ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ OՐԵՆUԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. Հայաuտանի Հանրապետության քրեական oրենuգրքի (18 ապրիլի 2003  թվականի, այuուհետ` oրենuգիրք) 58-րդ հոդվածի 1-ին մասում «երկու տարի» բառերը փոխարինել «երեք տարի» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 76-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «ազատազրկման» բառից հետո լրացնել «եւ կարգապահական գումարտակում պահելու» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3275 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 3275 . Ազատազրկման ձեւով պատիժը կրելուց հետո զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալուց խուսափելը
1. Ժամկետային պարտադիր զինվորական ծառայության ընթացքում դատապարտված եւ ազատազրկման ձեւով պատիժ կրած անձի կողմից պատժից ազատվելու պահից Հայաuտանի Հանրապետության oրենuդրությամբ uահմանված ժամկետում առանց հարգելի պատճառների` պարտադիր զինվորական ծառայության չծառայած ժամկետը շարունակելու նպատակով հաշվառման կամ փաստացի բնակության վայրի զինվորական կոմիuարիատ  ներկայանալուց խուսափելը` զինված ուժերի եւ այլ զորքերի շարքերից արձակվելու` Հայաuտանի Հանրապետության oրենuդրությամբ uահմանված կարգով հիմքերի բացակայության դեպքում`
պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի հիuնապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով` առավելագույնը երեք ամիu ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:
2. Uույն հոդվածի առաջին մաuով նախատեuված արարքը, որը կատարվել է ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում`
պատժվում է ազատազրկմամբ` մեկից երեք տարի ժամկետով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 356-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է կարգապահական գումարտակում պահելով` մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից հինգ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 358-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայում «երկու տարի ժամկետով բառերը» փոխարինել «երեք տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 359-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
Հոդված 7. Օրենսգրքի 361-րդ հոդվածում`
«1. Զորակոչի կամ պայմանագրային հիմունքներով զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողի կողմից զորամաuը կամ ծառայության վայրն ինքնակամ թողնելը, ինչպեu նաեւ առանց հարգելի պատճառների ժամանակին  ծառայության չներկայանալը երեք oրից ավելի, բայց մեկ ամuից ոչ ավելի տեւողությամբ, ինչպեu   նաեւ երեք ամuվա ընթացքում երեք եւ ավելի անգամ մինչեւ երեք oր տեւողությամբ`
պատժվում է կալանքով` առավելագույնը երեք ամիu ժամկետով, կամ կարգապահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:».
2) 2-րդ մասի սանկցիայում «առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերով.
3) 4-րդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում են կարգապահական գումարտակում պահելով` մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից չորս տարի ժամկետով:».
4) 7-րդ մասից հանել «, կամ ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե նա ծառայությունից խուսափելու պահից երեք օրվա ընթացքում մեղայականով ներկայացել է զորամաս, ծառայության վայր, իրավապահ կամ պետական այլ մարմիններ» բառերը:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 362-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայում «առավելագույնը չորu տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «երեքից վեց տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 363-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայում «կամ կար՟գա՟պահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «կամ կարգապահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 363-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիայում «երկուսից հինգ տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «երեքից վեց տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 364-րդ հոդվածի 2-րդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
Հոդված 12. Օրենսգրքի 365-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի դիսպոզիցիայից հանել «անզգուշությամբ» բառը.
2) 1-ին մասի սանկցիայում «երկու տարի» բառերը փոխարինել «երեք տարի» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 366-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի սանկցիայում «մեկ տարի» բառերը փոխարինել «երեք տարի» բառերով.
2) 2-րդ մասի դիսպոզիցիայից հանել «անզգուշությամբ» բառը.
3) 2-րդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ` երկուսից վեց տարի ժամկետով:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 367-րդ հոդվածում`
1) 1-ին եւ 2-րդ մասերի դիսպոզիցիաներից հանել «անզգուշությամբ» բառը:
2) 2-րդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է կարգապահական գումարտակում պահելով` մեկից երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` մեկից չորս տարի ժամկետով:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 368-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է կարգապահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:».
«պատժվում է կալանքով` մեկից երեք ամիս ժամկետով, կամ կարգապահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:».
3) 3-րդ մասի դիսպոզիցիայում «Նույն արարքը» բառերը փոխարինել «Uույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մաuով նախատեuված արարքը» բառերով:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 369-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է կարգապահական գումարտակում պահելով` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:»:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 370-րդ հոդվածի սանկցիայում «մեկ տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «երկու տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 371-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի սանկցիայում «մեկ տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «երկու տարի ժամկետով» բառերով.
2) 2-րդ մասի սանկցիայում «առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «մեկից երեք տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 372-րդ հոդվածում`
2) 2-րդ մասի սանկցիայում «առավելագույնը երեք տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «երկուսից հինգ տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 373-րդ հոդվածում`
2) 2-րդ մասի սանկցիայում «առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «մեկից երեք տարի ժամկետով» բառերով, իսկ «առավելագույնը չորս տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «մեկից չորս տարի ժամկետով» բառերով.
3) 3-րդ մասի սանկցիայում «երեքից յոթ տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «չորսից ութ տարի ժամկետով» բառերով.
4) 4-րդ մասի սանկցիայում «չորսից տասը տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «վեցից տասը տարի ժամկետով» բառերով:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 377-րդ հոդվածի 1-ին մասի սանկցիայում «առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերով:

В части 1 статьи 58 Уголовного кодекса Республики Армения (18 апреля 2003 года, далее – Кодекс) слова ,,двух лет" заменить словами ,,трех лет".
Статья 2. Часть 4 статьи 76 Кодекса после слов ,,лишения свободы" дополнить словами ,,и содержания в дисциплинарном батальоне".
Статья 3. Кодекс дополнить статьей 3275 следующего содержания:
,,Статья 3275 . Уклонение от явки в военный комиссариат после
отбытия наказания в виде лишения свободы
1. Уклонение осужденного и отбывшего наказание в виде лишения свободы в течение прохождения обязательной срочной военной службы лица от явки с момента его освобождения от наказания в военный комиссариат в установленный законодательством Республики Армения срок для постановки на учет с целью продолжения неотслужившего срока обязательной военной службы или по месту фактического места жительства без уважительных причин, если отсутствуют основания для освобождения из рядов вооруженных сил и других войск в порядке, установленном законодательством Республики Армения, -
наказывается штрафом в размере от пятидесятикратного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы, либо арестом на срок не свыше трех месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше одного года.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное во время военного положения, войны или в боевой обстановке, -
наказывается лишением свободы на срок от одного года до трех лет.".
Статья 4. Санкцию части 2 статьи 356 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается содержанием в дисциплинарном батальоне на срок от одного года до трех лет либо лишением свободы на срок от одного года до пяти лет.".
Статья 5. В санкции части 1 статьи 358 Кодекса слова ,,на срок не свыше двух лет" заменить словами ,,на срок не свыше трех лет".
Статья 6. Санкцию части 2 статьи 359 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 7. В статье 361 Кодекса:
,,1. Самовольное оставление воинской части или места службы, а также неявка своевременно без уважительных причин на службу продолжительностью более трех суток, но не более одного месяца, а также три и более раза в течение трех месяцев продолжительностью до трех суток, совершенные военнослужащим, проходящим военную службу по призыву или на контрактной основе, -
наказываются арестом на срок не свыше трех месяцев либо содержанием в дисциплинарном батальоне на срок не свыше двух лет.";
2) в санкции части 2 слова ,,не свыше одного года" заменить словами ,,не свыше двух лет";
3) санкцию части 4 изложить в следующей редакции:
,,наказываются содержанием в дисциплинарном батальоне на срок от одного года до трех лет либо лишением свободы на срок от одного года до четырех лет.";
4) в части 7 исключить слова ,, , либо освобождается от уголовной ответственности, если в течение трех суток с момента уклонения от службы он явится с повинной в воинскую часть, место службы, правоохранительные или иные государственные органы".
Статья 8. В санкции части 1 статьи 362 Кодекса слова ,,на срок не свыше четырех лет" заменить словами ,,на срок от трех до шести лет".
Статья 9. В санкции части 1 статьи 363 Кодекса слова ,,либо содержанием в дисциплинарном батальоне на срок не свыше двух лет" заменить словами ,, , либо содержанием в дисциплинарном батальоне на срок не свыше трех лет, либо лишением свободы на срок не свыше трех лет".
Статья 10. В санкции части 2 статьи 363 Кодекса слова ,,от двух до пяти лет" заменить словами ,,от трех до шести лет".
Статья 11. Санкцию части 2 статьи 364 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 12. В статье 365 Кодекса:
1) в диспозиции части 1 исключить слова ,,по неосторожности";
2) в санкции части 1 слова ,,двух лет" заменить словами ,,трех лет".
Статья 13. В статье 366 Кодекса:
1) в санкции части 1 слова ,,одного года" заменить словами ,,трех лет";
2) в диспозиции части 2 исключить слова ,,по неосторожности";
3) санкцию части 2 изложить в следующей редакции:
,,наказывается лишением свободы на срок от двух до шести лет.".
Статья 14. В статье 367 Кодекса:
1) в диспозициях частей 1 и 2 исключить слова ,,по неосторожности";
2) санкцию части 2 изложить в следующей редакции:
,,наказывается содержанием в дисциплинарном батальоне на срок от одного года до трех лет либо лишением свободы на срок от одного года до четырех лет.".
Статья 15. В статье 368 Кодекса:
1) санкцию части 1 изложить в следующей редакции:
,,наказывается содержанием в дисциплинарном батальоне на срок не свыше трех лет либо лишением свободы на срок не свыше трех лет.";
,,наказывается арестом на срок от одного до трех месяцев, либо содержанием в дисциплинарном батальоне на срок не свыше двух лет, либо лишением свободы на срок не свыше двух лет.";
3) в диспозиции части 3 слова ,,То же деяние," заменить словами ,,Деяние, предусмотренное частями первой или второй настоящей статьи,".
Статья 16. Санкцию части 1 статьи 369 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается содержанием в дисциплинарном батальоне на срок не свыше трех лет либо лишением свободы на срок не свыше трех лет.".
Статья 17. В санкции статьи 370 Кодекса слова ,,одного года" заменить словами ,,двух лет".
Статья 18. В статье 371 Кодекса:
1) в санкции части 1 слова ,,одного года" заменить словами ,, двух лет";
2) в санкции части 2 слова ,,не свыше двух лет" заменить словами ,,от одного года до трех лет".
Статья 19. В статье 372 Кодекса:
,,наказываются содержанием в дисциплинарном батальоне на срок не свыше трех лет либо лишением свободы на срок не свыше трех лет.";
2) в санкции части 2 слова ,,не свыше трех лет" заменить словами ,,от двух до пяти лет".
Статья 20. В статье 373 Кодекса:
1) в санкции части 1 слова ,,одного года" заменить словами ,,двух лет";
2) в санкции части 2 слова ,,не свыше двух лет" заменить словами ,,от одного года до трех лет", а слова ,,не свыше четырех лет" заменить словами ,,от одного года до четырех лет";
3) в санкции части 3 слова ,,от трех до семи лет" заменить словами ,,от четырех до восьми лет";
4) в санкции части 4 слова ,,от четырех до десяти лет" заменить словами ,,от шести до десяти лет".
Статья 21. В санкции части 1 статьи 377 Кодекса слова ,,не свыше одного года" заменить словами ,,не свыше двух лет".