Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մասին
«ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՐՔԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 26.05.2005
Հոդված 1. «Քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (31 մարտի 2004 թվականի, ՀՕ-60, այսուհետ` օրենք) վերնագրում եւ տեքստում «զորքեր» բառն ու դրա հոլովաձեւերը փոխարինել «ստորաբաժանումներ» բառով եւ դրա հոլովաձեւերով:
Հոդված  2. Օրենքի 1-ին հոդվածի երկրորդ պարբերությունը հանել:
ա) առաջին պարբերության «արտակարգ իրավիճակների եւ քաղաքացիական» բառերը հանել.
բ) երկրորդ պարբերության «, իսկ մարտական գործողություններին մասնակցելու ժամանակ ղեկավարումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի հրամանատարությունը» բառերը հանել:
Հոդված  4. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին կետում «ստորաբաժանումների աշխատակիցների» բառերը փոխարինել «այլ անձնակազմի» բառերով:
Հոդված  5. Օրենքի 14-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Քաղաքացիական պաշտպանության ստորաբաժանումների մարտական կիրառման կարգը սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կանոնագրքերով եւ կանոնադրություններով:»:
ա) երկրորդ պարբերության «եւ քաղաքացիական պաշտպանության զորքերի կանոնագրքերով» բառերը փոխարինել «կանոնագրքերով եւ կանոնադրություններով» բառերով.
բ) չորրորդ պարբերությունը հանել:
Հոդված  7. Օրենքի 17-րդ հոդվածում`
ա) առաջին պարբերության «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության» բառերը հանել.
բ) երկրորդ պարբերությունը հանել:
Հոդված 8. Օրենքի 22-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունից «, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության բնագավառում լիազոր մարմնի» բառերը հանել:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ВОЙСКАХ ГРАЖДАНСКОЙ ОБОРОНЫ”
В названии и тексте Закона Республики Армения “О Войсках гражданской обороны” (31 марта 2004 года ЗР – 60, далее – Закон) слово “Войска” и его грамматические формы заменить словом “подразделения” в его грамматических формах.
Статья 2. Второй абзац статьи 1 Закона исключить.
а) в абзаце первом исключить слова  “чрезвычайных ситуаций и гражданской”;
б) в абзаце втором исключить слова “, а во время участия в боевых действиях   руководство  осуществляется командованием Вооруженных Сил Республики Армения”.
Статья 4. В пункте 1 статьи 11 Закона слова “сотрудников подразделений” заменить словами “другой персонал”.
Статья 5. Текст статьи 14 Закона изложить в следующей редакции:
“Порядок боевого применения подразделений гражданской обороны  устанавливается кодексами и уставами Вооруженных Сил Республики Армения.”.
а) в абзаце втором слова “кодексами  Вооруженных Сил и Войск гражданской обороны Республики Армения” заменить словами “кодексами и уставами Вооруженных Сил Республики Армения”;
б) абзац четвертый исключить.
Статья 7. В статье 17:
а) в абзаце первом исключить слова “, Министерства обороны Республики Армения”;
б)  абзац второй исключить.
Статья 8. В абзаце втором  статьи 22 Закона исключить слова “, уполномоченного органа Республики Армения в области обороны”.