ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԴԱՏԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի փետրվարի 21-ի դատական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 153-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Այն դեպքերում, երբ Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ գործող միջազգային դատարանի կողմից կայացված դատական ակտով հաստատվել է, որ տվյալ գործը քննելիս Հայաստանի Հանրապետության դատարանը թույլ է տվել Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան միջազգային պայմանագրով սահմանված` մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների խախտում, սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված ժամկետները հաշվարկվում են տվյալ դատական ակտը կայացնելու պահից:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) Հայաստանի Հանրապետության մասնակցությամբ գործող միջազգային դատարանի կողմից կայացված դատական ակտը, որով հաստատվել է, որ տվյալ գործը քննելիս Հայաստանի Հանրապետության դատարանը թույլ է տվել Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան միջազգային պայմանագրով սահմանված` մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների խախտում»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В СУДЕБНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 153 Судебного кодекса Республики Армения от 21 февраля 2007 года (далее – Кодекс) дополнить частью 5 следующего содержания:
“5. В случаях, когда судебным актом, вынесенным действующим с участием Республики Армения международным судом, подтверждено, что при рассмотрении данного дела суд Республики Армения допустил нарушение прав и основных свобод человека, установленных
соответствующим международным договором Республики Армения, сроки, предусмотренные пунктами 1 и 2 части 2 настоящей статьи, исчисляются с момента вынесения данного судебного акта.”.
Статья 2. Часть 5 статьи 155 Кодекса дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) судебный акт, вынесенный действующим с участием Республики Армения международным судом, которым подтверждено, что при рассмотрении данного дела суд Республики Армения допустил нарушение прав и основных свобод человека, установленных