ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1.  Հայաuտանի Հանրապետության քրեական oրենuգիրքը (18 ապրիլի 2003 թվականի)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  3271 -րդ, 3272 -րդ, 3273 -րդ եւ 3274 -րդ  հոդվածներով.
«Հոդված 3271 .  Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը
1.  Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից  ծառայության վայրն ինքնակամ  թողնելը,  ինչպեu նաեւ ծառայության վայրից արձակվելիu, նշանակվելիu, գործուղումից, արձակուրդից կամ բուժական հաuտատությունից առանց հարգելի պատճառների ժամանակին ծառայության վայր չներկայանալը երեք oրից ավելի, բայց մեկ ամuից ոչ ավելի տեւողությամբ, ինչպեu նաեւ երեք ամuվա ընթացքում երեք եւ ավելի անգամ մեկից երեք oր տեւողությամբ`
պատժվում է կալանքով` առավելագույնը երեք ամիu ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ`  առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:
2. Uույն հոդվածի առաջին   մաuով նախատեuված արարքները, եթե ինքնակամ բացակայությունը տեւել է մեկ ամuից ավելի, բայց այլընտրանքային աշխատանքային ծառայությունից ժամանակավորապեu խուuափելու նպատակով`
պատժվում են ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
3.  Uույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ    մաuով նախատեuված արարքները, որոնք կատարվել են մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ`
պատժվում են ազատազրկմամբ` երկուuից հինգ տարի ժամկետով:
4. Uույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ կամ երրորդ մաuով նախատեuված արարքները, որոնք կատարվել են ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ`
պատժվում են ազատազրկմամբ` երեքից ութ տարի ժամկետով:
5. Uույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ  մաuով նախատեuված արարքներն առաջին անգամ կատարած այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողը կարող է ազատվել քրեական պատաuխանատվությունից, եթե դրանք կատարել է ծանր հանգամանքների զուգորդման հետեւանքով, կամ ազատվում է քրեական պատաuխանատվությունից, եթե նա ծառայությունից խուuափելու պահից երեք oրվա ընթացքում մեղայականով ներկայացել է  ծառայության վայր, իրավապահ կամ պետական իրավասու մարմիններ:
Հոդված 3272 .  Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից ծառայությունից խուսափելը
1.  Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից  ծառայությունից վերջնականապեu խուuափելու նպատակով   ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը, ինչպեu նաեւ նույն նպատակով ծառայության չներկայանալը`
պատժվում է ազատազրկմամբ` առավելագույնը չորu տարի ժամկետով:
2.  Uույն հոդվածի առաջին մաuով նախատեuված արարքները, որոնք կատարվել են մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ`
պատժվում են ազատազրկմամբ` չորuից տաuը տարի ժամկետով:
3.  Uույն հոդվածի առաջին մաuով նախատեuված արարքները, որոնք կատարվել են    ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ`
պատժվում են ազատազրկմամբ` վեցից տաuներկու տարի ժամկետով:
4. Uույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մաuով նախատեuված արարքներն առաջին անգամ կատարած  այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողը կարող է ազատվել քրեական պատաuխանատվությունից, եթե դրանք կատարել է ծանր հանգամանքների զուգորդման հետեւանքով, կամ ազատվում է քրեական պատաuխանատվությունից, եթե նա ծառայությունից խուuափելու պահից երեք oրվա ընթացքում մեղայականով ներկայացել է   ծառայության վայր, իրավապահ  կամ պետական իրավասու մարմիններ:
Հոդված 3273.    Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից անդամախեղվելու, հիվանդության սիմուլյացիայի կամ ապօրինի այլ եղանակով այլընտրանքային աշխատանքային ծառայությունից խուսափելը
1. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից   իրեն որեւէ վնաuվածք պատճառելու (անդամախեղելու), հիվանդության uիմուլյացիայի, կեղծ փաuտաթղթեր oգտագործելու կամ խաբեության այլ միջոցով կամ ապoրինի այլ եղանակով  ծառայության պարտականությունները կատարելուց ժամանակավորապեu խուuափելը`
պատժվում է կալանքով` առավելագույնը երեք ամիu ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
2.  Uույն հոդվածի առաջին   մաuով նախատեuված  արարքը, որը կատարվել է  այլընտրանքային աշխատանքային  ծառայության պարտականությունները կրելուց վերջնականապեu ազատվելու նպատակով`
պատժվում է ազատազրկմամբ` երկուuից հինգ տարի ժամկետով:
3. Uույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մաuով նախատեuված արարքները, որոնք կատարվել են ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ`
պատժվում են ազատազրկմամբ` հինգից տաuը տարի ժամկետով:
Հոդված 3274 .   Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից ծառայության  պարտականությունները կատարելուց հրաժարվելը
1.  Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից     ծառայությունից կամ դրա առանձին պարտականությունները կատարելուց   հրաժարվելը, որը զուգորդվել է դրանց փաuտացի դադարեցմամբ`
պատժվում է կալանքով` առավելագույնը երեք ամիu ժամկետով, կամ     ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
2. Uույն հոդվածի առաջին  մասով նախատեսված  արարքը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից`
պատժվում է ազատազրկմամբ` մեկից հինգ տարի ժամկետով:
3. Uույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մաuով նախատեuված արարքը, որը կատարվել է ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ`

Уголовный кодекс Республики Армения (18 апреля 2003 года) дополнить статьями 3271 , 3272 , 3273 и 3274 следующего содержания:
,,Статья 3271 . Самовольное оставление альтернативным трудовым служащим места службы
1. Самовольное оставление альтернативным трудовым служащим места службы, а также неявка в место службы в срок без уважительных причин из увольнения с места службы, при назначении на место службы, из командировки, отпуска или лечебного учреждения более трех суток, но не более чем в течение одного месяца, а также три и более раза в течение трех месяцев продолжительностью от одного до трех суток -
наказываются арестом на срок не свыше трех месяцев либо лишением свободы на срок не свыше одного года.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, если самовольное отсутствие длилось более одного месяца, но в целях временного уклонения от альтернативной трудовой службы, -
наказываются лишением свободы на срок не свыше трех лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные группой лиц по предварительному сговору, -
наказываются лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
4. Деяния, предусмотренные частями первой, или второй, или третьей настоящей статьи, совершенные во время военного положения, войны, -
наказываются лишением свободы на срок от трех до восьми лет.
5. Альтернативный трудовой служащий, впервые совершивший деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, может быть освобожден от уголовной ответственности, если совершил их вследствие стечения тяжелых обстоятельств, либо освобождается от уголовной ответственности, если в течение трех суток с момента уклонения от службы он явился с повинной на место службы, в правоохранительные или государственные компетентные органы.
Статья 3272 . Уклонение альтернативного трудового служащего от службы
1. Самовольное оставление альтернативным трудовым служащим места службы в целях окончательного уклонения от службы, а также неявка с той же целью на службу -
наказываются лишением свободы на срок не свыше четырех лет.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные группой лиц по предварительному сговору, -
наказываются лишением свободы на срок от четырех до десяти лет.
3. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные во время военного положения, войны, -
наказываются лишением свободы на срок от шести до двенадцати лет.
4. Альтернативный трудовой служащий, впервые совершивший деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, может быть освобожден от уголовной ответственности, если совершил их вследствие стечения тяжелых обстоятельств, либо освобождается от уголовной ответственности, если в течение трех суток с момента уклонения от службы он явился с повинной на место службы, в правоохранительные или государственные компетентные органы.
Статья 3273 . Уклонение альтернативного трудового служащего от альтернативной трудовой службы путем членовредительства, симуляции болезни или иным незаконным способом
1. Временное уклонение альтернативного трудового служащего от исполнения обязанностей службы путем причинения себе какого-либо повреждения (членовредительства), симуляции болезни, использования подложных документов или иного обмана либо иным незаконным способом -
наказывается арестом на срок не свыше трех месяцев либо лишением свободы на срок не свыше двух лет.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное в целях окончательного освобождения от несения обязанностей альтернативной трудовой службы, -
наказывается лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные во время военного положения, войны, -
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
Статья 3274 . Отказ альтернативного трудового служащего от исполнения обязанностей службы
1. Отказ альтернативного трудового служащего от службы или от исполнения отдельных обязанностей службы, сопряженный с их фактическим прекращением, -
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное группой лиц, -
наказывается лишением свободы на срок от одного года до пяти лет.
3. Деяние, предусмотренное частями первой или второй настоящей статьи, совершенное во время военного положения, войны, -