«ՀԱՍՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հաստատագրված վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի հուլիսի 7-ի ՀՕ-236 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 7-րդ հոդվածում`
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «գ1 » ենթակետով`
«գ1 ) հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեությունը.».
2) լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով`
«Զբոսաշրջության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի սահմանած չափանիշներին համապատասխանող հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում իրականացվող սույն հոդվածի «գ», «ե», «թ», «ժե», «ժը», «ի»  ենթակետերով սահմանված գործունեության տեսակները կարող են համարվել  ընդհանուր կարգով (ավելացված արժեքի հարկ եւ շահութահարկ (եկամտահարկ)) հարկման օբյեկտ` հարկ վճարողի կողմից իր հաշվառման վայրի հարկային տեսչություն համապատասխան գրավոր դիմում ներկայացնելու դեպքում` դիմումը ներկայացնելու օրվան հաջորդող ամսվա 1-ից` ընթացիկ տարվա եւ դրան հաջորդող օրացուցային տարվա ընթացքում:
Ավտոտրանսպորտային միջոցների գազալցման (գազալիցքավորման) գործունեությունը մինչեւ 2010 թվականի մայիսի 1-ը, հարկ վճարողի գրավոր դիմումի համաձայն, կարող ? համարվել ընդհանուր կարգով (ավելացված արժեքի հարկ եւ շահութահարկ (եկամտահարկ)) հարկման օբյեկտ` սույն մասով սահմանված պահանջների ապահովման դեպքում: Հարկման ընդհանուր կարգը կիրառվում է, եթե հարկ վճարողի կողմից շահագործվող  գազալցման (գազալիցքավորման) բոլոր կայաններում (կետերում), Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած տեխնիկական կանոնակարգին համապատասխան առկա են լիցքավորման բաշխիչ աշտարակ (աշտարակներ), կամ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով պաշարային հանգույցից անմիջապես հետո տեղադրված են ճնշման կարգավորիչ (կարգավորիչներ) եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով կապարակնքված գազի ծախսաչափ (ծախսաչափեր): Սույն պարբերությունում նշված դեպքում գրավոր դիմումի համաձայն այդ գործունեության մասով հարկ վճարողը համարվում է ընդհանուր կարգով հարկ վճարող` դիմումը ներկայացնելու օրվան հաջորդող ամսվա 1-ից` ընթացիկ տարվա եւ դրան հաջորդող օրացուցային տարվա ընթացքում:
Լիցքավորման բաշխիչ աշտարակի եւ գազի ծախսաչափի տվյալները (ներառյալ` սահմանված կարգով իրականացված չափագրման տվյալները) հիմք են հանդիսանում գազի իրացման ծավալների հաշվառման համար:»:
Հոդված 2. Ուժը կորցրած ճանաչել Օրենքի 7-րդ հոդվածի «զ», «ժզ» ենթակետերը, 12-րդ հոդվածը, 7-րդ եւ 17-րդ գլուխները, իսկ 2010 թվականի մայիսի 1-ից` 7-րդ հոդվածի «ժթ» ենթակետը եւ 91 -րդ գլուխը:
Հոդված 3. Օրենքի 11-րդ հոդվածում 3-րդ մասի «իրացված» բառը փոխարինել «ստացված եւ իրացված» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 42 -րդ գլխով`
«ԳԼՈՒԽ  42
ՀՅՈՒՐԱՆՈՑԱՅԻՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ՕԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՀԱ՟ՄԱՐ ՀԱՍՏԱՏԱԳՐՎԱԾ ՎՃԱՐՆԵՐԸ
Հոդված 366 . Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեություն իրականացնելու համար հաստատագրված վճարների հաշվարկման համար օգտագործվող հասկացությունները
1. Սույն օ՟րեն՟քի ի՟մաս՟տով՝
1) հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեություն է համարվում զբոսաշրջության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի սահմանած չափանիշներին չհամապատասխանող հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեության կազմակերպումը.
2) հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտի մակերես է համարվում հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտում հյուրանոցային ծառայությունների կազմակերպման համար նախատեսված շենք-շինությունների ընդհանուր տարածքը:
2. Սույն գլխում oգտագործվող հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների հաuկացությունները կիրառվում են «Զբոսաշրջության եւ զբոսաշրջային գործունեության մասին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով uահմանված իմաuտով:
Հոդված 367 . Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեությունն իրականացնելու համար հաստատագրված վճարներ վճարողները
1. Վճա՟րող՟ներ են հա՟մար՟վում հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գոր՟ծու՟նեու՟թյուն ի՟րակա՟նացնող ի՟րա՟վա՟բա՟նա՟կան անձինք եւ անհատ ձեռնարկատերերը: Սույն գլխի դրույթները չեն տարածվում առողջարանների, հանգստյան եւ մասնագիտացված ճամբարների կամ տների, պանսիոնների, մանկապատանեկան բնակատեղիների, ճամբարային բնակատեղիների գործունեության վրա:
2. Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտներում հյուրանոցային ծառայությունների հետ միաժամանակ սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի «գ», «ե», «ժը» եւ (կամ) «ի» ենթակետերով սահմանված գործունեություն իրականացնելու դեպքում հաստատագրված վճարը հաշվարկվում է սույն օրենքով  սահմանված կարգով:
Հոդված 368 . Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեություն իրականացնելու համար հաստատագրված վճարի չափը
Հաստատագրված վճարը հաշվարկվում է յուրաքանչյուր ամսվա համար՝ ելակե՟տա՟յին տվյա՟լի եւ ուղղիչ գործակցի արտադրյալի 600-ապատիկի չափով՝ դրամական արտա՟հայ՟տութ՟յամբ:
Հոդված 369 . Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեություն իրականացնելու համար հաստատագրված վճարների հաշվարկման ելակետային տվյալը
Հաս՟տա՟տագր՟ված վճա՟րի հաշ՟վարկ՟ման հա՟մար ե՟լա՟կե՟տա՟յին տվյալ է հա՟մար՟վում հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտի մա՟կե՟րե՟սը՝ քա՟ռա՟կու՟սի մետ՟րե՟րով:
Հոդված 3610 . Հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գործունեություն իրականացնելու համար հաստատագրված վճարի հաշվարկման ուղղիչ գործակիցները
Հաստատագրված վճարի հաշվարկման համար ուղղիչ գործակիցներն են՝
1) Երեւան քաղաքում`
առաջին եւ երկրորդ գոտիների համար 1.2
մյուս գոտիների համար 1.0
Երեւան քաղաքի բաշխումը, ըստ տարածքային գոտիների, սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
2) Դիլիջան, Սեւան, Ծաղկաձոր եւ Ջերմուկ քաղաքների վարչական տարածքներում` 1.0.
3) մարզերում (բա՟ցա՟ռութ՟յամբ այդ մար՟զե՟րում գտնվող գյու՟ղե՟րի, Դիլիջան, Սեւան, Ծաղկաձոր եւ Ջերմուկ քաղաքների վարչական տարածքների) հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գոր՟ծու՟նեութ՟յան ի՟րա՟կա՟նաց՟ման հա՟մար` 0.7.
4) մար՟զե՟րում` գյու՟ղե՟րի վար՟չա՟կան տա՟րածք՟նե՟րում հյուրանոցային տնտեսության օբյեկտների գոր՟ծու՟նեութ՟յան ի՟րա՟կա՟նաց՟ման հա՟մար` 0.5:»:
Հոդված 5. Օրենքի 59.3-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  նոր նախադասությունով` «Հաշվարկային դրույքաչափով հաստատագրված վճարի հաշվարկման համար  ամսվա ընթացքում իրացված գազի ծավալը չի կարող պակաս լինել ամսվա ընթացքում ստացված գազի ծավալի 87.5 տոկոսից:»:
Հոդված 6. Օրենքի 42-րդ հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Սույն օրենքի իմաստով`
1) վարսավիրանոց (գեղեցկության սրահ) է հա՟մար՟վում վար՟սա՟վի՟րա՟կան ծա՟ռա՟յութ՟յան,  դիմահարդարման, դեմքի մերսման, մատնահարդարման եւ (կամ) նման այլ ծառայության աշ՟խա՟տա՟տե՟ղի (աշ՟խա՟տա՟տե՟ղե՟րի) հա՟մար ա՟ռանձ՟նաց՟ված մշտա՟կան կամ ժա՟մա՟նա՟կա՟վոր շի՟նութ՟յու՟նը.
2) վար՟սա՟վի՟րա՟կան ծա՟ռա՟յութ՟յան մա՟տուց՟ման աշ՟խա՟տա՟տեղ է հա՟մար՟վում  վարսավիրական ծառայության, դիմահարդարման, դեմքի մերսման, մատնահարդարման եւ (կամ) նման այլ ծառայության հա՟մար նախատեսված յու՟րա՟քանչ՟յուր տե՟ղը: Վարսավիրական ծառայության մատուցման տարբեր աշխատատեղերը մեկ անձի կողմից համատեղման դեպքում համատեղած աշխատատեղերը համարվում են մեկ աշխատատեղ, իսկ նույնատիպ (միանման) աշխատատեղերի առկայության դեպքում այդ աշխատատեղերը դիտարկվում են որպեu առանձին աշխատատեղեր:»:
Հոդված 7. Օրենքի 79-րդ հոդվածի «2500000-ապատիկի» բառը փոխարինել «4000000-ապատիկի» բառով:
Հոդված 8. Օրենքի 84-րդ հոդվածի «75000-ապատիկի» բառը փոխարինել «125000-ապատիկի» բառով:
Հոդված 9. Օրենքի 85.3-րդ հոդվածի «50000-ապատիկի» բառը փոխարինել «75000-ապատիկի» բառով:
Հոդված 10. Օրենքի 86.3-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետի «20» թիվը փոխարինել «25» թվով.
2) 2-րդ կետի  «50000-ապատիկի» բառը փոխարինել  «75000-ապատիկի» բառով.
3) 3-րդ կետի «50000-ապատիկի» բառը փոխարինել  «75000-ապատիկի» բառով:
Հոդված 11. Օրենքի 94.1-րդ հոդվածում «իրացված» բառը փոխարինել «ստացված եւ իրացված» բառերով, իսկ «իրացման» բառը` «ստացված եւ իրացված գազի» բառերով:
Հոդված  12. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի փետրվարի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին  եւ 4-րդ  հոդվածների:
Սույն օրենքի 1-ին եւ 4-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում 2009 թվականի հուլիսի 1-ից:
Oրենքի 7-րդ հոդվածի «գ1 » ենթակետով նախատեսված գործունեություն իրականացնողները մինչեւ 2009 թվականի հուլիսի 20-ը իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեսչության մարմին են ներկայացնում հայտարարություն՝ ելակետային տվյալի եւ ուղղիչ գործակցի մասին:
Oրենքի 7-րդ հոդվածի «ե» ենթակետով նախատեսված գործունեություն իրականացնողները մինչեւ 2009 թվականի փետրվարի 20-ը իրենց հաշվառման վայրի հարկային տեսչության մարմին են ներկայացնում հայտարարություն՝ ելակետային տվյալի եւ ուղղիչ գործակցի վերաբերյալ:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ФИКСИРОВАННЫХ ПЛАТЕЖАХ”
Статья 1. Статью 7 Закона Республики Армения “О фиксированных платежах” от 7 июля 1998 года,  ЗР – 236 (далее – Закон):
1) дополнить подпунктом “в1 ” следующего содержания:
“в1 )  деятельность объектов гостиничного хозяйства;”;
2) статью дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Установленные подпунктами “в”, “д”, “и”, “п”, “т”, “ф” настоящей статьи виды деятельности, осуществляемой на объектах гостиничного хозяйства, соответствующих критериям, установленным уполномоченным органом государственного управления в области туризма Правительства Республики Армения, могут в течение текущего года и следующего за ним календарного года считаться объектами налогообложения в общем порядке (налогом на добавленную стоимость и налогом на прибыль /подоходным налогом/) в случае представления налогоплательщиком соответствующего письменного заявления  в налоговую инспекцию по месту своего учета   -   с 1 числа месяца, следующего за днем представления заявления.
До 1 мая 2010 года деятельность по газозаправке (газонаполнению) автотранспортных средств  может считаться объектом налогообложения в общем порядке (налогом на добавленную стоимость и налогом на прибыль /подоходным налогом/) по письменному заявлению налогоплательщика, в случае обеспечения требований, установленных настоящей частью. Общий порядок налогообложения применяется, если на всех эксплуатируемых налогоплательщиком станциях (пунктах) газозаправки (газонаполнения) в соответствии с установленным Правительством Республики Армения техническим регламентом имеется (имеются) распределительная заправочная колонка (колонки),  или если непосредственно после резервуарного узла в опреде ленном Правительством Республики Армения порядке   установлен (установлены) регулятор (регуляторы) давления и опломбированный (опломбированные) в установленном Правительством Республики Армения порядке датчик (датчики) расходования газа. В случае, указанном в настоящем абзаце, налогоплательщик считается уплачивающим налог в общем порядке в части данной деятельности по письменному заявлению в течение текущего года и следующего за ним календарного года  - с 1 числа месяца, следующего за днем представления заявления.
Данные распределительной заправочной колонки и датчика расходования газа (включая данные осуществленного в установленном порядке обмера) являются основанием для учета объемов реализации газа.”.
Статья 2. Признать утратившими силу подпункты “е”,”р” статьи 7, статью 12, главы 7 и 17, а с 1 мая 2010 года – подпункт “у” статьи 7 и главу 91 Закона.
Статья 3. В части 3 статьи 11 Закона слово “реализованного” заменить словами “полученного и реализованного”.
Статья 4. Закон дополнить главой 42 следующего содержания:
“ГЛАВА 42
ФИКСИРОВАННЫЕ ПЛАТЕЖИ ЗА ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ОБЪЕКТОВ ГОСТИНИЧНОГО ХОЗЯЙСТВА
Статья 366 . Понятия, используемые для исчисления фиксированных  платежей за осуществление деятельности объектов  гостиничного хозяйства
1. По смыслу настоящего Закона:
1) деятельностью объектов гостиничного хозяйства считается организация деятельности объектов гостиничного хозяйства, не соответствующих критериям, установленным  уполномоченным органом Правительства Республики Армения в области туризма;
2) площадью объекта гостиничного хозяйства считается общая площадь зданий, строений, предусмотренных для организации гостиничных услуг на объекте гостиничного хозяйства.
2. Понятия объектов гостиничного хозяйства, используемые в настоящей главе, применяются по смыслу, установленному Законом Республики Армения “О туризме и туристской деятельности”.
Статья 367 . Плательщики фиксированных платежей за осуществление  деятельности объектов гостиничного хозяйства
1.  Плательщиками считаются юридические лица и индивидуальные предприниматели, осуществляющие деятельность объектов гостиничного хозяйства. Положения настоящей главы не распространяются на деятельность здравниц, лагерей или домов отдыха и специализированных лагерей или домов отдыха, пансионов, детско-юношеских комплексов, лагерных стоянок.
2. В случае осуществления на объектах гостиничного хозяйства одновременно с гостиничными услугами деятельности, указанной в подпунктах “в”, “д”, “т” и (или) “ф” статьи 7 настоящего Закона,  фиксированный платеж исчисляется в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 368 . Размер фиксированного платежа за осуществление  деятельности объектов гостиничного хозяйства
Фиксированный платеж исчисляется за каждый месяц в 600-кратном размере произведения исходного данного и поправочного коэффициента -   в денежном выражении.
Статья 369 .Исходное данное для исчисления фиксированного платежа  за осуществление деятельности объектов гостиничного  хозяйства
Исходным данным для фиксированного платежа за осуществление деятельности объектов гостиничного хозяйства считается площадь объекта гостиничного хозяйства в квадратных метрах.
Статья 3610 . Поправочные коэффициенты для исчисления  фиксированного платежа за осуществление деятельности  объектов гостиничного хозяйства
Поправочные коэффициенты для исчисления фиксированного платежа:
1) в городе Ереване:
для первой и второй зон                                                                              1,2
для других зон                                                                                                   1,0
деление города Еревана на территориальные зоны устанавливается Правительством Республики Армения;
2) на административных территориях городов Дилижан, Севан, Цахкадзор и Джермук     - 1.0;
3) за осуществление деятельности объектов гостиничного хозяйства в областях (за исключением сел, находящихся в этих областях, административных территорий городов Дилижан, Севан, Цахкадзор и Джермук) -  0,7;
4) за осуществление деятельности объектов гостиничного хозяйства на административных территориях сел в областях        -     0,5.”.
Статья 5. Статью 59.3 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “При исчислении фиксированного платежа по расчетной ставке реализованный в течение месяца объем газа не может составлять менее 87,5 процента объема газа, полученного в течение месяца.”.
Статья 6. Текст статьи 42 Закона изложить в следующей редакции:
“По смыслу настоящего Закона:
1) парикмахерской (салоном красоты) считается постоянное или временное строение, отведенное под рабочее место (рабочие места) парикмахерской услуги, услуги макияжа, массажа лица, маникюра и (или) другой подобной услуги;
2) рабочим местом оказания парикмахерской услуги считается каждое место, предусмотренное для парикмахерской услуги, услуги макияжа, массажа лица, маникюра и (или) другой подобной услуги. При совмещении одним лицом различных рабочих мест по оказанию парикмахерской услуги совмещенное рабочее место считается одним рабочим местом, а в случае наличия однотипных (схожих) рабочих мест эти рабочие места рассматриваются в качестве отдельных рабочих мест.”.
Статья 7. В статье 79 Закона слово “2500000-кратном”  заменить словом “4000000-кратном”.
Статья 8. В статье 84 Закона слово “75000-кратном”  заменить словом “125000-кратном”.
Статья 9. В статье 85.3 Закона слово “50000-кратном”  заменить словом “75000-кратном”.
Статья 10. В статье 86.3:
1) в пункте 1 цифру “20” заменить цифрой “25”;
2) в пункте 2 слово “50000-кратном”  заменить словом “75000-кратном”;
3) в пункте 3 слово “50000-кратном”  заменить словом “75000-кратном”.
Статья 11. В статье 94.1 Закона слово “реализованного” заменить словами “полученного и реализованного”, а слово “реализации” заменить словом “полученного и реализованного газа”.
Статья 12. Настоящий Закон вступает в силу с 1 февраля 2009 года, за исключением статей 1 и 4 настоящего Закона.
Статьи 1 и 4 настоящего Закона вступают в силу с 1 июля 2009 года.
Лица, осуществляющие деятельность, предусмотренную подпунктом “в1 ” статьи 7 Закона, до 20 июля 2009 года представляют в орган налоговой инспекции по месту своего учета  объявление об исходном данном и поправочном коэффициенте.
Лица, осуществляющие деятельность, предусмотренную подпунктом “д” статьи 7 Закона, до 20 февраля 2009 года представляют в орган налоговой инспекции по месту своего учета  заявление об исходном данном и поправочном коэффициенте.