Ընդունվել է 05.02.2009
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի  փետրվարի 21-ի դատական օրենսգրքի  (այսուհետ՝ Օրենսգիրք)  3-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի 2-րդ կետում «դատարանները» բառը փոխարինել «դատարանը» բառով.
«4. Մասնագիտացված դատարան է վարչական դատարանը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 22-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «քաղաքացիական, քրեական եւ» բառերը, իսկ «դատարանների» բառը փոխարինել «դատարանի» բառով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 24-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Երեւան քաղաքում գործում են ընդհանուր իրավասության հետեւյալ դատարանները.
1) Էրեբունի եւ Նուբարաշեն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 7 դատավորի կազմով.
2) Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 13 դատավորի կազմով.
3) Աջափնյակ եւ Դավթաշեն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 5 դատավորի կազմով.
4) Ավան եւ Նոր Նորք համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 9 դատավորի կազմով.
5) Արաբկիր եւ Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 9 դատավորի կազմով.
6) Շենգավիթ համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 6 դատավորի կազմով.
7) Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 6 դատավորի կազմով:
2. Մարզերում գործում են ընդհանուր իրավասության հետեւյալ դատարանները.
1) Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 9 դատավորի կազմով.
2) Արարատի եւ Վայոց ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 10 դատավորի կազմով.
3) Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 7 դատավորի կազմով.
4) Արագածոտնի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 5 դատավորի կազմով.
5) Շիրակի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 12 դատավորի կազմով.
6) Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 12 դատավորի կազմով.
7) Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 5 դատավորի կազմով.
8) Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 8 դատավորի կազմով.
9) Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատարանի նախագահի եւ 8 դատավորի կազմով:»:
Հոդված 4.  Օրենսգրքի 4-րդ գլուխը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 5-րդ  գլուխը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 36-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը «պահից» բառից հետո լրացնել «մեկ ամիս հետո» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին մասում «15» թիվը փոխարինել «19» թվով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 39-րդ հոդվածի  1-ին մասից հանել «, քաղաքացիական եւ քրեական» բառերը:
Հոդված 9.   Օրենսգրքի 40-րդ հոդվածը «պահից» բառից հետո լրացնել «մեկ ամիս հետո» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 11. Օրենսգրքի  63-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Քրեական գործի քննության ժամանակ ամբաստանյալի կողմից դատական նիստի կարգը խախտելու եւ նիստի բնականոն ընթացքին խոչընդոտելու կամ նախագահող դատավորի կարգադրությունները չկատարելու դեպքում դատարանը կիրառում է նախազգուշացում: Միաժամանակ, նախագահող դատավորն ամբաստանյալին բացատրում է, որ դատական նիստի կարգը կրկին խախտելու եւ նիստի բնականոն ընթացքին կրկին խոչընդոտելու կամ նախագահող  դատավորի կարգադրությունները չկատարելու դեպքում նա կարող է հեռացվել նիստերի դահլիճից: Նույն դատական նիստում ամբաստանյալի կողմից դատական նիստի բնականոն ընթացքին կրկին խոչընդոտելը կամ նախագահող դատավորի կարգադրությունները չկատարելը հիմք է սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված սանկցիան կիրառելու համար, որի դեպքում գործի քննությունը շարունակվում է ամբաստանյալի  բացակայությամբ, սակայն դատավճիռը  հրապարակվում է ամբաստանյալի ներկայությամբ:
Դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորելու դեպքում դատարանը ամբաստանյալի նկատմամբ  սույն հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված սանկցիան կիրառում է առանց նախազգուշացման, եւ գործի քննությունը շարունակվում է ամբաստանյալի բացակայությամբ, սակայն դատավճիռը հրապարակվում է ամբաստանյալի ներկայությամբ կամ հրապարակումից հետո անհապաղ հանձնվում է նրան:
Սույն մասով նախատեսված կարգով ամբաստանյալը նիստերի դահլիճից հեռացվում է մինչեւ 10 օր ժամկետով:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 75-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում «առաջին ատյանի քրեական, քաղաքացիական եւ» բառերը հանել, իսկ «դատարանների» բառը փոխարինել  «դատարանի» բառով:
Հոդված 13 . Օրենսգրքի 99-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետի «մեկ» բառը փոխարինել «երկու» բառով.
2)  2-րդ կետի «մեկ» բառը փոխարինել «երկու» բառով.
3) 3-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած.
4)  4-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի 1-ին մասից հանել «կամ 9-րդ» բառերը, իսկ «կամ 9-րդ կետերով» բառերը փոխարինել «կետով» բառով:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 129-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 3-րդ կետից հանել «այլ» բառը.
2) 4-րդ մասի 2-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 132-րդ հոդվածից հանել «առաջին ատյանի այլ մասնագիտացված դատարանի նախագահը,» բառերը:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 193-րդ հոդվածի 2-րդ մասում  «մասնագիտացված դատարանների» բառերը փոխարինել «մասնագիտացված դատարանի» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի մարտի 1-ից:
2. Արդարադատության խորհրդի գործող դատավոր անդամները շարունակում են պաշտոնավարել մինչեւ իրենց լիազորությունների ժամկետի ավարտը:
3. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը սույն Օրենսգրքի 63-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետով նախատեսված կիրառված սանկցիայի դեպքում կալանավորված անձանց համար հետաձգման ժամկետը հաշվվում է պատժի ժամկետի մեջ:

Статья 1. В статье 3 Судебного кодекса Республики Армения от 21 февраля 2007 года (далее – Кодекс):
Статья 2. В части 1 статьи 22 Кодекса слова “гражданским, уголовным и административным судам” заменить словами “ Административному суду”.
Статья 3. Части 1 и 2 статьи 24 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. В городе Ереване действуют следующие суды общей юрисдикции:
1) суд общей юрисдикции муниципальных округов Эребуни и Нубарашен в составе председателя суда и 7 судей;
2) суд общей юрисдикции муниципальных округов Кентрон и Норк-Мараш в составе председателя суда и 13 судей;
3) суд общей юрисдикции муниципальных округов Ачапняк и Давиташен в составе председателя суда и 5 судей;
4) суд общей юрисдикции муниципальных округов Аван и Нор Норк в составе председателя суда и 9 судей;
5) суд общей юрисдикции муниципальных округов Арабкир и Канакер-Зейтун в составе председателя суда и 9 судей;
6) суд общей юрисдикции муниципального округа Шенгавит в составе председателя суда и 6 судей;
7) суд общей юрисдикции муниципального округа Малатия-Себастия в составе председателя суда и 6 судей.
2. В областях действуют следующие суды общей юрисдикции:
1) суд общей юрисдикции Котайкской области в составе председателя суда и 9 судей;
2) суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей в составе председателя суда и 10 судей;
3) суд общей юрисдикции Армавирской области в составе председателя суда и 7 судей;
4) суд общей юрисдикции Арагацотнской области в составе председателя суда и 5 судей;
5) суд общей юрисдикции Ширакской области в составе председателя суда и 12 судей;
6) суд общей юрисдикции Лорийской области в составе председателя суда и12 судей;
7) суд общей юрисдикции Тавушской области в составе председателя суда и 5 судей;
8) суд общей юрисдикции Гехаркуникской области в составе председателя суда и 8 судей;
9) суд общей юрисдикции Сюникской области в составе председателя суда и 8 судей.”.
Статья 4. Главу 4 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 5. Главу 5 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 6. В статье 36 Кодекса:
1) часть 1 после слова "силу” дополнить словами “через месяц”.
Статья 7. В части 1 статьи 37 Кодекса цифры “15” заменить цифрами “19”.
Статья 8. В части 1 статьи 39 Кодекса исключить слова “, Гражданского и Уголовного судов”.
Статья 9. Статью 40 Кодекса после слова “силу” дополнить словами “через месяц”.
Статья 10. Статью 55 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 11. Часть 6 статьи 63 Кодекса изложить в следующей редакции:
“6. В случае нарушения обвиняемым порядка судебного заседания и препятствования нормальному ходу заседания либо невыполнения распоряжений председательствующего судьи в ходе рассмотрения уголовного дела суд применяет в его отношении предупреждение.
Председательствующий судья одновременно разъясняет обвиняемому, что в случае повторного нарушения порядка судебного заседания и повторного препятствования нормальному ходу заседания либо невыполнения распоряжений председательствующего судьи он может быть удален из зала заседаний. Повторное препятствование нормальному ходу судебного заседания или невыполнение распоряжений председательствующего судьи обвиняемым на том же судебном заседании является основанием для применения к нему предусмотренной пунктом 2 части 1 настоящей статьи санкции, в этом случае рассмотрение дела продолжается в отсутствие обвиняемого, однако приговор оглашается в присутствии обвиняемого.
Суд в случае проявления неуважительного отношения к суду применяет к обвиняемому предусмотренную пунктом 2 части 1 настоящей статьи санкцию без предупреждения, и рассмотрение дела продолжается в отсутствие обвиняемого, однако приговор оглашается в
присутствии обвиняемого либо немедленно передается ему после оглашения.
Обвиняемый в предусмотренном настоящей частью порядке удаляется из зала заседаний на срок до 10 дней.”.
Статья 12. В пункте 1 части 2 статьи 75 Кодекса слова “уголовного, гражданского и административного судов первой инстанции ” заменить словами “Административного суда”.
Статья 13. В части 1 статьи 99 Кодекса:
1) в пункте 1 слова “один член” заменить словами “два члена”;
2) в пункте 2 слова “один член” заменить словами “два члена”;
3) пункт 3 признать утратившим силу;
4) пункт 4 признать утратившим силу.
Статья 14. В части 1 статьи 118 Кодекса исключить слова “или 9”, а слова “пунктами 5 или 9” заменить словами “пунктом 5”.
Статья 15. В статье 129 Кодекса:
1) в пункте 3 части 1 исключить слово “другого”;
2) пункт 2 части 4 признать утратившим силу.
Статья 16. В статье 132 Кодекса исключить слова “председатель другого специализированного суда первой инстанции,”.
Статья 17. В части 2 статьи 193 Кодекса слова “специализированных судов” заменить словами “специализированного суда”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 марта 2009 года.
2. Действующие судьи – члены Совета правосудия продолжают пребывать в должности до истечения срока их полномочий.
3. В случае примененной до вступления настоящего Закона в силу санкции, предусмотренной пунктом 2 части 1 статьи 63 настоящего Кодекса, срок отсрочки для арестованных лиц засчитывается в срок наказания.