Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 35-րդ հոդվածի 5-րդ կետի «առաջին հերթին մարվում են սույն օրենքով սահմանված տարեկան պետական տուրքի տույժերի գծով պարտավորությունները, ապա` հերթական տարեկան պետական տուրքի գումարները (ըստ դրանց վճարման համար սահմանված ժամկետի վաղեմության)» բառերը փոխարինել «առաջին հերթին մարվում են հերթական տարեկան պետական տուրքի գումարները (ըստ դրանց վճարման համար սահմանված ժամկետի վաղեմության), ապա սույն օրենքով սահմանված տարեկան պետական տուրքի տույժերի գծով պարտավորությունները» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 36.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 36.1. Պետական տուրքի պարտավորությունների հաշվառումը
1. Պետական տուրքի պարտավորությունների (տուրք, տույժ) հաշվառման համար հարկային մարմնում բացվում են անձնական հաշվի քարտեր: Անձնական հաշվի քարտի ձեւը եւ վարման կարգը սահմանում է վերադաս հարկային մարմինը:
2. Պետական տուրքերի պարտավորությունները եւ դրանց մարումները (վճարումը, հաշվանցումը), ինչպես նաեւ պետական տուրքերի պարտավորություններից ավելի վճարված գումարները հաշվառվում են դրամով (առանց լումաների): Վճարողի լուծարման դեպքում պետական տուրքերի մինչեւ հարյուր դրամ ընդհանուր պարտավորությունները եւ գերավճարներն անտեսվում են:
3. Պետական տուրքերի պարտավորությունները հաշվառվում են օրենքով սահմանված վճարման վերջնաժամկետով (այսինքն` տվյալ պետական տուրքի պարտավորության վճարման համար օրենքով սահմանված ամսաթվով):
4. Ժամանակագրական կարգի կիրառման ժամանակ վճարողի կողմից Հայաuտանի Հանրապետության պետական բյուջե կատարված փաuտացի վճարումների կամ հաշվանցումների հաշվին, եթե վճարողը կոնկրետ չի նշել, թե որ ժամանակաշրջանի եւ որ պարտավորության մարմանն է այն վերաբերում (նպատակային չէ), ապա առաջնահերթ մարվում են պետական տուրքերի առկա պարտավորությունները հետեւյալ հերթականությամբ` տուրքի գումարները, տույժերը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В пункте 5 статьи 35 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР-186 (далее – Закон) слова “в первую очередь погашаются установленные настоящим Законом обязательства по годовой государственной пошлине в части пеней, затем суммы очередной годовой государственной пошлины (по сроку давности, установленному для их уплаты)”  заменить словами “в первую очередь погашаются суммы очередной годовой государственной пошлины (по сроку давности, установленному для их уплаты), затем установленные настоящим Законом обязательства по годовой государственной пошлине в части пеней”.
Статья 2. Закон дополнить статьей 36.1 следующего содержания:
Статья 36.1. Учет обязательств по государственной пошлине
1. Для учета обязательств по государственной пошлине (пошлина, пеня) в налоговом органе открываются карты лицевого счета. Форма и порядок ведения карты лицевого счета устанавливаются вышестоящим налоговым органом.
2. Обязательства по государственным пошлинам и их погашения (платеж, зачет), а также суммы, уплаченные сверх обязательств по государственным пошлинам, учитываются в драмах (без лум). Общие обязательства по государственным пошлинам и сверхплатежи до ста драмов не учитываются в случае ликвидации плательщика.
3. Обязательства по государственным пошлинам учитываются по установленному законом конечному сроку платежа (то есть по дате, установленной законом для уплаты обязательства по государственной пошлине).
4. При применении хронологического порядка - за счет фактических платежей или зачетов, произведенных плательщиком в государственный бюджет Республики Армения, если плательщиком конкретно не указано, к какому периоду относится погашение и на погашение какого обязательства они отнесены (являются нецелевыми), то в первую очередь погашаются имеющиеся обязательства по государственным пошлинам в следующей последовательности: суммы пошлины, пени.”.