«ԱՐԺԵԹՂԹԵՐԻ ՇՈՒԿԱՅԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 08.06.2009
Հոդված 1. «Արժեթղթերի շուկայի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2007 թվականի հոկտեմբերի 11-ի ՀO-195-Ն oրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 36-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ կետով`
«3.1) ներդրումային ընկերության ֆիրմային անվանման գրանցման հայտը, որին ներկայացվող պահանջները, դրա հետ ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը, ինչպես նաեւ հայտի քննարկման ու ֆիրմային անվանման եւ դրա փոփոխությունների գրանցման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով.»:
Հոդված 2. Օրենքի 92-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «պետական լիազորված մարմին» բառերը եւ դրանց հոլովված ձեւերը փոխարինել «Կենտրոնական բանկ» բառերով եւ դրանց հոլովված համապատասխան ձեւերով:
Հոդված 3. Օրենքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ կետով`
«3.1) օպերատորի ֆիրմային անվանման գրանցման հայտ, որին ներկայացվող պահանջները, դրա հետ ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը, ինչպես նաեւ հայտի քննարկման ու ֆիրմային անվանման եւ դրա փոփոխությունների գրանցման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով.»:
Հոդված 4. Օրենքի 184-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-րդ կետով`
«3.1) Կենտրոնական դեպոզիտարիայի ֆիրմային անվանման գրանցման հայտը, որին ներկայացվող պահանջները, դրա հետ ներկայացվող փաստաթղթերի ցանկը, ինչպես նաեւ հայտի քննարկման ու ֆիրմային անվանման  եւ դրա փոփոխությունների գրանցման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են «Ֆիրմային անվանումների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով.»:
Հոդված 5. Օրենքի 221-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով`
«7. Կենտրոնական բանկն իր կողմից ներդրումային ընկերության, կարգավորող շուկայի օպերատորի, Կենտրոնական դեպոզիտարիայի ֆիրմային անվանման փոփոխության գրանցման պահից հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում այդ մասին տեղեկացնում է  իրավաբանական անձանց գրանցման պետական լիազորված մարմնին` ներդրումային ընկերության, կարգավորող շուկայի օպերատորի, Կենտրոնական դեպոզիտարիայի ֆիրմային անվանման փոփոխման մաuին համապատաuխան գրառում կատարելու համար:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О РЫНКЕ ЦЕННЫХ БУМАГ”
Статья 1. Часть 1 статьи 36 Закона Республики Армения “О рынке ценных бумаг” от 11 октября 2007 года, ЗР-195-Н (далее – Закон) дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1) заявку на регистрацию фирменного наименования инвестиционной компании, требования к представлению которой, перечень представляемых с ней документов, а также отношения, связанные с рассмотрением заявки и регистрацией фирменного наименования и его изменений, регулируются Законом Республики Армения “О фирменных наименованиях”;”.
Статья 2. В части 2 статьи 92 Закона слова “государственный уполномоченный орган” и их падежные формы заменить словами “Центральный банк” и их соответствующими падежными формами.
Статья 3. Часть 1 статьи 104 Закона дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1) заявка на регистрацию фирменного наименования оператора, требования к представлению которой, перечень представляемых с ней документов, а также отношения, связанные с рассмотрением заявки и регистрацией фирменного наименования и его изменений, регулируются Законом Республики Армения “О фирменных наименованиях”;”.
Статья 4. Часть 1 статьи 184 Закона дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1) заявка на регистрацию фирменного наименования Центрального депозитария, требования к представлению которой, перечень представляемых с ней документов, а также отношения, связанные с рассмотрением заявки и регистрацией фирменного наименования и его изменений, регулируются Законом Республики Армения “О фирменных наименованиях”;”.
Статья 5. Статью 221 Закона дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Центральный банк в течение пяти рабочих дней с момента регистрации им изменения фирменного наименования инвестиционной компании, оператора регулируемого рынка, Центрального депозитария уведомляет об этом государственный уполномоченный орган по регистрации юридических лиц для произведения соответствующей записи об изменении фирменного наименования инвестиционной компании, оператора регулируемого рынка, Центрального депозитария.”.