Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337) 56-րդ հոդվածում`
ա) երրորդ պարբերությունը «ինչպես նաեւ» բառերից հետո լրացնել «իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության մասնավորեցումից» բառերով.
բ) հինգերորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Տվյալ բյուջետային տարվա համար հաստատվող համայնքի բյուջեի`
ա) վարչական մասի դեֆիցիտի (պակասուրդի) գումարը չի կարող գերազանցել տվյալ տարվան նախորդող (եզրափակված) բյուջետային տարում վարչական մասից ֆինանսավորման ենթակա, սակայն չֆինանսավորված ծախսերի գծով առկա պարտավորությունների ֆինանսավորմանն ուղղվող տվյալ տարվա համայնքի բյուջեի վարչական մասի տարեսկզբի ազատ մնացորդի միջոցների գումարը.
բ) ֆոնդային մասի դեֆիցիտի (պակասուրդի) գումարը (առանց իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության, պետական սեփականությունը համարվող անշարժ գույքի օտարումից համայնքի բյուջե` տվյալ տարում մասհանվող միջոցների, ինչպես նաեւ տվյալ տարվա տարեսկզբի ազատ մնացորդի միջոցների հաշվին իրականացվող ծախսերի) չի կարող գերազանցել այդ տարվան նախորդող երկրորդ եւ երրորդ բյուջետային տարիների համայնքի բյուջեի ֆոնդային մասում փաստացի ստացված եկամուտների (առանց պաշտոնական տրանսֆերտների գումարների եւ համայնքի բյուջեի վարչական մասով նախատեսված պահուստային ֆոնդից ֆոնդային մաս փոխանցված միջոցների) միջին տարեկանի 30 տոկոսը:»:
Հոդված 2. Օրենքի 57-րդ հոդվածի 5-րդ մասի «բ» կետում «կապիտալ» բառը փոխարինել «տրամադրվող այլ դոտացիաներ եւ» բառերով, 6-րդ մասի «բ» կետի առաջին պարբերությունում «միջոցներն ուղղվում են» բառերը` «միջոցները, որոնք ուղղվում են» բառերով, իսկ հինգերորդ պարբերությունում «սույն մասի «գ» կետում նշված» բառերը` «սույն մասի «բ» կետում նշված» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 58-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «սկզբունքով» բառից հետո լրացնել «տվյալ տարում» բառերով, «նախորդ բյուջետային տարում» բառերը փոխարինել «տվյալ տարվան նախորդող երկրորդ բյուջետային տարում» բառերով, իսկ «ընդհանուր գումարը» բառերից հետո ավելացնել «(ներառյալ` «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետությամ օրենքի 67-րդ հոդվածի համաձայն պետության կողմից համայնքներին տվյալ տարում տրվող փոխհատուցման գումարները)» բառերը:
Հոդված 4. Օրենքի 59-րդ հոդվածում`
ա) առաջին պարբերությունը «փոխատվություններ» բառից հետո լրացնել «(այլ համայնքի բյուջեից փոխատվություն ստանալու համար պահանջվում է նաեւ փոխատվություն տրամադրող համայնքի ավագանու համաձայնությունը)» բառերով եւ հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով` «Համայնքը նոր փոխատվություն կարող է ստանալ նախկինում ստացված փոխատվության գծով պարտքն ամբողջությամբ մարելուց հետո:».
բ) երրորդ պարբերությունում «վարկեր չեն տրամադրվում եւ արժեթղթեր չեն գնվում» բառերը փոխարինել «վարկեր եւ փոխատվություններ չեն տրամադրվում (բացառությամբ այլ համայնքների բյուջեներին օրենսդրությամբ սահմանված կարգով փոխատվությունների տրամադրման դեպքերի) եւ արժեթղթեր չեն գնվում (բացառությամբ համայնքի կողմից ստեղծվող կամ ստեղծված բաժնետիրական ընկերությունների բաժնետոմսերի գնման դեպքերի)» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 63-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունում «ծախսերի» կրկնվող բառը փոխարինել «ելքերի» բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 66-րդ հոդվածում`
ա) առաջին պարբերությունում «գանձապետարանի տեղական գանձապետական բաժանմունքների միջոցով» բառերը փոխարինել «պետական ֆինանսների կառավարման լիազոր պետական մարմնի գանձապետական ստորաբաժանումների (այսուհետ` գանձապետական ստորաբաժանումներ) միջոցով» բառերով.
բ) երկրորդ պարբերությունում «տեղական գանձապետական բաժանմունք» բառերը փոխարինել «գանձապետական ստորաբաժանում» բառերով, «պարտավոր է համայնքի պահանջով անհապաղ կատարել համապատասխան ֆինանսական միջոցների հատկացումը, եթե դրանք առկա են բյուջեի հաշվում եւ նախատեսված են համայնքի բյուջեով» բառերը` «պարտավոր է համայնքի պահանջով անհապաղ կատարել համապատասխան ֆինանսական միջոցների հատկացումը, եթե դրանք առկա են բյուջեի հաշվում, նախատեսված են համայնքի բյուջեով եւ ֆինանսական միջոցներ հատկացնելու մասին համայնքի պահանջը գանձապետական ստորաբաժանում ներկայացված է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով» բառերով.
գ) չորրորդ պարբերությունում «Գանձապետական բաժանմունքները» բառերը փոխարինել «Գանձապետական ստորաբաժանումները» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 71-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունը «համայնքի» բառից հետո լրացնել «պարտադիր» բառով, իսկ «փոխհատուցման» բառից հետո` «սույն օրենքի 67-րդ հոդվածի համապատասխան,» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 84-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ մասով`
«12. Սույն օրենքի 67-րդ հոդվածի դրույթները համայնքի բյուջեի ծախսերին վերաբերող մասով ուժի մեջ են մտնում պարտադիր լիազորությունների իրականացման կարգը սահմանող օրենքն ուժի մեջ մտնելու տարվան հաջորդող երկրորդ տարվանից:»:

Статья 1 . В статье 56 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н):
а) абзац третий после слов “средств от” дополнить словами “приватизации государственного участия в уставном капитале юридических лиц,”;
б) абзац пятый изложить в следующей редакции:
В муниципальном бюджете, утверждаемом на данный бюджетный год:
а) сумма дефицита в административной части не может превышать сумму свободного остатка средств на начало года административной части муниципального бюджета на данный год, направляемых на финансирование имеющихся обязательств в части расходов, подлежащих финансированию, но не финансированных из административной части в бюджетном году (в законченном бюджетном году), предшествовавшем данному году;
б) сумма дефицита в фондовой части (без средств, отчисляемых в муниципальный бюджет в данном году от отчуждения государственного участия в уставном капитале юридических лиц, недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью, а также расходов, осуществляемых за счет свободного остатка средств на начало данного года) не может превышать 30 процентов среднегодовых доходов (без сумм официальных трансфертов и перечисленных в фондовую часть средств резервного фонда, предусмотренных административной частью муниципального бюджета), поступивших фактически в фондовую часть муниципального бюджета за второй и третий бюджетные годы, предшествовавшие этому году.”.
Статья 2. В пункте “б” части 5 статьи 57 Закона слово “капитальных” заменить словами “других предоставляемых дотаций и”, абзац первый пункта “б” части 6 после слов “незавершенного строительства” дополнить словом “, которые”, а в пятом абзаце слова “указанные в пункте “в” настоящей части” заменить словами “указанные в пункте “б” настоящей части”.
Статья 3. Абзац второй статьи 58 Закона после слов “из государственного бюджета” дополнить словами “в данном году”, слова “в предыдущем бюджетном году” заменить словами “во втором бюджетном году, предшествовавшем данному году”, а после слов “ общей суммы доходов” абзац дополнить словами ՙ (включая суммы компенсации, выдаваемые государством в данном году муниципалитетам согласно статье 67 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении”) ՚ .
Статья 4. В статье 59 Закона:
а) абзац первый после слова “ссуды” дополнить словами “(для получения ссуды из бюджета другого муниципалитета требуется также согласие муниципального совета муниципалитета, предоставляющего ссуду)” и новым предложением следующего содержания: “Новую ссуду муниципалитет может получить после полного погашения долгов по линии ранее полученной ссуды.”;
б) в абзаце третьем слова “кредиты не предоставляются и ценные бумаги не закупаются” заменить словами “кредиты и ссуды не предоставляются (за исключением случаев предоставления ссуд из бюджетов других муниципалитетов в установленном законодательством порядке) и ценные бумаги не закупаются (за исключением случаев покупки акций акционерных компаний, создающихся или созданных муниципалитетом)”.
Статья 5. В абзаце первом статьи 63 Закона слова “расходами” и “расходов” заменить соответственно словами “затратами” и “затрат”.
Статья 6. В статье 66 Закона:
а) в абзаце первом слова “через местные казначейские отделения казначейства” заменить словами “через казначейские подразделения государственного уполномоченного органа управления государственными финансами (далее – казначейские подразделения)”;
б) в абзаце втором слова “в местное казначейское отделение” заменить словами “в казначейское подразделение”, слова “обязано по требованию муниципалитета немедленно произвести ассигнование соответствующих финансовых средств, если они имеются на счету муниципального бюджета и предусмотрены муниципальным бюджетом” – словами “обязано по требованию муниципалитета немедленно произвести ассигнование соответствующих финансовых средств, если они имеются на счету муниципального бюджета, предусмотрены муниципальным бюджетом и требование муниципалитета об ассигновании финансовых средств представлено в казначейское подразделение в порядке, установленном законодательством Республики Армения”;
в) в абзаце четвертом слова “Казначейские отделения” заменить словами “Казначейские подразделения”.
Статья 7. Абзац второй статьи 71 Закона после слова “увеличить” дополнить словом “обязательные”, а после слова “компенсации” – словами “в соответствии со статьей 67 настоящего Закона”.
Статья 8. Статью 84 Закона дополнить частью 12 следующего содержания:
“12. Положения статьи 67 настоящего Закона в части расходов муниципального бюджета вступают в силу со второго года, следующего за годом вступления в силу закона, устанавливающего порядок осуществления обязательных полномочий.”.