Հոդված 1. «Եկամտահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-183 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 21-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 21.  Հարկային գործակալի կողմից վճարված (վճարվող) եկամուտներից հարկի գումարը որոշելը
1. «Բացառությամբ աշխատանքի վարձատրության եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների, հարկային գործակալը ֆիզիկական անձին վճարվող եկամտից հարկը պահում (գանձում) է հետեւյալ չափերով.
ա) uույն oրենքի 20 հոդվածի 2-րդ կետի «ա» ենթակետով նախատեuված ձեւով գրավոր պայմանագիրը չկնքելու կամ ֆիզիկական անձի հետ քաղաքացիաիրավական գրավոր պայմանագիրը (անձնագրի տվյալների եւ Հայաuտանում բնակության (հաշվառման) հաuցեի պարտադիր նշումով) չկնքելու դեպքում կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի եւ նոտարների համար` 11 տոկոu դրույքաչափով` վճարված եկամտի գումարի նկատմամբ` առանց հաշվի առնելու uույն oրենքով uահմանված նվազեցումները (բա՟ցա՟ռութ՟յամբ սույն հոդվածով սահմանված դեպքերի).
բ) մյուu բոլոր դեպքերում` uույն oրենքի 18 հոդվածի 1-ին, 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ կետերով uահմանված դրույքաչափերով` uույն oրենքի համաձայն հաշվարկված հարկվող եկամտից.
գ) սույն կետի «ա» ենթակետում նշված դեպքում կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը եւ նոտարներն ազատվում են եկամտահարկը հաշվարկելու եւ վճարելու պարտավորությունից, եթե կատարված ձեռքբերումները հիմնավորվել են հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կտրոն՟նե՟րով կամ կրճատ հաշվարկային փաստաթղթերով, կամ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում կատար՟ված ձեռքբերումների մասով հարկային մարմիններին սահմանված կարգով եւ ժամկետներում ներկայացվել են տեղեկություններ (այդ թվում` հաշ՟՟վարկային փաստաթղթերում նշված պայմաններից էականորեն տարբերվող պայմաններով կատարված գործարքի մասով), եւ այդ տե՟ղե՟կութ՟յունների հավաստիությունը հարկային մարմինների կողմից օրենքով սահմանված կարգով հիմ՟նա՟վոր՟վել է, իսկ չհիմ՟նավորվելու դեպքում պարտավորությունն առաջանում է տեղեկությունը չհիմնավորված համարվելու վերաբերյալ հարկային մարմիններից գրավոր տեղեկատվության ստացման ամ՟սում:
2. Հարկային գործակալը ֆիզիկական անձին յուրաքանչյուր ամսվա համար հաշվարկված աշխատանքի վարձատրության եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումներից հարկը պահում (գանձում) է uույն oրենքի 18 հոդվածի 1-ին կետով uահմանված դրույքաչափերով` uույն oրենքի համաձայն հաշվարկված հարկվող եկամտից: Ընդ որում, յուրաքանչյուր հաջորդ հաշվարկի դեպքում կատարվում է աճողական կարգով հարկվող եկամտի եւ հարկի հաշվարկ` ելնելով տվյալ ամuում հարկային գործակալի կողմից ֆիզիկական անձին հաշվարկված աշխատանքի վարձատրության եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների ընդհանուր գումարից եւ անձնական նվազեցման չափից:»:
Հոդված 2. Օրենքի 23-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Բացառությամբ աշխատանքի վարձատրության եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների, հարկային գործակալը պահված (գանձված) հարկը բյուջե է վճարում ֆիզիկական անձանց եկամուտների վճարման, իսկ սույն օրենքի 21 հոդվածի  1-ին կետի «գ» ենթակետում սահմանված դեպքում` պարտավորության առաջացման ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ից ոչ ուշ: Աշխատանքի վարձատրության եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումներից պահված (գանձված) հարկը հարկային գործակալը բյուջե է վճարում հաշվարկման ամսվան հաջորդող ամսվա 20-ից ոչ ուշ:»:
Հոդված 3. Օրենքի 29-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ կետը «եկամտահարկի փաստացի գումարի» բառերից հետո լրացնել «եւ (կամ) եկամտահարկի հաշվարկային մեծության» բառերով.
2) 4-րդ կետի «չի գերազանցել հիսուն հազար դրամը,» բառերը փո՟խարինել «չի գերազանցել հինգ հարյուր հազար դրամը, կամ որը նախորդ տարում օրենքով սահմանված կար՟գով չի համարվել ԱԱՀ վճա՟րող» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 291-րդ հոդվածի 3-րդ կետը`
1) «տարբերության նկատմամբ» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սույն կետով սահման՟ված դեպքերի» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ընթացիկ տարում օրենքով սահմանված կարգով ԱԱՀ վճարող չհամարվող հարկատուները ԱԱՀ վճարող չհամարվելու ժամանակաշրջանում նվազագույն եկամտահարկը հաշվարկում են սույն  կետին համապատասխան հաշվարկված եկամտից` առանց հաշվի առնելու հիմնական միջոցների համար հաշվարկված ամորտիզացիոն մասհանումները:»:
Հոդված 5. Օրենքի 31-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետը «եկամուտների մասին հաշվարկ,» բառերից հետո լրացնել «իսկ ամբողջ հաշ՟վետու տարվա ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով ԱԱՀ վճարող  չհա՟մարված հարկատուները` եկամուտների պարզեցված հաշվարկ,» բառերով.
2) 2-րդ կետի «դ» ենթակետում «250,000» թիվը փոխարինել «300,000» թվով:
Հոդված 6. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակութ՟յամբ 31.2-րդ հոդվածով`
«Հոդված 31.2.   Առանձին հարկ վճարողների 2008 եւ 2009 թվականների եկամտահարկը
2008 թվականի հունվարի 1-ից օրենսդրական փոփոխությունների հետեւանքով պարզեցված հարկից հարկման ընդ՟հանուր կարգին անցած անհատ ձեռնարկատերերի համար սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված` 2008 թվականի վճարման ենթակա եկամտահարկը, ինչպես նաեւ 2009 թվականի ամբողջ տարվա ընթացքում օրենքով սահմանված կարգով ԱԱՀ վճարող չհա՟մարված անհատ ձեռնարկատերերի համար սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկված` 2009 թվականի  վճարման ենթակա եկամտահարկը չեն կարող պակաս լինել այդ տարիների համար հաշվարկված համախառն եկամտի 2 տոկոսից եւ ավել` համախառն եկամտի 10 տոկոսից: Սույն հոդվածին համապատասխան վճարված գումարները համարվում են այդ տարիների համար եկամտահարկի վերջնական գումարներ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 37-րդ հոդվածում`
«1. Կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը եւ նոտարները պարտավոր են տարին մեկ` հաջորդ տարվա ապրիլի 15-ից ոչ ուշ, իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեսչության մարմին ներկայացնել օրենսդրությամբ սահմանված ձեւով եւ կարգով անվանական տեղեկություններ` անցած տարում իրենց կողմից ֆիզիկական անձանց վճարած եկամտի գումարների, նրանց բնակության (հաշվառման) վայրի հասցեների, այդ եկամուտներից պահված (գանձված) եւ բյուջե փոխանցված հարկի գումարների մասին: Անվանական տեղեկություններ չեն ներկայացվում, եթե ֆիզիկական անձանց վճարված եկամուտները չեն գերազանցում սույն օրենքի 14 հոդվածով սահմանված չափի 12-ապատիկը:
Նշված տեղեկությունները մշակվում են հարկային տեսչության կողմից եւ վերահասցեագրվում են եկամուտներ ստացող ֆիզիկական անձանց բնակության (հաշվառման) վայրի հարկային մարմիններին:».
«3. Կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը եւ նոտարները պարտավոր են եռամսյակը մեկ` հաջորդ եռամսյակի երկրորդ ամսվա 1-ից ոչ ուշ, իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեսչության մարմին ներկայացնել օրենսդրությամբ սահմանված ձեւով հաշվարկ` անցած եռամսյակի յուրաքանչյուր ամսում ֆիզիկական անձանց վճարված (աշխատանքի վարձատրության եւ դրան հավասարեցված այլ վճարումների դեպքում` հաշվարկված) եկամուտների, պահված եւ բյուջե փոխանցված հարկի գումարների մասին:»:
Հոդված 8. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի հունվարի 1-ից, իսկ Օրենքի 27-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված` «Շահութահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նորմերը կիրառվում են «Շահութահարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով` դրանց կիրառման ժամկետներից սկսած:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПОДОХОДНОМ НАЛОГЕ"
Статья 1. Статью 21 Закона Республики Армения ,,О подоходном налоге" от 27 декабря 1997 года, ЗР – 183 (далее - Закон) изложить в следующей редакции:
,,Статья 21. Определение суммы налога с доходов, выплаченных (выплачиваемых) налоговым агентом
1. Налоговый агент удерживает (взимает) налог с выплачиваемого физическому лицу дохода, за исключением заработной платы и приравненных к ней прочих платежей, в следующих размерах:
а) в случае незаключения письменного договора по форме, предусмотренной подпунктом ,,а" пункта 2 статьи 20 настоящего Закона, или незаключения письменного гражданско-правового договора с физическим лицом (с обязательным указанием паспортных данных и адреса местожительства (учета) в Армении), для организаций, индивидуальных предпринимателей и нотариусов – по ставке 11 процентов от суммы выплаченного дохода без учета вычетов, установленных настоящим Законом (за исключением случаев, установленных настоящей статьей);
б) во всех остальных случаях – по ставкам, установленным пунктами 1, 3, 4 и 5 статьи 18 настоящего Закона, для налогооблагаемого дохода, исчисленного согласно настоящему Закону;
в) в случае, указанном в подпункте ,,а" настоящего пункта, организации, индивидуальные предприниматели и нотариусы освобождаются от обязательства по исчислению и уплате подоходного налога, если совершенные ими приобретения обоснованы квитанциями контрольно-кассовых аппаратов или сокращенными расчетными документами либо, если в части приобретений, совершенных на территории Республики Армения, ими в установленные порядке и сроки налоговым органам были представлены сведения (в том числе по части сделки, совершенной на условиях, существенно отличающихся от условий, указанных в расчетных документах), и достоверность этих сведений в установленном законом порядке обоснована налоговыми органами, а в случае необоснованности обязательство возникает в месяц получения от налоговых органов письменной информации о признании сведений необоснованными.
2. Налоговый агент удерживает (взимает) налог с заработной платы и прочих приравненных к ней платежей, начисленных физическому лицу за каждый месяц, по установленным пунктом 1 статьи 18 настоящего Закона ставкам для налогооблагаемого дохода, исчисленного согласно настоящему Закону. При этом, в случае каждого следующего расчета исчисление налогооблагаемого дохода и налога производится в нарастающем порядке, исходя из начисленных налоговым агентом физическому лицу в данном месяце общей суммы заработной платы и приравненных к ней прочих платежей и размера персонального вычета.".
Статья 2. Текст статьи 23 Закона изложить в следующей редакции:
,,Налоговый агент уплачивает в бюджет удержанный (взысканный) налог, за исключением заработной платы и прочих приравненных к ней платежей, не позднее 20-го числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов физическому лицу, а в случае, установленном в подпункте ,,в" пункта 1 статьи 21 настоящего Закона, – не позднее 20-го числа месяца, следующего за месяцем возникновения обязательства.
Статья 3. В статье 29 Закона:
1) пункт 2 после слов ,,фактической суммы подоходного налога" дополнить словами ,,и (или) расчетной величины подоходного налога";
2) в пункте 4 слова ,,не превысила пятьдесят тысяч драмов" заменить словами ,,не превысила пятисот тысяч драмов или который в установленном законом порядке не был признан плательщиком НДС в предыдущем году".
Статья 4. Пункт 3 статьи 291 Закона:
1) после слов ,,Минимальный подоходный налог" дополнить словами ,, , за исключением случаев, установленных настоящим пунктом,";
2) дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Налогоплательщики, не признанные в установленном законом порядке плательщиками НДС в текущем году, в период, в котором они не считались плательщиками НДС, исчисляют минимальный подоходный налог из дохода, исчисленного в соответствии с настоящим пунктом без учета исчисленных по основным средствам амортизационных отчислений.".
Статья 5. В статье 31 Закона:
1) пункт 1 после слов ,,расчет своих годовых доходов," дополнить словами ,,а налогоплательщики, которые в течение всего отчетного года не были признаны в установленном законом порядке плательщиками НДС, - упрощенный расчет доходов,";
2) в подпункте ,,г" пункта 2 цифру ,,250000" заменить цифрой ,,300000".
Статья 6. Закон дополнить статьей 31.2 следующего содержания:
,,Статья 31.2. Подоходный налог отдельных налогоплательщиков за 2008 и 2009 годы
Для индивидуальных предпринимателей, перешедших с 1 января 2008 года с налогообложения упрощенным налогом к общему порядку налогообложения вследствие законодательных изменений, подлежащий уплате подоходный налог за 2008 год, исчисленный в установленном настоящим Законом порядке, а также для индивидуальных предпринимателей, в установленном законом порядке не признанных плательщиками НДС в течение всего 2009 года, подлежащий уплате подоходный налог за 2009 год, исчисленный в установленном настоящим Законом порядке, не могут составлять менее 2 процентов совокупного дохода и более 10 процентов совокупного дохода, исчисленного за данные годы. Суммы, уплаченные в соответствии с настоящей статьей, считаются окончательными суммами подоходного налога за данные годы.".
Статья 7. В статье 37 Закона:
Организации, индивидуальные предприниматели и нотариусы обязаны раз в год, не позднее 15-го апреля следующего года, представлять в орган налоговой инспекции по месту своего учета в установленных законодательством форме и порядке поименные сведения о суммах дохода, выплаченных ими физическим лицам в прошедшем году, адресах их местожительства (места регистрации), суммах налога, удержанного (взысканного) с этих доходов и перечисленного в бюджет. Поименные сведения не представляются, если выплаченные физическим лицам доходы не превышают 12-кратную величину размера, установленного статьей 14 настоящего Закона.
Указанные сведения обрабатываются налоговой инспекцией и переадресовываются налоговым органам по месту жительства (учета) физических лиц, получающих доходы.";
,,3. Организации, индивидуальные предприниматели и нотариусы обязаны раз в квартал, не позднее 1-го числа второго месяца следующего квартала, представить по установленной законодательством форме в орган налоговой инспекции по месту своего учета расчет о доходах, выплаченных (в случае заработной платы и приравненных к ней доходов – исчисленных) физическим лицам в каждом месяце прошлого квартала, суммах удержанного и перечисленного в бюджет налога.".
Статья 8. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2009 года, а установленные частью 3 статьи 27 Закона нормы Закона Республики Армения ,,О налоге на прибыль" применяются начиная со сроков их применения согласно Закону Республики Армения ,,О налоге на прибыль".