«ԲԱԺՆԵՏԻՐԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության  2001 թվականի uեպտեմբերի 25-ի ՀO-232 օրենքի (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածը 4-րդ մասից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  4.1-ին մասով.
«4.1. Սույն օրենքի դրույթները տարածվում են ներդրումային ֆոնդերի հետ կապված հարաբերությունների վրա, եթե այլ կարգավորում նախատեսված չէ «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Բաց Ընկերությունը, որը չունի ֆիքսված կապիտալ, եւ որի կապիտալը ցանկացած պահի հավասարաարժեք է նրա զուտ ակտիվների արժեքին, համարվում է փոփոխական կապիտալով Ընկերություն: Փոփոխական կապիտալով Ընկերության կազմակերպական-իրավական ձեւով կարող է ստեղծվել միայն բաց կորպորատիվ ներդրումային ֆոնդը: Փոփոխական կապիտալով  Ընկերության առանձնահատկությունները սահմանվում են «Ներդրումային ֆոնդերի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով: Սույն օրենքի` Ընկերության կանոնադրական կապիտալի փոփոխմանը վերաբերող դրույթները չեն տարածվում փոփոխական կապիտալով  Ընկերության վրա:»:
Հոդված 3. Օրենքի 15-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Ընկերության կանոնադրությամբ սույն մասով նախատեսված հարցերով որոշումների ընդունման համար կարող է սահմանվել ձայների առավել մեծ քանակ:»:
Հոդված 4. Օրենքի 27-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին նախադասությունը «ձայների 2/3-ից» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 32-րդ հոդվածի 4-րդ մասը «ձայների 3/4-ով» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 36-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «ձայների 2/3-ից» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 47-րդ հոդվածի առաջին պարբերությունը «ձայների պարզ մեծամասնությամբ» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 60-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ» կետը «արտոնյալ բաժնետոմսերի» բառերից հետո լրացնել «(, բացառությամբ ներդրումային ֆոնդերի բաժնետոմսերի)» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 61-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «ձայների 3/4-ով» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով:
Հոդված 10. Օրենքի 64-րդ հոդվածում`
1) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Ընկերության կանոնադրությամբ սույն մասով նախատեսված որոշման ընդունման համար կարող է սահմանվել ձայների առավել մեծ քանակ:».
2) 5-րդ մասը «ձայների մեծամասնությամբ» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 68-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասը «սույն օրենքով» բառերից հետո լրացնել «կամ Ընկերության կանոնադրությամբ» բառերով.
2) 4-րդ մասը «ձայների 3/4-ով» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով.
3) 5-րդ մասը «ձայների 2/3-ից» բառերից հետո լրացնել «, եթե Ընկերության կանոնադրությամբ ձայների առավել մեծ քանակ սահմանված չէ» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ  ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИОНЕРНЫХ ОБЩЕСТВАХ”
Статья 1. Статью 1 Закона Республики Армения "Об акционерных обществах" от 25 сентября 2001 года ЗР – 232  (далее – Закон) после части 4    дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Положения настоящего Закона распространяются на отношения, связанные с инвестиционными фондами, если Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах” иное регулирование не предусмотрено.”
Статья 2. Часть 2 статьи 8 Закона дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Открытое Общество, не имеющее фиксированного капитала, капитал которого в любой момент равноценен стоимости его чистых активов, считается Обществом с переменным капиталом. Организационно-правовой формой Общества с переменным капиталом может быть создан только открытый корпоративный инвестиционный фонд. Особенности Общества с переменным капиталом устанавливаются Законом Республики Армения “Об инвестиционных фондах”. Положения настоящего Закона об изменении уставного капитала Общества на общество с переменным капиталом не распространяются.”.
Статья 3. Часть 1 статьи 15 Закона дополнить новым предложением следующего содержания: “Для принятия решений по предусмотренным настоящей частью вопросам уставом Общества может устанавливаться большее количество голосов.”.
Статья 4. Первое предложение части 3 статьи 27 Закона после слов “не менее 2/3 голосов владельцев голосующих акций” дополнить словами “, если уставом общества не установлено большее количество голосов”.
Статья 5. Часть 4 статьи 32 Закона после слов “3/4 голосов владельцев размещенных акций” дополнить словами словами “, если уставом общества не установлено большее количество голосов”.
Статья 6.  Часть 3 статьи 36 Закона после слов “но не менее 2/3 голосов владельцев голосующих акций” дополнить словами “, если уставом Общества не установлено большее количество голосов”.
Статья 7.  Абзац первый статьи 47 Закона после слов “простым большинством голосов” дополнить словами “, если уставом Общества не установлено большее количество голосов”.
Статья 8. Пункт “б” части 1 статьи 60 Закона после слов “акций Общества” дополнить словами “(за исключением акций инвестиционных фондов)”.
Статья 9. Часть 2 статьи 61 Закона после слов “3/4 голосов акционеров (владельцев голосующих акций), участвующих в нем” дополнить словами “, если уставом Общества не установлено большее количество голосов”.
Статья 10. В статье 64 Закона:
1) часть 3 дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Для принятия решения, предусмотренного настоящей частью, уставом Общества может устанавливаться большее количество голосов.”;
2) часть 5 после слов “не заинтересованных в сделке” дополнить словами “, если уставом Общества не установлено большее количество голосов”.
Статья 11. В статье 68 Закона:
1) часть 2 после слов “настоящим Законом” дополнить словами “или уставом Общества”;
2) часть 4 после слов “владельцев голосующих акций” дополнить словами   “, если уставом Общества не установлено большее количество голосов”;
3) часть 5 после слов “голосов владельцев голосующих акций” дополнить словами “, если уставом Общества не установлено большее количество голосов”.
Статья 12. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования.