ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2000 թվականի հուլիսի 6-ի մաքսային օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 14-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Մաքսային մարմինները պարտավոր են սույն օրենսգրքի 130 հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված ապրանքների եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցների ներմուծման դեպքում այդ մասին անհապաղ հայտնել Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ոստիկանություն:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 130-րդ հոդվածը`
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Հետախուզման մեջ գտնվող, ինչպես նաեւ շարժիչի կամ նույնացման համարի վերադաջված կամ ջնջված համարներով կամ հափշտակության այլ հատկանիշների առկայությամբ արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի 8702, 8703, 8704, 8705 ապրանքային դիրքերին դասվող ապրանքներ եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցներ Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծելու դեպքում տեղափոխողը կամ նրա լիազորած անձը ներմուծմանը հաջորդող տասնօրյա ժամկետում մաքսային մարմին է ներկայացնում ժամանակավոր հայտարարագիր` վճարելով մաքսային վճարները, ինչը հիմք է  այդ ապրանքների եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցների ժամանակին չհայտարարագրման համար oրենքով սահմանված տույժերից եւ վարչական պատասխանատվությունից ազատելու համար:».
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ մասով.
«5. Սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված ապրանքների եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցների համար մաքսային հայտարարագիրը մաքսային մարմին է ներկայացվում նշված ապրանքների եւ (կամ) տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ բարեխիղճ ձեռք բերողի սեփականությունը ճանաչելու մասին դատական ակտն ուժի մեջ մտնելուց հետո`  մեկամսյա ժամկետում:»:

Статья 1. Часть 2 статьи 14 Таможенного кодекса Республики Армения от 6 июля 2000 года (далее – Кодекс) дополнить новым предложением следующего содержания: ,,Таможенные органы в случае ввоза товаров и (или) транспортных средств, предусмотренных частью 4 статьи 130 настоящего Кодекса, обязаны немедленно сообщить об этом Полиции при Правительстве Республики Армения.".
Статья 2. Статью 130 Кодекса:
1) дополнить частью 4 следующего содержания:
,,4. В случае ввоза в Республику Армения товаров и (или) транспортных средств, находящихся в розыске, а также с перебитыми или стертыми номерами двигателя или идентификационными номерами либо имеющих другие признаки хищения, классифицируемых в товарной позиции 8702, 8703, 8704, 8705 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, перевозчик или уполномоченное им лицо в десятидневный срок после ввоза представляют в таможенный орган временную декларацию, с уплатой таможенных платежей, что является основанием для освобождения его от установленных законом штрафов и административной ответственности за недекларирование этих товаров и (или) транспортных средств в срок.";
2) дополнить частью 5 следующего содержания:
,,5. Таможенная декларация на товары и (или) транспортные средства, предусмотренные частью 4 настоящей статьи, представляется в таможенный орган в месячный срок после вступления в силу судебного акта о признании указанных товаров и (или) транспортных средств собственностью добросовестного приобретателя.".