակարգման համակարգում պաշտոնների ենթախմբի (դիրքի) իջեցման դեպքում՝ մաքսային ծառայողի տվյալ եւ ավելի բարձր ենթախմբի (դիրքի) պաշտոնում անընդմեջ աշխատած տարիները,
- պաշտոնների դասակարգման համակարգում պաշտոնների ենթախմբում (դիրքում) պաշտոնի փոփոխության դեպքում՝ մաքսային ծառայողի տվյալ ենթախմբի (դիրքի) պաշտոններում անընդմեջ աշխատած տարիները.».
բ) 2-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված աղյուսակ 1-ի «Մ/Ծ առաջատար պաշտոններ» սյունակում՝
- «վերադաս մաքսային մարմնի մաքսատան կամ մաքսային կետի գլխավոր մաքսային տեսուչ» բառերից հետո ավելացնել «վերադաս մաքսային մարմնի մաքսատան կամ մաքսային կետի հերթափոխի պետ» բառերը,
- «վերադաս մաքսային մարմնի մաքսային կետի բաժանմունքի պետ» բառերը փոխարինել «վերադաս մաքսային մարմնի մաքսատան կամ մաքսային կետի բաժանմունքի պետ, վերադաս մաքսային մարմնի մաքսատան բաժնի պետի տեղակալ» բառերով:
Հոդված 16. Օրենքի 412 -րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ մասի 1-ին,2-րդ եւ 3-րդ կետերում «սահմանվում է մեկ միավոր (մակարդակ) ավելացում» բառերը փոխարինել«կատարվում է անցում հաջորդ մակարդակին» բառերով.
բ) 4-րդ մասում «միավոր (մակարդակ) ավելացումն» բառերը փոխարինել «անցումը հաջորդ մակարդակին» բառերով:
Հոդված 17 . Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 413 -րդ հոդվածով՝
«Հոդված 413 . Մաքսային ծառայողների դրամական բավարարման վճարման կարգը
1. Մաքսային ծառայողի դրամական բավարարումն իրականացվում էամսական առնվազն մեկ անգամ՝ հաջորդ ամսվա առաջին տասն աշխատանքային օրվա ընթացքում:
2. Մաքսային ծառայողի աշխատանքից ազատման դեպքում դրամական բավարարման հարցերը, ինչպես նաեւ մաքսային ծառայողի մահվան դեպքումնրան հասանելիք աշխատավարձի վճարումը կարգավորվում է Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսդրությամբ:
3. Մաքսային ծառայողի դրամական բավարարման մասին տեղեկատվություն կարող է տրամադրվել միայն նրա համաձայնությամբ կամ օրենքով սահմանված դեպքերում:»:
Հոդված 18 . Օրենքի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետում՝
ա) 5-րդ թվարկումը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«- կարգապահական տույժի վաղաժամկետ հանում.».
բ) ավելացնել վեցերորդ թվարկում հետեւյալ բովանդակությամբ`
«- լրացուցիչ վճարովի արձակուրդի տրամադրում:»:
Հոդված 19. Օրենքի 431 -րդ հոդվածում՝
ա) «առաջին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերում թվարկված» բառերը փոխարինել «առաջին մասի 1-ին կետի առաջին, երկրորդ եւ հինգերորդ թվարկումներում նշված» բառերով.
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասություն՝ «Ընդ որում, «կարգապահական տույժի վաղաժամկետ հանում» խրախուսման ձեւը մաքսատան պետի կողմից կարող է կիրառվել միայն այն դեպքում, երբ կարգապահական տույժը կիրառվել է մաքսատան պետիկողմից:»:
Հոդված 20. Օրենքի 48-րդ հոդվածում`
ա) 2-րդ մասը համապատասխանաբար լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 91 -րդ եւ 17-րդ կետերով`
«91 ) ատեստավորման ենթակա մաքսային ծառայողի կողմիցատեստացիայի նշանակման ժամկետից սկսած վեց ամսվա ընթացքում ատեստավորմանը չներկայանալը.»,
«17) ժամանակավոր անաշխատունակության հետեւանքով մեկ տարվա ընթացքումավելի քան վեց ամիս աշխատանքի չներկայանալը՝ չհաշված հղիության եւ ծննդաբերության արձակուրդը:».
բ) 2-րդ մասի 3-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
գ) 2-րդ մասի 10-րդ կետի 7-րդ ենթակետում «անմիջականորեն դրամական կամ ապրանքային արժեքներ սպասարկող» բառերը փոխարինել «մաքսային» բառով.
դ)ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մաս՝
«9. Սույն հոդվածի երկրորդ մասի 4-րդ եւ 17-րդ կետերով նախատեսված հիմքերով զբաղեցրած պաշտոնից ազատվել չեն կարող հղի եւ մինչեւ երեք տարեկան երեխա խնամող մաքսային ծառայողները:»:
Հոդված 21. Օրենքի 481 -րդ հոդվածի հինգերորդ պարբերությունում «հինգերորդ պարբերությամբ նախատեսված խրախուսանքի» բառերը փոխարինել «երկրորդ եւ հինգերորդ պարբերություններով նախատեսված խրախուսանքների» բառերով:
Հոդված 22. Օրենքի 49-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «շարունակել զբաղեցնել իր պաշտոնը» բառերը փոխարինել «զբաղեցնել մաքսային ծառայության պաշտոն» բառերով:
Հոդված 23. Օրենքի 50-րդ հոդվածում՝
ա) 2-րդ մասում «եւ երկարամյա ծառայության համար տրվող հավելավճարների» բառերը փոխարինել «մաքսային ծառայողների աշխատավարձի մակարդակի եւ մաքսային ծառայողի մաքսային ծառայության ստաժի» բառերով.
բ) 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 24. Օրենքի 51-րդ հոդվածում՝
ա) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով`
«3) սույն օրենքի 48-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 17-րդ կետով նախատեսված հիմքերով մաքսային ծառայության պաշտոնից ազատված անձինք:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ТАМОЖЕННОЙ СЛУЖБЕ”
Статья 1. В части 2 статьи 6 Закона Республики Армения “О таможенной службе” (30 июля 2002 года, ЗР-402) исключить  слова “ Руководитель вышестоящего таможенного органа Республики Армения и его заместитель являются вышестоящими по отношению к начальнику таможни и начальнику таможенного поста, а начальник таможни и его заместитель являются вышестоящими по отношению к начальнику таможенного поста, находящемуся в подчинении таможни.”.
Статья 2. Пункт 3 части 2 статьи 7 Закона после перечисления “
старший таможенный инспектор вышестоящего таможенного органа,” дополнить перечислениями:
“- заместитель   начальника отдела таможни вышестоящего таможенного органа,
- начальник отделения таможни вышестоящего таможенного органа,
- начальник смены таможни вышестоящего таможенного органа,
- начальник смены таможенного поста вышестоящего таможенного органа,”.
а) часть 3 после слова “конкурсу”  дополнить словами “, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом”;
б) статью дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Правительством Республики Армения устанавливается номенклатура должностей, связанных с осуществляемой таможенными органами оперативно-розыскной деятельностью, назначения на которые производятся руководителем вышестоящего таможенного органа без конкурса.”.
Статья 4. Статью 9 Закона дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) уклонившиеся от обязательной срочной  военной службы.”.
“1. При образовании вакансии на младшие должности таможенной службы руководитель вышестоящего таможенного органа может в пятнадцатидневный срок произвести назначение из состава таможенных служащих, занимающих должность таможенной службы, причисляемую к данной или предшествующей ей группе таможенной службы, либо соответствующих требованиям статей 8 и 9 настоящего Закона лиц, занимающих в таможенных органах должности гражданской службы или другие должности.
В случае непроизведения назначения из состава таможенных служащих, занимающих должность таможенной службы, причисляемую к данной или предшествующей ей группе таможенной службы, либо лиц, занимающих в таможенных органах должности гражданской службы или другие должности, руководитель вышестоящего таможенного органа может в пятидневный срок  произвести назначение из резерва кадров таможенной службы, отдав преимущество таможенным служащим, имеющим более продолжительный стаж таможенной службы.”;
б) статью дополнить частью 11 следующего содержания:
“11 . В случае непроизведения назначения на младшие должности таможенной службы в сроки, указанные в части 1 настоящей статьи,  Комиссия организует открытый конкурс. В открытом конкурсе могут участвовать таможенные служащие и граждане, отвечающие требованиям статей 8 и 9 настоящего Закона.”.
- слова “следующей за ней группе” заменить словами “следующей за ней или предшествующей ей группам”,
-  часть после слов “должностей таможенной службы,”  дополнить словами “либо удовлетворяющих требованиям статей 8 и 9 настоящего Закона лиц, занимающих в таможенных органах должности гражданской службы или другие должности, ”,
- часть дополнить новым абзацем следующего содержания:
“В случае непроизведения назначения из состава таможенных служащих, занимающих должность таможенной службы, причисляемую к данной или предшествующей ей группе таможенной службы, либо лиц, занимающих в таможенных органах должности гражданской службы или другие должности, руководитель вышестоящего таможенного органа может в пятидневный срок  произвести назначение из резерва кадров таможенной службы, отдав преимущество таможенным служащим, имеющим более продолжительный стаж таможенной службы.”;
б)  абзац второй части 2 изложить в следующей редакции:
“В закрытом конкурсе могут участвовать таможенные служащие, а также граждане с опытом профессиональной работы в таможенных, налоговых органах,  финансово-кредитных организациях, органах государственного управления (местного самоуправления), судебно-правовых органах, научных учреждениях, высших учебных заведениях и удовлетворяющие требованиям статьей 8 и 9 настоящего Закона; при этом в случае возникновения вакансии на ведущие должности для участия в проводимом конкурсе необходим 3-летний опыт профессиональной работы, а при возникновении вакансии на главные должности для участия в проводимом конкурсе необходим 5-летний опыт профессиональной работы.”.
Статья 7. Настоящая статья не влечет изменения в тексте русского перевода.
Статья 8. В части 3 статьи 18 Закона исключить слова “ о назначении на должность таможенной службы .
Статья 9 . Закон дополнить статьей 221 следующего содержания:
“Статья 221 . Правовой статус таможенного служащего при реорганизации соответствующего органа
Реорганизация соответствующего органа не является основанием для освобождения таможенного служащего от должности, за исключением случаев, когда реорганизация сопровождается сокращением штатов.”.
Статья 10. В пункте 7 части 1 статьи 23 Закона исключить слова “с учетом выслуги лет”.
Статья 11 . Закон дополнить статьей 241 следующего содержания:
“Статья 241 . Ограничения на дачу поручений таможенному служащему
1. Таможенному служащему не могут даваться такие устные и (или) письменные поручения, которые:
а) противоречат Конституции Республики Армения и законам Республики Армения;
б) находятся вне компетенции лица, отдающего поручения, и лица, исполняющего их.
2. При получении поручений в нарушение части 1 настоящей статьи таможенный служащий обязан незамедлительно в письменном виде доложить о своих сомнениях, касающихся законности полученных поручений, давшему поручение лицу и вышестоящему лицу или замещающим их лицам. Если вышестоящее лицо (в случае его отсутствия – замещающее его лицо) или давшее поручение лицо (в случае его отсутствия – замещающее его лицо) письменно подтверждает отданное поручение, то таможенный служащий обязан его выполнить, за исключением случаев, когда выполнение поручения влечет уголовную или административную ответственность, установленную законом Республики Армения. Ответственность за выполнение таможенным служащим такого поручения несет лицо, письменно подтвердившее поручение. Если выполнение поручения влечет уголовную или административную ответственность, то таможенный служащий обязан письменно информировать об этом руководителя вышестоящего таможенного органа.”.
Статья 12. В статье 25 Закона:
а) пункт 2 части 1 после слова “деятельностью” дополнить словом “лично”;
“4. При наличии доли в 10 и более процентов в уставном капитале коммерческих организаций таможенный служащий обязан в течение месяца после назначения на должность таможенной службы передать ее в доверительное  управление в порядке, установленном законодательством Республики Армения. Таможенный служащий вправе получать доход с имущества, переданного в доверительное управление.”.
Статья 13. Часть 1 статьи 31 Закона после слов “резерве кадров таможенной службы” дополнить словами “, а также весь период работы в таможенных органах до вступления настоящего Закона в силу”.
Статья 14. В части 1 статьи 34 Закона исключить третье предложение.
Статья 15. В статье 411 Закона:
а) в пункте 1 части 1 :
- слова “служащего в данной должности” заменить словами “служащего в таможенных органах”,
- пункт дополнить новым абзацем следующего содержания:
“При этом  в стаж  работы  таможенного служащего засчитываются:
- годы непрерывной работы таможенного служащего в данной должности   -  в случае продвижения в подгруппе (позиции) должностей в системе классификации должностей,
-  годы непрерывной работы таможенного служащего в данной должности и в более высокой подгруппе (позиции) – в случае понижения подгруппы (позиции) должностей в системе классификации должностей,
-  годы непрерывной работы таможенного служащего в должностях данной подгруппы (позиции) – в случае изменения должности   в подгруппе (позиции) должностей в системе классификации должностей;”;
б) графу “Ведущие должности ТС” таблицы 1, установленной пунктом 2 части 2:
- после слов “Главный таможенный инспектор таможни или таможенного поста вышестоящего таможенного органа” дополнить словами “начальник смены таможни или таможенного поста вышестоящего таможенного органа”,
- в графе слова “Начальник отделения таможенного поста вышестоящего таможенного органа” заменить словами “Начальник отделения таможни или таможенного поста вышестоящего таможенного органа, заместитель  начальника отдела таможни вышестоящего таможенного органа”.
Статья 16. В статье 412 Закона:
а) в пунктах 1, 2, и 3 части 2 слова “устанавливается одна единица (один уровень) нарастания” заменить словами “переход на следующий уровень производится”;
б) в части 4 слова “Очередная единица (очередной уровень) нарастания на основную заработную плату таможенного служащего устанавливается” заменить словами “Очередной переход основной заработной платы таможенного служащего на следующий уровень осуществляется”.
Статья 17. Закон дополнить статьей 413 следующего содержания:
“Статья 413 . Порядок выплаты денежного довольствия аможенных  служащих
1. Денежное довольствие таможенного служащего производится минимум раз в месяц, в течение первых десяти рабочих дней следующего месяца.
2. Вопросы денежного довольствия в случае освобождения таможенного служащего с работы, а также выплата в случае смерти таможенного служащего причитающейся ему заработной платы  регулируются Трудовым законодательством Республики Армения.
3. Информация о денежном довольствии таможенного служащего может предоставляться только с его согласия или в установленных законом случаях.”.
Статья 18. В пункте 1 части 1 статьи 43 Закона:
а) пятое перечисление изложить в следующей редакции:
“- досрочное снятие дисциплинарного взыскания;”;
б) пункт дополнить шестым перечислением следующего содержания:
“-  предоставление дополнительного оплачиваемого отпуска.”.
Статья 19. В статье 431 Закона:
а) слова “перечисленные в пунктах 1 и 2 части первой ” заменить словами “указанные в первом, втором и пятом перечислениях пункта 1 части первой”;
б) статью дополнить новым предложением следующего содержания: “При этом вид поощрения “досрочное снятие дисциплинарного взыскания” начальником таможни может применяться только в том случае, если дисциплинарное взыскание было наложено начальником таможни.”.
Статья 20. В статье 48 Закона:
а) часть вторую дополнить соответственно пунктами 91 и 17 следующего содержания:
“91 ) неявка подлежащего аттестации таможенного служащего на аттестацию  в течение шести месяцев, начиная со срока назначения аттестации;”,
“17) неявка на работу более шести месяцев в течение  одного года вследствие временной нетрудоспособности, кроме отпуска по беременности и родам.”;
б) пункт 3 части 2 признать утратившим силу;
в) в подпункте 7 пункта 10 части 2 слова “служащим, непосредственно обслуживающим денежные или товарные ценности,” заменить словами “таможенным служащим”;
г) статью дополнить новой частью следующего содержания:
“9. Не могут освобождаться от должности по основаниям, предусмотренным пунктами 4 и 17 части второй настоящей статьи, беременные таможенные служащие и таможенные служащие, осуществляющие уход за детьми до трех лет.”.
Статья 21. В абзаце пятом статьи 481 Закона слова “вида поощрения, предусмотренного абзацем пятым” заменить словами “видов поощрений, предусмотренных абзацами вторым и пятым”.
Статья 22. В части 2 статьи 49 Закона слова “продолжать занимать свою должность”   заменить словами ”занимать должность таможенной службы”.
Статья 23 . В статье 50 Закона:
а) в части 2  слова “надбавки за выслугу лет” заменить словами ”уровня заработной платы таможенных служащих и стажа таможенной службы таможенного служащего”;
б) часть 3 признать утратившей силу.
Статья 24. В статье 51 Закона:
а) часть 1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
“3) лица, освобожденные от должности таможенной службы по основаниям, предусмотренным пунктом 17 части второй статьи 48 настоящего Закона.”.
Статья 25 . Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий после его официального опубликования.