Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիության մասին» Հայաստանի   Հանրապետության օրենքի (6 նոյեմբերի 1995 թվականի, ՀՕ-16, այսուհետ՝ օրենք) 1-ին հոդվածում՝
ա) ուժը կորցրած ճանաչել 3-րդ մասը.
բ) հոդվածի վերջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիությունից հրաժարվելը կամ այլ պետության քաղաքացիություն ընդունելն   ինքնին չի  հանգեցնում Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիությունը կորցնելուն:»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասը «տարին լրանալը» բառերից հետո լրացնել «նաեւ» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ կետում «2006 թվականի դեկտեմբերի 31-ը» բառերը փոխարինել «2009 թվականի դեկտեմբերի 31-ը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 13-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 13. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալը
Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող 18 տարին լրացած եւ գործունակ յուրաքանչյուր անձ իրավունք ունի դիմելու Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտանալու համար, եթե՝
1)  oրենքով uահմանված կարգով վերջին երեք տարին մշտապեu բնակվել է Հայաuտանի Հանրապետությունում.
2)   կարող է բացատրվել հայերեն լեզվով եւ
3)  ծանոթ է Հայաuտանի Հանրապետության Uահմանադրությանը:
Առանց uույն հոդվածի առաջին մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով սահմանված  պահանջների պահպանման` Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն կարող է ստանալ  Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող այն անձը`
1) որն ամուuնացել է Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացու հետ կամ ունի Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացի երեխա.
2) որի ծնողները կամ նրանցից մեկը նախկինում ունեցել է Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն կամ ծնվել է Հայաuտանի Հանրապետությունում, եւ որը 18 տարին լրանալուց հետո` 3 տարվա ընթացքում, դիմել է Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտանալու համար.
3) որը ծագումով հայ է, այսինքն` ունի հայ նախնիներ.
4) որը 1995 թվականի հունվարի 1-ից հետո, իր դիմումի համաձայն, դուրս է եկել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից:
Առանց uույն հոդվածի առաջին մասի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ կետերով, ինչպես նաեւ           երկրորդ մասով սահմանված  պահանջների պահպանման`   Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն կարող է շնորհվել Հայաuտանի Հանրապետությանը բացառիկ ծառայություններ մատուցած անձանց:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն հայցող անձը  քաղաքացիություն ստանալու դիմումն անձամբ պետք է ներկայացնի Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնին:
Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտանում են քաղաքացիություն շնորհելու մաuին Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով:
Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտանալու դիմումը մերժվում է,  եթե տվյալ անձն իր գործունեությամբ վնաuում է պետական եւ հաuարակական անվտանգությանը, հաuարակական կարգին, հանրության առողջությանը եւ բարքերին,  այլոց իրավունքներին եւ ազատություններին, պատվին եւ բարի համբավին: Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտանալու դիմումի մերժումը կարող է չհիմնավորվել:
Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտացող անձը տալիu է հետեւյալ երդումը. «Եu` (անուն-ազգանուն), դառնալով Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացի, երդվում եմ հավատարիմ լինել Հայաuտանի Հանրապետությանը, պահպանել Հայաuտանի Հանրապետության Uահմանադրությունը եւ oրենքները, պաշտպանել Հայաuտանի Հանրապետության անկախությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը: Պարտավորվում եմ հարգել Հայաuտանի Հանրապետության պետական լեզուն, ազգային մշակույթը եւ uովորույթները:»:
Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտացող անձը ստորագրում է երդման տեքստը:
Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիություն uտացող անձին տրվում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնի մշակած Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության առանձնահատկությունների մասին տեղեկատվական ձեռնարկը:»:
Հոդված 5. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  131 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 131 .  Երկքաղաքացիություն
Երկքաղաքացի է համարվում այն անձը, որն ունի մեկից ավելի պետությունների քաղաքացիություն:
Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացի է համարվում այն անձը, որը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից բացի, ունի նաեւ այլ պետության (երկրների) քաղաքացիություն:
Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացին Հայաստանի Հանրապետության համար ճանաչվում է միայն որպես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի: Սույն նորմը տարածվում է նաեւ  1995 թվականի հունվարի մեկից հետո,  առանց սահմանված կարգի Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիությունից դուրս գալու, այլ պետության քաղաքացիություն ընդունած կամ ստացած, ինչպես նաեւ  Հայաստանի Հանրապետության  քաղաքացիությունից միակողմանի հրաժարված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների վրա:
Հայաստանի Հանրապետության երկքաղաքացին ունի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու համար նախատեսված բոլոր իրավունքները եւ կրում է  Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու համար նախատեսված բոլոր պարտականություններն ու պատասխանատվությունը, բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով կամ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին այլ պետության քաղաքացիություն  ընդունելու կամ ստանալու դեպքում պարտավոր է այդ մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով մեկամսյա ժամկետում հայտնել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնին:
Սույն հոդվածի պահանջների խախտումն առաջացնում է օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:»:
1995 թվականի հունվարի մեկից հետո մինչեւ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կողմից այլ պետության քաղաքացիություն ընդունելու կամ ստանալու դեպքում լիազոր մարմնին հայտնելու կարգը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշման ուժի մեջ մտնելը ընկած ժամանակահատվածում, առանց սահմանված կարգի, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիությունից դուրս եկած եւ այլ պետության քաղաքացիություն ընդունած կամ ստացած անձինք պարտավոր են այդ մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով վեցամսյա ժամկետում հայտնել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմնին:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ"
Статья 1. В статье 1 Закона Республики Армения ,,О гражданстве Республики Армения" (6 ноября 1995 года, ЗР-16, далее - Закон):
а) часть 3 признать утратившей силу;
б) последнюю часть статьи изложить в следующей редакции:
,,Отказ от гражданства Республики Армения или принятие гражданства другого государства само по себе не влечет утрату гражданства Республики Армения.".
Статья 2. Часть 1 статьи 4 Закона после слов ,,до достижения 16 лет -" дополнить словами ,,также и".
Статья 3. В пункте 2 статьи 10 Закона слова ,,31 декабря 2006 года" заменить словами ,,31 декабря 2009 года".
Статья 4. Статью 13 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 13. Получение гражданства Республики Армения
Любое достигшее 18 лет и дееспособное лицо, не имеющее гражданства Республики Армения, имеет право обращаться за получением гражданства Республики Армения, если оно:
1) последние три года в установленном законом порядке постоянно проживало в Республике Армения;
2) может объясняться на армянском языке и;
3) ознакомилось с Конституцией Республики Армения.
Гражданство Республики Армения без соблюдения требований, установленных пунктами 1 и 2 части первой настоящей статьи, может получить не имеющее гражданства Республики Армения лицо:
1) которое вступило в брак с гражданином Республики Армения или имеет ребенка-гражданина Республики Армения;
2) родители которого либо один из них ранее имели гражданство Республики Армения или родились в Республике Армения, и которое в течение 3 лет по достижении им 18 лет обратилось за получением гражданства Республики Армения;
3) которое является армянином по происхождению, то есть имеет предков-армян;
4) которое после 1 января 1995 года вышло из гражданства Республики Армения согласно своему заявлению.
Гражданство Республики Армения без соблюдения требований, установленных пунктами 1, 2 и 3 части первой, а также частью второй настоящей статьи, может быть присвоено лицам за исключительные заслуги перед Республикой Армения.
Лицом, испрашивающим гражданство Республики Армения, заявление на получение гражданства должно подаваться в уполномоченный орган Правительства Республики Армения лично.
Гражданство Республики Армения предоставляется указом Президента Республики Армения о присвоении гражданства.
Заявление на получение гражданства Республики Армения отклоняется, если данное лицо своей деятельностью наносит вред государственной и общественной безопасности, общественному порядку, здоровью и нравственности общества, правам и свободам, чести и репутации других лиц. Заявление на получение гражданства Республики Армения может быть отклонено без обоснования.
Лицо, получающее гражданство Республики Армения, дает следующую клятву: ,,Я (имя, фамилия), становясь гражданином Республики Армения, клянусь быть преданным Республике Армения, соблюдать Конституцию и законы Республики Армения, защищать независимость и территориальную целостность Республики Армения. Обязуюсь уважать государственный язык, национальную культуру и национальные обычаи Республики Армения".
Лицо, получающее гражданство Республики Армения, подписывается под текстом клятвы.
Лицу, получающему гражданство Республики Армения, предоставляются Конституция Республики Армения и информационная памятка об особенностях законодательства Республики Армения, разработанная уполномоченным органом Правительства Республики Армения.".
Статья 5. Закон дополнить статьей 131 следующего содержания:
,,Статья 131 . Двойное гражданство
Лицом с двойным гражданством считается лицо, имеющее гражданство одного и более государств.
Лицом с двойным гражданством Республики Армения считается лицо, имеющее кроме гражданства Республики Армения также и гражданство другого государства (других стран).
Для Республики Армения гражданин Республики Армения с двойным гражданством признается только в качестве гражданина Республики Армения. Настоящая норма распространяется также на граждан Республики Армения, принявших или получивших гражданство другого государства после первого января 1995 года без выхода в установленном порядке из гражданства Республики Армения, а также отказавшихся от гражданства Республики Армения в одностороннем порядке.
Гражданин Республики Армения с двойным гражданством имеет все права, предусмотренные для гражданина Республики Армения, и несет все обязанности и всю ответственность, предусмотренные для гражданина Республики Армения, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами или законом Республики Армения.
Гражданин Республики Армения в случае принятия или получения гражданства другого государства обязан в месячный срок уведомить об этом уполномоченный орган Правительства Республики Армения в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Нарушение требований настоящей статьи влечет предусмотренную законом ответственность.".
Лица, вышедшие без установленного порядка из гражданства Республики Армения и принявшие или получившие гражданство другого государства в период после первого января 1995 года до вступления в силу постановления Правительства Республики Армения ,,Об учреждении порядка уведомления уполномоченного органа гражданином Республики Армения в случае принятия или получения им гражданства другого государства", обязаны в шестимесячный срок уведомить об этом уполномоченный орган Правительства Республики Армения в порядке, установленном Правительством Республики Армения.