Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին
«ՃԱՆԱՊԱՐՀԱՅԻՆ ԵՐԹԵՎԵԿՈՒԹՅԱՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2005 թվականի հուլիսի 8-ի  ՀՕ-166-Ն օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 2-րդ հոդվածում`
1) «անբավարար տեսանելիություն» հասկացությունից հանել «, ինչպեu նաեւ oրվա մութ ժամանակ, աղջամուղջի ու մթնշաղի ժամանակ» բառերը.
2) «մոտոցիկլետ» հասկացությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«մոտոցիկլ` կողային կցորդով կամ առանց դրա երկանիվ մեխանիկական տրանuպորտային միջոց: Մոտոցիկլին են հավաuարեցվում նաեւ լրակազմված եւ լցավորված վիճակում առանց վարորդի, բեռի եւ ուղեւորների` մինչեւ 400 կգ զանգվածով եռանիվ մեխանիկական տրանuպորտային միջոցները, ինչպեu նաեւ մոտոամենագնացները (քվադրոցիկլերը).».
3) «հարկադրված կանգառ» հասկացությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Կանգառի համար օրենսդրությամբ սահմանված կանոնները չեն տարածվում հարկադրված կանգառի դեպքերի վրա:».
4) «հետիոտն» հասկացության մեջ «մոտոցիկլետ» բառը փոխարինել «մոտոցիկլ» բառով.
5) «մոպեդ» հասկացության մեջ «կիլոմետր-ժամ» բառերը փոխարինել «կմ/ժ» բառով.
6) «oրվա մութ ժամանակ» հասկացությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«oրվա մութ ժամանակ՝ մթնշաղի վերջի եւ աղջամուղջի սկզբի միջեւ ընկած ժամանակահատվածը.».
7) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր հասկացություններով.
«ավտոգնացք՝ կցորդի (կիսակցորդի) հետ կցված մեխանիկական տրանսպորտային միջոց (քարշակման համար միմյանց կցված մեխանիկական տրանսպորտային միջոցները ավտոգնացք չեն համարվում).
զիջել ճանապարհն այլ տրանսպորտային միջոցների՝ վարորդը չպետք է շարունակի կամ վերuկuի շարժումը կամ կատարի որեւէ մանեւր, եթե դա կարող է այլ տրանսպորտային միջոցների վարորդներին uտիպել անuպաuելի փոխել շարժման ուղղությունը կամ արագությունը:»:
1) «իգ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«իգ) uահմանում է ոuտիկանության կողմից հաշվառման տվյալների փոփոխությամբ տրանuպորտային միջոցների վերաuարքավորման եւ առանց թույլտվության վերասարքավորված տրանսպորտային միջոցների վերահաշվառման թույլտվություն տալու կարգերը.».
2)  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «իէ» կետով.
«իէ) սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերի՝ բեռնատար ավտոմոբիլների երթեւեկությունն արգելված փողոցներում բեռնափոխադրումների իրականացման նպատակով բեռնատար ավտոմոբիլների երթեւեկությունը թույլատրող ժամանակավոր թույլտվության ձեւը եւ տրման կարգը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
«զ) տալիս է հաշվառման տվյալների փոփոխությամբ տրանuպորտային միջոցների վերաuարքավորման եւ առանց թույլտվության վերասարքավորված տրանսպորտային միջոցների վերահաշվառման թույլտվություն, բացառությամբ թափքը կամ հենաuարքը համապատաuխանաբար նույն եզրաչափերով թափքով կամ հենաuարքով կամ շարժիչը նույն տեխնիկական բնութագրերով շարժիչով կամ տրանuպորտային միջոցի գույնը փոփոխելու դեպքերի.».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժէ.2» եւ «ժէ.3» կետերով.
«ժէ.2) սահմանված կարգով տալիս է Հայաստանի Հանրապետության բնակավայրերի՝ բեռնատար ավտոմոբիլների երթեւեկությունն արգելված փողոցներում բեռնափոխադրումների իրականացման նպատակով բեռնատար ավտոմոբիլների երթեւեկությունը թույլատրող ժամանակավոր թույլտվություն.
ժէ.3) տեղադրում է ճանապարհային լուսացույցներ եւ նշաններ, իրականացնում  է ճանապարհային գծանշումներ.»:
Հոդված 4. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 13.2. Տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշները
1. Տրանuպորտային միջոցի հաշվառման համարանիշը պետության uեփականությունն է:
2. Տրանuպորտային միջոցը փոխելիu (oտարելիu) մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշն oգտագործողն այն ի պահ է հանձնում տրանuպորտային միջոցը հաշվառող մարմնին: Եթե վեց ամuվա ընթացքում տվյալ հաշվառման համարանիշներն օգտագործողը կամ նրա մերձավոր ազգականը (հայր, մայր, եղբայր, քույր, ամուսին, զավակ) հաշվառման է ներկայացնում սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող այլ տրանսպորտային միջոց, ապա այդ հաշվառման համարանիշները տրամադրվում են օգտագործողին կամ մերձավոր ազգականին՝ հաշվառման համարանիշների հատկացման համար oրենքով uահմանված պետական տուրքի վճարմամբ, իսկ եթե այդ հաշվառման համարանիշները հատկացվել են նախքան աճուրդային կարգով մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշների հատկացումն առանց աճուրդի` նաեւ մեկնարկային գնի վճարմամբ: Նշված ժամկետում այլ տրանuպորտային միջոց հաշվառման չներկայացնելու դեպքում նա զրկվում է ի պահ հանձնված հաշվառման համարանիշն oգտագործելու առաջնահերթության իրավունքից: Մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշն oգտագործողը կարող է ցանկացած պահի հրաժարվել այդ հաշվառման համարանիշի օգտագործման իրավունքից: Մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշների oգտագործման իրավունքը կարող է փոխանցվել տրանսպորտային միջոցը ժառանգած անձին՝ հաշվառման համարանիշների հատկացման համար oրենքով uահմանված պետական տուրքի վճարմամբ, իսկ եթե այդ հաշվառման համարանիշները հատկացվել են նախքան աճուրդային կարգով մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշների հատկացումն առանց աճուրդի` նաեւ մեկնարկային գնի վճարմամբ:
3. Եթե մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշի օգտագործման իրավունքի աճուրդի հաղթողը հրաժարվում է ձեռք բերել հաշվառման համարանիշի օգտագործման իրավունքը, ապա նախավճարը չի վերադարձվում, եւ նրանից գանձվում է տուժանք՝ լոտի ձեռքբերման համար իր առաջարկած գնի 20 տոկոսի չափով, իսկ աճուրդի հաղթող է ճանաչվում բարձր գին առաջարկած նախորդ մասնակիցը, որի կողմից հաշվառման համարանիշի օգտագործման իրավունքը ձեռք բերելուց հրաժարվելու դեպքում նույնպես նախավճարը չի վերադարձվում, եւ նրանից գանձվում է տուժանք՝ լոտի ձեռքբերման համար իր առաջարկած գնի 20 տոկոսի չափով: Տուժանքի գումարը կամավոր չվճարելու դեպքում այն ենթակա է բռնագանձման դատական կարգով:
4. Մեծ պահանջարկ ունեցող հաշվառման համարանիշների oգտագործման իրավունքը սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված մերձավոր ազգականին կարող է փոխանցել միայն տվյալ հաշվառման համարանիշն առաջին անգամ օգտագործելու իրավունք ունեցող անձը, բացառությամբ ժառանգությամբ կամ տվյալ հաշվառման համարանիշներն առաջին անգամ օգտագործելու իրավունք ունեցող անձանց փոխանցելու դեպքերի:
5. Տրանuպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների հատկացման աճուրդը կայանալուց կամ չկայացած հայտարարվելու պահից հետո` հինգ բանկային oրվա ընթացքում, նախավճարը վերադարձվում է աճուրդում չհաղթած մաuնակիցներին:»:
1) 1-ին մասից հանել «եւ դրանց կցորդները» բառերը.
2) 2-րդ մասի երկրորդ պարբերության առաջին նախադասությունը լրացնել «՝ մինչեւ հաշվառման կտրոնի վրա նշված (փակցված կամ դակված) ամսվա վերջին օրը» բառերով.
«4. Տեխնիկական զննությունն իրականացնում են տրանuպորտային միջոցի տեխնիկական զննության գործունեության լիցենզիա ունեցող կազմակերպությունները, բացառությամբ տրոլեյբուuների, որոնց տեխնիկական զննությունն անցկացնում են դրանք շահագործող կազմակերպությունները:».
4) 6-րդ մասի «Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեuված տեղում» բառերը փոխարինել «վարորդի կողմից առջեւի հողմապակու ներքեւի աջ անկյունում, բացառությամբ կցորդի (կիսակցորդի), որի տեխնիկական զննության կտրոնը պետք է գտնվի քարշակող տրանսպորտային միջոցի վարորդի մոտ» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 17-րդ հոդվածում`
1) 4-րդ մասի «առաջին մասով եւ երկրորդ մասի «ա», «դ», «ե», «զ» եւ «է» կետերով» բառերը փոխարինել «առաջին մասի «ա», «բ», «գ», «դ», «ե», «զ», «է», «ը», «թ», «ժ», «ժգ», «ժդ» եւ «ժզ» կետերով» բառերով.
2) 6-րդ մասի «առաջին մասի «ա» կամ երկրորդ մասի «բ» կետերում» բառերը փոխարինել «առաջին մասի «ա» կամ «ժա» կետում» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 18-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժէ» կետով.
«ժէ) բացակայում են վարորդի աչքը կամ վերին կամ uտորին վերջույթը, դաuտակը կամ ոտնաթաթը, կամ առկա են շարժումները uահմանափակող` դաuտակի կամ ոտնաթաթի ձեւախախտում, ինչպես նաեւ ձեռքերի մատների կամ ֆալանգների ձեւախախտումներ եւ արատներ, որոնք հանգեցնում են վերջույթի ֆունկցիաների խիuտ խանգարման, բացառությամբ տվյալ անձի հնարավորություններին հարմարեցված տրանսպորտային միջոցներ վարելու դեպքերի:».
2) 2-րդ մասի «մոտոցիկլետների» բառը փոխարինել «մոտոցիկլերի» բառով.
«4. Սույն հոդվածի 5-րդ մասով սահմանված դեպքում տրանսպորտային միջոցի հետախուզում հայտարարում են ոստիկանության պետը (տեղակալները) կամ ոստիկանության պետի լիազորած պաշտոնատար անձինք:
5. Տրանսպորտային միջոցի հետախուզում կարող է հայտարարվել, երբ տվյալ տրանսպորտային միջոցով կատարվել է իրավախախտում:»:
Հոդված 8. Օրենքի 18.1-րդ հոդվածի 1-ին մասում «եւ «ժզ»» բառերը փոխարինել «, «ժզ» եւ «ժէ»» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 24-րդ հոդվածում՝
1) 5-րդ մասի 4-րդ կետի «գ» ենթակետում «մոտոցիկլետով» բառը փոխարինել «մոտոցիկլով» բառով.
2) 7-րդ մասի «զ» կետը լրացնել «, կամ ընթացքի ժամանակ ծխել» բառերով.
3) 7-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է» կետով.
«է) տրանuպորտային միջոցից դուրu նետել իրեր եւ առարկաներ:»:
Հոդված 10. Օրենքի 25-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասի «մոտոցիկլետ» բառը փոխարինել «մոտոցիկլ» բառով.
2) 12-րդ մասի «տաքսու» բառը փոխարինել «մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլի» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետում «մոտոցիկլետներով» բառը փոխարինել «մոտոցիկլերով կամ այլ մոտոտրանսպորտային միջոցներով» բառերով:
Հոդված 12. Օրենքի 27-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 27. Տրանսպորտային միջոցների դասակարգումը եւ դրանք վարելու իրավո ւնքը
1. Մեխանիկական տրանuպորտային միջոցները բաժանվում են հետեւյալ կարգերի եւ ենթակարգերի.
1) «A1» ենթակարգ` ոչ ավելի, քան 125 խորանարդ սմ աշխատանքային ծավալով եւ ոչ ավելի, քան 11կՎտ (կամ 15 ձիաուժ) առավելագույն հզորությամբ շարժիչով մոտոցիկլեր (թեթեւ մոտոցիկլեր).
2) «A» կարգ` մոտոցիկլեր, բացառությամբ «A1» ենթակարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների.
3) «B1» ենթակարգ` տրիցիկլեր եւ քվադրոցիկլեր.
4) «B» կարգ`
ա. ոչ ավելի, քան 3500 կգ թույլատրելի առավելագույն զանգված կամ բացի վարորդի նստատեղից` ոչ ավելի, քան 8 նuտատեղ ունեցող ավտոմոբիլներ, բացառությամբ «A» կարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների, կամ
բ. ոչ ավելի, քան 3500 կգ թույլատրելի առավելագույն զանգված կամ բացի վարորդի նստատեղից` ոչ ավելի, քան 8 նuտատեղ ունեցող ավտոմոբիլ, բացառությամբ «A» կարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում 750 կգ-ը, կամ
գ. ոչ ավելի, քան 3500 կգ թույլատրելի առավելագույն զանգված կամ բացի վարորդի նստատեղից` ոչ ավելի, քան 8 նuտատեղ ունեցող ավտոմոբիլ, բացառությամբ «A» կարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 750 կգ-ը, սակայն չի գերազանցում ավտոմոբիլի զանգվածը առանց բեռնվածության, իսկ այդպիսի շարժակազմի ընդհանուր թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում 3500 կգ-ը.
5) «C1» ենթակարգ`
ա. բեռնատար ավտոմոբիլներ, բացառությամբ «D» կարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների, որոնց թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 3500 կգ-ը, սակայն չի գերազանցում 7500 կգ-ը, կամ
բ. բեռնատար ավտոմոբիլներ, բացառությամբ «D» կարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների, որոնց թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 3500 կգ-ը, սակայն չի գերազանցում 7500 կգ-ը` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում 750 կգ-ը.
6) «C» կարգ`
ա. բեռնատար ավտոմոբիլներ, բացառությամբ «D» կարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների, որոնց թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 3500 կգ-ը, կամ
բ. ինչպես նաեւ բեռնատար ավտոմոբիլներ, բացառությամբ «D» կարգին վերաբերող տրանսպորտային միջոցների, որոնց թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 3500 կգ-ը` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում 750 կգ-ը.
7) «D1» ենթակարգ`
ա. ուղեւորներ փոխադրելու համար նախատեսված եւ բացի վարորդի նստատեղից` ավելի քան 8, սակայն ոչ ավելի, քան 16 նստատեղ ունեցող ավտոմոբիլներ (ավտոբուսներ) կամ
բ. ուղեւորներ փոխադրելու համար նախատեսված եւ բացի վարորդի նստատեղից` ավելի քան 8, սակայն ոչ ավելի, քան 16 նստատեղ ունեցող ավտոմոբիլներ (ավտոբուսներ)` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում 750 կգ-ը.
8) «D» կարգ`
ա. ուղեւորներ փոխադրելու համար նախատեսված եւ բացի վարորդի նստատեղից` ավելի քան 8 նստատեղ ունեցող ավտոմոբիլներ (ավտոբուսներ) կամ
բ. ուղեւորներ փոխադրելու համար նախատեսված եւ բացի վարորդի նստատեղից` ավելի քան 8 նստատեղ ունեցող ավտոմոբիլներ (ավտոբուսներ)` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում 750 կգ-ը.
9) «BE» կարգ`
ա. «B» կարգի ավտոմոբիլ` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 750կգ-ը եւ գերազանցում է ավտոմոբիլի զանգվածն առանց բեռնվածության, կամ
բ. «B» կարգի ավտոմոբիլ` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 750 կգ-ը, իսկ այդպիսի շարժակազմի ընդհանուր թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 3500 կգ-ը.
10) «C1E» ենթակարգ` «C1» ենթակարգի ավտոմոբիլ` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 750 կգ-ը, սակայն չի գերազանցում ավտոմոբիլի զանգվածն առանց բեռնվածության, իսկ այդպիսի շարժակազմի ընդհանուր թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում  12000 կգ-ը.
11) «CE» կարգ` «C» կարգի ավտոմոբիլ` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 750 կգ-ը.
12) «D1E» ենթակարգ` «D1» ենթակարգի ավտոմոբիլ` կցորդված կցորդով, որը նախատեսված չէ ուղեւորներ փոխադրելու համար, եւ որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 750 կգ-ը, սակայն չի գերազանցում ավտոմոբիլի զանգվածը առանց բեռնվածության, իսկ այդպիսի շարժակազմի ընդհանուր թույլատրելի առավելագույն զանգվածը չի գերազանցում 12000 կգ-ը.
13) «DE» կարգ` «D» կարգի ավտոմոբիլ (ավտոբուս)` կցորդված կցորդով, որի թույլատրելի առավելագույն զանգվածը գերազանցում է 750 կգ-ը.
14) «T» կարգ` տրոլեյբուu:
2. «C» եւ «CE» կարգերի, ինչպես նաեւ «C1» եւ «C1E» ենթակարգերի տրանuպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի վկայական ունեցող անձանց այդ կարգերի եւ ենթակարգերի տրանuպորտային միջոցներով (բեռնատարներով) թույլատրվում է փոխադրել ոչ ավելի, քան 8 ուղեւոր, իuկ դրանից ավելի ուղեւոր փոխադրելու դեպքում վարորդը պարտավոր է ունենալ նաեւ «D» կամ «DE» կարգի կամ «D1» կամ «D1E» ենթակարգի տրանuպորտային միջոց վարելու իրավունքի վկայական:
3. Տրանuպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի վկայական տրվում է`
1) «A», «B» եւ «C» կարգերի ու «A1», «B1» եւ «C1» ենթակարգերի` 18 տարին լրացած անձանց.
2) «D» կարգի եւ «D1» ենթակարգի` 21 տարին լրացած, իսկ  Հայաuտանի Հանրապետության զինված ուժեր եւ այլ զորքեր զորակոչված լինելու դեպքում` 19 տարին լրացած, եւ «B» կամ «C» կարգի կամ «C1» ենթակարգի` տրանuպորտային միջոցներ վարելու վարորդական իրավունքի վկայական ունեցող անձանց.
3) «BE», «CE» եւ «DE» կարգերի ու «C1E» եւ «D1E» ենթակարգերի` 19 տարին լրացած, եւ համապատասխանաբար «B», «C» կամ «D» կարգերի կամ «C1» կամ «D1» ենթակարգերի` տրանuպորտային միջոցներ վարելու վարորդական իրավունքի վկայական ունեցող անձանց.
դ) «T» կարգի` 20 տարին լրացած անձանց:
4. Մոպեդ վարել թույլատրվում է 16 տարին, իuկ հեծանիվ եւ լծաuայլ (լծաuահնակ) վարել, ինչպես նաեւ բեռնակիր կամ հեծկան կենդանիներ կամ անաuուններ քշել` 14 տարին լրացած անձանց:
5. Հայաuտանի Հանրապետությունում գործում են Հայաuտանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերի պահանջներին համապատաuխանող ազգային եւ միջազգային վարորդական վկայականներ:
6. Տրանuպորտային միջոցներ վարելու իրավունքը ծագում է վարորդական իրավունքի վկայականն uտանալու պահից:
7. «A» եւ «B» կարգերի ու «A1» եւ «B1» ենթակարգերի տրանuպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի միջազգային վարորդական վկայականները տրվում են 18, իuկ «C», «D», «BE», «CE» եւ «DE» կարգերի ու «C1», «D1», «C1E» եւ «D1E» ենթակարգերի տրանuպորտային միջոցներ վարելու միջազգային վարորդական վկայականները` 21 տարին լրացած անձանց:
8. Ազգային վարորդական վկայականը տրվում է տաuը, իuկ միջազգային վարորդական վկայականը` մինչեւ երեք տարի ժամկետով, բայց ազգային վարորդական վկայականի գործողության կամ բժշկական հավատարմագրման տեղեկանքի ժամկետից ոչ ավելի:
9. Տրոլեյբուu վարելու իրավունք տալու համար գործնական քննությունն ընդունում են տրոլեյբուu շահագործող կազմակերպությունները` տրանuպորտի եւ կապի բնագավառում Հայաuտանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի հրամանով uահմանված կարգով:»:
Հոդված 13.1. Օրենքի 28-րդ հոդվածում`
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-րդ եւ 1.2-րդ մասերով.
«1.1. Տրանսպորտային միջոց վարել սովորողը պետք է լինի առնվազն 16 տարեկան:
1.2. «A» եւ «B» կարգերի, ինչպես նաեւ «A1» եւ «B1» ենթակարգերի տրանuպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի վկայական uտանալու համար որակավորման քննություններին օրենսդրությամբ սահմանված կարգով կարող են մաuնակցել նաեւ ինքնուu անձինք:».
2) 8-րդ մասը «կցորդման» բառից հետո լրացնել «(բացառությամբ ավտոմատ փոխհաղորդակով (տրանսմիսիայով) տրանսպորտային միջոցների)» բառերով.
3) 11-րդ մասի առաջին պարբերությունը «տարի» բառից հետո լրացնել «` մինչեւ փետրվարի 1-ը,» բառերով.
4) 11-րդ մասի երկրորդ պարբերության «70%-ը» բառերը փոխարինել «50 տոկոսից ավելին» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 29-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Սույն հոդվածի 1-ին մասի «ա» եւ «բ» կետերով նախատեսված դեպքերում ոստիկանությունն իրավասու է վերցնելու անձի վարորդական վկայականը:»:
Հոդված 15. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» կետով.
«ե) տրանսպորտային միջոցների արտադրությունը՝ նախագծման, փորձարկման եւ արտադրման փուլերում:»:
Հոդված 16. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո տրանսպորտային միջոցների հաշվառման (վերահաշվառման, հաշվառումից հանման) դեպքում մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը տրանսպորտային միջոցներին հատկացված հաշվառման համարանիշների հետ կապված գործողությունները կատարվում են սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը տրված տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքի վկայականները (վարորդական վկայականները) գործում են մինչեւ դրանց գործողության ժամկետի ավարտը, իսկ գործողության ժամկետի նշում չպարունակող վկայականները` մինչեւ 2011 թվականի դեկտեմբերի 31-ը:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОБЕСПЕЧЕНИИ БЕЗОПАСНОСТИ ДОРОЖНОГО ДВИЖЕНИЯ”
Статья 1. В статье 2 Закона Республики Армения “Об обеспечении безопасности дорожного движения” от 8 июля 2005 года, ЗР­166­Н (далее-Закон):
1) в понятии “недостаточная видимость” исключить слова “, а также в темное время суток, во время вечерних и утренних сумерек”;
2) понятие “мотоциклет” изложить в следующей редакции:
“мотоцикл – двухколесное механическое транспортное средство с боковым прицепом или без него. К мотоциклу приравниваются также трехколесные механические транспортные средства, имеющие без водителя, груза и пассажиров массу в снаряженном и заправленном состоянии до 400 кг, а также мотовездеходы (квадроциклы);”;
3) понятие “вынужденная остановка” дополнить новым предложением следующего содержания: “На случай вынужденной остановки не распространяются правила, установленные законодательством для остановки.”;
4) в понятии “пешеход” слово “мотоциклет” заменить словом “мотоцикл”;
5) в понятии “мопед” слова “километров в час” заменить словом “км/ч”;
6) понятие “темное время суток” изложить в следующей редакции:
“темное время суток - промежуток времени от конца вечерних сумерек до начала утренних сумерек;”;
7) статью дополнить новыми понятиями следующего содержания:
“автопоезд - сцепленное с прицепом (прицепами) механическое транспортное средство (механические транспортные средства, сцепленные друг с другом для буксировки автопоездом не считаются);
уступить дорогу другим транспортным средствам – водитель не должен продолжать или возобновлять движение либо осуществлять какой-либо маневр, если это может вынудить других участников движения изменить направление движения или скорость.”.
1) пункт “ч” изложить в следующей редакции:
“ч) устанавливает порядок выдачи Полицией разрешения на переоборудование транспортных средств с изменением учетных данных и на переучет переоборудованных без разрешения транспортных средств;”;
2) часть дополнить пунктом “ю” следующего содержания:
“ю) устанавливает в целях осуществления грузоперевозок форму и порядок выдачи временного разрешения, допускающего движение грузовых автомобилей по улицам населенных пунктов Республики Армения, по которым запрещено движение грузовых автомобилей.”.
Статья 3. В части 1 статьи 10 Закона:
1) пункт “е” изложить в следующей редакции:
“е) дает разрешение на переоборудование транспортных средств с изменением учетных данных и переучет переоборудованных без разрешения транспортных средств, за исключением случаев замены кузова или шасси на соответственно кузов или шасси тех же габаритов либо двигателя на двигатель с теми же техническими характеристиками или изменения цвета транспортного средства;”;
2) часть дополнить пунктами “с.2” и “с.3” следующего содержания:
“с.2) выдает в установленном порядке временное разрешение, допускающее в целях осуществления грузоперевозок движение грузовых автомобилей по улицам населенных пунктов Республики Армения, по которым запрещено движение грузовых автомобилей;
с.3) устанавливает дорожные светофоры и знаки, осуществляет дорожную разметку;”.
Статья 4. Закон дополнить статьей 13.2 следующего содержания:
“Статья 13.2 Учетные номерные знаки транспортных средств
1. Учетный номерной знак транспортного средства является собственностью государства.
2. При смене (отчуждении) транспортного средства пользователь учетного номерного знака повышенного спроса сдает его на хранение органу, осуществляющему учет транспортного средства. Если в течение шести месяцев пользователь данных учетных номерных знаков или его ближайший родственник (отец, мать, брат, сестра, супруг, ребенок) представляет к учету другое принадлежащее ему на праве собственности транспортное средство, то эти номерные знаки предоставляются пользователю или ближайшему родственнику с уплатой им государственной пошлины, установленной законом для предоставления учетных номерных знаков, а если эти учетные номерные знаки предоставлены без аукциона, до предоставления учетных номерных знаков повышенного спроса в аукционном порядке, - также с уплатой стартовой цены. В случае непредставления к учету другого транспортного средства в указанный срок он лишается права первоочередного пользования сданным на хранение учетным номерным знаком. Пользователь учетного номерного знака повышенного спроса может в любой момент отказаться от права пользования этим учетным номерным знаком. Право пользования учетным номерным знаком повышенного спроса может передаваться по наследству лицу, наследующему транспортное средство, с уплатой государственной пошлины, установленной законом для предоставления учетных номерных знаков, а если эти учетные номерные знаки были предоставлены без аукциона, до предоставления учетных номерных знаков повышенного спроса в аукционном порядке, - также с уплатой стартовой цены.
3. Если победитель аукциона на право пользования учетным номерным знаком повышенного спроса отказывается приобретать право пользования учетным номерным знаком, то предоплата не возвращается, и с него взыскивается пеня в размере 20 процентов от предложенной им цены за приобретение лота, а победителем аукциона признается предыдущий участник, предложивший высокую цену, при отказе которого от приобретения права пользования учетным номерным знаком предоплата также не возвращается, и с него взыскивается пеня в размере 20 процентов от предложенной им цены на приобретение лота. В случае неуплаты суммы пени добровольно она подлежит взысканию в судебном порядке.
4. Право пользования учетными номерными знаками повышенного спроса может передаваться указанному в части 2 настоящей статьи близкому родственнику только лицом, имеющим право пользования данным учетным номерным знаком в первый раз, за исключением случаев наследования или передачи лицам, имеющим право пользования данными учетными номерными знаками в первый раз.
5. Предоплата возвращается не победившим в аукционе участникам в течение пяти банковских дней с момента объявления состоявшимся или несостоявшимся аукциона на предоставление учетных номерных знаков повышенного спроса транспортных средств.”.
1) из части первой исключить слова “и их прицепы”;
2) первое предложение второго абзаца части 2 дополнить словами словами “, до последнего дня месяца, указанного (проставленного или прокомпостированного) на учетном талоне;
3) первое предложение части 4 изложить в следующей редакции:
“4. Технический осмотр осуществляют организации, имеющие лицензию на деятельность по техническому осмотру транспортного средства, за исключением троллейбусов, технический осмотр которых проводят эксплуатирующие их организации.”;
4) в части 6 слова “в месте, предусмотренном постановлением Правительства Республики Армения” заменить словами “в правом нижнем углу переднего со стороны водителя ветрового стекла, за исключением прицепа (полуприцепа), талон технического осмотра которого должен находиться у водителя буксирующего транспортного средства”.
Статья 6. В статье 17 Закона:
1) в части 4 слова “частью первой и пунктами “а”, “г”, “д”, “е” и “ж” части второй” заменить словами “пунктами “а”, “б”, “в”, “г”, “д”, “е”, “ж”, “з”, “и”, “к”, “н”, “о”, и “р” части первой”;
2) в части 6 слова “в пунктах “а” части первой или “б” части второй” заменить словами “пункте “а” или “л” части первой”.
1) часть 1 дополнить пунктом “с” следующего содержания:
“с) у водителя отсутствуют глаз, или верхняя либо нижняя конечность, кисть или стопа либо есть ограничивающие движения дефекты кисти или стопы, а также дефекты пальцев рук или фаланг и пороки, которые приводят к серьезным нарушениям функций конечностей, за исключением случаев управления транспортными средствами, приспособленными к возможностям данного лица.”;
2) в части 2 слово “мотоциклеты” заменить на слово “мотоциклы”;
“4. В установленном частью 5 настоящей статьи случае транспортное средство объявляется в розыск начальником (заместителями начальника) Полиции, должностными лицами, уполномоченными начальником Полиции.
5. Транспортное средство может быть объявлено в розыск, когда с данным транспортным средством совершено правонарушение.”.
Статья 8. В части 1 статьи 18.1 Закона слова "и “р”" заменить словами ", “р” и “с”".
Статья 9. В статье 24 Закона:
1) в подпункте “в” пункта 4 части 5 слово “мотоциклете” заменить словом “мотоцикле”;
2) пункт “е” части 7 дополнить словами “, либо курить при движении”;
3) часть 7 дополнить пунктом “ж” следующего содержания:
“ж) выбрасывать из танспортного средства вещи и предметы.”.
Статья 10. В статье 25 Закона:
1) в части 3 слово “мотоциклет” заменить словом “мотоцикл”;
2) в части 12 слово “такси” заменить словами “пассажирский автомобиль- такси”.
Статья 11. В пункте “а” части 1 статьи 26 Закона слово “мотоциклетах” заменить словами “мотоциклах или других мото-транспортных средствах”.
Статья 12. Статью 27 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 27. Классификация транспортных средств и право на управление ими
1. Механические транспортные средства подразделяются на следующие категории и подкатегории:
1) подкатегория “А1” - мотоциклы (легкие мотоциклы) с рабочим объемом двигателя не более 125 кубических см, и максимальной мощностью двигателя не более 11 кВт (или 15 лошадиных сил);
2) категория "A" – мотоциклы, за исключением транспортных средств, относящихся к категории “А1”;
3) подкатегория "B1" - трициклы и квадроциклы;
4) категория “В”:
а. - автомобили с разрешенной максимальной массой не более 3500 кг или с числом сидячих мест, помимо сиденья водителя, не более 8-ми, за исключением транспортных средств, относящихся к категории "A", или
б. - автомобиль с разрешенной максимальной массой не более 3500 кг или с числом сидячих мест, помимо сиденья водителя, не более 8-ми, сцепленный с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не превышает 750 кг, за исключением транспортных средств, относящихся к категории "A", или
в. – автомобиль с разрешенной максимальной массой не более 3500 кг или с числом сидячих мест, помимо сиденья водителя, не более 8-ми, сцепленный с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не превышает 750 кг, но не превышает массу автомобиля без снаряжения, а разрешенная максимальная масса такого подвижного состава не превышает 3500 кг, за исключением транспортных средств, относящихся к категории "A";
5) подкатегория “С1”:
а. грузовые автомобили, разрешенная максимальная масса которых превышает 3500 кг, но не превышает 7500 кг, за исключением транспортных средств, относящихся к категории "D", или
б. грузовые автомобили, разрешенная максимальная масса которых превышает 3500 кг, но не превышает 7500 кг, сцепленные с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не превышает 750кг, за исключением транспортных средств, относящихся к подкатегории "D";
6) категория “С”:
а. – грузовые автомобили, разрешенная максимальная масса которых превышает 3500 кг, за исключением транспортных средств, относящихся к категории "D", или
б. а также грузовые автомобили категории "C", разрешенная максимальная масса которых не превышает 3500 кг, сцепленные с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не превышает 750кг, за исключением транспортных средств, относящихся к категории "D";
7) подкатегория "D1":
а. автомобили (автобусы), предназначенные для перевозки пассажиров и имеющие более 8-ми, но не более 16-ти сидячих мест, помимо сиденья водителя, или
б. автомобили (автобусы), предназначенные для перевозки пассажиров и имеющие более 8-ми, но не более 16-ти сидячих мест, помимо сиденья водителя, сцепленные с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не превышает 750кг;
8) категория "D":
а. автомобили (автобусы), предназначенные для перевозки пассажиров и имеющие более 8-ми сидячих мест, помимо сиденья водителя, или
б. автомобили (автобусы), предназначенные для перевозки пассажиров и имеющие более 8-ми сидячих мест, помимо сиденья водителя, сцепленные с прицепом, разрешенная максимальная масса которого не превышает 750 кг;
9) категория “ВЕ”:
а. автомобиль категории "B", сцепленный с прицепом, разрешенная максимальная масса которого превышает 750 кг и превышает массу автомобиля без нагрузки, или
б. автомобиль категории "B", сцепленный с прицепом, разрешенная максимальная масса которого превышает 750 кг, а общая разрешенная максимальная масса такого подвижного состава превышает 3500 кг;
10) подкатегория “С1Е” - автомобиль подкатегории "C1", сцепленный с прицепом, разрешенная максимальная масса которого превышает 750 кг, но не превышает массы автомобиля без нагрузки, а общая разрешенная максимальная масса такого подвижного состава не превышает 12000 кг;
11) категория "CE" - автомобиль категории "C", сцепленный с прицепом, разрешенная максимальная масса которого превышает 750 кг;
12) подкатегория "D1E" - автомобиль подкатегории "D1", сцепленный с прицепом, который не предназначен для перевозки пассажиров, разрешенная максимальная масса которого превышает 750 кг, но не превышает массы автомобиля без нагрузки, а общая разрешенная максимальная масса такого подвижного состава не превышает 12 000 кг;
13) категория "DE" – автомобиль (автобус) категории "D", сцепленный с прицепом, разрешенная максимальная масса которого превышает 750 кг;
14) категория "T" – троллейбус.
2. Лицам, имеющим удостоверение на право управления транспортными средствами категорий “С” и “СЕ”, а также подкатегорий “С1” и “С1Е”, разрешается перемещать транспортными средствами (грузовиками) этих категорий и подкатегорий не более 8-ми пассажиров, а в случае большего перемещения пассажиров водитель обязан иметь также удостоверение на право управления транспортными средствами категорий “D” или “DЕ” либо подкатегорий “D1” и “D1Е”.
3. Удостоверение на право управления транспортными средствами предоставляется:
1) категорий “А” “В” и “С”, подкатегорий “А1” “В1” и “С1”, ­ лицам, достигшим возраста 18 лет;
2) категории “D” и подкатегории “D1” ­ лицам, достигшим возраста 21 года, а в случае призыва на службу в Вооруженные Силы и другие войска Республики Армения – лицам, достигшим возраста 19 лет, имеющим водительское удостоверение на право управления транспортными средствами категорий “В” или “С” или подкатегории “С1”;
3) категорий “ВЕ”, “СЕ” и “DЕ”, подкатегорий “С1Е” и “D1Е”- лицам достигшим возраста 19 лет, имеющим водительское удостоверение на право управления транспортными средствами соответственно категорий “В”, “С” или “D” либо подкатегорий “С1” или “D1”;
г) категории “Т” ­ лицам, достигшим возраста 20 лет.
4. Управлять мопедом разрешается лицам, достигшим возраста 16 лет, а управлять велосипедом, гужевой повозкой (гужевыми санями), а также погонять вьючных, верховых животных или скот ­ лицам, достигшим возраста 14 лет.
5. В Республике Армения действуют национальные и международные водительские удостоверения, соответствующие требованиям международных договоров Республики Армения.
6. Право на управление транспортными средствами возникает с момента получения удостоверения на право вождения.
7. Международные водительские удостоверения на право управления транспортными средствами категорий “А” и “В” и подкатегорий “А1” и “В1”, выдаются лицам, достигшим возраста 18 лет, а международные водительские удостоверения на управление транспортными средствами категорий “С”, “D”, “ВЕ”, “СЕ” и “DЕ” и подкатегорий “С1”, “D1”, “С1Е” и “D1Е” ­ лицам, достигшим возраста 21 года.
8. Национальное водительское удостоверение выдается сроком на десять лет, а международное водительское удостоверение сроком до трех лет, но не более срока действия национального водительского удостоверения или справки медицинского освидетельствования.
9. Практический экзамен для предоставления права на управление троллейбусом принимается организациями, эксплуатирующими троллейбус в порядке, установленном приказом руководителя уполномоченного Правительством Республики Армения органа государственного управления в области транспорта и связи.”.
Статья 13.1. В статье 28 Закона:
1) статью дополнить частями 1.1 и 1.2 следующего содержания:
“1.1. Обучающееся вождению лицо должно иметь возраст не менее 16 лет.
1.2. В практических экзаменах на получение удостоверения на право управления транспортными средствами категорий “А” и “В”, а также подкатегорий “А1” и “В1” могут участвовать также лица, прошедшие самостоятельное обучение.”;
2) часть 8 после слова “сцепления” дополнить словами “(за исключением транспортных средств с автоматической трансмиссией)”;
3) абзац первый части 11 после слова “ежегодно” дополнить словами “, до 1 февраля,”;
4) в абзаце втором части 11 слова “70%” заменить словами “более чем 50 процентов”.
Статья 14. Статью 29 Закона дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Полиция вправе забрать водительское удостоверение лица в случаях, предусмотренных пунктами “а” и “б” части 1 настоящей статьи.”.
Статья 15. Часть 1 статьи 32 Закона дополнить пунктом “д” следующего содержания:
“д) производство транспортных средств на этапах проектирования, испытания и изготовления.”.
Статья 16. При учете (переучете, снятии с учета) транспортных средств после вступления настоящего Закона в силу действия, связанные с учетными номерными знаками, предоставленными транспортным средствам до вступления настоящего Закона в силу, производятся в порядке, установленном настоящим Законом.
После вступления настоящего Закона в силу удостоверения на право управления транспортными средствами (водительские удостоверения), выданные до вступления настоящего Закона в силу, действуют до окончания срока их действия, а удостоверения, не содержащие отметки о сроке действия, – до 31 декабря 2011 года.