Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաս՟տա՟նի Հանրապետության օրենքի  (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337) 56-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը «փոխառու,» բառից հետո լրացնել «համայնքի բյուջեի միջոցների տարեսկզբի ազատ մնացորդի, բյուջետային փոխատվությունների վերադարձից ստացվող,» բառերով.
ա. «ա» կետը «վարչական մասի» բառերից հետո լրացնել «ֆինանսավորման աղբյուրներով ապահովված» բառերով, «տարեսկզբի ազատ մնացորդի միջոցների գումարը» բառերը փոխարինել «տարեսկզբի ազատ մնացորդի միջոցների գումարի, ինչպես նաեւ տվյալ տարվան նախորդող տարիներին համայնքի բյուջեի վարչական մասից տրամադրված փոխատվությունների միջոցների վերադարձից տվյալ տարում ստացվելիք եւ նախորդ տարիներին ստացված փոխատվոթյան գծով բյուջեի վարչական մասից տվյալ տարում մարվելիք գումարների տարբերության հանրագումարը» բառերով.
բ. «բ» կետի «ֆոնդային մասի դեֆիցիտի (պակասուրդի) գումարը (առանց իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության, պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի օտարումից համայնքի բյուջե՝ տվյալ տարում մասհանվող միջոցների, ինչպես նաեւ տվյալ տարվա տարեսկզբի ազատ մնացորդի միջոցների հաշվին իրականացվող ծախսերի)» բառերը փոխարինել «ֆոնդային մասի դեֆիցիտի (պակասուրդի) ֆինանսավորման նպատակով ներգրավվող փոխառու միջոցների (ներառյալ` համայնքային արժեթղթերի թողարկումից) զուտ (ստացված եւ մարված փոխառու միջոցների դրական տարբերության չափով) մուտքերի գումարը» բառերով, իսկ «տրանսֆերտների» բառը` «դրամաշնորհների» բառով:
Հոդված 2. Օրենքի 57-րդ հոդվածում`
1) առաջին պարբերության «եկամուտներից» բառը փոխարինել «մուտքերից» բառով.
2) 3-րդ կետի`
ա. առաջին պարբերության «Ոչ հարկային եկամուտներ» բառերը փոխարինել «Այլ եկամուտներ» բառերով.
բ. «ա» ենթակետի «եւ օգտագործման» բառերը փոխարինել «կամ կառուցապատման իրավունքի» բառերով.
3) 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«4. Ոչ ֆինանսական ակտիվների օտարումից ստացվող միջոցներ՝
ա) համայնքային սեփականություն համարվող հիմնական միջոցների, հողերի եւ ոչ նյութական ակտիվների օտարումից, այդ թվում՝ համայնքի սեփականությունը հանդիսացող լուծարված կազմակերպությունների մնացորդային գույքի օտարումից ստացվող միջոցները.
բ) համայնքի սեփականություն համարվող պահուստներում պահվող ապրանքանյութական արժեքների իրացումից ստացվող միջոցները:».
4) 5-րդ կետի «տրանսֆերտների» եւ «տրանսֆերտներ» բառերը փոխարինել համապատասխանաբար «դրամաշնորհների» եւ «դրամաշնորհներ» բառերով.
5) 6-րդ կետի «ա.1» ենթակետը «մնացորդը» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ տվյալ տարվան նախորդող (եզրափակված) բյուջետային տարիներին համայնքի բյուջեից տրամադրված բյուջետային փոխատվության վերադարձից տվյալ տարում ստացվող մուտքերը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 61-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «բյուջետային փոխատվությունների մարման եւ պետության պատվիրակված լիազորու՟թյունների կատարման ծախսերը» բառերը փոխարինել «պետության պատվիրակված լիազորությունների կատարման եւ ֆոնդային մասի միջոցների մասհանումների գծով ծախսերը, վարչական մասի ծախսերի ֆինանսավորման նպատակով ներգրաված բյուջետային փոխատվությունների մարումը, ինչպես նաեւ բյուջետային փոխատվությունների տրամադրումը» բառերով.
2) 3-րդ մասի «եւ ստացված վարկերի մարման ծախսերը» բառերը փոխարինել «ծախսերը, ֆոնդային մասի ծախսերի ֆինանսավորման նպատակով ներգրաված վարկերի մա՟րումը, ինչպես նաեւ բյուջետային փոխատվությունների տրամադրումը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 67-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ նախադասության «ապահովում է պետական հարկային մարմինը» բառերը փոխարինել «ապահովվում է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով» բառերով:
Հոդված 5. Սույն օրենքի 1-ին հոդվածի 1-ին կետը, 2-րդ հոդվածի 1-ին կետը, 3-րդ եւ 4-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում պաշտոնական հրապարակման հաջորդ օրվանից, իսկ 1-ին հոդվածի 2-րդ կետը եւ 2-րդ հոդվածի 2-5-րդ կետերը`
1) համայնքների բյուջեների կազմման մասով` 2009 թվականի բյուջետային գործընթացն օրենքով սահմանված կարգով սկսվելու օրվանից.

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . В статье 56 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н):
1) первое предложение части 3 после слов “ привлекаемых в установленном законом порядке, ” дополнить словами “свободного остатка средств муниципального бюджета на начало года, средств, получаемых от возврата бюджетных ссуд,”;
а. пункт “а” после слов “сумма дефицита в административной части” дополнить словами “, обеспеченная финансовыми источниками,”, слова “сумму свободного остатка средств на начало года” заменить словами “совокупную сумму, состоящую из суммы свободного остатка средств на начало года”, а после слов “предшествовавшем данному году” дополнить словами “, а также разницы сумм, получаемых в данном году от возврата средств ссуд, предоставленных из административной части муниципального бюджета в годы, предшествовавшие данному году, и сумм, погашаемых в данном году по линии ссуды из административной части бюджета, полученной в предыдущие годы”;
б. в пункте “б” слова “ сумма дефицита в фондовой части (без средств, отчисляемых в муниципальный бюджет в данном году от отчуждения государственного участия в уставном капитале юридических лиц, недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью, а также расходов, осуществляемых за счет свободного остатка средств на начало данного года) ” заменить словами “сумма поступлений только (в размере положительной разницы полученных и погашенных заемных средств) заемных средств (включая средства от выпуска муниципальных ценных бумаг), привлекаемых в целях финансирования дефицита фондовой части,”, а слово “трансфертов” заменить словом “грантов”.
Статья 2. В статье 57 Закона:
1) в абзаце первом слово “доходы” заменить словом “поступления”;
2) в пункте 3:
а. в абзаце первом слова “ Неналоговые доходы ” заменить словами “Иные доходы”;
б. в подпункте “а” слова “и пользование” заменить словами “или право застройки”;
“4. Средства, поступающие от отчуждения нефинансовых активов:
а) средства, поступающие от отчуждения считающихся муниципальной собственностью основных средств, земель и нематериальных активов, в том числе остаточного имущества ликвидированных организаций, являющегося собственностью муниципалитета;
б) средства, поступающие от освоения считающихся муниципальной собственностью товарно-материальных ценностей, хранящихся в резерве.”;
4) в пункте 5 слова “трансфертов” и трансферты” заменить соответственно словами “грантов” и “гранты”;
5) подпункт “а.1.” пункта 6 после слова “бюджета” дополнить словами “, а также поступления, получаемые в начале года от возврата бюджетных ссуд, предоставленных из муниципального бюджета в бюджетные годы (в законченном бюджетном году), предшествовавшие данному году”.
Статья 3. В статье 61 Закона:
1) в части 2 слова “ погашением бюджетных ссуд и исполнением делегированных государством полномочий ” заменить словами “ исполнением делегированных государством полномочий, и расходы по линии отчисления средств в фондовую часть, погашение бюджетных ссуд, привлеченных в целях финансирования расходов административной части, а также предоставление бюджетных ссуд ”;
2) в части 3 слова “ и расходы на погашение полученных кредитов ” заменить словами “погашение кредитов, привлеченных в целях финансирования расходов фондовой части, а также предоставление бюджетных ссуд”.
Статья 4. Во втором предложении части 1 статьи 67 Закона слова “ обеспечивает государственный налоговый орган ” заменить словами “обеспечивается в установленном законодательством порядке”.
Статья 5. Пункт 1 статьи 1, пункт 1 статьи 2, статьи 3 и 4 настоящего Закона вступают в силу на следующий день после его официального опубликования, а пункт 2 статьи 1 и пункты 2-5 статьи 2 настоящего Закона:
1) в части составления муниципальных бюджетов - со дня начала бюджетного процесса 2009 года в установленном законом порядке;