«ԱԿՑԻԶԱՅԻՆ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ակցիզային հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2000 թվականի հուլիսի 7-ի ՀՕ-79 օրենքի 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11 -րդ, 12 -րդ  եւ 13 -րդ մասերով.
«11 . Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող ապրանքների դրոշմավորման համար ակցիզային դրոշմանիշեր ձեռք բերելու համար հարկային տեսչություն ներկայացվում են՝
1) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած ձեւին համապատասխան դիմում՝ 2 օրինակից.
2) ակցիզային դրոշմանիշերի ձեռքբերման համար վճարված գումարը հաստատող փաստաթղթի պատճենը.
3) հաշվետվություն` նախկինում ձեռք բերված ակցիզային դրոշմանիշերի օգտագործման մասին, հարկային մարմնի սահմանած ձեւով.
4) արտադրողների (ներառյալ` շշալցում իրականացնողների) կողմից որպես հումք ձեռք բերված սպիրտի ձեռքբերման հաշվարկային փաստաթղթերի պատճենները.
5) լիցենզիայի եւ տարեկան պետական տուրքի վճարման անդորրագրի ու համապատասխանության սերտիֆիկատի (պարտադիր լինելու դեպքում) պատճենները: Լիցենզիայի եւ տարեկան պետական տուրքի վճարման անդորրագրի պատճենները կարող են չներկայացվել, եթե դրանք տվյալ տարվա համար մեկ անգամ արդեն ներկայացվել են: Համապատասխանության սերտիֆիկատը գործողության յուրաքանչյուր ժամանակահատվածի համար ներկայացվում է մեկ անգամ: Այս դեպքում սույն կետում նշված փաստաթղթերին կից ներկայացվող գրությունում նշվում են այն գրության ամսաթիվը եւ համարը, որին կից ներկայացվել են այդ պատճենները:
12 . Ակցիզային դրոշմանիշերը տրամադրվում են սույն  հոդվածի 11 -րդ մասում նշված փաստաթղթերի եւ արտադրողների մոտ հարկային տեսչությունների կողմից արտադրական կարողությունների ուսումնասիրության վերաբերյալ կազմված տեղեկանքի հիման վրա: Հարկային տեսչությունն ակցիզային դրոշմանիշերը տրամադրում է փաստաթղթերը ներկայացնելու օրվան հաջորդող յոթ աշխատանքային օրվա ընթացքում: Ակցիզային դրոշմանիշեր չեն տրամադրվում, եթե դիմումը ներկայացնելու օրվա դրությամբ ակցիզային հարկի գծով գերավճարը քիչ է պահանջվող դրոշմանիշերի համար վճարման ենթակա գումարից, կամ արտադրական հզորությունները չեն համապատասխանում պահանջվող դրոշմանիշերի քանակին: Այս դեպքում հայտը կարող է բավարարվել մասնակի՝ գերավճարի գումարին կամ արտադրական հզորություններին համապատասխան:
13 . Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող ոգելից խմիչքի եւ ծխախոտի արտադրանքի մանրածախ առեւտրի ոլորտում իրացման համար տարաների թույլատրելի չափերը:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИЗНОМ НАЛОГЕ"
Статья 1. Статью 7 Закона Республики Армения "Об акцизном налоге" от 7 июля 2000 года, ЗР – 79 дополнить частями 11 , 12 и 13 следующего содержания:
"11 . Для приобретения акцизных марок для маркировки товаров, производимых в Республике Армения, в налоговую инспекцию представляются:
1) заявление по форме, установленной Правительством Республики Армения, в 2 экземплярах;
2) копия документа, удостоверяющего сумму, уплаченную за приобретение акцизных марок;
3) отчет об использовании ранее приобретенных акцизных марок по форме, установленной налоговым органом;
4) копии расчетных документов на приобретение спирта, закупленного в качестве сырья производителями (включая осуществляющими бутилирование);
5) копии лицензии, квитанции об уплате годовой государственной пошлины и сертификата соответствия (в случае обязательности). Копии лицензии и квитанции об уплате годовой государственной пошлины могут не представляться, если для данного года они один раз уже представлялись. Сертификат соответствия на каждый период действия представляется один раз. В этом случае в сопроводительном письме к указанным в настоящем пункте документам указываются дата и номер того письма, в приложении к которому были представлены эти копии.
12 . Акцизные марки предоставляются на основании документов, указанных в части 11 настоящей статьи, и справки, составленной по обследованию налоговыми инспекциями производственных возможностей производителей. Налоговая инспекция предоставляет акцизные марки в течение семи рабочих дней, следующих за днем представления документов. Акцизные марки не предоставляются, если по состоянию на день представления заявления переплата по акцизному налогу меньше суммы, подлежащей уплате за требуемые марки, или производственные мощности не соответствуют количеству требуемых марок. В этом случае заявка может быть удовлетворена частично –соответственно сумме переплаты или производственным мощностям.
13 . Правительством Республики Армения устанавливаются допустимые размеры тары для реализации в сфере розничной торговли производимых в Республике Армения алкогольных напитков и табачной продукции.".