Ճանապարհային վճարի մասին
«ՃԱՆԱՊԱՐՀԱՅԻՆ ՎՃԱՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆ՟ՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 26.05.2005
Հոդված 1. «Ճանապարհային վճարի մա՟սին» Հայաստանի Հան՟րա՟պե՟տու՟թյան օրենքի (3 մարտի 1998 թվականի, ՀՕ-203) 4-րդ հոդվածում`
ա)«բ» կետի «ծանրաքաշ» բառը փոխարինել «այլ պետություններում գրանցված ծանրաքաշ» բառերով.
բ) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» կետով`
«ե) Հայաստանի Հան՟րա՟պե՟տու՟թյունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով ավտո՟մոբիլային ճանապարհներով երթեւեկելու համար վճար»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 6. Այլ պետութ՟յուն՟ներում գրանցված ծանրաքաշ տրանսպորտային միջոցներով ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության վճարի դրույքաչափերը»:
Հոդված 3. Օրենքը 6-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 61 -րդ հոդվածով`
«Հոդված 61 . Հայաստանի Հան՟րա՟պե՟տու՟թյունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով ավտո՟մոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության վճա՟րի դրույքաչափերը
Հայաստանի Հան՟րա՟պե՟տու՟թյունում գրանցված 20-ից մինչեւ 35 տոննա եւ ավելի բեռնատարողությամբ ավտոմեքենաների եր՟թեւե՟կության վճարը հաշ՟վարկ՟վում է հետեւյալ ամսական դրույքաչափերով`
Ավտոմեքենայի
բեռնատարողությունը
Ամսական
դրույքաչափը
20-ից մինչեւ 25 տոննա
15 000 դրամ
25-ից մինչեւ 30 տոննա
30 000 դրամ
30-ից մինչեւ 35 տոննա
45 000 դրամ
35 եւ ավելի տոննա
60 000 դրամ»:
Հոդված 4. Օրենքի 10-րդ հոդվածում վերնագիրը «ծանրաքաշ» բառից առաջ լրացնել «այլ պետություններում գրանցված» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքը 10-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 101 -րդ հոդվածով `
«Հոդված 101 . Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության վճարի հաշվարկման եւ վճարման կարգը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության վճարը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացվող, Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս եկող կամ Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող բեռնափոխադրում (բեռնափոխադրումներ) իրականացնելու յուրաքանչյուր ամսվա համար հաշվարկվում է` ելնելով յուրաքանչյուր բեռնատար ավտոմեքենայի բեռնատարողությունից՝ սույն օրենքի 61 -րդ հոդվածով սահմանված ամսական դրույքաչափերով:
2. Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության ամսական վճարը վճարվում է մինչեւ տվյալ ամսում Հայաստանի Հանրապետության տարածքում իրականացվող, Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս եկող կամ Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող առաջին բեռնափոխադրում իրականացնելու օրը:
3. Մինչեւ սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված ժամկետը վճար վճարողները բեռնափոխադրումներ իրականացնելու ամսվա (ամիսների) համար բեռնափոխադրում իրականացնող յուրաքանչյուր ավտոմեքենայի համար հաշվարկված եւվճարված վճարների մասին Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմնի սահմանած ձեւով ու կարգով լրացված հայտ են ներկայացնում իրենց գրանցման վայրի հարկային տեսչություն՝ կցելով Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաների բեռնատարողությունը եւ ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության վճարի վճարումը հավաստող համապատասխան փաստաթղթերի պատճենները:
Հարկային մարմինն ստու՟գում է վճար վճա՟րո՟ղի կա՟տար՟ած վճա՟րի հաշ՟վար՟կի եւ վճարված գումարի՝ սույն օրենքին համապատասխանությունը եւ հայտը հարկային մարմնում մուտքագրվելուց հետո մեկօրյա ժամկետում վճար վճարողին է տրամադրում վճարի վճարումը հաստատող՝ Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմնի սահմանած ձեւով համապատասխան տեղեկանք:
Վճար վճարողի ներկայացրած հայտում կատարված հաշվարկների եւ վճարումների՝ սույն օրենքին անհամապատասխանության դեպքում հարկային մարմինը վճարի վճարումը հաստատող տեղեկանքը տրամադրում է վճարողի կողմից հաշվարկները ճշտելուց, իսկ դրա արդյունքում լրավճարման անհրաժեշտության դեպքում՝ լրավճարումը կատարելուց հետո` երկօրյա ժամկետում:
4. Հա՟յաս՟տա՟նի Հան՟րա՟պե՟տութ՟յան տա՟րած՟քից դուրս եկող Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության համար վճարի վճարումը հաստատող տեղեկանքը մաքսային ձեւակերպումների ժամանակ վճար վճարողը ներկայացնում է Հա՟յաս՟տա՟նի Հան՟րա՟պե՟տութ՟յան մաք՟սա՟յին մար՟մին՟ներին:
Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով որեւէ ամսում Հայաստանի Հանրապետություն մուտք գործող կամ Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս եկող բեռնափոխադրում իրականացնելու եւ տվյալ ամսվա համար վճարի վճարումը հավաստող՝ սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված տեղեկանքի բացակայության դեպքում սույն օրենքի 61 -րդ հոդվածով սահմանված ամսական դրույքաչափերով վճարի գանձումը մաքսային ձեւակերպումների ժամանակ բանկային համակարգի միջոցով իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետության մաքսային մարմինները` վճար վճարողին տրամադրելով տվյալ ամսվա վճարի վճարումը հաստատող՝ Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմնիսահմանած ձեւով համապատասխան տեղեկանք:
5. Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաներով ավտոմոբիլային ճանապարհներով երթեւեկության համար վճարված ճանապարհային վճարի ամսական գումարները տվյալ ամսում փաստացի բեռնափոխադրում չիրականացնելու դեպքում ենթակա են հաշվանցման հետագա ամիսների համար:
6. Սույն օրենքի 61 -րդ հոդվածում նշված բեռնատարողությամբ` Հայաստանի Հարապետությունում գրանցված բեռնատար ավտոմեքենաների սեփականատեր կամ Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լիազորագրերով բեռնատար ավտոմեքենաներ շահագործող ֆիզիկական անձինք ու կազմակերպությունները, անկախ բեռնափոխադրումների իրականացումից, յուրաքանչյուր ամսվա համար մինչեւ այդ ամսվա առաջին օրն իրենց գրանցման վայրի հարկային մարմին են ներկայացնում այդ ավտոմեքենաների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմնի սահմանած ձեւով ելակետային տվյալներ՝ նշելով ավտոմեքենաների քանակը, մակնիշը, պետական համարանիշը եւ բեռնատարողությունը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ДОРОЖНОЙ ПЛАТЕ"
а) в пункте “б” слово “тяжеловесных” заменить словами “зарегистрированных в других государствах тяжеловесных”;
б) статью дополнить пунктом “д” следующего содержания:
“д) плата за проезд по автомобильным дорогам грузовых автомобилей, зарегистрированных в Республике Армения”.
Статья 2. Название статьи 6 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 6. Ставки платы за проезд по автомобильным дорогам тяжеловесных
автотранспортных средств, зарегистрированных в других государствах
Статья 3. Закон после статьи 6 дополнить статьей 61 следующего содержания:
Статья 61 . Ставки платы за проезд по автомобильным дорогам грузовых автомобилей, зарегистрированных в Республике Армения
Плата за проезд автомобилей грузоподъемностью от 20 до 35 тонн и более, зарегистрированных в Республике Армения, исчисляется по следующим месячным ставкам:
Грузоподъемность автомобиля
Месячная ставка
от 20 до 25 тонн
15000 драмов
от 25 до 30 тонн
30000 драмов
от 30 до 35 тонн
45000 драмов
35 тонн и более
60000 драмов”.
Статья 4. Название статьи 10 Закона после слов “транспортных средств” дополнить словами “, зарегистрированных в других государствах”.
Статья 5. Закон после статьи 10 дополнить статьей 101 следующего содержания:
Статья 101 . Порядок исчисления и внесения платы за проезд по автомобильным дорогам грузовых автомобилей, зарегистрированных в Республике Армения
1. Плата за проезд по автомобильным дорогам грузовых автомобилей, зарегистрированных в Республике Армения, за каждый месяц осуществления грузоперевозки (грузоперевозок), осуществляемой (осуществляемых) на территории Республики Армения, с выездом из Республики Армения или въездом в Республику Армения, исчисляется по месячным ставкам, установленным статьей 61 настоящего Закона, исходя из грузоподъемности каждого грузового автомобиля.
2. Месячная плата за проезд по автомобильным дорогам грузовых автомобилей, зарегистрированных в Республике Армения, вносится до дня первой грузоперевозки за данный месяц, осуществляемой на территории Республики Армения, с выездом из Республики Армения или въездом в Республику Армения.
3. До срока, указанного в части 2 настоящей статьи, плательщики платы за каждый месяц (месяцы) осуществления грузоперевозки представляют в налоговый орган по месту их регистрации заполненную по форме и в порядке, которые установлены налоговым органом Республики Армения, заявку об исчисленных и уплаченных платежах за каждый автомобиль, осуществляющий грузоперевозку,с приложением копий соответствующих документов, удостоверяющих грузоподъемность зарегистрированных в Республике Армения грузовых автомобилей и уплату платы за проезд по автомобильным дорогам.
Налоговый орган проверяет соответствие расчета платы, произведенной плательщиком, и уплаченной суммы настоящему Закону и в однодневный срок после регистрации заявки в налоговом органе предоставляет плательщику платы соответствующую справку, подтверждающую уплату платы, по форме, установленной налоговым органом Республики Армения.
При несоответствии представленных в заявке плательщиком платы произведенных расчетов и платежей настоящему Закону налоговый орган предоставляет подтверждающую уплату платежа справку после уточнения плательщиком расчетов, а в случаенеобходимости доплаты в результате этого- в двухдневный срок после произведения доплаты.
4. Справка, подтверждающая уплату платы за проезд по автомобильным дорогам выезжающих с территории Республики Армения грузовых автомобилей, зарегистрированных в Республике Армения, представляется плательщиком платы таможенным органам Республики Армения при таможенном оформлении.
При отсутствии указанной в части 3 настоящей статьи справки,подтверждающей уплату платы за какой-либо месяц осуществления грузоперевозки грузовыми автомобилями, зарегистрированными в Республике Армения, с въездом в Республику Армения или выездом из Республики Армения и за данный месяц, взимание платы по месячным ставкам, установленнымстатьей 61 настоящего Закона, осуществляется таможенными органами Республики Армения через банковскую систему при таможенном оформлении с предоставлением плательщику платы соответствующей справки, подтверждающей уплату платы за данный месяц, - по форме, установленной налоговым органом Республики Армения.
5. В случае фактического неосуществления в данном месяце грузоперевозки месячные суммы дорожной платы, уплаченные за проезд по автомобильным дорогам грузовых автомобилей, зарегистрированных в Республике Армения, подлежат зачету в счет следующих месяцев.
6. Владельцы зарегистрированных в Республике Армения грузовых автомобилей или физические лица и организации, эксплуатирующие грузовые автомобили по доверенности в порядке, установленном законодательством Республики Армения, грузоподъемностью, указанной в статьей 61 настоящего Закона, независимо от осуществления грузоперевозок представляют в налоговый орган по месту их регистрации по форме, установленной налоговым органом Республики Армения, исходные данные об этих автомобилях за каждый месяц, до первого дня этого месяца, с указанием количества, марки, государственных номерных знаков и грузоподъемности автомобилей.