ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (18 ապրիլի2003 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 338-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 338. Սուտ բացատրություն, սուտ ցուցմունք կամ կեղծ եզրակացություն տալը
կամ ակնհայտ սխալ թարգմանություն կատարելը
1. Քաղաքացիական գործով սուտ բացատրություն կամ սուտ ցուցմունք տալը, քրեական գործով վկայի կամ տուժողի կողմից սուտ ցուցմունք տալը, քրեական կամ քաղաքացիական գործով փորձագետի կողմից ակնհայտ կեղծ եզրակացություն տալը, թարգմանչի կողմից ակնհայտ uխալ թարգմանություն կատարելը`
պատժվում են տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ ուղղիչ աշխատանքներով` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ կալանքով` առավելագույնը երկու ամիu ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
2. Նույն արարքը, որը`
1) կատարվել է ծանր կամ առանձնապեu ծանր հանցագործության մեջ մեղադրանքի առնչությամբ,
2) զուգորդվել է այլ արհեuտական ապացույցներ uտեղծելով,
3) կատարվել է շահադիտական դրդումներով`
պատժվում է ազատազրկմամբ` առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված հիմքով անձը ենթակա չէ քրեական պատաuխանատվության, եթե իր արարքը նշանակություն չէր կարող ունենալ գործի լուծման համար, կամ նա նախնական քննության կամ դատական քննության ընթացքում մինչեւ դատարանի կողմից դատավճիռ, վճիռ կամ որոշում կայացնելը կամովին հայտնել է իր տված սուտ բացատրության, uուտ ցուցմունքի, կեղծ եզրակացության կամ uխալ թարգմանության մաuին:»:
Հոդված 2 . Օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիան լրացնել հետեւյալ բառերով.«, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статью 338 Уголовного кодекса Республики Армения (18 апреля 2003 года, далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
,,Статья 338. Дача ложного объяснения, ложных показаний или ложного заключения либо осуществление заведомо неправильного перевода
1. Дача ложного объяснения или ложных показаний по гражданскому делу, дача ложных показаний свидетелем или потерпевшим по уголовному делу, дача заведомо ложного заключения экспертом, осуществление переводчиком заведомо неправильного перевода по уголовному или гражданскому делу -
наказываются штрафом в размере от стократного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок не свыше двух лет, либо арестом на срок не свыше двух месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше двух лет.
2. Те же деяния:
1) совершенные в связи с обвинением в тяжком или особо тяжком преступлении;
2) соединенные с созданием иных искусственных доказательств;
3) совершенные из корыстных побуждений, -
наказываются лишением свободы на срок не свыше пяти лет.
3. По основанию, установленному частями 1 и 2 настоящей статьи, лицо не подлежит уголовной ответственности, если его деяние не могло иметь значения для разрешения дела либо оно в ходе предварительного следствия или судебного разбирательства до вынесения судом приговора, решения или определения добровольно заявило о данных им ложном объяснении, ложных показаниях, ложном заключении или о неправильном переводе.".
Статья 2. Санкцию части 1 статьи 349 Кодекса дополнить следующими словами: ,, , либо лишением свободы на срок не свыше двух лет".