ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հայաuտանի Հանրապետության ընտրական oրենuգրքի  (5 փետրվարի  1999 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ   5-րդ կետով.
«5. Հայաստանի Հանրապետությունում ընտրություններն անցկացվում են միայն Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 2-րդ հոդվածում`
ա) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7. Հայաստանի Հանրապետության եւ միաժամանակ այլ պետության քաղաքացի հանդիսացող եւ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում ունեցող քաղաքացիները ընտրությունների ժամանակ քվեարկություններին ընտրություններին մասնակցում են սույն օրենսգրքով սահմանված կարգով:
Հայաստանի Հանրապետության եւ միաժամանակ այլ պետության քաղաքացի հանդիսացող եւ Հայաստանի Հանրապետությունում հաշվառում չունեցող քաղաքացիները ընտրությունների ժամանակ քվեարկություններին չեն մասնակցում:».
բ) ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի 2-րդ հոդվածի 2-րդ կետը:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 9-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին կետի «Հայաuտանի Հանրապետության ոuտիկանության անձնագրային եւ հրավերների վարչությունը (այuուհետ` լիազոր մարմին)» բառերը փոխարինել «Հայաuտանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր Հայաստանի Հանրապետության ոuտիկանությունը (այuուհետ` լիազոր մարմին)» բառերով.
բ) 5-րդ կետից հանել «oտարերկրյա պետություններում Հայաuտանի Հանրապետության դիվանագիտական կամ հյուպատոuական ներկայացուցչությունների,» բառերը:
Հոդված 4. Ուժը կորցրած ճանաչել  օրենսգրքի 10-րդ հոդվածի 6-րդ եւ 7-րդ կետերը:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 13-րդ հոդվածի 3-րդ կետում «համապատասխան վճարով» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած վճարով» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 4-րդ կետից հանել «, տեղամասային կենտրոններ են կազմավորվում արտաuահմանում` Հայաuտանի Հանրապետության դիվանագիտական կամ հյուպատոuական ներկայացուցչություններում: Նույն ժամկետում» բառերը:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 16-րդ հոդվածի 3-րդ կետից հանել «, ինչպեu նաեւ դիվանագիտական կամ հյուպատոuական հաuտատություններում կազմավորված ընտրական տեղամաuերում» բառերը:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 33-րդ հոդվածի 9-րդ կետի չորրորդ պարբերությունից հանել «, բացառությամբ օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական կամ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում կազմավորված տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների» բառերը:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 51-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 34-րդ հոդվածի 1-ին կետից հանել «, բացառությամբ օտարերկրյա պետություններում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական կամ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում կազմավորվող տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների անդամների» բառերը:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 56-րդ հոդվածի 6-րդ կետից հանել «Դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչություններում հաշվառված, ինչպես նաեւ» բառերը:
Հոդված  12. Օրենսգրքի 65-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3. Հանրապետության Նախագահի թեկնածու չեն կարող առաջադրվել եւ Հանրապետության Նախագահի թեկնածու չեն կարող գրանցվել Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն այլ պետության քաղաքացիություն:»:
Հոդված  13. Օրենսգրքի 97-րդ հոդվածը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ   5-րդ կետով.
«5. Ազգային ժողովի պատգամավորության թեկնածու չեն կարող առաջադրվել եւ պատգամավորության թեկնածու չեն կարող գրանցվել Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն այլ պետության քաղաքացիություն:»:

Статья 1. Статью 1 Избирательного кодекса Республики Армения (5 февраля 1999 года, далее - Кодекс) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5. Выборы в Республике Армения проводятся только на территории Республики Армения.".
Статья 2. В статье 2 Кодекса:
а) статью дополнить пунктом 7 следующего содержания:
,,7. Граждане, являющиеся гражданами Республики Армения и одновременно другого государства и состоящие на учете в Республике Армения, участвуют в голосовании во время выборов в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Граждане, являющиеся гражданами Республики Армения и одновременно другого государства и не состоящие на учете в Республике Армения, в голосовании во время выборов не участвуют.";
б) пункт 2 статьи 2 Кодекса признать утратившим силу.
Статья 3. В статье 9 Кодекса:
а) в пункте 1 слова ,,Паспортным и визовым управлением Полиции Республики Армения" заменить словами ,,Полицией Республики Армения при Правительстве Республики Армения";
б) из пункта 5 исключить слова ,,дипломатических или консульских представительствах Республики Армения в иностранных государствах,".
Статья 4. Пункты 6 и 7 статьи 10 Кодекса признать утратившими силу.
Статья 5. В пункте 3 статьи 13 Кодекса слова ,,получать за соответствующую плату" заменить словами ,,за плату, установленную Правительством Республики Армения, получать".
Статья 6. Пункт 4 статьи 15 Кодекса изложить в следующей редакции:
,, Не менее чем за 45 дней до дня голосования, за исключением выборов в органы местного самоуправления и в Национальное Собрание по мажоритарной избирательной системе, участковые центры в порядке, установленном Центральной избирательной комиссией, образуются также и в учреждениях, имеющих полномочие на содержание под стражей.".
Статья 7. Из пункта 3 статьи 16 Кодекса исключить слова ,, ,а также на избирательных участках, образованных в дипломатических или консульских учреждениях".
Статья 8. Из абзаца четвертого пункта 9 статьи 33 Кодекса исключить слова ,, ,за исключением членов участковых избирательных комиссий, образованных в дипломатических или консульских представительствах Республики Армения в иностранных государствах".
Статья 9. Статью 51 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 10. Из пункта 1 статьи 34 Кодекса исключить слова ,, ,за исключением членов участковых избирательных комиссий, образованных в дипломатических или консульских представительствах Республики Армения в иностранных государствах".
Статья 11. В пункте 6 статьи 56 Кодекса слова ,,Граждане, состоящие на учете в дипломатических и консульских представительствах, а также задержанные или находящиеся под стражей" заменить словами ,,Задержанные или находящиеся под стражей граждане".
Статья 12. Статью 65 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. Кандидатом в Президенты Республики не могут выдвигаться и в качестве кандидата в Президенты Республики не могут регистрироваться граждане Республики Армения, имеющие гражданство другого государства.".
Статья 13. Статью 97 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5. Кандидатом в депутаты Национального Собрания не могут выдвигаться и в качестве кандидата в депутаты Национального Собрания не могут регистрироваться граждане Республики Армения, имеющие гражданство другого государства.".