ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետությունում ահաբեկչության դեմ պայքարի իրավական եւ կազմակերպական հիմքերը եւ կարգավորում է ահաբեկչության դեմ պայքարի իրականացման հետ կապված հարաբերությունները։
Հոդված 2. Ահաբեկչության դեմ պայքարի նպատակները
Հայաստանի Հանրապետությունում ահաբեկչության դեմ պայքարի կազմակերպումը նպատակաուղղված է՝
1) ահաբեկչական գործունեության նախազգուշացմանը, բացահայտմանը, կանխմանը, խափանմանը եւ դրա հետեւանքների նվազեցմանը.
2) ահաբեկչությունից անձի, հասարակության եւ պետության պաշտպանությանը.
3) ահաբեկչական գործունեությանը նպաստող պատճառների ու պայմանների բացահայտմանը եւ վերացմանը։
Հոդված 3. Ահաբեկչության դեմ պայքարի իրավական հիմքերը
Ահաբեկչության դեմ պայքարի իրավական հիմքերն են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը, Հայաստանի Հանրապետության քրեական, քրեական դատավարության եւ քաղաքացիական օրենսգրքերը, սույն օրենքը, այլ օրենքներն ու նորմատիվ իրավական ակտերը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերը։
Հոդված 4. Ահաբեկչության դեմ պայքարի հիմնական սկզբունքները
Ահաբեկչության դեմ պայքարի հիմնական սկզբունքներն են`
1) օրինականությունը.
2) նախազգուշացման միջոցառումների գերակայությունը.
3) հակաահաբեկչական գործողություններ անցկացնելիս ներգրավվող ուժերի եւ միջոցների միանձնյա ղեկավարումը.
4) ահաբեկչական գործողության կատարման, ինչպես նաեւ նախապատրաստման եւ ֆինանսավորման համար պատժի անխուսափելիությունը.
5) ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում ահաբեկչին նվազագույն զիջումներ կատարելը.
6) ահաբեկչության դեմ պայքարի բացահայտ եւ գաղտնի մեթոդների զուգակցումը.
7) կանխարգելիչ, իրավական, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական, քարոզչական միջոցների համալիր օգտագործումը.
8) ահաբեկչական գործողության հետեւանքով վտանգի ենթարկված անձանց իրավունքների պաշտպանության գերակայությունը.
9) հակաահաբեկչական գործողությունների անցկացման եղանակների, գործելակերպի (մարտավարության) եւ մասնակիցների կազմի նվազագույն հրապարակայնությունը։
Հոդված 5. Օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացությունները
1) ահաբեկչական գործողություն` ահաբեկչական բնույթի հանցագործության անմիջական կատարում` պայթյունի, հրկիզման, միջուկային պայթուցիկ տարրերի, ռադիոակտիվ, քիմիական, կենսաբանական, պայթուցիկ, թունավորող, ուժեղ ներգործողնյութերի կիրառման կամ դրա սպառնալիքի, տրանսպորտային միջոցների կամ այլ օբյեկտների ոչնչացման, վնասման կամ զավթման, պետական կամ հասարակական գործչի, ազգային, էթնիկական, կրոնական կամ բնակչության այլ խմբերի ներկայացուցչի կյանքի դեմ ոտնձգության, պատանդների վերցման, մարդու առեւանգման, տեխնոգեն բնույթի վթարների եւ աղետների համար պայմաններ ստեղծելու ճանապարհով անորոշ շրջանակի անձանց կյանքին, առողջությանը կամ գույքին վնաս հասցնելու նպատակով վտանգ ստեղծելու կամ այդպիսի վտանգի ստեղծման իրական սպառնալիքի, ցանկացած ձեւի եւ ցանկացած միջոցներով սպառնալիքների տարածման, մարդկային զոհերի, զգալի գույքային վնաս հասցնելու կամ հասարակական վտանգավոր հետեւանքներ առաջացնող այլ գործողությունների միջոցով.
2) ահաբեկչական գործունեություն` ահաբեկչական գործողության կազմակերպում, նախապատրաստում եւ իրականացում, ֆիզիկական անձանց կամ կազմակերպությունների նկատմամբ բռնության, ահաբեկչական նպատակներով նյութական օբյեկտների ոչնչացման հրահրում, ահաբեկչական գործողություն կատարելու համար անօրինական զինված կազմավորման, հանցավոր խմբավորման կազմակերպում, ինչպես նաեւ մասնակցություն այդպիսի գործողությանը, ահաբեկիչների հավաքագրում, զինում, ուսուցանում, ահաբեկչական կազմակերպության կամ ահաբեկչական խմբի ֆինանսավորում կամ այլ աջակցություն.
3) ահաբեկիչ՝ ահաբեկչական գործողություն, ահաբեկչական գործողության նախապատրաստում կամ դրա կատարման փորձ կատարած անձ.
4) ահաբեկչության դեմ պայքար՝ ահաբեկչական գործունեության բացահայտմանը, կանխմանը, խափանմանը, հետեւանքների նվազեցմանն ուղղված գործունեություն.
5) հակաահաբեկչական գործողություն՝ ահաբեկչական գործողության բացահայտմանը, կանխմանը, ինչպես նաեւ պետության շահերի եւ ֆիզիկական անձանց անվտանգության ապահովմանը, ահաբեկիչների վնասազերծմանը եւ ահաբեկչական գործողությունների հետեւանքների նվազեցմանն ուղղված հատուկ միջոցառումներ.
6) հակաահաբեկչական գործողության իրականացման գոտի՝ տեղանքի առանձին հատվածներ, տրանսպորտային միջոց, շենք, շինություն, կառույց եւ դրանց հարող տարածքներ, որոնց սահմաններում անցկացվում է նշված գործողությունը.
7) պատանդ՝ պետությանը, կազմակերպությանը կամ առանձին անձանց որեւէ գործողություն կատարելուն կամ որեւէ գործողություն կատարելուց ձեռնպահ մնալուն հարկադրելու նպատակով առեւանգված կամ պահվող անձ։
Հոդված 6. Հայաստանի Հանրապետության միջազգային համագործակցությունն ահաբեկչության դեմ պայքարի բնագավառում
Ահաբեկչության դեմ պայքարի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի հիման վրա համագործակցում է օտարերկրյա պետությունների, ինչպես նաեւ ահաբեկչության դեմ պայքար իրականացնող միջազգային կազմակերպությունների հետ։
ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄԸ
Հոդված 7. Ահաբեկչության դեմ պայքար իրականացնող մարմինները
Ահաբեկչության դեմ պայքարն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմինները՝ օրենքով իրենց վերապահված լիազորությունների շրջանակներում։
Ահաբեկչության դեմ պայքարն անմիջականորեն իրականացնող սուբյեկտներն են`
1) Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության հանրապետական գործադիր մարմինը.
2) Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության հանրապետական գործադիր մարմինը.
3) Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության հանրապետական գործադիր մարմինը։
Ահաբեկչության դեմ պայքարին օրենքով ամրագրված իրենց լիազորությունների սահմաններում մասնակցում են նաեւ գործադիր իշխանության հանրապետական մյուս մարմինները։
Հոդված 8. Հակաահաբեկչական գործողության օպերատիվ շտաբը
Ահաբեկչության դեմ պայքարն անմիջականորեն իրականացնող սուբյեկտների եւ գործադիր իշխանության հանրապետական մյուս մարմինների գործողությունների համակարգման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը անհրաժեշտության դեպքում կարող է ձեւավորել հակաահաբեկչական գործողությանօպերատիվ շտաբ, որի կազմում ի պաշտոնե ընդգրկվում են սույն օրենքի 7-րդ հոդվածում թվարկված պետական մարմինների ղեկավարները։
Հակաահաբեկչական գործողության օպերատիվ շտաբի կազմում կարող են ընդգրկվել նաեւ գործադիր իշխանության հանրապետական այլ մարմինների ղեկավարներ։
Հակաահաբեկչական գործողության օպերատիվ շտաբի ընդհանուր ղեկավարումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը, իսկ անմիջական ղեկավարումը՝ շտաբի պետը։
Ելնելով ահաբեկչական գործողության կապակցությամբ ձեռնարկվելիք միջոցառումների բնույթից՝ յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում հակաահաբեկչական գործողության օպերատիվ շտաբի պետ է նշանակվում սույն օրենքի 7-րդ հոդվածում թվարկված հանրապետական գործադիր մարմիններից մեկի ղեկավարը։
Հոդված 9. Ահաբեկչության դեմ պայքար իրականացնող մարմինների հիմնական գործառույթները
Ահաբեկչության դեմ պայքար իրականացնող պետական մարմինները օրենքով ամրագրված իրենց լիազորությունների սահմաններում ՝
1) մշակում եւ իրականացնում են ահաբեկչական գործողությունների բացահայտմանը, կանխմանը, խափանմանը, հետեւանքների նվազեցմանը, ինչպես նաեւ դրանց կատարմանը նպաստող պատճառների եւ պայմանների բացահայտմանը եւ վերացմանը նպատակաուղղված կազմակերպական, ռեժիմային, կանխարգելիչ, դաստիարակչական եւ այլ միջոցառումներ.
2) ստեղծում են ահաբեկչության դեմ պայքարի մասնագիտացված ստորաբաժանումներ.
3) մասնակցում են ահաբեկչության դեմ պայքարի բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի նախապատրաստմանը.
4) մշակում եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատմանն են ներկայացնում առաջարկություններ` ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության կատարելագործման մասին։
Հոդված 10. Աջակցությունը ահաբեկչության դեմ պայքարն իրականացնող մարմիններին
Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, քաղաքացիներն ու կազմակերպությունները (անկախ կազմակերպական-իրավական եւ սեփականության ձեւից) պարտավոր են աջակցություն ցուցաբերել ահաբեկչության դեմ պայքար իրականացնող մարմիններին իրենց պարտականությունները կատարելիս։
ՀԱԿԱԱՀԱԲԵԿՉԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՈՒՄԸ
Հոդված 11. Հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնելիս օգտագործվող ուժերն ու միջոցները
Հակաահաբեկչական գործողություններն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմինները՝ հատուկ ծառայությունների, ահաբեկչության դեմ պայքարի` դրանց մասնագիտացված ստորաբաժանումների, այդ թվում՝ հակաահաբեկչական մարտական խմբերի ներգրավմամբ։
Հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնելիս օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կիրառվում են անհրաժեշտ զենք եւ հատուկ միջոցներ, տրանսպորտային, կապի եւ այլ նյութատեխնիկական միջոցներ։
Հոդված 12. Հակաահաբեկչական գործողության իրականացման գոտու իրավական ռեժիմը
Հակաահաբեկչական գործողության իրականացման գոտում հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնող անձինք իրավունք ունեն՝
1) անհրաժեշտության դեպքում միջոցներ ձեռնարկելու փողոցներում եւ ճանապարհներին տրանսպորտային միջոցների եւ հետիոտնի երթեւեկությունըժամանակավոր սահմանափակելու կամ արգելելու, տեղանքի առանձին հատվածներ եւ օբյեկտներ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների, այդ թվում՝ դիվանագիտական ներկայացուցիչների, հյուպատոսական հաստատությունների տրանսպորտային միջոցների մուտքը չթույլատրելու, քաղաքացիներին տեղանքիառանձին հատվածներից եւ օբյեկտներից հեռացնելու, ինչպես նաեւ տրանսպորտային միջոցները հեռացնելու.
2) ստուգելու քաղաքացիների (այդ թվում` պաշտոնատար անձանց) անձը հաստատող փաստաթուղթը, իսկ դրա բացակայության դեպքում նրանց ինքնությունը պարզելու նպատակով միջոցներ ձեռնարկելու՝ ընդհուպ բերման ենթարկելով.
3) ձերբակալելու եւ հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնող պետական մարմիններին կամ հատուկ ծառայություններին ներկայացնելու այն անձանց, ովքեր կատարել կամ փորձել են կատարել հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնող անձանց օրինական պահանջների խոչընդոտմանն ուղղված գործողություններ, ինչպես նաեւ գործողություններ՝ կապված հակաահաբեկչական գործողությունների իրականացման գոտի առանց թույլտվության ներթափանցելու կամ դրա փորձի հետ.
4) Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ եւ օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով անարգել մուտք գործելու (ներթափանցելու) ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատկանող բնակելի եւ այլ շինություններ, շրջակա տեղանքի հատվածներ, տրանսպորտային միջոցներ (բացառությամբ դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցիչներին պատկանող շինությունների, տարածքների եւ տրանսպորտային միջոցների)՝ ահաբեկչական գործողությունը կանխելու, ահաբեկչական գործողություն կատարած կամ ահաբեկչական գործողության կատարման մեջ կասկածվող անձանց հետապնդելու համար.
5) հակաահաբեկչական գործողության անցկացման գոտի մուտքի եւ ելքի պարագայում իրականացնելու քաղաքացիների անձնական զննում, տեխնիկական միջոցների կիրառմամբ նրանց մոտ գտնվող առարկաների, տրանսպորտային միջոցների եւ նրանցով տեղափոխվող ապրանքների ստուգում.
6) ծառայողական նպատակներով օգտագործելու կազմակերպությունների եւ ֆիզիկական անձանց կապի միջոցները.
7) անհետաձգելի դեպքերում ծառայողական նպատակներով օգտագործելու ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատկանող տրանսպորտային միջոցները, բացառությամբ դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցիչներին, միջազգային կազմակերպություններին պատկանող տրանսպորտային միջոցների։
Հոդված 13. Բանակցությունների վարումը ահաբեկիչների հետ
Քաղաքացիների կյանքի եւ առողջության, նյութական արժեքների պահպանման, ինչպես նաեւ առանց ուժի կիրառման ահաբեկչական գործողության կանխման հնարավորությունն ուսումնասիրելու նպատակով հակաահաբեկչական գործողություններ իրականացնելիս թույլատրվում է բանակցություններ վարել ահաբեկիչների հետ:
Ահաբեկիչների հետ բանակցություններ վարում է (են) միայն ահաբեկչության դեմ պայքարի օպերատիվ շտաբի ղեկավարի կամ հակաահաբեկչական գործողությունն անմիջականորեն ղեկավարող պաշտոնատար անձի հատուկ լիազորած անձը (անձինք):
Ահաբեկիչների հետ բանակցություններ վարելը ահաբեկիչներին պատասխանատվությունից ազատելու հիմք կամ պայման չէ։
Հոդված 14. Հակաահաբեկչական գործողության մասին տեղեկատվության սահմանափակումը
Արգելվում է հակաահաբեկչական գործողության մասին այնպիսի տեղեկատվության տարածումը, որը`
1) բացահայտում է հակաահաբեկչական գործողության իրականացման հատուկ տեխնիկական եղանակներն ու գործելակերպը.
2) կարող է խոչընդոտել հակաահաբեկչական գործողության իրականացմանը եւ վտանգ ստեղծել քաղաքացիների կյանքի եւ առողջության համար.
3) ուղղված է ահաբեկչության քարոզչությանը կամ արդարացմանը.
4) տեղեկատվություն է պարունակում հակաահաբեկչական գործողությանը մասնակից պետական մարմինների, հատուկ ծառայությունների եւ ահաբեկչության դեմ պայքարի` դրանց մասնագիտացված ստորաբաժանումների աշխատակիցների, ինչպես նաեւ այդ գործողության իրականացմանն աջակցություն ցուցաբերած անձանց մասին։
Հոդված 15. Հակաահաբեկչական գործողության ավարտը
Հակաահաբեկչական գործողությունը համարվում է ավարտված, երբ ահաբեկչական գործողությունը կանխված (խափանված) է, եւ վերացված է հակաահաբեկչական գործողության իրականացման գոտում քաղաքացիների կյանքին եւ առողջությանը սպառնացող վտանգը։
ԱՀԱԲԵԿՉԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏԵՎԱՆՔՈՎ ՊԱՏՃԱՌՎԱԾ ՎՆԱՍԻ ՓՈԽՀԱՏՈՒՑՈՒՄԸ ԵՎ ՏՈՒԺԱԾ ԱՆՁԱՆՑ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՎԵՐԱԿԱՆԳՆՈՒՄԸ
Հոդված 16. Ահաբեկչական գործողության հետեւանքով պատճառված վնասի փոխհատուցումը
Ահաբեկչական գործողության հետեւանքով ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պատճառված վնասի փոխհատուցումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսդրությամբ սահմանված չափերով եւ կարգով։
Հոդված 17. Ահաբեկչական գործողության հետեւանքով տուժած անձանց սոցիալական վերականգնումը
Ահաբեկչական գործողության հետեւանքով տուժած անձանց սոցիալական վերականգնմանն ուղղված ծառայությունների մատուցումը կատարվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի միջոցների հաշվին։
Նշված անձանց իրավական, հոգեբանական, բժշկական եւ այլ տիպի օգնություն ցուցաբերելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻՆ ՄԱՍՆԱԿԻՑ ԱՆՁԱՆՑ ԻՐԱՎԱԿԱՆ ԵՎ ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 18. Ահաբեկչության դեմ պայքարին մասնակից անձանց իրավական պաշտպանության երաշխիքները
Հանցագործություն չեն համարվում այն գործողությունները, որոնք կատարել են ահաբեկչության դեմ պայքարը իրականացնող պետական մարմինների պաշտոնատար անձինք եւ աշխատակիցները, ինչպես նաեւ վերջիններիս աջակցություն ցուցաբերած անձինք իրենց ծառայողական պարտականությունները իրավաչափորեն կատարելիս եւ ուղղված են եղել քաղաքացիների կյանքի եւ առողջության, սահմանադրական իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանությանը, ինչպես նաեւ հանցավոր ոտնձգություններից հասարակական եւ պետական անվտանգության ապահովմանը։
Իրավաչափ են համարվում ահաբեկչության դեմ պայքարի գործողությունները կանոնակարգող նորմերի պահպանումով կատարված եւ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված այն գործողությունները, որոնք կատարվել են ծառայողական պարտականությունների շրջանակներում կամ հասարակական պարտքը հատուցելիս եւ ուղղված են եղել քաղաքացիների իրավունքների եւ օրինական շահերի պաշտպանությանը, ինչպես նաեւ հասարակական եւ պետական անվտանգությանը սպառնացող առավել նշանակալից վնասի կանխմանը, եթե տվյալ հանգամանքներում ծառայողական պարտականությունների կամ հասարակական պարտքի իրականացման այլ հնարավորություններ չեն ընձեռվել։
Հակաահաբեկչական գործողություն իրականացնելիս օրենքով սահմանված հիմքերով եւ սահմաններում թույլատրվում է ահաբեկիչների կյանքին, առողջությանը եւ գույքին, ինչպես նաեւ այլ պահպանվող շահերին հարկադրված վնաս պատճառելը։
Ահաբեկչության դեմ պայքարի մասնակից անձինք, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան, ազատվում են հակաահաբեկչական գործողություն իրականացնելիս պատճառված վնասի համար պատասխանատվությունից։
Հոդված 19. Ահաբեկչության դեմ պայքարի մասնակից անձանց սոցիալական պաշտպանության երաշխիքները
Ահաբեկչության դեմ պայքար իրականացնող պետական մարմինների աշխատակիցների, նրանց ընտանիքների անդամների եւ ահաբեկչության դեմ պայքար իրականացնող պետական մարմիններին աջակցություն ցուցաբերող անձանց սոցիալական պաշտպանությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։
ՎԵՐԱՀՍԿՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՀԱԲԵԿՉՈՒԹՅԱՆ ԴԵՄ ՊԱՅՔԱՐԻ ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ՕՐԻՆԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՆԿԱՏՄԱՄԲ
Հոդված 20. Վերահսկողությունն ահաբեկչության դեմ պայքարի իրականացման նկատմամբ
Ահաբեկչության դեմ պայքարի իրականացման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով։

О БОРЬБЕ С ТЕРРОРИЗМОМ
ГЛАВА 4. ВОЗМЕЩЕНИЕ ВРЕДА, ПРИЧИНЕННОГО ВСЛЕДСТВИЕ ТЕРРОРИСТИЧЕСКОЙ АКЦИИ, И СОЦИАЛЬНАЯ РЕАБИЛИТАЦИЯ ПОСТРАДАВШИХ ЛИЦ
ГЛАВА 5. ПРАВОВАЯ И СОЦИАЛЬНАЯ ЗАЩИТА ЛИЦ, УЧАСТВУЮЩИХ В БОРЬБЕ С ТЕРРОРИЗМОМ
ГЛАВА 6. КОНТРОЛЬ ЗА ЗАКОННОСТЬЮ ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ БОРЬБЫ С ТЕРРОРИЗМОМ
Настоящий Закон устанавливает правовые и организационные основы борьбы с терроризмом в Республике Армения и регулирует отношения, связанные с осуществлением борьбы с терроризмом.
Организация борьбы с терроризмом в Республике Армения направлена:
1) на предупреждение, выявление, предотвращение, пресечение террористической деятельности и минимизации ее последствий;
2) на защиту личности, общества и государства от терроризма;
3) на выявление и устранение причин и условий, способствующих террористической деятельности.
Правовыми основами борьбы с терроризмом являются Конституция Республики Армения, Уголовный, Уголовно-процессуальный и Гражданский кодексы Республики Армения, настоящий Закон, иные законы и нормативно-правовые акты, а также международные договоры Республики Армения.
Основными принципами борьбы с терроризмом являются:
1) законность;2) приоритет превентивных мер;
3) единоначалие в руководстве привлекаемыми силами и средствами при проведении контртеррористических операций;
4) неотвратимость наказания за совершение а также за подготовку и финансирование террористической акции;
5) минимальные уступки террористу в случае крайней необходимости;
6) сочетание гласных и негласных методов борьбы с терроризмом;
8) приоритет защиты прав лиц, подвергшихся опасности вследствие террористической акции;
9) минимальная огласка способов, приемов (тактики) проведения контртеррористических операций и состава их участников.
1) террористическая акция – непосредственное совершение преступления террористического характера посредством взрыва, поджога, применения или угрозы применения ядерных взрывчатых элементов, радиоактивных, химических, биологических, взрывчатых, токсических, сильнодействующих веществ; уничтожения, повреждения или захвата транспортных средств или других объектов; посягательства на жизнь государственного или общественного деятеля, представителя национальной, этнической, религиозной или иных групп населения; захвата заложников, похищения человека; создания опасности причинения вреда жизни, здоровью или имуществу неопределенного круга лиц путем создания условий для аварий и катастроф техногенного характера либо реальной угрозы создания такой опасности; распространения угроз в любой форме и любыми средствами; иных действий, влекущих человеческие жертвы, причинение значительного имущественного ущерба или общественно-опасные последствия;
2) террористическая деятельность - организация, подготовка и осуществление террористической акции; подстрекательство к насилию над физическими лицами или организациями, уничтожению материальных объектов в террористических целях; организация незаконного вооруженного формирования, преступной группировки для совершения террористической акции, а также участие в такой акции; вербовка, вооружение, обучение террористов; финансирование или иное содействие террористической организации или террористической группе;
3) террорист – лицо, совершившее террористическую акцию, осуществившее подготовку террористической акции или попытку ее совершения;
4) борьба с терроризмом – деятельность, направленная на выявление, предупреждение, пресечение, минимизацию последствий террористической деятельности;
5) контртеррористическая операция – специальные мероприятия, направленные на выявление, предотвращение террористической акции, а также обеспечение интересов государства и безопасности физических лиц, обезвреживание террористов и минимизацию последствий террористических действий;
6) зона проведения контртеррористической операции – отдельные участки местности, транспортное средство, здание, строение, сооружение и прилегающие к ним территории, в пределах которых проводится указанная операция;
7) заложник – лицо, похищенное или удерживаемое в целях понуждения государства, организации или отдельных лиц совершить какое-либо действие или воздержаться от совершения какого-либо действия.
Республика Армения сотрудничает в области борьбы с терроризмом с иностранными государствами, а также с международными организациями, осуществляющими борьбу с терроризмом, на основе международных договоров.
Борьба с терроризмом осуществляется государственными органами, уполномоченными Правительством Республики Армения, в пределах отведенных им по закону полномочий.
Субъектами, непосредственно осуществляющими борьбу с терроризмом, являются:
1) республиканский исполнительный орган национальной безопасности Республики Армения;
2) республиканский исполнительный орган Полиции Республики Армения;
3) республиканский исполнительный орган по обороне Республики Армения.
В борьбе с терроризмом в пределах своих закрепленных законом полномочий принимают участие и другие республиканские органы исполнительной власти.
В целях координации действий субъектов, непосредственно осуществляющих борьбу с терроризмом, и других республиканских органов исполнительной власти Президент Республики Армения в случае необходимости может сформировать оперативный штаб по контртеррористической операции, в состав которого по должности включаются руководители государственных органов, перечисленных в статье 7 настоящего Закона.
В состав оперативного штаба по контртеррористической операции могут включаться также руководители других республиканских органов исполнительной власти.
Общее руководство оперативным штабом по контртеррористической операции осуществляет Президент Республики Армения, а непосредственное руководство – начальник штаба.
Исходя из характера мер, предпринимаемых в связи с террористической акцией, начальником оперативного штаба по контртеррористической операции в каждом конкретном случае назначается руководитель одного из республиканских исполнительных органов, указанных в статье 7 настоящего Закона.
Государственные органы, осуществляющие борьбу с терроризмом, в пределах закрепленных законом своих полномочий:
1) разрабатывают и осуществляют организационные, режимные, профилактические, воспитательные и иные меры, направленные на выявление, предупреждение, пресечение, минимизацию послествий террористических акций, а также на выявление и устранение причин и условий, способствующих их совершению;
2) создают специализированные подразделения по борьбе с терроризмом.
3) участвуют в подготовке международных договоров Республики Армения в области борьбы с терроризмом;
4) разрабатывают и представляют на утверждение Правительства Республики Армения предложения по совершенствованию законодательства Республики Армения о борьбе с терроризмом.
Органы государственного управления и местного самоуправления, граждане и организации Республики Армения (независимо от организационно-правовой формы и формы собственности), обязаны оказывать содействие органам, осуществляющим борьбу с терроризмом, при исполнении ими своих обязанностей.
Контртеррористические операции осуществляют уполномоченные Правительством Республики Армения государственные органы - специальные службы с привлечением их специализированных подразделений по борьбе с терроризмом, в том числе и контртеррористических боевых групп.
При осуществлении контртеррористических операций в установленном законодательством порядке применяются необходимые оружие и специальные средства, транспортные средства, средства связи и иные материально-технические средства.
Статья 12. Правовой режим зоны осуществления контртеррористической операции
1) принимать при необходимости меры по временному ограничению или запрещению движения транспортных средств и пешеходов на улицах и дорогах, не допускать граждан, транспортные средства, в том числе транспортные средства дипломатических представителей, консульских учреждений на отдельные участки местности и объекты, удалять граждан, а также удалять транспортные средства с отдельных участков местности и объектов;
2) проверять у граждан (в том числе и у должностных лиц) документы, удостоверяющие личность, а в случае их отсутствия принимать меры с целью установления их личности, вплоть до привода;
3) задерживать и представлять государственным органам или специальным службам, осуществляющим контртеррористические операции, лиц, совершивших или пытавшихся совершить действия, направленные на воспрепятствование законным требованиям лиц, осуществляющих контртеррористические операции, а также действия, связанные с несанкционированным проникновением или попыткой проникновения в зону осуществления контртеррористических операций;
4) беспрепятственно входить (проникать) в жилые и иные принадлежащие физическим и юридическим лицам помещения, на участки окружающей местности, в транспортные средства (за исключением помещений, участков и транспортных средств, принадлежащих дипломатическим и консульским представителям) для предотвращения террористической акции, преследования лиц, совершивших террористическую акцию или подозреваемых в совершении террористической акции - в случаях и порядке, установленных Конституцией и законом Республики Армения;
5) осуществлять при входе в зону проведения контртеррористической операции и при выходе из нее личный досмотр граждан, проверку с применением технических средств находящихся при них предметов, транспортных средств и перевозимых ими товаров;
6) использовать в служебных целях средства связи организаций и физических лиц;
7) в неотложных случаях использовать в служебных целях транспортные средства, принадлежащие физическим и юридическим лицам, за исключением транспортных средств, принадлежащих дипломатическим и консульским представителям, международным организациям.
При осуществлении контртеррористических операций в целях сохранения жизни и здоровья граждан, материальных ценностей, а также изучения возможности предотвращения террористической акции без применения силы допускается ведение переговоров с террористами.
Переговоры с террористами ведет (ведут) только лицо (лица), специально уполномоченное (уполномоченные) на то руководителем оперативного штаба по борьбе с терроризмом или должностным лицом непосредственно руководящим контртеррористической операцией.
Ведение переговоров с террористами не может служить основанием или условием освобождения террористов от ответственности.
Запрещается распространение информации о контртеррористической операции, которая:
1) раскрывает специальные технические способы и приемы осуществления контртеррористической операции;
2) может воспрепятствовать осуществлению контртеррористической операции и создать опасность для жизни и здоровья граждан;
3) направлена на пропаганду или оправдание терроризма;
4) содержит информацию о сотрудниках государственных органов, специальных служб, и их специализированных подразделений по борьбе с терроризмом, участвующих в контртеррористической операции, а также о лицах, оказавших содействие в осуществлении этой операции.
Контртеррористическая операция считается оконченной, когда террористическая акция предотвращена (пресечена) и в зоне осуществления контртеррористической операции ликвидирована опасность, угрожающая жизни и здоровью граждан.
ВОЗМЕЩЕНИЕ ВРЕДА, ПРИЧИНЕННОГО ВСЛЕДСТВИЕ ТЕРРОРИСТИЧЕСКОЙ АКЦИИ, И СОЦИАЛЬНАЯ РЕАБИЛИТАЦИЯ ПОСТРАДАВШИХ ЛИЦ
Возмещение вреда, причиненного физическим и юридическим лицам вследствие террористической акции, производится за счет средств государственного бюджета Республики Армения в размерах и порядке, установленных гражданским законодательством Республики Армения.
Оказание услуг, направленных на социальную реабилитацию лиц, пострадавших вследствие террористической акции, производится за счет средств государственного бюджета Республики Армения.
Порядок оказания указанным лицам правовой, психологической, медицинской и иной помощи устанавливается Правительством Республики Армения.
Не признаются преступлениями такие действия, совершенные должностными лицами и сотрудниками государственных органов, осуществляющих борьбу с терроризмом, а также лицами, оказавшими последним содействие при правомерном исполнении своих служебных обязанностей, и направленные на зашиту жизни и здоровья, конституционных прав и законных интересов граждан, а также на обеспечение общественной и государственной безопасности от преступных посягательств.
Правомерными считаются такие действия, совершенные с соблюдением норм, регламентирующих деятельность по борьбе с терроризмом, и предусмотренные законодательством Республики Армения, которые были совершены в пределах служебных обязанностей или при выполнении общественного долга и были направлены на защиту прав и законных интересов граждан, а также на предотвращение более значительного вреда, угрожающего общественной и государственной безопасности, если в данных обстоятельствах не представлялись иные возможности для осуществления служебных обязанностей или общественного долга.
При осуществлении контртеррористической операции на основаниях и в пределах, установленных законом, допускается вынужденное причинение вреда жизни, здоровью и имуществу, а также иным охраняемым интересам террористов.
Лица, участвующие в борьбе с терроризмом, освобождаются от ответственности за вред, причиненный при осуществлении контртеррористической операции, в соответствии с законодательством Республики Армения.
Социальная защита сотрудников государственных органов, осуществляющих борьбу с терроризмом, членов их семей и лиц, оказывающих содействие государственным органам, осуществляющим борьбу с терроризмом, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
Контроль за осуществлением борьбы с терроризмом осуществляется в порядке, установленном законодателством Республики Армения.