Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 1998 թվականի մայիսի 5-ի քաղաքացիական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 67-րդ հոդվածի 6-րդ մասը «Բանկերի» բառից հետո լրացնել «, ներդրումային ֆոնդերի, ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 90-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Վստահության վրա հիմնված ընկերակցություն հանդիսացող ներդրումային ֆոնդերի առանձնահատկությունները սահմանվում են «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 93-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետը «իր ավանդը» բառերից հետո լրացնել «, եթե այլ բան սահմանված չէ վստահության վրա հիմնված ընկերակցության  կազմակերպական-իրավական ձեւ ունեցող հրապարակային ներդրումային ֆոնդի կանոնադրությամբ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 95-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով,» բառերից հետո լրացնել «ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների առանձնահատկությունները` «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, ներդրումային ընկերությունների առանձնահատկությունները` «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, » բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 106-րդ հոդվածի 6-րդ մասը «Բանկերի եւ բանկային գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով,» բառերից հետո լրացնել «ներդրումային ֆոնդերի եւ ներդրումային ֆոնդի կառավարիչների առանձնահատկությունները` «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով, ներդրումային ընկերությունների առանձնահատկությունները` «Արժեթղթերի շուկայի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով,» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ամուuնության ընթացքում ամուuինների ձեռք բերած գույքը նրանց համատեղ uեփականությունն է, եթե այլ բան նախատեuված չէ օրենքով կամ նրանց միջեւ կնքված պայմանագրով»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 905-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի առաջին պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ժամկետային ավանդի տարատեսակ է հանդիսանում կուտակային կենսաթոշակային ավանդը, որը ներդրվում է ֆիզիկական անձի համար իր կամ այլ անձի կողմից միանվագ կամ պարբերաբար, եւ որը, ինչպես նաեւ նրա վրա հաշվեգրված տոկոսները, ֆիզիկական անձը կարող է ստանալ միայն օրենքով սահմանված կենսաթոշակային տարիքը լրանալուց հետո կամ օրենքով նախատեսված այլ դեպքերում:».
2) 2-րդ մասի առաջին նախադասությունը «բացառությամբ» բառից հետո լրացնել «կուտակային կենսաթոշակային ավանդների եւ» բառերով, իսկ 2-րդ նախադասության «առ ոչինչ է» բառերից հետո` «, բացառությամբ կուտակային կենսաթոշակային ավանդների» բառերով.
3) 3-րդ մասը «որը» բառից հետո լրացնել «կուտակային կենսաթոշակային ավանդ չէ կամ» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 907-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասի դրույթները չեն տարածվում կուտակային կենսաթոշակային ավանդների վրա: Կուտակային կենսաթոշակային ավանդի տոկոսները ավելանում են ավանդի գումարին, եւ դրանց հավելագրվում են կուտակային կենսաթոշակային ավանդին հավելագրվող տոկոսներ: Կուտակային կենսաթոշակային ավանդների վրա հավելագրված բոլոր տոկոսները վճարվում են ավանդի հետ միաժամանակ` սույն օրենսգրքի 905 հոդվածի 1-ին մասի առաջին պարբերությամբ սահմանված ժամկետում:»:
Հոդված 9. Օրենսգրքում`
1) 968.1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8. Հրապարակային ֆոնդի եւ դրա առանձին տեսակների կառավարման պայմանագրերի առանձնահատկությունները սահմանվում են օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով:».
2) 968.2-րդ հոդվածը «եկամուտները» բառից հետո լրացնել «ինչպես նաեւ օրենքով նախատեսված այլ միջոցներ» բառերով.
3) 968.4-րդ հոդվածում «, եւ ֆոնդի կառավարման պայմանագրով չեն կարող uահմանվել լրացուցիչ այլ պայմաններ» բառերը փոխարինել « (հոդված 444)» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 968.7-րդ հոդվածի 1-ին կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ֆոնդի ակտիվները, այդ ակտիվներով ձեռք բերված արժեթղթերը եւ այլ գույքն ու դրա նկատմամբ իրավունքներն առանձնացված հաշվառվում եւ գրանցվում են այդ ֆոնդի կառավարչի անունով` առանց դրանց նկատմամբ ֆոնդի կառավարչի սեփականության իրավունքի ձեռքբերման:»:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 968.9-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ֆոնդի կառավարիչը պարտավոր է հատուցել իր գործողությունների կամ անգործության հետեւանքով ֆոնդի մաuնակիցներին պատճառած վնաuների (ներառյալ` բաց թողնված օգուտների) համար, բացառությամբ, երբ կառավարիչն ապացուցում է, որ գործել է իր ֆիդուցիար պարտականությունների շրջանակում: Ընդ որում, ֆոնդի պակաս եկամտաբերությունը մյուս նմանատիպ ֆոնդերի եկամտաբերությունից ինքնին չի կարող տվյալ ֆոնդի կառավարչի համար իր պարտականությունների ոչ պատշաճ կատարման հիմքով սույն մասով նախատեսված հատուցման պարտականություն առաջացնել:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 1079-րդ հոդվածում «եկամտահարկով» բառը փոխարինել «եկամտային հարկով» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 1184-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Կուտակային կենսաթոշակային ակտիվների եւ կուտակային կենսաթոշակների ժառանգության առանձնահատկությունները սահմանվում են օրենքով:»:
Հոդված 14. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման  օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում 2013 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1. Часть 6 статьи 67 Гражданского кодекса Республики Армения от 5 мая 1998 года (далее – Кодекс) после слова “банков” дополнить словами “, инвестиционных фондов, управляющих инвестиционными фондами”.
Статья 2. Статью 90 Кодекса дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Особенности инвестиционных фондов, являющихся товариществом, основанном на доверии, устанавливаются Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах”.”.
Статья 3. Пункт 3 части 2 статьи 93 Кодекса после слов “в порядке, предусмотренном уставом,” дополнить словами “если уставом публичного инвестиционного фонда, имеющего организационно-правовую форму товарищества, основанного на доверии, не установлено иное”.
Статья 4. Часть 3 статьи 95 Кодекса после слов «Законом Республики Армения “О банках и банковской деятельности”» дополнить словами «, особенности управляющих инвестиционным фондом – Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах”, особенности инвестиционных компаний – Законом Республики Армения “О рынке ценных бумаг”».
Статья 5. Часть 6 статьи 106 Кодекса после слов «“Законом Республики Армения “О банках и банковской деятельности”» дополнить словами «, особенности инвестиционных фондов и управляющих инвестиционным фондом – Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах”, особенности инвестиционных компаний – Законом Республики Армения “О рынке ценных бумаг”».
Статья 6. Часть 1 статьи 201 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Имущество, нажитое супругами во время брака, является их совместной собственностью, если законом или заключенным между ними договором не предусмотрено иное.”.
Статья 7. В статье 905 Кодекса:
1) абзац первый части 1 дополнить новым предложением следующего содержания: “Разновидностью срочного вклада является накопительный пенсионный вклад, который вносится для физического лица им самим или другим лицом единовременно или регулярно и который, а также начисленные на него проценты физическое лицо может получить только по истечении установленного законом пенсионного возраста либо в других случаях, предусмотренных законом.”;
2) первое предложение части 2 после слов “за исключением” дополнить словами “накопительных пенсионных вкладов и”, а второе предложение после слова “ничтожно” дополнить словами “ , за исключением накопительных пенсионных вкладов”;
3) часть 3 после слов “иной, чем” дополнить словами “накопительный пенсионный вклад или”.
Статья 8. Статью 907 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Положения части 2 настоящей статьи не распространяются на накопительные пенсионные вклады. Проценты по накопительному пенсионному вкладу прибавляются к сумме вклада, и на них начисляются проценты, начисляемые на накопительный пенсионный вклад. Все начисленные на накопительные пенсионные вклады проценты выплачиваются одновременно с вкладом в срок, установленный абзацем первым части 1 статьи 905 настоящего Кодекса.”.
Статья 9. В Кодексе:
1) статью 968.1 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
“8. Особенности договора управления публичным фондом и его отдельными видами устанавливаются законом и иными правовыми актами.”;
2) статью 968.2 после слова “доходы” дополнить словами “, а также предусмотренные законом иные средства”;
3) в статье 968.4 слова “, и договором управления фондом не могут устанавливаться другие дополнительные условия” заменить словами “(статья 444)”.
Статья 10. Пункт 1 статьи 968.7 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Активы фонда, приобретенные посредством этих активов ценные бумаги, иное имущество и права на него учитываются и регистрируются обособленно на имя управляющего этим фондом без приобретения управляющим фондом права собственности на них.”.
Статья 11. Часть 1 статьи 968.9 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Управляющий фондом обязан компенсировать участникам фонда убытки (включая упущенную выгоду), причиненные вследствие своих действий или бездействия, за исключением случаев, когда управляющий доказывает, что действовал в пределах своих фидуциарных обязанностей. При этом меньшая доходность фонда по сравнению с доходностью других аналогичных фондов сама по себе не может повлечь для управляющего фондом ответственность за предусмотренную настоящей частью компенсацию по основанию ненадлежащего выполнения им своих обязанностей.”.
Статья 12. Изменение в статье 1079 Кодекса не влечет изменения в тексте перевода на русский язык.
Статья 13. Статью 1184 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Особенности наследования накопительных пенсионных активов и накопительных пенсий устанавливаются законом.”.
Статья 14. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования, за исключением статьи 12 настоящего Закона, которая вступает в силу с 1 января 2013 года.