«ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԿԱՐԳԻ ԽԱԽՏՄԱՄԲ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ ՉԱՆՑԱԾ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 29.04.2009
Հոդված 1. «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի դեկտեմբերի 17-ի ՀՕ-8-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 1-ին հոդվածում`
1) «2007 թվականի հոկտեմբերի 31-ն» բառերը փոխարինել «2009 թվականի մայիսի 1-ն» բառերով.
2)  լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Սույն օրենքի գործողությունը չի տարածվում մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելն օրենքով սահմանված կարգով զինվորական հաշվառումից հանված կամ արարքում հանցակազմի բացակայության հիմքով քրեական գործը կարճված կամ նույն հիմքով քրեական գործի հարուցումը մերժված Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների վրա:»:
Հոդված 2. Օրենքի 2-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ, 8-րդ եւ 9-րդ կետերն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 4-րդ կետի «տարկետման իրավունք ստանալու հիմք ձեռք բերած» բառերը փոխարինել «տարկետում ստացած» բառերով, իսկ «150-ապատիկի» բառը` «50-ապատիկի» բառով:
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «ծառայություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ» բառերը  փոխարինել «ծառայության, հյուպատոսական հիմնարկի կամ լիազորված անձի միջոցով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ГРАЖДАНАХ, НЕ ПРОШЕДШИХ ОБЯЗАТЕЛЬНУЮ ВОЕННУЮ СЛУЖБУ В НАРУШЕНИЕ УСТАНОВЛЕННОГО ПОРЯДКА”
Статья 1. В статье 1 Закона Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка” от 17 декабря 2003 года ЗР-8-Н (далее - Закон):
1) слова "31 октября 2007 года” заменить словами "1 мая 2009 года”;
2) статью дополнить новой частью следующего содержание:
"Действие настоящего Закона не распространяется на граждан Республики Армения, которые до вступления настоящего Закона в силу сняты с воинского учета в установленном законом порядке, или в отношении которых  прекращено уголовное дело по основанию отсутствия в действиях состава преступления, или отказано в возбуждении уголовного дела по тому же основанию.”.
Статья 2. В статье 2 закона:
1) пункты 3, 8 и 9 признать утратившими силу;
2) в пункте 4 слова ,,приобретшие впоследствии основание на получение права на отсрочку” заменить словами "получившие впоследствии отсрочку”, а цифру и слово "150-кратном” заменить цифрой и словом "50-кратном”.
Статья 3. В части 3 статьи 3 Закона слова "в дипломатическую службу или консульское учреждение” заменить словами "через дипломатическую службу, консульское учреждение или уполномоченное лицо”.