Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին
Հոդված 1. «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2005 թվականի հուլիսի 8-ի ՀՕ-176-Ն օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 17.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 17.1.  Ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման (թույլտվության գործողության ժամկետի երկարաձգման, փոփոխման, վերաձեւակերպման) եւ ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարները
1. Ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման (թույլտվության գործողության ժամկետի երկարաձգման, փոփոխման, վերաձեւակերպման) եւ ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարների չափերը սահմանվում են յուրաքանչյուր տարվա պետական բյուջեի մասին օրենքի առանձին հավելվածով` Կարգավորողի ներկայացմամբ:
2. Ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվություն ստանալու համար հայցվող ռադիոհաճախականության (ռադիոհաճախականությունների տիրույթի որոշակի հատվածի) տրամադրման վճարի 1 տոկոսը վճարվում է նախքան թույլտվության տրամադրումը, իսկ 99 տոկոսը` Կարգավորողի կողմից ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման մասին որոշումն ընդունվելուց հետո` 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված ժամկետում ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման 99 տոկոսի չվճարման դեպքում Կարգավորողն իրավասու է ուժը կորցրած ճանաչելու ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման մասին իր որոշումը:
4. Դիմող անձի կողմից հայցվող եւ Կարգավորողի ընդունած որոշմամբ տրամադրված ռադիոհաճախականության (ռադիոհաճախականությունների տիրույթի որոշակի հատվածի) միջեւ տարբերության դեպքում կատարվում է ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվության տրամադրման վճարի վերահաշվարկ:
5. Թույլտվության գործողության ժամկետի երկարաձգման, փոփոխման, վերաձեւակերպման համար սահմանված պարտադիր վճարը վճարվում է նախքան Կարգավորողի կողմից համապատասխան որոշում ընդունելը:
6. Ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարը սահմանվում է տարվա համար եւ ենթակա է վճարման յուրաքանչյուր եռամսյակի համար հավասարաչափ մինչեւ տվյալ եռամսյակին հաջորդող ամսվա 25-ը ներառյալ:
7. Կարգավորողը իր սահմանած ձեւով մինչեւ յուրաքանչյուր եռամսյակին հաջորդող ամսվա 15-ը ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճար վճարողներին գրավոր ծանուցում է տվյալ եռամսյակի համար վճարման ենթակա պարտադիր վճարների եւ դրանց չափի մասին:
8. Ոչ լրիվ եռամսյակի ռադիոհաճախականությունների օգտագործման վճարի չափը հաշվարկվում է ոչ լրիվ եռամսյակում ռադիոհաճախականությունների օգտագործման (ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվության գործողության) օրացուցային օրերի համար` եռամսյակի համար սահմանված վճարի եւ  եռամսյակի օրացուցային օրերի թվի քանորդի եւ ոչ լրիվ եռամսյակում ռադիոհաճախականությունների օգտագործման (ռադիոհաճախականությունների օգտագործման թույլտվության գործողության) օրացուցային օրերի արտադրյալի չափով:
9. Սահմանված չափից ավելի վճարված ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարը ենթակա է վերադարձման Կարգավորողին դիմում ներկայացնելուց հետո` 30 օրվա ընթացքում:
10. Ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարների գումարների վճարումը սույն օրենքով սահմանված ժամկետներից ուշացնելու դեպքում գանձվում է տույժ` ուշացման յուրաքանչյուր օրվա համար պակաս վճարված վճարի 0,15 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի, քան 365 օրվա համար:
11. Ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարի հաշվարկման եւ վճարման նկատմամբ հսկողությունն իրականացնում է Կարգավորողը, իսկ վերահսկողությունն օրենքով սահմանված կարգով իրականացնում է հարկային մարմինը:»:
Հոդված 2. Հաջորդ բյուջետային տարվա համար ռադիոհաճախականության օգտագործման պարտադիր վճարի փոփոխությունը ռադիոհաճախականության օգտագործման թույլտվություն ունեցող անձանց նկատմամբ ենթակա է կիրառման այդ բյուջետային տարվա հունվարի 1-ից: Այդ դեպքում «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 48-րդ հոդվածի 4-րդ մասի դրույթները ենթակա չեն կիրառման:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ ЭЛЕКТРОННОЙ СВЯЗИ"
Статья 1. Закон Республики Армения ,,Об электронной связи" от 8 июля 2005 года, ЗР-176-Н дополнить статьей 17.1 следующего содержания:
,,Статья 17.1. Обязательные платежи за выдачу разрешения на использование радиочастоты (продление срока действия, зменение, переоформление разрешения) и за использование радиочастоты
1. Размеры обязательных платежей за выдачу разрешения на использование радиочастоты (продление срока действия, изменение, переоформление разрешения) и за использование радиочастоты устанавливаются отдельным приложением к закону о государственном бюджете на каждый год по представлению Регулирующего лица.
2. Для получения разрешения на использование радиочастоты 1 процент от платежа за предоставление испрашиваемой радиочастоты (определенного сегмента радиочастотного диапазона) уплачивается до выдачи разрешения, а 99 процентов – в течение 10 рабочих дней по принятии Регулирующим лицом решения о выдаче разрешения на использование радиочастоты.
3. В случае неуплаты 99 процентов платежа за выдачу разрешения на использование радиочастоты в срок, предусмотренный частью 2 настоящей статьи, Регулирующее лицо вправе признать свое решение о выдаче разрешения на использование радиочастоты утратившим силу.
4. В случае разницы между радиочастотой (определенным сегментом радиочастотного диапазона), истребуемой заявителем и предоставленной решением, принятым Регулирующим лицом, производится перерасчет платежа за выдачу разрешения на использование радиочастоты.
5. Обязательный платеж, установленный за продление, изменение, переоформление срока действия разрешения, производится до принятия Регулирующим лицом соответствующего решения.
6. Обязательный платеж за использование радиочастоты устанавливается за год и подлежит уплате равномерно за каждый квартал до 25 числа включительно месяца, следующего за данным кварталом.
7. Регулирующее лицо до 15 числа месяца, следующего за каждым кварталом, по установленной им форме письменно уведомляет плательщиков обязательного платежа за использование радиочастоты об обязательных платежах и размере платежей, подлежащих уплате за данный квартал.
8. Размер платежа за использование радиочастот в неполный квартал исчисляется за календарные дни использования радиочастот (действия разрешения на использование радиочастот) в неполном квартале - в размере произведения календарных дней использования радиочастот (действия разрешения на использование радиочастот) в неполном квартале на частное от установленного за квартал платежа и количества календарных дней квартала.
9. Обязательный платеж за использование радиочастоты, уплаченный свыше установленного размера, подлежит возврату в течение 30 дней после подачи заявления Регулирующему лицу.
10. В случае задержки уплаты сумм обязательных платежей за использование радиочастоты сверх сроков, установленных настоящим Законом, взыскивается пеня в размере 0,15 процентов неуплаченного платежа за каждый просроченный день, но не более чем за 365 дней.
11. Надзор за исчислением и уплатой обязательного платежа за использование радиочастоты осуществляет Регулирующее лицо, а контроль осуществляет налоговый орган в порядке, установленном настоящим Законом.".
Статья 2. Изменение обязательного платежа за использование радиочастоты для следующего бюджетного года подлежит применению к лицам, имеющим разрешение на использование радиочастоты, с 1 января данного бюджетного года. В этом случае положения части 4 статьи 48 Закона Республики Армения ,,О лицензировании" применению не подлежат.