Մարդուն օրգաններ եւ (կամ) հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին
«ՄԱՐԴՈՒՆ ՕՐԳԱՆՆԵՐ ԵՎ (ԿԱՄ) ՀՅՈՒՍՎԱԾՔՆԵՐ ՓՈԽՊԱՏՎԱՍՏԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 19.03.2009
Հոդված 1. «Մարդուն օրգաններ եւ (կամ) հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության  2002 թվականի ապրիլի 16-ի ՀՕ-324 օրենքի (այսուհետ` Օրենք)  2-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 2. Փոխպատվաստման պայմանները
Կենդանի դոնորից կամ դիակից փոխպատվաստում կարող է կատարվել միայն այն դեպքում, երբ բժշկական այլ միջոցառումները չեն կարող երաշխավորել հիվանդի կյանքի փրկությունը եւ  առողջության վերականգնումը:
Արգելվում է կենդանի կամ դիակային դոնորից վերցված օրգանների եւ հյուսվածքների առուվաճառքը:»:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  2.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 2.1. Օրգանների եւ հյուսվածքների դոնորների եւ ռեցիպիենտների ռեեստր
Օրգանների եւ հյուսվածքների դոնորների եւ ռեցիպիենտների ռեեստրը ապահովում է սույն ոլորտում տեղեկատվական միասնական համակարգը, որտեղ գրանցվում են հետեւյալ տեղեկությունները.
ա) օրգանների եւ հյուսվածքների  փոխպատվաստման դեպքերը.
բ) օրգանների եւ հյուսվածքների դոնորների եւ ռեցիպիենտների վերաբերյալ տեղեկատվությունը.
գ) տեղեկատվություն այն անձանց վերաբերյալ, որոնք կենդանության օրոք հրաժարվել են հանդես գալ որպես դոնոր:
Օրգանների եւ հյուսվածքների դոնորների եւ ռեցիպիենտների ռեեստրի գործունեության, տեղեկությունների գրանցման եւ օգտագործման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Օրգանների եւ հյուսվածքների դոնորների եւ ռեցիպիենտների ռեեստրում գրանցված  տեղեկությունները համարվում են բժշկական գաղտնիք եւ կարող են տրամադրվել փոխպատվաստման օրգաններ եւ հյուսվածքներ վերցնող եւ դրանց մշակմամբ ու փոխպատվաստմամբ զբաղվող լիցենզավորված բժշկական հաստատություններին  եւ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում:»:
«Հոդված 7. Դիակային դոնորից օրգաններ եւ հյուսվածքներ վերցնելու համաձայնության նախապայմանը
Փոխպատվաստման նպատակով դիակից օրգաններ եւ հյուսվածքներ չեն կարող վերցվել միայն այն դեպքում, երբ տվյալ անձն իր կենդանության օրոք, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, հրաժարվել է մահից հետո հանդես գալ որպես օրգանների եւ հյուսվածքների դոնոր:
Օրգանների եւ հյուսվածքների դոնորների եւ ռեցիպիենտների ռեեստրում նրա` որպես դիակային դոնոր հանդես գալու որոշման  բացակայության դեպքում փոխպատվաստման նպատակով դիակից օրգաններ եւ հյուսվածքներ կարող են վերցվել նրա հարազատների (ազգականների) համաձայնությամբ հետեւյալ առաջնահերթությամբ.
ա) ամուսինը,
բ) չափահաս երեխան,
գ) ծնողներից մեկը,
դ) հարազատ եղբայրը կամ քույրը,
ե) հայրական կամ մայրական կողմի պապը կամ տատը:
Միեւնույն առաջնահերթությամբ մի քանի հարազատների առկայության դեպքում բավարար են նրանցից մեկի տեղեկացվածությունը եւ համաձայնությունը:
Յուրաքանչյուր ոք մահից հետո դոնոր հանդես գալու իր գրավոր անհամաձայնությունը լիազոր մարմնի հաստատած կարգով ներկայացնում է իր ընտանեկան բժշկին կամ տեղամասային թերապեւտին, որը գրանցվում է նրա բժշկական փաստաթղթերում:
Անձի դիակային դոնոր հանդես գալու որոշման վերաբերյալ տեղեկությունը ընտանեկան բժիշկը կամ տեղամասային թերապեւտը լիազոր մարմնի հաստատած կարգով փոխանցում է օրգանների ու հյուսվածքների դոնորների եւ ռեցիպիենտների ռեեստր:
Փոխպատվաստման նպատակով մինչեւ 18 տարեկան երեխաների կամ օրենքով սահմանված կարգով անգործունակ ճանաչված անձի դիակից օրգաններ եւ հյուսվածքներ կարող են վերցվել միայն նրա ծնողի կամ օրինական ներկայացուցչի համաձայնությամբ:
Լիազոր մարմնի սահմանած կարգով բնակչության շրջանում իրականացվում է տեղեկատվության տրամադրում օրգանների եւ հյուսվածքների  փոխպատվաստման նշանակության, դոնորության նախապայմանների եւ փոխպատվաստմանն առնչվող այլ հարցերի շուրջ:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ «О ТРАНСПЛАНТАЦИИ ОРГАНОВ И (ИЛИ) ТКАНЕЙ ЧЕЛОВЕКА»
Статья 1. Статью 2 Закона Республики Армения «О трансплантации органов и (или) тканей человека» от 16 апреля 2002 года ЗР – 324 (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
«Статья 2. Условия трансплантации Трансплатация от живого донора или трупа может быть произведена только в том случае, если другие мероприятия не могут гарантировать спасение жизни и восстановление здоровья больного. Торговля изъятыми у живого или трупного донора органами и тканями запрещается.».
Статья 2. Закон дополнить статьей 2.1 следующего содержания:
«Статья 2.1. Реестр доноров и реципиентов органов и тканей Реестр доноров и реципиентов органов и тканей обеспечивает единую информационную систему в этой сфере, в которой регистрируются следующие сведения:
а) случаи трансплантации органов и тканей;
б) информация о донорах и реципиентах органов и тканей;
в) информация о лицах, при жизни отказавшихся выступать в качестве донора. Порядок деятельности, регистрации и использования сведений реестра доноров и реципиентов органов и тканей устанавливается Правительством Республики Армения. Сведения, зарегистрированные в реестре доноров и реципиентов органов и тканей, считаются врачебной тайной и могут предоставляться лицензированным медицинским учреждениям, осуществляющим изъятие, обработку и трансплантацию органов и тканей, а также в предусмотренных настоящим Законом случаях.».
«Статья 7. Предварительное условие согласия на изъятие у трупного донора органов и тканей
Органы и ткани не могут быть изъяты в целях трансплантации у трупа только в том случае, если данное лицо при жизни в установленном законодательством Республики Армения порядке отказалось быть посмертным донором органов или тканей.
При отсутствии в реестре доноров и реципиентов органов и тканей его решения выступить в качестве трупного донора, органы и ткани у трупа в целях трансплантации могут быть изъяты с согласия его родственников в следующей приоритетности: а) супруг; б) совершеннолетний ребенок; в) один из родителей; г) родные брат или сестра; д) дед или бабушка по отцовской или материнской линии.
При наличии нескольких родственников с одинаковой приоритетностью достаточно информирования и согласия одного из них. Каждое лицо свое письменное несогласие быть посмертным донором в установленном уполномоченным органом порядке представляет семейному врачу или участковому терапевту, который регистрирует его в медицинских документах.
Сведение о решении лица стать трупным донором семейный врач или участковый терапевт в установленном уполномоченным органом порядке передает в реестр доноров и рецепиентов органов и тканей.
Изъятие трупных органов и тканей у детей до 18 лет или признанного в установленном законом порядке недееспособного лица в целях трансплантации может производиться только с согласия родителя или законного представителя.
Предоставление населению информации о значении трансплантации органов и тканей, предварительных условиях донорства и о других связанных с трансплантацией вопросах осуществляется в установленном уполномоченным органом порядке.».
Статья 4. Часть 1 статьи 11 Закона дополнить пунктами «д» и «е» следующего содержания:
«д) гражданин является заложником;
е) гражданин достиг возраста 65 лет.».
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на девяностый день, следующий за днем его официального опубликования.