Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337, այսուհետ` օրենք) 12-րդ հոդվածի 1-ին մասում «հինգ» բառը փոխարինել «տասը» բառով, իսկ 3-րդ մասում «երեք» բառը` «յոթ» բառով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 121 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 121 . Տեղեկացումը համայնքի ավագանու նիստերի մասին
Ավագանու հերթական նիստից առնվազն յոթ օր առաջ համայնքի ղեկավարը հրապարակում է տեղեկություն ավագանու նիստի ժամանակի, վայրի վերաբերյալ եւ օրակարգի նախագիծը: Հրապարակումն իրականացվում է համայնքներում` համայնքի ավագանու նստավայրում դրանք փակցնելու միջոցով, ինչպես նաեւ այն վայրերում, որոնք մատչելի են համայնքի յուրաքանչյուր մասի բնակչի համար` առնվազն մեկ տեղ յուրաքանչյուր երկու հազար բնակչի համար:
Հնարավորության դեպքում այդ տեղեկությունը լրացուցիչ կերպով կարող է տարածվել զանգվածային լրատվության միջոցներով եւ ինտերնետային ցանցի միջոցով:
Ավագանու անդամներին տրամադրված, նիստի հետ կապված փաստաթղթերը, եթե դրանք քննարկվելու են դռնբաց նիստում, պետք է դրված լինեն համայնքի ավագանու նստավայրում` բոլորի համար մատչելի տեղում:
Անձանց պահանջով նրանց պետք է տրամադրվեն այդ փաստաթղթերի պատճենները` դրա ծախսերը ծածկող վճարի դիմաց:
Սույն հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերի հրապարակումները փակցնելու եւ դնելու տեղերը սահմանվում են ավագանու աշխատակարգով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 14-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասերով.
«Համայնքի ավագանու անդամը համայնքի ղեկավարի որոշումները ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում, կարող է պահանջել հրավիրել ավագանու արտահերթ նիստ, եթե համայնքի ղեկավարի որոշումը իր կարծիքով հակասում է օրենսդրությանը կամ ավագանու որոշումներին: Այս դեպքում ավագանու նիստ պետք է հրավիրվի այդ մասին պահանջը համայնքի ղեկավարին ներկայացվելուց հետո` եռօրյա ժամկետում՝ սույն օրենքի 15-րդ հոդվածով սահմանված կարգով: Եթե համայնքի ավագանին գտնի, որ համայնքի ղեկավարի որոշումը (այսուհետ` բողոքարկվող որոշում) հակասում է օրենսդրությանը կամ ավագանու որոշումներին, ապա նա պարտավոր է համայնքի ղեկավարին ներկայացնել գրավոր առարկություններ ու առաջարկություններ` համապատասխան հիմնավորումներով` առաջարկելով համայնքի ղեկավարին փոխելու իր բողոքարկվող որոշումը:
Համայնքի ղեկավարի բողոքարկվող որոշումը փոփոխելու մասին համայնքի ավագանու որոշումը համայնքի ղեկավարին հանձնելու պահից համայնքի ղեկավարի բողոքարկվող որոշման գործողությունը կասեցվում է մինչեւ համայնքի ղեկավարի կողմից դրա քննարկումը, եթե բողոքարկվող որոշումը դեռեւս չի կատարվել, եւ եթե բողոքարկվող որոշման կատարումը հնարավոր է հետաձգել:
Համայնքի ղեկավարը եռօրյա ժամկետում պարտավոր է քննարկել համայնքի ավագանու որոշումը եւ դրա վերաբերյալ կայացնել իր բողոքարկվող որոշումը օրենսդրությանը կամ համայնքի ավագանու որոշումներին համապատասխանեցնելու կամ համայնքի ավագանու որոշումը չընդունելու մասին: Իր որոշումը համայնքի ղեկավարը պարտավոր է անմիջապես ուղարկել համայնքի ավագանու անդամներին: Համայնքի ղեկավարի կողմից սույն մասով նշված համապատասխան որոշումներից որեւէ մեկն ընդունելու պահից որոշման կասեցումը դադարեցվում է:
Եթե համայնքի ղեկավարը եռօրյա ժամկետում համայնքի ավագանու որոշման վերաբերյալ որեւէ որոշում չի կայացնում, ապա համայնքի ղեկավարի բողոքարկվող որոշումը համարվում է վերացված:
Համայնքի ղեկավարի որոշումները համայնքի ավագանին կարող է բողոքարկել դատական կարգով:»:
Հոդված 4. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11 -րդ կետով.
«11 ) համայնքի ղեկավարը անհատական ակտեր ընդունելուց հետո պարտավոր է երկօրյա ժամկետում այն ուղարկել համայնքի ավագանու անդամներին եւ փակցնել համայնքի ավագանու նստավայրում` բոլորի համար տեսանելի տեղում.»:
Հոդված 5. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 77-րդ հոդվածի 3-6-րդ մասերը։
Հոդված 6. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 71 -րդ գլխով.
«Գլուխ 71 . Վարչական հսկողություն տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունների նկատմամբ
Հոդված 771 . Վարչական հսկողության բովանդակությունն ու սահմանները
Վարչական հսկողությունը տարածվում է համայնքի ղեկավարի սեփական եւ պետության պատվիրակած լիազորությունների եւ համայնքի ավագանու լիազորությունների իրականացման նկատմամբ:
Համայնքի ղեկավարի սեփական եւ համայնքի ավագանու լիազորությունների իրականացման նկատմամբ վարչական հսկողությունը սահմանափակվում է` բացառապես այդ լիազորությունների իրականացման օրինականությունը ստուգելով (այսուհետ` իրավական հսկողություն):
Համայնքի ղեկավարի` պետության պատվիրակած լիազորությունների իրականացման նկատմամբ վարչական հսկողությունը սահմանվում է այդ լիազորությունների իրականացման օրինականությունը, արդյունավետությունն ու միասնականությունը ստուգելու նպատակով (այսուհետ` մասնագիտական հսկողություն):
Համայնքի ավագանու եւ համայնքի ղեկավարի կողմից իրականացվող բյուջետային կամ ֆինանսատնտեսական գործունեության նկատմամբ իրականացվում է ֆինանսական հսկողություն «Բյուջետային համակարգի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով:
Հոդված 772 . Իրավական եւ մասնագիտական հսկողության մարմինները
Իրավական եւ մասնագիտական հսկողություն իրականացնող մարմինները մարզպետներն են, իսկ Երեւան քաղաքում` Երեւանի քաղաքապետը (այսուհետ` մարզպետ), որոնք իրականացնում են իրավական ու մասնագիտական հսկողություն համայնքի ղեկավարի սեփական եւ պետության պատվիրակած լիազորությունների եւ համայնքի ավագանու լիազորությունների իրականացման նկատմամբ:
Մարզպետը իրավական եւ մասնագիտական հսկողությունն իրականացնում է իրավական հսկողության բարձրագույն մարմնի հաստատած ամենամյա աշխատանքային ծրագրին համապատասխան։
Առանձին դեպքերում մարզպետը իրավական հսկողության բարձրագույն մարմնի գրավոր համաձայնությամբ կարող է իրականացնել ամենամյա աշխատանքային ծրագրում չընդգրկված միջոցառումներ։
Մարզպետի, իրավական հսկողության բարձրագույն մարմնի, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 772 -րդ հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված դեպքում մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինների կողմից կիրառվող բոլոր միջամտող միջոցառումները պետք է լինեն գրավոր եւ հիմնավորված:
Իրավական հսկողության բարձրագույն մարմինը համայնքում կարող է իրականացնել իրավական հսկողություն համայնքի ղեկավարի սեփական եւ պետության պատվիրակած լիազորությունների եւ համայնքի ավագանու լիազորությունների իրականացման նկատմամբ:
Իրավական հսկողության բարձրագույն մարմինը սահմանում է կառավարությունը:
Պետության պատվիրակած յուրաքանչյուր լիազորության իրականացման նկատմամբ
մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինը այն պետական մարմինն է, որի իրավասության մեջ է մտնում այդ լիազորությունը:
Մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինները համայնքում պատվիրակված լիազորությունների նկատմամբ մասնագիտական եւ իրավական հսկողություն կարող են իրականացնել բացառիկ դեպքերում` բարձրագույն իրավական հսկողություն իրականացնող մարմնի գրավոր համաձայնությամբ, նրա կամ մարզպետի պահանջով:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների նորմատիվ իրավական ակտերի նկատմամբ իրավական հսկողություն իրականացնող բարձրագույն մարմինն արդարադատության նախարարությունն է:
Մարզպետի, իրավական հսկողության բարձրագույն մարմնի եւ մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինների կողմից վարչական հսկողության իրականացման ընթացքում ձեռնարկվող միջոցները սահմանվում են բացառապես օրենքով:
Հոդված 773 . Վարչական հսկողության կանխարգելիչ (պրեւենտիվ) միջոցները
Մարզպետը, իրավական հսկողության բարձրագույն մարմինը եւ մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինները պարտավոր են տեղական ինքնակառավարման մարմնի պահանջով խորհրդատվություն մատուցել նրանց իրենց սեփական եւ պետության պատվիրակած լիազորությունների իրականացման հարցերով:
Իրավական եւ մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինները պարտավոր են տեղական ինքնակառավարման մարմնի պահանջով, սեփական եւ պետության պատվիրակած լիազորությունների հետ կապված, տալ պաշտոնական պարզաբանումներ «Իրավական ակտերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 87-րդ հոդվածով սահմանված կարգով:
Հոդված 774 . Վարչական հսկողություն իրականացնող մարմինների` տեղեկություններ եւ փաստաթղթեր ստանալու իրավունքը
Մարզպետը, իրավական հսկողության բարձրագույն մարմինը, ինչպես նաեւ սույն օրենքի 772 -րդ հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված դեպքերում մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինները իրավասու են ծանոթանալու տեղական ինքնակառավարման մարմիններում հսկողության ոլորտին առնչվող փաստաթղթերին: Նրանք կարող են այցելել տեղական ինքնակառավարման մարմիններ, համայնքին պատկանող բոլոր հաստատությունները, ստուգել նրանց գործողությունների եւ անգործության իրավաչափությունը, ինչպես նաեւ պահանջել դրանց հետ կապված փաստաթղթեր:
Իրավական հսկողության բարձրագույն մարմինը եւ մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինները սույն օրենքի 772 -րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում համայնքի ղեկավարի սեփական եւ պետության պատվիրակած լիազորությունների եւ համայնքի ավագանու լիազորությունների իրականացման օրինականության նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում են սույն օրենքով եւ «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 775 . Վարչական հսկողություն իրականացնելիս կիրառվող միջամտող միջոցառումները
Համայնքի ավագանու` օրենսդրությանը հակասող որոշումները փոփոխելու համար մարզպետը համայնքի ղեկավարին առաջարկում է այդ հարցով եռօրյա ժամկետում հրավիրել ավագանու արտահերթ նիստ։
Մարզպետի պահանջով հրավիրվող նիստում որոշումը չփոփոխելու կամ ավագանու նիստը չկայանալու դեպքում մարզպետն իրավունք ունի որոշումը բողոքարկելու դատական կարգով:
Համայնքի ղեկավարի` օրենսդրությանը կամ համայնքի ավագանու որոշումներին հակասող որոշումները փոփոխելու նպատակով մարզպետն իրավունք ունի դիմելու համայնքի ղեկավարին:
Մարզպետի դիմումն ստանալու օրվանից հետո` եռօրյա ժամկետում, համայնքի ղեկավարը պարտավոր է քննարկել մարզպետի դիմումը եւ դրա վերաբերյալ կայացնել իր բողոքարկվող որոշումը օրենսդրությանը կամ համայնքի ավագանու որոշումներին համապատասխանեցնելու կամ մարզպետի դիմումը չընդունելու մասին որոշում: Իր որոշումը համայնքի ղեկավարը պարտավոր է անհապաղ ուղարկել մարզպետին: Եռօրյա ժամկետում համայնքի ղեկավարի կողմից բողոքարկվող որոշումն օրենսդրությանը կամ համայնքի ավագանու որոշումներին չհամապատասխանեցնելու դեպքում մարզպետը կարող է բողոքարկվող որոշումն անվավեր ճանաչելու հայցով դիմել դատարան:
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից իրենց լիազորությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու դեպքում մարզպետն իրավունք ունի նրանց առաջարկելու իր սահմանած ժամկետում վերացնել խախտումները: Իր սահմանած խելամիտ ժամկետում խախտումները չվերացնելու դեպքում մարզպետն իրավունք ունի դիմելու դատարան` տեղական ինքնակառավարման մարմինների նկատմամբ օրենքով նախատեսված պատասխանատվության միջոցներ կիրառելու, կամ համայնքին` պարտավորեցնելու համապատասխան գործողություն կատարելու համար:
Եթե տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից իրենց պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու հետեւանքով ուղղակի վտանգ է սպառնում անձանց կյանքին, առողջությանը, գույքին կամ շրջակա միջավայրին, ապա մարզպետը վերահսկողության ընթացքում կամ համապատասխան ահազանգ ստանալու դեպքում պարտավոր է իր միջոցներով վերացնել այդ վտանգը` նախօրոք այդ մասին ծանուցելով տեղական ինքնակառավարման համապատասխան մարմնին: Ուղղակի վտանգի փաստը պետք է հաստատի տվյալ բնագավառի լիազոր մարմինը:
Սույն մասով մարզպետի կատարած աշխատանքները պետք է հատուցվեն համայնքի միջոցներից այն չափով, որքանով դրանք կլինեն համաչափ եւ չեն գերազանցի վտանգը չվերացնելու դեպքում պատճառվելիք գույքային վնասի չափը:
Մարզպետը, ինչպես նաեւ մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինները` որպես մասնագիտական հսկողություն իրականացնող մարմին, իրավունք ունեն համայնքի ղեկավարին գրավոր ցուցումներ տալու նաեւ պետության պատվիրակած լիազորությունների իրականացման ձեւի եւ բովանդակության վերաբերյալ: Այդ ցուցումը կարող է տրվել ինչպես առանձին համայնքի ղեկավարին, այնպես էլ բոլոր համայնքների ղեկավարներին:
Հոդված 776 . Վարչական հսկողության միջոցառումների բողոքարկումը
Մարզպետի, իրավական հսկողության բարձրագույն մարմնի, մասնագիտական հսկողության բարձրագույն մարմինների գործողությունը կամ անգործությունը տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից կարող են բողոքարկվել դատարան:»:

Статья 1 . В части 1 статьи 12 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н, далее - Закон) слово “пять” заменить словом “десять”, а в части 3 слова “три дня” – словами “семь дней”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 121 следующего содержания:
Статья 121 . Информирование о заседаниях муниципального совета
Глава муниципалитета опубликовывает информацию о времени, месте заседания муниципального совета и проект повестки дня не менее чем за семь дней до очередного заседания муниципального совета. Опубликование в муниципалитетах осуществляется путем их вывешивания в резиденции муниципального совета, а также в доступных жителю каждого района муниципалитета местах – не менее чем в одном месте на каждые две тысячи жителей.
При возможности дополнительно эта информация может распространяться через средства массовой информации и сеть Интернет.
Если предоставленные членам муниципального совета документы, связанные с заседанием, будут рассматриваться в открытом заседании, то они должны быть размещены в резиденции муниципального совета, в доступном для всех месте.
По требованию лиц им должны предоставляться копии этих документов в счет оплаты, покрывающей расходы на них.
Места вывешивания и размещения публикаций документов, предусмотренные настоящей статьей, устанавливаются регламентом муниципального совета.
Статья 3. Статью 14 Закона дополнить новыми частями следующего содержания:
“Член муниципального совета в трехдневный срок после получения решений главы муниципалитета может потребовать созыва внеочередного заседания муниципального совета, если решение главы муниципалитета по его мнению противоречит законодательству или постановлениям муниципального совета. В этом случае заседание муниципального совета должно созываться в трехдневный срок после представления главе муниципалитета требования об этом в порядке, установленном статьей 15 настоящего Закона. Если муниципальный совет сочтет, что решение главы муниципалитета (далее – обжалуемое решение) противоречит законодательству или постановлениям муниципального совета, то он обязан представить главе муниципалитета письменные возражения и предложения с соответствующими обоснованиями, предлагая главе муниципалитета изменить свое обжалуемое решение.
С момента вручения главе муниципалитета постановления муниципального совета об изменении обжалуемого решения главы муниципалитета действие обжалуемого решения главы муниципалитата приостанавливается до рассмотрения его главой муниципалитета, если обжалуемое решение пока не исполнено и если исполнение обжалуемого решения возможно отложить.
Глава муниципалитета обязан рассмотреть постановление муниципального совета в трехдневный срок и вынести по нему решение о приведении своего обжалуемого решения в соответствие с законодательством или постановлениями муниципального совета либо о непринятии постановления муниципального совета. Глава муниципалитета обязан незамедлительно направить свое решение членам муниципального совета. Приостановление решения прекращается с момента принятия главой муниципалитета одного из соответствующих решений, указанных в настоящей части.
Если глава муниципалитета в трехдневный срок не выносит какого-либо решения по постановлению муниципального совета, то обжалуемое решение главы муниципалитета считается аннулированным.
Муниципальный совет может обжаловать решения главы муниципалитета в судебном порядке.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 32 Закона дополнить пунктом 11 следующего содержания:
“11 ) обязан в трехдневный срок после принятия главой муниципалитета индивидуальных актов направить их членам муниципального совета и вывесить в резиденции муниципального совета, в обозримом для всех месте;”.
Статья 5. Части 3-6 статьи 77 Закона признать утратившими силу.
Статья 6. Закон дополнить главой 71 следующего содержания:
Глава 71 . Административный надзор за полномочиями органов местного
самоуправления
Статья 771 . Содержание и пределы административного надзора
Административный надзор распространяется на осуществление собственных и делегированных государством полномочий главы муниципалитета и полномочий муниципального совета.
Административный надзор за осуществлением собственных полномочий главы муниципалитета и полномочий муниципального совета ограничивается проверкой законности осуществления исключительно этих полномочий (далее – правовой надзор).
За осуществлением делегированных государством полномочий главы муниципалитета (далее – специализированный надзор) устанавливается административный надзор в целях проверки законности, эффективности и полноты осуществления этих полномочий.
За бюджетной или финансово-экономической деятельностью, осуществляемой муниципальным советом и главой муниципалитета, осуществляется финансовый надзор в случаях и порядке, установленных Законом Республики Армения “О бюджетной системе”.
Статья 772 . Органы правового и специализированного надзора
Органами, осуществляющими правовой и специализированный надзор, являются губернаторы, а в городе Ереване – мэр Еревана (далее – губернатор),которые осуществляют правовой и специализированный надзор за осуществлением собственных и делегированных государством полномочий главы муниципалитета и полномочий муниципального совета.
Губернатор осуществляет правовой и специализированный надзор согласно ежегодному плану работ, утвержденному высшим органом правового надзора.
В отдельных случаях с письменного согласия высшего органа правового надзора губернатор может осуществлять мероприятия, не включенные в ежегодный план работ.
Все меры вмешательства, применяемые губернатором, высшим органом правового надзора, а также в случае, предусмотренном частью четвертой статьи 772 настоящего Закона, высшими органами специализированного надзора должны быть в письменной форме и обоснованными.
Высший орган правового надзора может осуществлять в муниципалитете правовой надзор за осуществлением собственных и делегированных государством полномочий главы муниципалитета и полномочий муниципального совета.
Высший орган правового надзора устанавливается Правительством.
Высший орган специализированного надзора за осуществлением каждого делегированного государством полномочия – это государственный орган, в компетенцию которого входит это полномочие.
Высшие органы специализированного надзора в исключительных случаях могут осуществлять в муниципалитете специализированный и правовой надзор за делегированными полномочиями - с письменного согласия органа, осуществляющего высший правовой надзор, по его требованию или по требованию губернатора.
Высшим органом, осуществляющим правовой надзор за нормативными правовыми актами органов местного самоуправления, является Министерство юстиции.
Меры, принимаемые в ходе осуществления административного надзора губернатором, высшим органом правового надзора и высшими органами специализированного надзора, устанавливаются исключительно законом.
Статья 773 . Предупреждающие (превентивные) меры административного надзора
Губернатор, высший орган правового надзора и высшие органы специализированного надзора по требованию органа местного самоуправления обязаны предоставлять им консультацию по вопросам осуществления ими своих собственных и делегированных государством полномочий.
Высшие органы правового и специализированного надзора обязаны предоставлять по требованию органа местного самоуправления официальные разъяснения, связанные с собственными и делегированными государством полномочиями, в порядке, установленном статьей 87 Закона Республики Армения “О правовых актах”.
Статья 774 . Право органов, осуществляющих административный надзор, получать сведения и документы
Губернатор, высший орган правового надзора, а также в случаях, предусмотренных частью четвертой статьи 772 настоящего Закона, высшие органы специализированного надзора правомочны ознакомляться с документами, относящимися к сфере надзора в органах местного самоуправления. Они могут посещать органы местного самоуправления, все принадлежащие муницпалитету учреждения, проверять правомерность их действий и бездействия, а также требовать связанные с ними документы.
Высший орган правового надзора, а также в случаях, предусмотренных частью четвертой статьи 772 настоящего Закона, высшие органы специализированного надзора осуществляют надзор за законностью осуществления собственных и делегированных государством полномочий главы муниципалитета и полномочий муниципального совета в порядке, установленном настоящим Законом и Законом Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения”.
Статья 775 . Меры вмешательства, применяемые при осуществлении административного надзора
Для изменения постановлений муниципального совета, противоречащих законодательству, губернатор предлагает главе муниципалитета в трехдневный срок созвать внеочередное заседание муниципального совета по этому вопросу.
В случае неизменения постановления на созываемом по требованию губернатора заседании или если заседание муниципального совета не состоялось, губернатор имеет право обжаловать постановление в судебном порядке.
В целях изменения решений главы муниципалитета, противоречащих законодательству или постановлениям муниципального совета, губернатор имеет право обратиться к главе муниципалитета.
Глава муниципалитета обязан рассмотреть обращение губернатора в трехдневный срок со дня получения обращения губернатора и вынести по нему решение о приведении своего обжалуемого решения в соответствие с законодательством или постановлениями муниципального совета либо о непринятии обращения губернатора. Глава муниципалитета обязан незамедлительно направить свое решение губернатору. В случае неприведения главой муниципалитета обжалуемого решения в соответствие с законодательством или постановлениями муниципального совета в трехдневный срок губернатор может обратиться в суд с иском о признании обжалуемого решения недействительным.
В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения органами местного самоуправления своих полномочий губернатор имеет право предложить им устранить нарушения в установленный им срок. В случае неустранения нарушений в установленный им разумный срок губернатор имеет право обратиться в суд для применения к органам местного самоуправления предусмотренных законом мер ответственности либо с целью обязать муниципалитет выполнить соответствующие действия.
Если вследствие неисполнения либо ненадлежащего исполнения органами местного самоуправления своих обязанностей жизни, здоровью, имуществу лиц или окружающей среде угрожает непосредственная опасность, то в ходе контроля или в случае получения соответствующего сигнала губернатор обязан устранить эту угрозу своими средствами, предварительно уведомив об этом соответствующий орган местного самоуправления. Факт непосредственной угрозы должен быть подтвержден уполномоченным органом в данной области.
Работы, выполненные губернатором в настоящей части, должны быть возмещены из средств муниципалитета в том размере, в каком они будут соразмерны и не превысят размер имущественного ущерба, который мог быть причинен в случае неустранения опасности.
Губернатор, а также высшие органы специализированного надзора в качестве органа, осуществляющего специализированный надзор, вправе давать главе муниципалитета письменные указания также относительно способа осуществления и содержания делегированных государством полномочий. Это указание может быть дано как главе отдельного муципалитета, так и главам всех муниципалитетов.
Все меры вмешательства, примененные губернатором, высшим органом правового контроля, а также в случае, предусмотренном частью четвертой статьи 772 настоящего Закона, высшими органами специализированного контроля, должны быть в письменной форме и обоснованными.
Статья 776 . Обжалование мер административного надзора
Действие или бездействие губернатора, высшего органа правового надзора, высших органов специализированного надзора органы местного самоуправления могут обжаловать в суде.”.