Միջազգային պայմանագրերի մասին
«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՊԱՅՄԱՆԱԳՐԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 25.02.2010
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի փետրվարի 22-ի ՀՕ-123-Ն օրենքը  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 39.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 39.1.  Միջազգային պայմանագրի կնքման ընթացակարգերի կասեցումը կամ դադարեցումը
1. Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը կարող է կասեցնել կամ դադարեցնել միջազգային պայմանագրի կնքման ընթացակարգերը եւ հանձնարարական տալ արտաքին գործերի նախարարությանն այդ մասին ծանուցել պայմանագրի մյուս կողմին կամ բազմակողմ միջազգային պայմանագրի ավանդապահին:
2. Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրի կնքման ընթացակարգերը կասեցնելու կամ դադարեցնելու նախաձեռնությամբ կարող են հանդես գալ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը, վարչապետը, արտաքին գործերի նախարարը եւ իրավասու գերատեսչությունը:
3. Վարչապետի կամ արտաքին գործերի նախարարի` միջազգային պայմանագրի կնքման ընթացակարգերը կասեցնելու կամ դադարեցնելու նախաձեռնության դեպքում այդ մասին առաջարկությունը եւ հիմնավորումը ներկայացվում են Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, իսկ իրավասու գերատեսչության նախաձեռնության դեպքում` արտաքին գործերի նախարարություն:
4. Իրավասու գերատեսչությունից սույն հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված  փաստաթղթերը ստանալուց հետո արտաքին գործերի նախարարությունը ուսումնասիրում է դրանք եւ տվյալ միջազգային պայմանագրի կնքման ընթացակարգերը կասեցնելու կամ դադարեցնելու մասին իր կարծիքի հետ 10-օրյա ժամկետում ներկայացնում  Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին:
5. Միջազգային պայմանագրի կնքման ընթացակարգերի կասեցման դեպքում այդ պայմանագրի կնքման ընթացակարգերը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի կողմից կարող են վերսկսվել սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված իրավասու անձանց եւ մարմինների նախաձեռնությամբ եւ սույն հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով սահմանված կարգով:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕЖДУНАРОДНЫХ ДОГОВОРАХ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ”
Статья 1. Закон Республики Армения “О международных договорах Республики Армения” от 22 февраля 2007 года, ЗР – 123-Н дополнить статьей 39.1 следующего содержания:
“Статья 39.1. Приостановление или прекращение процедур заключения международного договора
1. Президент Республики Армения может приостановить или прекратить процедуры заключения международного договора и дать поручение Министерству иностранных дел уведомить об этом другую сторону договора или депозитария многостороннего международного
договора.
2. С инициативой приостановения или прекращения процедуры заключения международного договора Республики Армения могут выступать Президент Республики Армения, премьер-министр Республики Армения, министр иностранных дел Республики Армения и
компетентное ведомство.
3. В случае инициативы Премьер-министра или министра иностранных дел по приостановлению или прекращению процедуры заключения международного договора предложение об этом и его обоснование представляются Президенту Республики Армения, а в случае
инициативы компетентного ведомства ­ Министерству иностранных дел.
4. После получения от компетентного ведомства документов, предусмотренных частью 3 настоящей статьи, Министерство иностранных дел изучает их и в 10-дневный срок представляет Президенту Республики Армения свой отзыв о приостановлении или прекращении
процедур заключения данного международного договора.
5. В случае приостановления процедур заключения международного договора процедуры заключения этого договора могут быть возобновлены Президентом Республики Армения ­ по инициативе компетентных лиц и органов, указанных в части 2 настоящей статьи, и в