Հոդված 1. «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի սեպտեմբերի 16-ի ՀՕ-250 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 4-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ձեռնարկությունների, հիմնարկների,» բառերը փոխարինել «անկախ կազմակերպական-իրավական ձեւից գործատու» բառերով.
2) 1-ին մասի «ա» ենթակետը «սահմանված ձեւով» բառերից հետո լրացնել «վարել զինապարտների գրանցամատյանը,» բառերով.
3) 6-րդ մասի «ա» եւ «բ» ենթակետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ա) Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կոմիսարիատից ստացված իրազեկման հիման վրա դիվանագիտական մարմնում կամ հյուպատոսական հիմնարկում հաշվառման կանգնած զորակոչիկին ծանուցել դիվանագիտական մարմին կամ հյուպատոսական հիմնարկ ներկայանալու համար եւ ներկայացած անձանց ստորագրությամբ ծանուցագիր հանձնել պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելու մասին.
բ) դիվանագիտական մարմնում կամ հյուպատոսական հիմնարկում հաշվառման կանգնած զինապարտի վերաբերյալ տվյալները հաշվառման կանգնելուց հետո երկշաբաթյա ժամկետում հայտնել Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կոմիսարիատ:».
4) 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «գ» ենթակետով.
«գ) իրենց իրավասությունների շրջանակներում աջակցել նախազորակոչիկների եւ զորակոչիկների վերադարձին Հայաստանի Հանրապետություն:»:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածում`
«2. Զինվորական հաշվառում իրականացնում են`
ա) զինապարտի մշտական բնակության հաշվառման (հաշվառում չունեցողներինը` փաստացի բնակության) վայրի զինվորական կոմիսարիատը.
բ) Հայաստանի Հանրապետության զինվորական կոմիսարիատը` Հայաստանի Հանրապետության մշտական հաշվառում չունեցող եւ օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական մարմնում կամ հյուպատոսական հիմնարկում հաշվառված զինապարտներինը:».
2) լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-րդ, 2.2-րդ եւ 2.3-րդ մասերով.
«2.1. Նախազորակոչային տարիքի քաղաքացիների զինվորական հաշվառումը համարվում է կցագրում: Կցագրման ենթակա են տվյալ տարվա ընթացքում 16 տարին լրացող արական սեռի քաղաքացիները:
2.2. Զինապարտների զինվորական հաշվառման լրիվությունն ապահովելու նպատակով պետական եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, անկախ կազմակերպական-իրավական ձեւից գործատու կազմակերպություն՟ներն ու ուսումնական հաստատությունները վարում են աշխատող կամ սովորող զինապարտների վերաբերյալ գրանցամատյան, որի վարման կարգը սահմանում է կառավարությունը:
2.3. Զինվորական հաշվառման նպատակով զինվորական կոմիսարիատում կազմվում է զինապարտի անձնական գործ, որում գրառվում են զինապարտի հաշվառման վայրի, ընտանեկան դրության, կրթության, առողջական վիճակի, դատվածության վերաբերյալ տվյալները, ինչպես նաեւ կցվում են այդ տվյալների վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթերը:».
3) 3-րդ մասը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ «դ» եւ «ե» ենթակետերով.
«դ) մահացած կամ օրենքով սահմանված կարգով մահացած ճանաչված քաղաքացիները,
ե) ազատազրկման ձեւով պատժի դատապարտված քաղաքացիները:»:
«Հոդված 6. Զինվորական հաշվառման եւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի  իրականացման գործընթացում քաղաքացիների պարտականությունները ».
2) 1-ին մասը «համար» բառից առաջ լրացնել «, ինչպես նաեւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվելու» բառերով.
3) 3-րդ մասում՝
ա. «զինվորական հաշվառումից դուրս գալուց եւ» բառերը հանել,
բ. «եռօրյա» բառը փոխարինել «յոթնօրյա» բառով,
գ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Օտարերկրյա պետություն մշտական բնակության մեկնող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին հաշվառման (հաշվառում չունեցողը` փաuտացի բնակության) վայրի զինվորական կոմիuարիատում պարտավորագիր է ստորագրում սույն մասով նախատեսված դեպքում եւ ժամկետում օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական մարմնում կամ հյուպատոսական հիմնարկում հաշվառման կանգնելու վերաբերյալ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ նախադասությունը «անցկացնելու» բառից հետո լրացնել «, իսկ անհրաժեշտության դեպքում նաեւ բուժում իրականացնելու» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երրորդ նախադասությունը «վիճակի» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ ռազմական ավիացիոն ուսումնական հաստատություններում սովորելու դեպքում՝ թռիչքային անհամապատասխանության» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3.Ուսումը շարունակելու համար տարկետում ստացած եւ սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված ուսումնական հաստատություններից հեռացված կամ ազատված (բացառությամբ ուսման վարձը չվճարելու պատճառով ուսումնական հաստատությունից հեռացված եւ մինչեւ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի հայտարարվելն ուսման վարձը վճարելու հիման վրա ուսումնառությունը վերականգնած) կամ անբավարար առաջադիմության պատճառով նույն կուրսում մնացած 18 տարին լրացած քաղաքացիները կորցնում են տարկետման իրավունքը եւ ենթակա են զորակոչի, եթե չեն օգտվում սույն օրենքով նախատեսված պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից այլ հիմքով տարկետում ստանալու իրավունքից:»:
Հոդված 7. Օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «նախապատրաստում» բառը փոխարինել «կայացնում են նախնական եզրակացություն» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
1) երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
« - սույն  օրենքով  սահմանված  դեպքերում  պարտադիր  զինվորական ծառայությունից ազատված քաղաքացիները,».
3) հինգերորդ պարբերությունը «զինապարտները» բառից առաջ լրացնել «եւ 27 տարեկանը լրացած» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 25-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 25. Պահեստազորի շարքային կազմը
1. Պահեuտազորի շարքային կազմը բաժանվում է երկու խմբի՝ ըստ տարիքային սահմանափակման: Առաջին խմբում հաշվառվում են մինչեւ 45 տարեկան, իսկ երկրորդ խմբում՝ մինչեւ 50 տարեկան պահեստազորայինները:
2. Առաջին եւ երկրորդ խմբի պահեստազորը, ըստ զինվորական պատրաստության աստիճանի, բաժանվում է երկու կարգի:
Առաջին կարգի պահեստազորում հաշվառվում են անկախ ծառայության տեւողությունից պարտադիր զինվորական ծառայություն անցած, բացառությամբ առողջական վիճակի պատճառով զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու հետեւանքով վաղաժամկետ զորացրված քաղաքացիները, ինչպես նաեւ պատերազմի կամ մարտական գործողությունների մաuնակիցները` անկախ զինվորական ծառայություն անցնելու հանգամանքից:
Երկրորդ կարգի պահեuտազորում հաշվառվում են պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած, ինչպես նաեւ առողջական վիճակի պատճառով զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի ճանաչվելու հետեւանքով վաղաժամկետ զորացրված արական սեռի եւ զինվորական հաշվառման մեջ գտնվող իգական սեռի քաղաքացիները:
3. Առաջին եւ երկրորդ խմբերի պահեստազորի երկրորդ կարգում հաշվառված քաղաքացիները երեք ամսից ոչ պակաu ընդհանուր տեւողությամբ վարժական հավաքներ անցնելու դեպքում հաշվառվում են առաջին կարգի պահեuտազորում:»:
Հոդված 10. Օրենքի 26-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը «անցնելը» բառից հետո լրացնել «եւ զինվորական վարժանքներ ու զորավարժություններ կանչելը» բառերով.
2) 1-ին մասի «Առաջին կարգի պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառված անձինք առաջին խմբի պահեստազորում գտնված ժամանակ» բառերը փոխարինել «Առաջին խմբի պահեստազորի առաջին կարգում հաշվառված պահեստազորայինները ռազմական ունակությունները կատարելագործելու եւ վերապատրաստելու նպատակով խաղաղ ժամանակ» բառերով.
3) 2-րդ մասի «Երկրորդ կարգի պահեստազորի առաջին խմբում հաշվառված անձինք առաջին խմբի պահեստազորում գտնված ժամանակ» բառերը փոխարինել «Առաջին խմբի պահեստազորի երկրորդ կարգում հաշվառված պահեստազորայինները ռազմական ունակություններ ստանալու նպատակով խաղաղ ժամանակ» բառերով.
4) 3-րդ մասի «Առաջին խմբի պահեստազորի» բառերը փոխարինել «Առաջին եւ երկրորդ խմբերի պահեստազորի առաջին կարգում հաշվառված» բառերով.
5) 7-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7. Առաջին խմբի պահեստազորում հաշվառված քաղաքացիները զինված ուժերի զորահավաքային պատրաստականության ստուգման նպատակով խաղաղ ժամանակ կարող են կանչվել զինվորական վարժանքների (հրամանատարաշտաբային կամ շտաբային)՝ մինչեւ 10 օր ժամկետով, կամ զորավարժությունների (զորախաղերի)՝ դրանց ամբողջ տեւողության ժամկետով:»:
Հոդված 11. Օրենքի 28-րդ հոդվածում՝
ա. երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«-բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում սովորելու ընթացքում ռազմական պատրաստություն անցած եւ սահմանված կարգով սպայական կոչում շնորհված քաղաքացիներից,»,
բ. հինգերորդ պարբերությունը «ոստիկանության» բառից առաջ լրացնել «արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության,» բառերով,
գ. հինգերորդ պարբերությունից հանել «որակավորման կարգով ու» բառերը,
դ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«-Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած եւ սպայական կոչում ունեցող անձանցից՝ սպայական կոչումները հաշվի առնելով:».
2) 4-րդ մասը «զինվորական ծառայության» բառերից առաջ լրացնել «խաղաղ եւ պատերազմի ժամանակ» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 30-րդ հոդվածի 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Սույն օրենքով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու իրավունք ձեռք չբերած եւ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիները չեն կարող նշանակվել հանրային ծառայության մեջ ընդգրկված պաշտոններում:»:

Статья 1. В статье 4 Закона Республики Армения “О воинской обязанности” от 16 сентября 1998 года, ЗР-250 (далее - Закон):
1) в части 1 слова “предприятий, учреждений” заменить словами “являющихся независимо от организационно-правововй формы работодателем”;
2) подпункт “а” части 1 изложить в следующей редакции:
“своевременно и по установленной форме вести журнал регистрации военнообязанных, представлять списки подлежащих воинскому учету лиц в военный комиссариат их учета
(для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства), а также представлять данные об их снятии с учета, о приеме на работу (в учебное заведение), переводе, об
освобождении (увольнении);”;
3) подпункты “а” и “б” части 6 изложить в следующей редакции:
“а) уведомлять призывника, состоящего на учете в дипломатическом органе или консульском учреждении, о явке в дипломатический орган или консульское учреждение и вручать за
подписью явившихся лиц повестку о призыве на обязательную военную службу на основании извещения, полученного из Военного комиссариата Республики Армения;
б) сообщать в Военный комиссариат Республики Армения данные о призывнике, состоящем на учете в дипломатическом органе или консульском учреждении, в двухнедельный
срок после его постановки на учет.”;
4) часть 6 дополнить подпунктом “в” следующего содержания:
“в) содействовать в пределах своих правомочий возвращению допризывников и призывников в Республику Армения.”.
“2. Воинский учет осуществляют:
а)  военный комиссариат, осуществляющий учет военнообязанного по месту постоянного жительства (для лиц, не состоящих на учете, - по месту их фактического жительства);
б) Военный комиссариат Республики Армения – военнообязанных, не состоящих на постоянном учете в Республике Армения и состоящих на учете в дипломатическом органе или
консульском учреждении Республики Армения в иностранном государстве”;
2) статью дополнить частями 2.1, 2.2 и 2.3 следующего содержания:
“2.1. Воинский учет граждан допризывного возраста считается припиской. Приписке подлежат граждане мужского пола, которым в течение данного года исполняется 16 лет.
2.2. В целях обеспечения полноты  воинского учета военнообязанных государственные органы и органы местного самоуправления, являющиеся независимо от
организационно-правововй формы работодателем организации и учебные заведения ведут журнал регистрации работающих или обучающихся военнообязанных, порядок ведения
которого устанавливается Правительством.
2.3. В целях проведения воинского учета  в военном комиссариате составляется личное дело военнообязанного, в которое вписывается место учета, данные о семейном положении,
об образовании, о состоянии здоровья, наличии судимости  военнообязанного, к которому также прилагаются  соответствующие документы, относящиеся к  этим данным.”;
3) часть 3 дополнить подпунктами “г” и “д” сдедующего содержания:
“г) умершие или признанные в установленном законом порядке умершими граждане,
д)  граждане, осужденные к наказанию в виде лишения свободы.”.
“Статья 6. Обязанности граждан в процессе осуществления воинского учета и призыва на обязательную военную службу”;
2) часть 1 после слов “для постановки на воинский учет” дополнить словами “, а также призыва на обязательную военную службу”;
3) в части 3:
а) исключить слова “снятия с воинского учета и” ,
б) слово “трехдневный” заменить словом “семидневный”,
в) часть дополнить новым предложением следующего содержания: “Гражданин Республики Армения, отбывающий на постоянное жительство в иностранное государство, подписывает в военном комиссариате по месту учета (не состоящие на учете – по месту фактического жительства) обязательство о постановке на учет в дипломатическом органе или консульском учреждении Республики Армения в иностранном государстве в случае и срок, предусмотренные настоящей частью.”.
Статья 4. Второе предложение части 1 статьи 7 Закона после слов “для прохождения медицинского обследования” дополнить словами “, а при необходимости и для прохождения
лечения,”.
Статья 5. Третье предложение части 2 статьи 10 Закона после слов “по состоянию здоровья” дополнить словами “, а также по негодности к полетам в случае обучения в военных
авиационных учебных заведениях”.
Статья 6. Часть 3 статьи 14 Закона изложить в следующей редакции:
“3. Граждане, достигшие 18 лет, получившие отсрочку для продолжения обучения и отчисленные или освобожденные из указанных в части 1 настоящей статьи учебных заведений (за исключением лиц, отчисленных и учебного заведения вследствие невнесения платы за обучение и восстановленных на учебе на основании внесения платы за обучение до объявления призыва на обязательную военную службу), или повторно оставшиеся на том же курсе вследствие неудовлетворительной успеваемости, утрачивают право на отсрочку и подлежат призыву, если они не пользуются правом на освобождение от обязательной военной службы или получение отсрочки от призыва на обязательную военную службу по иным основаниям, предусмотренным настоящим Законом.”.
Статья 7. В части 2 статьи 17 Закона слово “подготавливают” заменить словами “выносят предварительное заключение”.
Статья 8. В части 1 статьи 24 Закона:
1) авбзац второй признать утратившим силу;
2) абзац третий изложить в следующей редакции:
“- граждане, в установленных настоящим Закном случаях освобожденные от обязательной военной службы,”;
3) абзац пятый после слов “Республики Армения” дополнить словами “и достигшие 27 лет”.
Статья 9. Статью 25 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 25. Рядовой состав резерва
1. Рядовой состав резерва подразделяется на две категории по возрастному ограничению. В первой категории учитываются резервисты в возрасте до 45 лет, а во второй категории –
до 50 лет.
2. Резервисты первой и второй категорий по степени военной подготовки подразделяются на два разряда.
В резерве по первому разряду учитываются граждане, прошедшие обязательную военную службу - независимо от продолжительности службы, за исключением граждан,
демобилизованных досрочно вследствии признания негодным к военной службе по состоянию здоровья, а также участники войны или боевых действий – независимо от
обстоятельства прохождения ими военной службы.
В резерве по второму разряду учитываются граждане мужского пола, не прошедшие обязательную военную службу, а также граждане мужского пола, демобилизованные досрочно
вследствие признания негодным к военной службе по состоянию здоровья, и  граждане женского пола, состоящие на воинском учете.
3. Граждане, состоящие на учете по второму разряду резерва первой и второй категорий, при прохождении учебных сборов общей продолжительностью не менее трех месяцев
ставятся на учет в резерв по первому разряду.”.
Статья 10. В статье 26 Закона:
1) название статьи после слова “сборов” дополнить словами “и призыв на военные учения и военные маневры”;
2) в части 1 слова “Лица, зачисленные в резерв первого разряда первой категории, за время состояния в резерве первого разряда” заменить словами “ Резервисты, состоящие на
учета по первому разряду резерва первой категории в целях совершенствования военных навыков и переподготовки в мирное время”;
3) в части 2 слова “Лица, зачисленные в резерв первого разряда второй категории, за время состояния в резерве первого разряда” заменить словами “Резервисты, состоящие на учета
по второму разряду резерва первой категории в целях совершенствования военных навыков и переподготовки в мирное время”;
4) в части 3 слова “резерва первого разряда” заменить  словами “состоящие на учета по первому разряду резерва первой и второй категории”;
5) часть 7 изложить в следующей редакции:
“7. Граждане, состоящие на учете а резерве первой категории в целях проверки мобилизационной готовности вооруженных сил в мироное время могут быть призваны на военные
учения (командно-штабные или штабные) – на срок до 10 дней, или военные маневры (военные игры) – на все время их продолжения.”.
Статья 11. В статье 28 Закона:
а) абзац третий изложить в следующей редакции:
“- граждан, прошедших военную подготовку в ходе обучения в высших учебных заведениях, которым в установленном порядке присвоено офицерское звание,”,
б) абзац пятый  перед словом “Полиции” дополнить словами “ уголовно-исполнительной службы Министерства юстиции,”,
в) в абзаце пятом исключить слова “в порядке квалификации”,
г) часть дополнить новым абзацем следующего содержания:
“- лиц, получивших гражданство Республики Армения и имеющих офицерское звание – с учетом офицерских званий.”;
2)  часть 4 после слов “к военной службе” дополнить словами “в мирное и военное время”.
Статья 12. Часть 4 статьи 30 Закона изложить в следующей редакции:
“4. Граждане, не получившие по настоящему Закону право освобождения от обязательной военной службы или отсрочки от призыва на обязательную военную службу и не