«ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 22.05.2008
Հոդված 1. «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի հուլիսի 3-ի ՀՕ-401-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 4-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «գլխավոր, ավագ, միջին եւ կրտuեր խմբերի» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Զինված ուժերում, ազգային անվտանգության մարմիններում շնորհված զինվորական կոչումների, քրեակատարողական ծառայության, դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության կոչումների, արդարադատության նախարարության դասային կոչումների, դատախազության դաuային աuտիճանների, ինչպեu նաեւ պահեuտազորում ունեցած կոչումների համապատաuխանությունը ոuտիկանության կոչումներին uահմանում է Հայաuտանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
1) 1-ին մասի «վերջին երեք տարին» բառերը փոխարինել «առնվազն 3 տարի» բառերով.
2) 2-րդ մասի «վերջին երեք տարին» բառերը փոխարինել «առնվազն 3 տարի» բառերով.
3) 10-րդ մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Ոuտիկանությունում թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում ծառայության կարող են նշանակվել նաեւ զինված ուժերի, ազգային անվտանգության, քրեակատարողական ծառայության,  դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության, արդարադատության նախարարության պետական ծառայողները, դատախազները, ինչպես նաեւ Հայաuտանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության, Հայաuտանի Հանրապետության վարչապետի կողմից այլ պետական մարմիններում պաշտոնի նշանակված ոuտիկանության նախկին ծառայողները:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СЛУЖБЕ В ПОЛИЦИИ”
Статья 1. В части 2 статьи 4 Закона Республики Армения “О службе в полиции” от 3 июля 2002 года, ЗР-401 (далее - Закон) исключить слова “главной, старшей, средней и младшей групп должностей”.
Статья 2. Абзац второй части 2 статьи 7 Закона изложить в следующей редакции:
“Соответствие званиям полиции воинских званий, присвоенных в вооруженных силах, органах национальной безопасности, званий уголовно-исполнительной службы, службы принудительного исполнения судебных актов, классных званий министерства юстиции, классных чинов прокуратуры, а также званий запаса устанавливается Правительством Республики Армения.”.
1) в части 1 слова “последних трех лет” заменить словами “не менее чем 3 лет”;
2) в части 2 слова “последних трех лет” заменить словами “не менее чем 3 лет”;
3) абзац первый части 10 изложить в следующей редакции:
“При возникновении вакансии должности на службу в полиции могут назначаться также служащие вооруженных сил, национальной безопасности, уголовно-исполнительной службы, службы принудительного исполнения судебных актов, министерства юстиции, прокуроры, а также бывшие служащие полиции, назначенные на должности в другие государственные органы Президентом Республики Армения, Правительством Республики Армения, Премьер-министром Республики Армения.”.