Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (27 դեկտեմբերի 1997 թվականի, ՀՕ-186) 11-րդ հոդվածում`
ա) չորրորդ մասի «(բացառությամբ անշարժ գույքի կամ շարժական գույքի հիփոթեքի) բառերը փոխարինել «(բացառությամբ անշարժ գույքի հիփոթեքի կամ շարժական գույքի կոշտ գրավի)» բառերով.
բ) հինգերորդ մասի «անշարժ գույքի գրավի» բառերը փոխարինել «անշարժ գույքի հիփոթեքի», իսկ «շարժական գույքի հիփոթեքի» բառերը՝ «շարժական գույքի կոշտ գրավի» բառերով.
գ) հինգերորդ մասից հանել «հնգապատիկի» բառը:
Հոդված 2. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 36-րդ կետի «ժե» ենթակետից հանել «եռապատիկի» բառը:
Հոդված 3. Օրենքի 19-րդ հոդվածի 18.4-րդ կետում «տեղագրական եւ կադաuտրային քարտեզագրման համար` տարեկան» բառերը փոխարինել «տեղագրական քարտեզագրման եւ հողաշինարարական աշխատանքների իրականացման համար՝ տարեկան» բառերով:
Հոդված 4. Oրենքի 24-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժգ» եւ «ժդ» ենթակետերով`
«ժգ) սեփականատերերը եւ օգտագործողները՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 225 հոդվածով սահմանված բնակելի տարածության օգտագործման պայմանագրերը վավերացնելու համար.
ժդ) Հայաստանի Հանրապետության պետական ծրագրերի շրջանակներում հողերի միավորման (կոնսոլիդացիա) պայմանագրերը վավերացնելու համար:»:
Հոդված 5. Oրենքի 29-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկու պարբերություններով՝
«Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի 225 հոդվածով սահմանված դեպքերում բնակելի տարածության օգտագործման իրավունքը գրանցելու համար սեփականատերերը եւ օգտագործողներն ազատվում են պետական տուրքի վճարումից:
Հայաստանի Հանրապետության պետական ծրագրերի շրջանակներում հողերի միավորման (կոնսոլիդացիա) պայմանագրերով սեփականության իրավունքը գրանցելու համար սեփականատերերն ազատվում են պետական տուրքի վճարումից:»:

Статья 1. В статье 11 Закона Республики Армения ,,О государственной пошлине" (27 декабря 1997 года, ЗР-186):
а) в части четвертой слова ,,(за исключением ипотеки недвижимого имущества или движимого имущества)" заменить словами ,,(за исключением ипотеки недвижимого имущества или твердого залога движимого имущества)";
б) в части пятой слова ,,о залоге недвижимого имущества" заменить словами ,,об ипотеке недвижимого имущества", а слова ,,об ипотеке движимого имущества" заменить словами ,,о твердом залоге движимого имущества";
в) из части пятой исключить слово ,,пятикратном".
Статья 2. Из подпункта ,,п" пункта 36 статьи 16 Закона исключить слово ,,трехкратном".
Статья 3. В пункте 18.4. статьи 19 Закона слова ,,за топографическое и кадастровое картографирование- ежегодно" заменить словами ,,за топографическое картографирование и осуществление землеустроительных работ - ежегодно".
Статья 4. Статью 24 Закона дополнить подпунктами ,,н" и ,,о" следующего сожержания:
,,н) собственники и пользователи- за удостоверение договоров о пользовании жилой площадью, установленных статьей 225 Гражданского кодекса Республики Армения;
о) за удостоверение договоров об объединении (консолидации) земель в рамках государственных программ Республики Армения.".
Статья 5. Статью 29 Закона дополнить двумя абзацами следующего содержания:
,,Собственники и пользователи освобождаются от уплаты государственной пошлины за регистрацию права пользования жилой площадью в случаях, установленных статьей 225 Гражданского кодекса Республики Армения.
Собственники освобождаются от уплаты государственной пошлины за регистрацию права собственности по договорам об объединении (консолидации) земель в рамках государственных программ Республики Армения.".