Ընդունվել է 26.05.2011
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի փետրվարի 21-ի դատական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 15-րդ գլխում «ընդհանուր իրավասության» բառերը փոխարինել «առաջին ատյանի» բառերով։
Հոդված 2. Օրենսգրքի 115-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Դատարանների նախագահների խորհուրդը մինչեւ յուրաքանչյուր տարվա սեպտեմբերի 1-ը հաշվարկում է հաջորդ երկու տարվա ընթացքում առաջին ատյանի դատարանում դատավորների թափուր պաշտոնների համալրման համար անհրաժեշտ քանակը եւ դրա հիման վրա  որոշում է կայացնում  դատավորների թեկնածությունների ցուցակի համապատասխան մասնագիտացմամբ բաժնի համալրման անհրաժեշտության մասին, եթե դատավորների թեկնածությունների ցուցակում առկա թեկնածուների թվաքանակը համապատասխանաբար քրեական եւ քաղաքացիական մասնագիտացմամբ բաժնում չի գերազանցում հաջորդ տարում թափուր պաշտոնների կանխատեսվող քանակը 2-ով, իսկ վարչական մասնագիտացմամբ բաժնում՝ 1-ով: Դատավորների թեկնածությունների ցուցակի համալրման համար անհրաժեշտ թեկնածուների թվաքանակի հաշվարկը կատարվում է քրեական եւ քաղաքացիական մասնագիտացմամբ բաժիններում համալրման համար անհրաժեշտ քանակը 2 թեկնածուով, իսկ վարչական մասնագիտացմամբ բաժնում՝ 1 թեկնածուով գերազանցող թվաքանակի հաշվարկով: Վճռաբեկ դատարանի նախագահը ոչ ուշ, քան մինչեւ սեպտեմբերի 10-ը հրապարակում է հայտարարություն` դատավորների թեկնածությունների ցուցակի hամալրման նպատակով որակավորման ստուգումներ անցկացնելու մասին:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 116-րդ հոդվածի 1-ին մասի առաջին նախադասությունում «ամենաբարձր հանրագումարային միավորներ ստացած 16» բառերը փոխարինել «դատավորների թեկնածությունների ցուցակի համապատասխան մասնագիտացման բաժնի համալրման համար անհրաժեշտ թեկնածուների թվաքանակը 30 տոկոսով, բայց ոչ պակաս, քան 5-ով գերազանցող թվաքանակի ամենաբարձր հանրագումարային միավորներ հավաքած» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 117-րդ հոդվածի  2-րդ մասում`
1) առաջին նախադասությունը «ցուցակի» բառից հետո լրացնել «համապատասխան բաժնի»  բառերով.
2) երրորդ նախադասության «Արդարադատության խորհրդի յուրաքանչյուր անդամ ունի 10 ձայնի իրավունք» բառերը փոխարինել   «Արդարադատության խորհրդի յուրաքանչյուր անդամ ունի թեկնածությունների ցուցակի համապատասխան մասնագիտացման բաժնի համալրման համար անհրաժեշտ թեկնածուների թվաքանակին հավասար ձայնի իրավունք» բառերով.
3) հինգերորդ նախադասության «10 ձայնից» բառերը փոխարինել «Անհրաժեշտ թեկնածուների քանակից» բառերով.
4) վեցերորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.  «Քվեարկության արդյունքներով կազմվում է թեկնածությունների ցուցակի համապատասխան մասնագիտացման բաժնի համալրման համար անհրաժեշտ թեկնածուների թվաքանակին հավասար թվաքանակի առավելագույն ձայներ ստացած անձանց ցուցակ:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 118-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրից հանել «դատախազների, փաստաբանների եւ քննիչների» բառերը.
2)  2-րդ  մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 3-րդ եւ 6-րդ մասերի «եւ 2-րդ մասերով» բառերը փոխարինել «մասով» բառով.
4) 5-րդ մասի առաջին նախադասությունը «ցուցակի» բառից հետո լրացնել «համապատասխան բաժնի» բառերով.
5)  7-րդ մասի առաջին նախադասությունից հանել «կամ փաստաբան կամ դատախազ կամ քննիչ» բառերը, «137-րդ հոդվածի 1-ին մասի» եւ «138-րդ հոդվածի 1-ին մասի» բառերից հետո` «2-րդ կամ» բառերը, իսկ նույն նախադասության «կետերով» բառը փոխարինել «կետով» բառով.
6) 8-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 6. Օրենսգրքի 120-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 7-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2)  2-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 7. Օրենսգրքի 122-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 1-ին կետի «մասնագիտացված առաջին ատյանի կամ վերաքննիչ դատարանի» բառերը փոխարինել «համապատասխան մասնագիտացման»  բառերով.
2) 2-րդ  կետը «(բացառությամբ սույն օրենսգրքի 139-րդ հոդվածով նախատեսված անձանց)» բառերից հետո լրացնել «եւ ունի թափուր տեղին համապատասխան մասնագիտացում» բառերով.
3) 3-րդ կետի առաջին նախադասությունը  «պաշտոնում»  բառից հետո լրացնել «եւ ունի թափուր տեղին համապատասխան մասնագիտացում» բառերով.
4) 4-րդ կետի «սույն օրենսգրքի» բառերից հետո հանել  «118-րդ հոդվածով սահմանված կարգով դատավորների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկված այն փաստաբաններին, դատախազներին եւ քննիչներին, ովքեր ավարտել են ուսուցման ծրագիրը Դատական դպրոցում, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի» բառերը.
5) 5-րդ կետի առաջին նախադասությունը «առաջարկում է» բառից հետո լրացնել «թեկնածությունների ցուցակի համապատասխան մասնագիտացման բաժնի՝»  բառերով.
6) 5-րդ կետի երրորդ նախադասությունը «ավարտած» բառից հետո լրացնել «եւ թափուր տեղին համապատասխան մասնագիտացման» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 123-րդ հոդվածում՝
1) 7-րդ մասը «նույն տարվա» բառերից հետո լրացնել «եւ թափուր տեղին համապատասխան մասնագիտացման» բառերով.
2) 8-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը «դպրոցի շրջանավարտների» բառերից հետո լրացնել «թափուր տեղին համապատասխան մասնագիտացման» բառերով.
3) 10-րդ մասի «Եթե» բառը փոխարինել «Սույն օրենսգրքի 122-րդ  հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ եւ 5-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում, եթե» բառերով, իսկ նույն մասը «մերժված,» բառից հետո լրացնել «թեկնածությունների ցուցակում գտնվելու դեպքում» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ մասով.
«11. Սույն օրենսգրքի 122-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերով նախատեսված դեպքերում, եթե խախտված չեն սույն օրենսգրքով սահմանված ընթացակարգերը, ապա Հանրապետության Նախագահը տասնօրյա ժամկետում դատավոր է նշանակում ներկայացված թեկնածուին։»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 128-րդ, 129-րդ, 130-րդ, 131-րդ, 132-րդ, 133-րդ, 134-րդ եւ 183-րդ հոդվածներն ուժը կորցրած ճանաչել։
Հոդված 10. Օրենսգրքի 136-րդ հոդվածում 2-րդ մասի 2-րդ կետը «ցուցակը» բառից հետո լրացնել «` քրեական մասնագիտացման ու քաղաքացիական եւ վարչական մասնագիտացման բաժիններով» բառերով։
Հոդված 11. Օրենսգրքի 137-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 3-րդ մասի առաջին նախադասության «հինգ» բառը փոխարինել «չորս» բառով.
3) 7-րդ մասի «6» թիվը փոխարինել «5» թվով։
Հոդված 12. Օրենսգրքի 138-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ցուցակում» բառը փոխարինել «ցուցակի համապատասխան բաժնում» բառերով.
2) 1-ին  մասի 1-ին  կետի  «վերաքննիչ»  բառը  փոխարինել «համապատասխան մասնագիտացման վերաքննիչ» բառերով.
3)  1-ին մասի 2-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել.
4) 2-րդ մասի առաջին նախադասության «ցուցակը» բառը փոխարինել «ցուցակի համապատասխան մասնագիտացման բաժինը» բառերով, «ցուցակում» բառը՝ «ցուցակի համապատասխան մասնագիտացման բաժնում» բառերով, «երկու» բառը՝ «չորս» բառով.
5)  6-րդ մասի առաջին նախադասության «3» թիվը փոխարինել «5» թվով:
Հոդված 13. Անցումային դրույթներ
2. Մինչեւ դատավորների թեկնածուների ցուցակի վարչական մասնագիտացման բաժնի համալրումն առաջին ատյանի վարչական դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնին կարող է հավակնել ցանկացած դատավոր։ Այս դեպքում թափուր պաշտոնում նշանակումը կատարվում է  սույն Օրենսգրքի  125-րդ հոդվածով սահմանված կարգին համապատասխան։
3. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` տասնօրյա ժամկետում, դատավորների թեկնածությունների ցուցակում, ինչպես նաեւ վճռաբեկ դատարանում դատավոր նշանակվելու համար ծառայողական առաջխաղացման ցուցակում ընդգրկված անձինք դիմում են ներկայացնում Արդարադատության խորհուրդ` ցուցակի իրենց նախընտրած համապատասխան մասնագիտացման բաժնում ընդգրկվելու համար։
4. Արդարադատության խորհուրդը դատավորների թեկնածուների դիմումները ստանալու ժամկետի ավարտից հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, հաստատում է թեկնածուների ցուցակը` համապատասխան մասնագիտացման բաժիններով։
5. Արդարադատության խորհուրդը վճռաբեկ դատարանում դատավոր նշանակվելու համար ծառայողական առաջխաղացման ցուցակում ընդգրկված անձանց դիմումները ստանալու  ժամկետի ավարտից հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, հաստատում է վճռաբեկ դատարանում դատավոր նշանակվելու համար ծառայողական առաջխաղացման ցուցակը` համապատասխան մասնագիտացման բաժիններով։
6. Դատավորների ծառայողական առաջխաղացման եւ  դատավորների թեկնածությունների ցուցակը Արդարադատության խորհրդի կողմից կազմվելուց հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, ներկայացվում է Հանրապետության Նախագահի հաստատմանը։
7. Հանրապետության Նախագահի կողմից դատավորների ծառայողական առաջխաղացման ցուցակը եւ  դատավորների թեկնածությունների ցուցակը հաստատելու պահից նախկին ցուցակները ճանչվում են ուժը կորցրած:

Статья 1. В главе 15 Судебного кодекса Республики Армения от 21 февраля 2007 года (далее – Кодекс) слова “общей юрисдикции” заменить словами “первой инстанции”.
Статья 2. Часть 1 статьи 115 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Совет председателей судов ежегодно до 1 сентября рассчитывает численность кадидатов, необходимых для дополнения вакантных должностей судей в суде первой инстанции в течение последующих двух лет, и на этом основании выносит решение о необходимости дополнения соответствующего раздела специализации списка кандидатур судей, если численность кандидатов, имеющихся в списке кандидатур судей в разделах соответственно уголовной и гражданской специализаций, не превышает прогнозируемую численность на следующий год на 2, а в разделе административной специализации – на 1. Расчет численности кандидатов, необходимых для дополнения списка кандидатур судей, производится из расчета необходимой для дополнения разделов уголовной и гражданской специализаций численности с превышением 2 кандидатов, а раздела административной специализации – 1 кандидата. Председатель Кассационного суда не позднее чем до 10 сентября публикует объявление о проведении проверки квалификации с целью дополнения списка кандидатур судей.”.
Статья 3. В первом предложении части 1 статьи 116 Кодекса слова “16 соискателей, получивших по итогам проверки квалификации самые высокие итоговые баллы” заменить словами “соискателей, набравших по итогам проверки квалификации самые высокие итоговые баллы, необходимые для дополнения соответствующего раздела специализации списка кандидатур судей, с превышением численности кандидатов на 30 процентов, но не менее чем на 5”.
Статья 4. В части 2 статьи 117 Кодекса:
1) первое предложение после слова “дополнения” дополнить словами “соответствующего раздела”;
2) в третьем предложении слова “Каждый член Совета правосудия имеет право 10 голосов” заменить словами “Каждый член Совета правосудия имеет право голоса, равного количеству кандидатов, необходимых для дополнения соответствующего раздела специализации списка кандидатур”;
3) в пятом предложении слова “более 10 голосов” заменить словами “голоса, которые больше необходимого количества кандидатов”;
4) шестое предложение изложить в следующей редакции:
“По результатам голосования составляется список лиц, получивших максимальное число голосов, по количеству равных количеству кандидатов, необходимых для дополнения соответствующего раздела специализации списка кандидатур.”.
Статья 5 . В статье 118 Кодекса:
1) в названии статьи исключить слова “ , прокуроров, адвокатов и следователей”;
3) в частях 3 и 6 слова “частями 1 и 2” заменить словами “частью 1”;
4) первое предложение части 5 после слова “дополнения” дополнить словами “соответствующего раздела”;
5) в первом предложении части 7 исключить слова “или адвоката, или прокурора, или следователя”, слова “пунктами 2 или 3 части 1 статьи 137 либо пунктами 2 или 3 части 1 статьи 138” заменить словами “пунктом 3 части 1 статьи 137 либо пунктом 3 части 1 статьи 138“;
6) часть 8 признать утратившей силу.
Статья 6. В статье 120 Кодекса:
1) пункт 7 части 1 признать утратившим силу;
Статья 7. В части 1 статьи 122 Кодекса:
1) в части 1 слова “специализированного суда первой инстанции или Апелляционного суда” заменить словами “соответствующей специализации”;
2) пункт 2 после слов “(за исключением лиц, предусмотренных статьей 139 настоящего Кодекса)” дополнить словами “и имеющему соответствующую вакантному месту специализацию”;
3) первое предложение пункта 3 после слов “другого суда” дополнить словами “и имеющему соответствующую вакантному месту специализацию”;
4) в пункте 4 исключить слова “окончившим программу обучения в Судебной школе адвокатам, прокурорам и следователям, включенным в список кандидатур судей в установленном статьей 118 настоящего Кодекса порядке, а также”;
5) первое предложение пункта 5 после слова “кандидатам” дополнить словами “соответствующего раздела специализации списка кандидатур”;
6) в третьем предложении пункта 5 слова “отсутствуют кандидаты, окончившие Судебную школу в предыдущие годы,” заменить словами “отсутствуют окончившие Судебную школу в предыдущие годы и с соответствующей вакантному месту специализацией кандидаты”.
Статья 8. В статье 123 Кодекса:
1) в части 7 после слов “того же года” дополнить словами “и с соответствующей вакантному месту специализацией”;
2) второе предложение части 8 после слова “список” дополнить словами “соответствующих вакантному месту специализаций”;
3) часть 10 после слова ”Если” дополнить словами “в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 5 части 1 статьи 122 Кодекса,” , а ту же часть после слова “отклоненной” дополнить словами “в случае нахождения в списке кандидатур”;
4) статью дополнить частью 11 следующего содержания:
“11. Если в случаях, предусмотренных пунктами 2 и 3 части 1 статьи 122 Кодекса, не нарушены предусмотренные настоящим Кодексом процедуры, Президент Республики в десятидневный срок назначает представленного кандидата судьей.”.
Статьи 128, 129, 130, 131,132, 133, 134 и 183 Кодекса признать утратившими силу.
Статья 10. Пункт 2 части 2 статьи 136 Кодекса после слова “суде” дополнить словами “по разделам уголовной специализации и гражданской и административной специализаций”.
Статья 11. В статье 137 Кодекса:
1) пункт 2 части 1 признать утратившим силу;
2) в первом предложении части 3 слово “пяти” заменить словом “четырех”;
3) в части 7 цифру “6” заменить цифрой “5”.
Статья 12. В статье 138 Кодекса:
1) в части 1 слово “список” заменить словами “в соответствующий раздел списка”;
2) в пункте 1 части 1 слова “Апелляционного суд” заменить словами “апелляционного суда соответствующей специализации”;
3) пункт 2 части 1 признать утратившим силу;
4) в первом предложении части 2 слово “список” заменить словами “соответствующий раздел специализации списка”, слово “списке” – словами “в соответствующем разделе специализации списка”, слово “двух” – словом “четырех”;
5) в первом предложении части 6 цифру “3” заменить цифрой “5”.
Статья 13. Переходные положения
2. До дополнения раздела административной специализации списка кандидатур судей на вакантную должность судьи административного суда первой инстанции может претендовать любой судья. В этом случае назначение на вакантную должность производится в соответствии с порядком, установленным статьей 125 настоящего Кодекса.
3. Лица, включенные в список кандидатур судей, а также в список служебного продвижения для назначения судьей в Кассационном суде, подают заявления в Совет правосудия для включения в предпочитаемый ими соответствующий раздел специализации списка в десятидевный срок после вступления настоящего Закона в силу.
4. Совет правосудия в недельный срок по истечении срока получения заявлений кандидатов в судьи утверждает список кандидатов по соответствующим разделам специализации.
5. Совет правосудия в недельный срок по истечении срока получения заявлений лиц, включенных в список служебного продвижения для назначения судьей в Кассационном суде, утверждает список служебного продвижения для назначения судьей в Кассационном суде по соответствующим разделам специализации.
6. Совет правосудия в недельный срок после составления списков служебного продвижения судей и кандидатур судей представляет их на утверждение Президенту Республики.
7. С момента утверждения Президентом Республики списка служебного продвижения судей и списка кандидатур судей прежние списки признаются утратившими силу.