Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին
«ՄԱՐԴՈՒ ԻՄՈՒՆԱՅԻՆ ԱՆԲԱՎԱՐԱՐՈՒԹՅԱՆ ՎԻՐՈՒՍԻՑ ԱՌԱՋԱՑԱԾ ՀԻՎԱՆԴՈՒԹՅԱՆ ԿԱՆԽԱՐԳԵԼՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 19.03.2009
Հոդված 1. «Մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից առաջացած հիվանդության կանխարգելման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի փետրվարի 3-ի ՀՕ-103 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 1. Սույն օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացությունները
մարդու իմունային անբավարարության վիրուս (այսուհետ՝ ՄԻԱՎ)` վիրուս, որն ախտահարում է մարդու իմունային համակարգը եւ հանգեցնում իմունային անբավարարության համախտանիշի առաջացմանն ու զարգացմանը.
ՄԻԱՎ-ի վարակ` երկարատեւ ընթացքով քրոնիկ վարակիչ հիվանդություն, որի հարուցիչը ՄԻԱՎ-ն է.
ձեռքբերովի իմունային անբավարարության համախտանիշ (այսուհետ` ՁԻԱՀ)` հիվանդություն, որը զարգանում է ՄԻԱՎ-ով վարակված մարդկանց մեջ, համարվում է ՄԻԱՎ-ի վարակի վերջին փուլը, բնորոշվում է իմունային համակարգի գործունեության խաթարմամբ, որի հետեւանքով օրգանիզմը դառնում է անպաշտպան զանազան վարակիչ եւ ուռուցքային հիվանդությունների նկատմամբ.
ՄԻԱՎ-ով վարակված անձ` մարդ, որի օրգանիզմում հայտնաբերվել են մարդու իմունային անբավարարության վիրուսը կամ վիրուսի նկատմամբ առաջացած հակամարմինները: ՄԻԱՎ-ով վարակված անձը, չունենալով համախտանիշի արտաքին նշաններ, համարվում է վարակի աղբյուր.
ՁԻԱՀ-ով հիվանդ` մարդ, որն ունի մարդու իմունային անբավարարության վիրուսով պայմանավորված իմունային համակարգի խոր ախտահարում եւ դրա հետեւանքով առաջացած ախտաբանական դրսեւորումներ:»:
«Հոդված 2. ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ծառայությունը
Հայաստանի Հանրապետությունում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելումն իրականացնում են պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները` օրենքով սահմանված կարգով իրենց վերապահված լիազորությունների շրջանակներում, ինչպես նաեւ առողջապահական, կրթական եւ այլ  կազմակերպություններ (անկախ կազմակերպական-իրավական ձեւից) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ իրենց վերապահված իրավասությունների  սահմաններում:
Հայաստանի Հանրապետության բնակչության ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման եւ մոնիթորինգի նպատակով Հայաստանի Հան՟րապետությունում գործում է ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման հանրապետական կենտրոնը (այսուհետ՝ ՁԻԱՀ-ի ԿՀԿ):
ՄԻԱՎ-ի վարակի կանխարգելման միջոցառումների անցկացման եւ հատկացված միջոցների արդյունավետ oգտագործման համար լիազորված պետական մարմինը մշակում է պետական նպատակային ծրագիր, որը հաuտատում է  կառավարությունը:
ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի գործին կարող են մասնակցել ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք (այդ թվում` օտարերկրյա քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող անձինք, օտարերկրյա եւ միջազգային կազմակերպությունները), բարեգործները (ֆիզիկական  եւ  իրավաբանական անձինք, այդ թվում` օտարերկրյա քաղաքացիները, քաղաքացիություն չունեցող անձինք, օտարերկրյա եւ միջազգային բարեգործական կազմակերպությունները):»:
ա) «ե» կետը լրացնել «, այդ թվում` ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելմանը վերաբերող թեմատիկ հարցերը կրթական ծրագրերում ընդգրկելու միջոցով» բառերով.
բ) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «թ» եւ «ժ» կետերով.
«թ) մշակում եւ իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ ձեռնարկվող միջգերատեսչական միջոցառումները`  ՄԻԱՎ-ի վարակի կանխարգելման վերաբերյալ պետական նպատակային ծրագրի շրջանակներում.
ժ) ապահովում է ՄԻԱՎ-ի վարակի հայտնաբերման նպատակով կատարվող բժշկական հետազոտությունների մատչելիությունը, այդ թվում` ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ
անանուն հետազոտությունը, որը զուգորդվում է նախաթեսթային եւ հետթեսթային խորհրդատվության տրամադրման հետ: Նախաթեսթային եւ հետթեսթային խորհրդատվության տրամադրման կարգը սահմանում է լիազորված պետական մարմինը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման, ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց բուժման եւ սոցիալական պաշտպանվածության ֆինանսավորումը իրականացվում է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին` պետական նպատակային ծրագրերի շրջանակներում, ինչպես նաեւ  օրենքով չարգելված այլ միջոցների հաշվին:»:
Հոդված 5. Օրենքի 7-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 8. ՄԻԱՎ-ով վարակված օտարերկրյա քաղաքացիների եւ  քաղացիություն չունեցող անձանց բուժումը
Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գտնվող oտարերկրյա քաղաքացիների եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց oրգանիզմում ՄԻԱՎ-ի հայտնաբերման դեպքում նրանց բուժումը կազմակերպվում է Հայաuտանի Հանրապետության oրենuդրությամբ uահմանված կարգով:
ՄԻԱՎ-ով վարակված օտարերկրյա քաղաքացիները, ինչպես նաեւ քաղաքացիություն չունեցող անձինք բուժման նպատակով մուտք են գործում Հայաստանի Հանրապետություն՝ համաձայն օրենքով սահմանված կարգի։»:
Հոդված 7. Օրենքի 10-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ եւ  6-րդ մասերով.
«ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ լաբորատոր հետազոտությունը զուգորդվում է նախաթեսթային եւ հետթեսթային խորհրդատվությամբ:
Մինչեւ 14 տարեկան երեխաների հետազոտությունը կատարվում է օրենքով սահմանված կարգով նրանց օրինական ներկայացուցիչների դիմումով կամ համաձայնությամբ, իսկ 14-18 տարեկան երեխաներինը` նրանց դիմումով կամ համաձայնությամբ, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:»:
Հոդված 8. Օրենքի 11-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 11. ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտության ենթակա խմբերը
Պարտադիր բժշկական խորհրդատվության եւ հետազոտության ենթակա են՝
ա) արյան, կենսաբանական հեղուկների, հյուսվածքների եւ օրգանների դոնորները.
բ) ՄԻԱՎ-ի վարակ ունեցող մայրերից ծնված երեխաները:
Բուժաշխատողների կողմից ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ խորհրդատվություն եւ հե՟տա՟՟զոտություն տրամադրվում է՝
ա) հղի կանանց.
բ) սեռավարակակիրներին.
գ)  թմրամոլներին.
դ) ազատազրկման վայրերում գտնվողներին:
Բնակչության բոլոր խմբերն իրավունք ունեն ստանալու ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ կամավոր խորհրդատվություն եւ հետազոտություն:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմինը սահմանում է սույն հոդվածի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ մասերով սահմանված խորհրդատվության եւ հետազոտության կարգերը:»:
Հոդված 9. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Առողջապահական կազմակերպությունները պարտավոր են ապահովել ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտություն անցնող, ՄԻԱՎ-ով վարակված անձանց, ինչպես նաեւ բուժաշխատողների պարտականությունների կատարման համար անվտանգության անհրաժեշտ միջոցները եւ պայմանները` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:»:
Հոդված 10. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասում «մինչեւ 16 տարեկան» բառերը փոխարինել «մինչեւ 18 տարեկան» բառերով:

Профилактика заболевания, вызванного вирусом иммунодифицита человека
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ПРОФИЛАКТИКЕ ЗАБОЛЕВАНИЯ, ВЫЗВАННОГО ВИРУСОМ ИММУНОДЕФИЦИТА ЧЕЛОВЕКА”
Статью 1 Закона Республики Армения “О профилактике заболевания, вызванного вирусом иммунодефицита человека” от 3 февраля 1997 года, ЗР-103 (далее - Закон) изложить в следующей редакции:
“Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе:
вирус иммунодефицита человека (далее - ВИЧ) - вирус, поражающий иммунную систему человека и вызывающий синдром возникновения и развития иммунодефицита;
ВИЧ-инфекция – хроническое вирусное заболевание с продолжительным течением, возбудителем которого является ВИЧ;
синдром приобретенного иммунодефицита (далее - СПИД) - заболевание, развивающееся у ВИЧ-инфицированных людей, считающееся последней стадией ВИЧ-инфекции, характеризующееся нарушением деятельности иммунной системы, вследствие чего организм становится восприимчивым к различным вирусным и онкологическим заболеваниям;
ВИЧ-инфицированное лицо - человек, в организме которого выявлен вирус иммунодефицита человека или антитела, вырабатываемые в отношении вируса. ВИЧ-инфицированное лицо, не имея внешних признаков синдрома, считается источником инфекции;
больной СПИДом - человек, у которого имеется глубокое поражение иммунной системы вирусом иммунодефицита человека и возникшие по этой причине патологические проявления.”.
“Статья 2. Служба профилактики СПИДа
В Республике Армения профилактика ВИЧ/СПИДа осуществляется государственными органами и органами местного самоуправления в пределах полономочий, отведенных им в установленном законом порядке, а также здравоохранительными, образовательными и другими организациями (независимо от их организационно-правовой формы) в пределах правомочий, отведенных им законодательством Республики Армения.
В Республике Армения в целях профилактики ВИЧ/СПИДа среди населения Республики Армения и мониторинга действует Республиканский центр по профилактике ВИЧ/СПИДа (далее - РЦП СПИД).
Государственный уполномоченный орган в целях проведения мероприятий по профилактике ВИЧ/СПИДа и эффективного использования выделенных средств разрабатывает государственную целевую программу, которая утверждается Правительством.
В борьбе с ВИЧ/СПИДом могут участвовать физические и юридические лица (в том числе иностранные граждане, лица без гражданства, иностранные и международные организации), благотворители (физические и юридические лица, в том числе иностранные граждане, лица без гражданства, иностранные и международные благотворительные организации).”.
а) пункт “д” дополнить словами “ , в том числе посредством включения в образовательные программы тематических вопросов по профилактике ВИЧ/СПИДа ”;
б) статью дополнить пунктами “з”и “и” следующего содержания:
“з) разрабатывает и осуществляет межведомственные мероприятия против ВИЧ/СПИДа, предпринимаемые на территории Республики Армения в рамках государственной целевой программы по профилактике ВИЧ-инфекции;
и) обеспечивает доступность медицинского освидетельствования, проводимого в целях выявления ВИЧ-инфекции, в том числе анонимного освидетельствования на ВИЧ, которое сопровождается предоставлением дотестовой и послетестовой консультации. Порядок предоставления дотестовой и послетестовой консультации устанавливает государственный уполномоченный орган.”.
Статья 4. Часть 2 статьи 5 Закона изложить в следующей редакции:
“Финансирование профилактики ВИЧ/СПИДа, лечения и социальной защищенности ВИЧ-инфицированных лиц осуществляется за счет средств государственного бюджета в рамках государственных целевых программ, а также других средств, не запрещенных законом.”.
Статья 5. Статью 7 Закона признать утратившей силу.
Статья 6. Статью 8 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 8. Лечение ВИЧ-инфицированных иностранных граждан и лиц без гражданства
В случае выявления ВИЧ в организме иностранных граждан и лиц без гражданства, находящихся на территории Республики Армения, организация их лечения осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Армения.
ВИЧ-инфицированные иностранные граждане, а также лица без гражданства въезжают в Республику Армения для лечения согласно порядку, установленному законом.
Статья 7. Статью 10 Закона дополнить частями 5 и 6 следующего содержания:
“Лабораторное освидетельствование на ВИЧ сопровождается дотестовой и послетестовой консультацией.
Освидетельствование детей в возрасте до 14 лет производится в установленном законом порядке по заявлению или с согласия их законных представителей, а детей в возрасте 14-18 лет - по их заявлению или с их согласия, за исключением предусмотренных законом случаев.”.
Статья 8. Статью 11 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 11. Группы, подлежащие освидетельствованию на ВИЧ
Обязательной медицинской консультации и обязательному медицинскому освидетельствованию подлежат:
а) доноры крови, биологических жидкостей, тканей и органов;
б) дети, рожденные от ВИЧ-инфицированных матерей.
Консультация относительно ВИЧ и освидетельствование на ВИЧ медицинскими работниками предоставляются:
а) беременным женщинам;
б) носителям половых инфекций;
в) наркоманам;
г) лицам, находящимся в местах лишения свободы.
Все группы населения вправе добровольно получать консультацию относительно ВИЧ и освидетельствование на ВИЧ.
Государственный уполномоченный орган Правительства Республики Армения устанавливает порядок консультации и освидетельствования, которые установлены частями 1, 2 и 3 настоящей статьи.”.
Статья 9. Часть 3 статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
“Здравоохранительные организации обязаны обеспечивать в установленном Правительством Республики Армения порядке меры и условия безопасности, необходимые для лиц, проходящих освидетельствование на ВИЧ, ВИЧ-инфицированных лиц, а также выполнения медицинскими работниками своих обязанностей.”.