«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈԻ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի  Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337) 62-րդ հոդվածի 4-րդ մասում`
1)  «ֆոնդային մասի ֆինանսական միջոցները չեն կարող փոխանցվել  բյուջեի վարչական մաս» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ բյուջետային տարվա առանձին ժամանակահատվածում վարչական բյուջեում առաջացող դեֆիցիտի (պակասուրդի) ֆինանսավորման համար, ավագանու առաջարկությամբ, կառավարության որոշմամբ եւ սահմանած կարգով տվյալ բյուջետային տարում ֆոնդային բյուջե վերադարձնելու պայմանով համայնքի ֆոնդային բյուջեից ժամանակավոր ազատ միջոցների բյուջեի վարչական մաս ուղղման դեպքերի («ընդ որում, այդ միջոցների ընդհանուր գումարը չի կարող գե՟րազանցել համայնքի տվյալ տարվա բյուջեի վարչական մասի եկամուտների գծով հաստատված տարեկան ընդհանուր գումարի  եւ ֆոնդային մասից միջոցների ներգրավման ամսվա 1-ի դրությամբ համայնքի բյուջեի վարչական մասի եկամուտների փաստացի մուտքերի ընդհանուր գումարի տարբերության 1/2-ը») բառերով.
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով՝
«Բյուջետային տարվա առանձին ժամանակահատվածում վարչական բյուջեում առաջացող դեֆիցիտի (պակասուրդի) ֆինանսավորման նպատակով ներգրավված ֆոնդային մասի ժամանակավոր ազատ միջոցները մինչեւ նույն բյուջետային տարվա ավարտն ամբողջ ծավալով համայնքի բյուջեի ֆոնդային մաս հետ չվերադարձնելու դեպքում, համայնքի ղեկավարը պետական լիազորված մարմնի հետ համատեղ, կառավարության սահմանած կարգով մշակում է այդ գումարները ֆոնդային մաս վերադարձնելու մեկ բյուջետային տարվա կտրվածքով ծրագիր, որը համայնքի բյուջեն կազմելու հիմք է: Այդ դեպքում պետական լիազորված մարմինը, բացի իրավական վերահսկողությունից, մշտական վերահսկողություն է իրականացնում ծրագրի կատարման ընթացքի նկատմամբ բյուջետային տարվա առանձին ժամանակահատվածներում վարչական բյուջեում առաջացող դեֆիցիտի (պակասուրդի) ֆինանսավորման նպատակով ներգրավված ֆոնդային մասի ժամանակավոր ազատ միջոցների ֆոնդային մաս չվերադարձված գումարները հետ վերադարձնելու ծրագրի իրականացման առնչությամբ:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . Часть 4 статьи 62 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н):
1) после слов “ Финансовые средства фондовой части бюджета не могут перечисляться в административную часть ” дополнить словами “, за исключением случаев направления временно свободных средств из фондового бюджета муниципалитета в административную часть бюджета для финансирования дефицита в административном бюджете, возникающего в отдельные промежутки бюджетного года, – по предложению муниципального совета, постановлению Правительства и с условием их возврата в фондовый бюджет в данном бюджетном году в установленном порядке (при этом общая сумма этих средств не может превышать½ разницы общей суммы, состоящей из годовой общей суммы, утвержденной по линии доходов административной части муниципального бюджета на данный год, и из фактических поступлений доходов административной части муниципального бюджета по состоянию на 1-е число месяца привлечения средств из фондовой части)”;
2) дополнить новым абзацем следующего содержания:
“В случае невозвращения в фондовую часть муниципального бюджета временно свободных средств фондовой части, привлеченных в целях финансирования дефицита, возникающего в административном бюджете в отпределенные промежутки бюджетного года, в полном объеме до завершения того же бюджетного года глава муниципалитета совместно с государственным уполномоченным органом в установленном Правительством порядке разрабатывает программу возврата в фондовую часть этих средств в разрезе одного бюджетного года, которая является основой при составлении муниципального бюджета. В этом случае в ходе исполнения программы государственный уполномоченный орган кроме правового контроля осуществляет постоянный контроль за ходом выполнения программы по возврату невозвращенных в фондовую часть сумм временно свободных средств фондовой части, привлеченных в целях финансирования дефицита, возникающего в административном бюджете в определенные промежутки бюджетного года.”.