Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին
«ԲՆԱՊԱՀՊԱՆԱԿԱՆ ԵՎ ԲՆՕԳՏԱԳՈՐԾՄԱՆ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 11.04.2005
Հոդված 1. «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (28 դեկտեմբերի 1998 թվականի, ՀՕ-270) 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «գ» ենթակետը շարադրել  հետեւյալ խմբագրությամբ`
«գ) եռապատիկը` վճարի մյուս (բացառությամբ օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար վճարի) տեսակների հաշվարկման դեպքում :» :
Հոդված 2. Օրենքի 20-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ եւ  5-րդ մասերով`
«4. Սույն հոդվածի 1-ին կետին համապատասխան օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար վճարի օբյեկտների համար սահմանված չափաքանակները (սահմանափակումները) գերազանցելու դեպքում այդ գերազանցող մասի համար որպես դրույքաչափ կիրառվում են սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի`
1) հնգապատիկը` չափաքանակները (սահմանափակումները) մինչեւ 5 անգամ գերազանցող մասի համար.
2) տասնապատիկը` չափաքանակները (սահմանափակումները) 5-ից ավելի անգամ գերազանցող մասի համար:
Անկախ սույն մասի դրույթներից, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի կողմից տնտեսավարող սուբյեկտի ներկայացրած բնապահպանական միջոցառումների ծրագրի հիման վրա սահմանված` օդային ավազան վնասակար նյութերի արտանետումների ժամանակավոր (մինչեւ հինգ տարի ժամկետով) չափաքանակները (սահմանափակումները) գերազանցող մասի համար որպես դրույքաչափ կիրառվում է սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի հնգապատիկը:
5. Զրոյական չափաքանակների (սահմանափակումների)`
1) Հայաստանի Հանրապետության ջրային օրենսգրքի համաձայն ջրօգտագործման թույլտվություն չունենալու (այդ թվում` ջրօգտագործման թույլտվություններում ջրօգտագործման ծավալները կամ ջրային ռեսուրսներ կամ դրանց ջրահավաք ավազաններ թափվող կեղտաջրերի թույլատրելի ծավալները կամ կեղտաջրերում վնասակար նյութերի թույլատրելի սահմանային արտահոսքի մասին տվյալները չնշվելու) դեպքում որպես դրույքաչափ կիրառվում է սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի եռապատիկը.
2) Հայաստանի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքի համաձայն ընդերքօգտագործման պայմանագրեր չունենալու (այդ թվում` պայմանագրում մարման կամ արդյունահանման ենթակա ծավալները չնշվելու) դեպքում որպես դրույքաչափ կիրառվում է սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի հնգապատիկը.
3) Հայաստանի Հանրապետության անտառային օրենսգրքի համաձայն բնափայտի եւ երկրորդական անտառանյութի օգտագործման (մթերման) համար անտառօգտագործման պայմանագրեր (այդ թվում` անտառհատման, անտառային տոմսեր, արմատի վրա բնափայտի մանր բացթողման օրդեր) չունենալու դեպքում որպես դրույքաչափ կիրառվում է սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի տասնապատիկը.
4) օրենսդրության համաձայն կենսապաշարների (բա՟ցա՟ռությամբ բնափայտի եւ երկրորդական անտառանյութի) օգտագործման պայմանագրեր չունենալու (այդ թվում` պայմանագրում օգտագործման ենթակա ծավալները չնշվելու) դեպքում որպես դրույքաչափ կիրառվում է սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի եռապատիկը.
5) օրենսդրության համաձայն սահմանված կարգով օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու թույլտվություն չունենալու դեպքում որպես դրույքաչափ կիրառվում է սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի`
ա) տասնապատիկը, եթե վճարների վճարման համար հաշվետու ժամանակահատվածում արտանետումների փաստացի ծավալները չեն գերազանցում ըստ վճարի օբյեկտների ներքոհիշյալ չափաքանակները`
փոշի
տոննա
ածխածնի մոնօքսիդ
1.5
ազոտի օքսիդներ (վերահաշված ըստ ազոտի երկօքսիդի)
1.0
ծծմբային անհիդրիդ
0.5
քլոր
0.1
վճարի օբյեկտ հանդիսացող մյուս նյութերի համար
0.05
տոննա,
բ) քսանհինգապատիկը, եթե վճարների վճարման համար հաշվետու ժամանա՟կա՟հատ՟վածում արտանետումների փաստացի ծավալները հավասար են կամ գերազանցում են ըստ վճարի օբյեկտների սույն կետի «ա» ենթակետում նշված չափաքանակները:»:
Հոդված 3. Սույն օրենքի դրույթները տարածվում են օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարի օբյեկտ համարվող ծավալների չափաքանակների որոշման նպատակով «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով իրականացված ստուգումների արդյունքում արձանագրված բնօգտագործման փաստացի ծավալների եւ վճարողների կողմից հարկային եւ լիազոր մարմիններ ներկայացրած` ստուգվող ժամանակահատվածում հաշվարկ-հաշվետվություններում արտացոլված ծավալների դրական տարբերությունների չափաքանակների վրա:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ”О ПРИРОДООХРАНИТЕЛЬНЫХ ПЛАТЕЖАХ И ПЛАТЕЖАХ ЗА ПРИРОДОПОЛЬЗОВАНИЕ”
Статья 1. Подпункт “в” части 2 статьи 20 Закона Республики Армения “О природоохранительных платежах и платежах за природопользование” (28 декабря 1998 года, ЗР-270) изложить в следующей редакции:
“в) трехкратные ставки – в случае исчисления других видов платежа (за исключением платежа за выброс вредных веществ в воздушное пространство).”.
Статья 2. Статью 20 Закона дополнить частями 4 и 5 следующего содержания:
“4. В случае превышения установленных в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи нормативов (лимитов) для объектов платежа за выброс вредных веществ в воздушное пространство для этой превышающей части в качестве ставки применяются установленные статьей 7 настоящего Закона:
1) пятикратные ставки - для части, превышающей нормативы (лимиты) до 5 раз;
2) десятикратные ставки - для части, превышающей нормативы (лимиты)  более чем в 5 раз.
Независимо от положений настоящей части для части, превышающей временные  (сроком до пяти лет) нормативы (лимиты) выброса вредных веществ в воздушное пространство, установленные уполномоченным органом Правительства Республики Армения на основании представленной хозяйствующими субъектами программы природоохранных мероприятий, в качестве ставки применяются пятикратные ставки, установленные статьей 7 настоящего Закона;
5. При нулевых нормативах (лимитах):
1) в случае отсутствия в соответствии с Водным кодексом Республики Армения разрешения на водопользование (в том числе неуказания в разрешениях на водопользование данных об объемах водопользования либо о допустимых объемах сточных вод, сбрасываемых в водные ресурсы или их водосборные бассейны, либо предельно допустимом выбросе вредных веществ в сточные воды) в качестве ставки применяются трехкратные ставки, установленные статьей 7 настоящего Закона;
2) в случае отсутствия в соответствии с Кодексом Республики Армения о недрах договоров недропользования (в том числе неуказания в договоре объемов, подлежащих погашению или добыче) в качестве ставки применяются пятикратные ставки, установленные статьей 7 настоящего Закона;
3) в случае отсутствия в соответствии с Лесным кодексом Республики Армения договоров о лесопользовании -  использовании (заготовки) древесины и вторичного лесоматериала (в том числе лесорубочного, лесного билетов, ордера на мелкий отпуск древесины на корню) в качестве ставки применяются десятикратные ставки, установленные статьей 7 настоящего Закона;
4) в случае отсутствия в соответствии с законодательством договоров на использование биоресурсов (за исключением древесины и вторичного лесоматериала) (в том числе неуказания в договоре объемов, подлежащих использованию) в качестве ставки применяются трехкратные ставки, установленные статьей 7 настоящего Закона;
5) в случае отсутствия в установленном законодательством порядке разрешения на выброс вредных веществ в воздушное пространство в качестве ставки применяются установленные статьей 7 настоящего Закона:
а) десятикратные ставки, если в отчетный период для внесения платежей фактические объемы выбросов по объектам платежа не превышают нижеуказанные нормативы:
пыль 2 тонны
моноксид углерода 1,5 тонны
оксиды азота (в пересчете на биоксид азота) 1,0 тонны
серный ангидрид 0,5 тонны
хлор 0,1 тонны
по другим веществам, являющимся объектом платежа 0,05 тонны,
б) двадцатипятикратные ставки, если в отчетный период для внесения платежей фактические объемы выбросов по объектам платежа равны нормативам, указанным в подпункте “а” настоящего пункта, или превышают их.”.
Статья 3. Положения настоящего Закона распространяются на нормативы положительной разницы между  фактическими объемами природопользования, зафиксированными в результате проверок, проведенных в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения”,  и объемами, отраженными в расчетах-отчетах за проверяемый период, представленных плательщиками в налоговый и уполномоченный органы, в целях определения нормативов объемов, считающихся объектом природоохранного платежа и платежа за природопользование, после вступления настоящего Закона в силу.