«ՍՆԱՆԿՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Սնանկության մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-51-Ն օրենքում (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Ապահովված պահանջների բավարարման առանձնահատկությունները, ինչպես նաեւ ապահովված պահանջների բավարարման համար պարտապանի գույքի տիրապետման, օգտագործման կամ տնօրինման առանձնահատկությունները կարգավորվում են սույն օրենքի 39-րդ եւ 43-րդ հոդվածներով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 13-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի «օրենքի 22-րդ հոդվածով» բառերը փոխարինել «հոդվածի 2.1-ին մասով» բառերով.
«2.1. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքում դատարանը որպես սնանկության ժամանակավոր կառավարիչ նշանակում է`
ա) հարկադիր սնանկության դիմումով հարուցված գործի դեպքում` պարտատիրոջ ներկայացրած թեկնածուին, իսկ եթե թեկնածուն ներկայացված չէ, կամ բացակայում են այդ թեկնածուի վերաբերյալ սույն օրենքի 22-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված պահանջները հիմնավորող փաստաթղթերի պատճենները եւ սնանկության գործին մասնակցող անձանց պատճառված վնասի համար թեկնածուի քաղաքացիական պատասխանատվության ապահովագրական պոլիսը, ապա կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության կողմից սույն օրենքի 22-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ներկայացրած թեկնածուին: Ընդ որում, դատարանը ժամանակավոր կառավարչի թեկնածություն ներկայացնելու պահանջագիրը կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպություն է ներկայացնում դիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշում կայացնելուց հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում.
բ) կամավոր սնանկության դիմումով հարուցված գործի դեպքում` կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպության կողմից սույն օրենքի 22-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ներկայացված թեկնածուին: Ընդ որում, դատարանը ժամանակավոր կառավարչի թեկնածություն ներկայացնելու պահանջագիրը կառավարիչների ինքնակարգավորվող կազմակերպություն է ներկայացնում դիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշում կայացնելուց հետո` մեկ աշխատանքային օրվա ընթացքում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 39-րդ հոդվածում`
1)  2-րդ մասի «դ» կետից հանել «(այդ թվում` ապահովված)» բառերը.
2)  3-րդ մասի «բ» կետի վերջակետը փոխարինել միջակետով.
3)  3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «գ» եւ «դ» կետերով.
«գ) գրավով ապահովված պարտատերերին դրամական կամ այլ բավարարում տալու կամ նրանց` գրավով ապահովված պահանջների բավարարման համար ցանկացած գործարքի կամ դրա կատարմանն ուղղված ցանկացած գործողության կամ գործընթացի վրա, եթե ապահովված պարտատերը մորատորիում չտարածելու մասին ծանուցել է դատարանին.
դ) ի ապահովումն սնանկության գործընթացում գտնվող պարտապանի պարտավորությունների կատարման` երաշխիք կամ երաշխավորություն տված անձանց կողմից այդ երաշխիքի կամ երաշխավորության գծով դրամական կամ այլ բավարարում տալու կամ դրա կատարմանն ուղղված ցանկացած գործողության կամ գործընթացի վրա: Ընդ որում, պարտապանի սնանկության գործընթացը չի ազդում ի ապահովումն պարտապանի պարտավորությունների կատարման երաշխիք կամ երաշխավորություն տված անձի` երաշխիքով կամ երաշխավորությամբ ստանձնած պարտավորությունների կատարման վրա:»:
Հոդված  4.   Օրենքի 41-րդ հոդվածի 1-ին մասը «ուղղված է» բառից հետո լրացնել «սույն օրենքի 43-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված դեպքերում» բառերով:
Հոդված  5. Օրենքի 43-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ.
«Հոդված 43. Ապահովված պահանջները եւ դրանց բավարարումը
1. Ապահովված են համարվում գրավով (այդ թվում` երրորդ անձին պատկանող գույքի գրավով), երաշխիքով կամ երաշխավորությամբ  ապահովված  պահանջները: Ապահովված պարտատերեր են համարվում ապահովված պահանջներ ունեցող անձինք` այդ պահանջների մասով:
2. Մորատորիում չտարածելու մասին դատարանին ծանուցած գրավով ապահովված պարտատերը չի ընդգրկվում սնանկության գործով պարտատերերի ցանկում, եւ նրա ապահովված պահանջները բավարարվում են բացառապես այդ պարտավորության համար գրավադրված գույքի իրացման (այդ թվում` գործող օրենսդրությամբ սահմանված` առանց դատարան դիմելու) հաշվին: Այդ դեպքում պարտատերը, անկախ ապահովված պահանջների բավարարման չափից, տվյալ պարտավորության մասով հետագայում չի կարող որեւէ պահանջ ներկայացնել պարտապանի այլ գույքի նկատմամբ:
3. Երաշխիքով կամ երաշխավորությամբ ապահովված պարտատիրոջ պահանջները, այդ թվում` ապահովված պարտավորությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու համար պայմանագրով սահմանված տուժանքները, տուգանքները եւ վճարման ենթակա տոկոսները կարող են բավարարվել երաշխիք կամ երաշխավորություն տված անձի միջոցների հաշվին: Երաշխիք կամ երաշխավորություն տված անձի միջոցները բավարար չլինելու կամ երաշխիք կամ երաշխավորություն տված անձին պահանջ չներկայացնելու դեպքում պարտատերը  սույն օրենքի 46-րդ հոդվածով սահմանված կարգով ընդգրկվում է սնանկության գործով պարտատերերի ցանկում  եւ իր պահանջների բավարարումն ստանում է սույն հոդվածի 7-րդ մասով սահմանված կարգով: Ընդ որում, երաշխիքով կամ երաշխավորությամբ ապահովված պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար պարտապանի սնանկության գործընթացում հաշվարկված` պայմանագրով սահմանված տուժանքների, տուգանքների եւ վճարման ենթակա տոկոսների գումարները չեն կարող պահանջվել պարտապանից:
4. Մորատորիում չտարածելու մասին դատարանին չծանուցած գրավով ապահովված պարտատերն ընդգրկվում է սնանկության գործով պարտատերերի ցանկում եւ իր ապահովված պահանջների բավարարումն ստանում է սույն հոդվածի 5-րդ, 6-րդ, 7-րդ եւ 9-րդ մասերով սահմանված կարգով:
5. Պարտատերերի ցանկում ընդգրկված գրավով ապահովված պարտատերը կարող է պահանջել իր` գրավով ապահովված պարտավորությունը առաջնահերթ կերպով բավարարել գրավադրված գույքի վաճառքից ստացված միջոցներից:
6. Պարտատերերի ցանկում ընդգրկված գրավով ապահովված պարտատերը չի կարող մաuնակցել պարտապանին պատկանող իր համապատասխան պարտավորության համար չգրավադրված գույքի իրացումից uտացված միջոցների բաշխմանը մինչեւ գրավադրված գույքի իրացումը, քանի դեռ գրավադրված գույքի արժեքն ավելի կամ հավաuար է ապահովված պարտատիրոջ պահանջին, բացառությամբ դատարանի որոշմամբ համարժեք պաշտպանության տրամադրման դեպքերի: Եթե գրավադրված գույքի արժեքը (մեկնարկային գինը) հրապարակային uակարկություններով իրացման ընթացքում կամ գույքի կորuտի (ոչնչացման, հափշտակման) կամ վնաuման արդյունքում նվազում է ապահովված պահանջի չափից, ապա ապահովված պարտատերը ձեռք է բերում քվեարկության ձայնի իրավունք` այդ նվազման չափով:
7. Եթե համապատասխան գրավի առարկայի իրացումից uտացված միջոցները բավարար չեն պարտատերերի ցանկում ընդգրկված ապահովված պարտատիրոջ պահանջներն ամբողջովին մարելու համար, ինչպես նաեւ երաշխիքով (երաշխավորությամբ) ապահովված պահանջների չբավարարված (այդ թվում` երաշխիք կամ երաշխավորություն տված անձից պարտավորության կատարում չպահանջելու հետեւանքով չբավարարված) մաuը  (բացառությամբ այդ պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար պարտապանի սնանկության գործընթացում հաշվարկված` պայմանագրով սահմանված տուժանքների, տուգանքների եւ վճարման ենթակա տոկոսների գումարների) համարվում է չապահովված պահանջ, իuկ պարտատերը` չապահովված պարտատեր` չապահովված պահանջի չափով:
8. Եթե գրավի առարկայի իրացումից uտացված միջոցները գերազանցում են համապատասխան ապահովված պահանջի գումարը, ապա գերազանցող գումարի մաuով այդ միջոցների նկատմամբ տարածվում է մորատորիում, եւ այդ  միջոցները բաշխվում են uույն oրենքով uահմանված հերթականությամբ, իuկ եթե գրավի առարկան այլ անձի uեփականություն է` փոխանցվում են այդ անձին:
9. Եթե գրավի առարկայի շուկայական արժեքը հավաuար է ապահովված պարտատիրոջ պահանջի գումարին կամ ցածր է դրանից, ապա պարտատերերի ցանկում ընդգրկված պարտատերն իրավունք ունի իր պահանջի կամ դրա մաuի չափով դատարանի որոշմամբ որպեu uեփականություն իր կամ իր նշած անձի oգտին uտանալու գրավի առարկան` փոխհատուցելով այդ գույքի պահպանման եւ փոխանցման հետ կապված ծախuերը, ինչպես նաեւ կառավարչի վարձատրությունը` գրավի առարկայի արժեքի 5 տոկոսի չափով: Այդ դեպքում տվյալ պարտատիրոջ պահանջի չափը չի նվազեցվում գույքի պահպանման եւ փոխանցման ծախuերի եւ կառավարչի վարձատրության համար վճարված գումարի չափով:
10. Եթե պարտատերերի ցանկում ընդգրկված ապահովված պարտատիրոջ պահանջն ապահովված է երրորդ անձի գույքի գրավով, ապա այդ անձն իրավունք ունի դադարեցնելու գույքի գրավադրումը` uնանկության հատուկ հաշվին որպեu դեպոզիտ փոխանցելով`
1) գույքի առաջիկա իրացման համար գնահատված կամ մեկնարկային գինը հիմնական ապահովված պարտավորության արժեքի չափը գերազանցելու դեպքում` ապահովված պահանջի, գույքի պահպանման եւ փոխանցման հետ կապված ծախuերը.
2) գույքի առաջիկա իրացման համար գնահատված կամ մեկնարկային գինը հիմնական ապահովված պարտավորության արժեքի չափից պակաu լինելու դեպքում` վերջին չկայացած աճուրդի մեկնարկային գնի չափով:
11. Երրորդ անձ գրավատուի, երաշխավորի կամ երաշխիք տվող անձի` պարտապանի նկատմամբ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պահանջ ձեռք բերելու դեպքում այդ պահանջը ենթակա է բավարարման` որպեu uույն oրենքի 82-րդ հոդվածի 1-ին մաuի «զ» կետով նախատեuված պահանջ:»:
Հոդված 6. Օրենքի 44-րդ հոդվածը «Գրավով» բառից հետո լրացնել «կամ երաշխիքով (երաշխավորությամբ)» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 47-րդ հոդվածի 1-ին մասում  «, ինչպեu նաեւ ցանկացած այլ գույք, որը գրավադրվել է երրորդ անձի կողմից` ի ապահովում պարտապանի կողմից իր պարտավորությունների պատշաճ կատարման» բառերը փոխարինել «: Ի ապահովումն պարատապանի` սույն օրենքի 43-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված մորատորիում չտարածելու մասին դատարանին ծանուցած գրավով ապահովված պարտատիրոջ առջեւ ստանձնած պարտավորության համար գրավադրված գույքը (այդ թվում` երրորդ անձին պատկանող) չի ընդգրկվում պարտապանի գույքի կազմում, բացառությամբ դրա  իրացումից ստացված միջոցների, որոնք պարտապանի գույքի կազմում են ընդգրկվում սույն օրենքի 43-րդ հոդվածի  8-րդ մասով նախատեսված դեպքում» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի  50-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Սույն հոդվածով սահմանված սահմանափակումները չեն տարածվում սույն օրենքի 39-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «գ» եւ «դ» կետերով նախատեսված դեպքերում ապահովված պահանջների բավարարման համար նախատեսված գործարքների կամ այդ գործարքի կատարման վրա: Այդ գործարքները կնքվում եւ կատարվում են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված ընդհանուր կարգով ու պայմաններով:»:
Հոդված 9. Օրենքի 52-րդ հոդվածի 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10. Օրենքի 54-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն հոդվածով նախատեսված դեպքերում փոխանցված գույքը կամ դրա արժեքը չի կարող հետ պահանջվել, եթե դրանք փոխանցվել են բանկի կամ վարկային կազմակերպության  ապահովված պահանջների բավարարման համար այդ գույքի հետ կապված գործարքների կատարման արդյունքում:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О БАНКРОТСТВЕ”
Статья 1. Статью 1 Закона Республики Армения “О банкротстве” от 25 декабря 2006 года, ЗР-51-Н (далее – Закон) дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. Особенности удовлетворения обеспеченных требований, а также особенности владения, пользования или распоряжения имуществом должника для удовлетворения требований обеспеченных кредиторов регулируются статьями 39 и 43 настоящего Закона.”.
Статья 2. В статье 13 Закона:
1) в части 2 слова “статьей 22 настоящего Закона”заменить словами “частью 2.1 настоящей статьи” ;
“2.1. В случае, предусмотренном частью 2 настоящей статьи, суд в качестве временного управляющего по банкротству назначает:
а) кандидата, представленного кредитором, - в случае дела, возбужденного по заявлению о принудительном банкротстве, а если кандидат не представлен или отсутствуют предусмотренные частью 1 статьи 22 настоящего Закона копии документов, обосновывающих требования к этому кандидату, и полис страхования гражданской ответственности кандидата за причинение вреда лицам, участвующим в деле о банкротстве, то кандидата, представленного саморегулируемой организацией управляющих в порядке, установленном статьей 22 настоящего Закона. При этом суд представляет в саморегулируемую организацию управляющих требование о представлении кандидатуры временного управляющего в течение одного рабочего дня после вынесения определения о принятии заявления к производству;
б) кандидата, представленного саморегулируемой организацией управляющих в порядке, установленном статьей 22 настоящего Закона, - в случае дела, возбужденного по заявлению о добровольном банкротстве. При этом суд представляет в саморегулируемую организацию управляющих требование о представлении кандидатуры временного управляющего   в течение одного рабочего дня после вынесения определения о принятии заявления к производству.”.
Статья 3. В статье 39 Закона:
1) в пункте “г” части 2 исключить слова “(в том числе обеспеченных)”;
2) в пункте “б” точку заменить точкой с запятой.
3) часть 3 дополнить пунктами “в” и “г” следующего содержания:
“в) дачу кредиторам, обеспеченным залогом, денежного или иного удовлетворения либо на любую сделку по удовлетворению их  обеспеченных залогом требований, либо  любое действие или любой процесс, направленные на его исполнение, если обеспеченный кредитор уведомил суд о нераспространении моратория;
г) дачу лицами, давшими гарантию или поручительство в обеспечение исполнения обязательств должника, находящегося в процессе банкротства, денежного или иного удовлетворения по этой гарантии или этому поручительству либо на любое действие или любой процесс, направленные на его исполнение. При этом процесс банкротства должника не влияет на исполнение обязательств по гарантии или поручительству, принятых лицом, давшим гарантию или поручительство в обеспечение исполнения обязательств должника.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 41 Закона после слова “направленное” дополнить словами “в случаях, предусмотренных частью 4 статьи 43 настоящего Закона, ”.
Статья 5. Статью 43 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 43. Обеспеченные требования и их удовлетворение
1. Обеспеченными считаются требования, обеспеченные залогом (в том числе залогом имущества, принадлежащего третьему лицу), гарантией или поручительством. Обеспеченными кредиторами считаются лица, имеющие обеспеченные требования, – в части этих требований.
2. Обеспеченный залогом кредитор, уведомивший суд о нераспространении моратория, не включается в список кредиторов по делу о банкротстве и его обеспеченные требования удовлетворяются исключительно за счет реализации (в том числе без обращения в суд согласно установленному действующему законодательству)  имущества, заложенного в счет этого обязательства. В таком случае кредитор, независимо от размера удовлетворения обеспеченных требований, не может в дальнейшем предъявлять какое-либо требование в отношении другого имущества должника в части данного обязательства.
3. Обеспеченные гарантией или поручительством требования кредитора, в том числе установленные договором взыскания, штрафы и подлежащие уплате проценты за неисполнение или ненадлежащее исполнение обеспеченных обязательств, могут удовлетворяться за счет средств лица, давшего гарантию или поручительство. Кредитор при недостаточности средств лица, давшего гарантию или поручительство, или непредъявлении требования лицу, давшему гарантию или поручительство, в установленном статьей 46 настоящего Закона порядке включается в список кредиторов по делу о банкротстве и получает удовлетворение своих требований в порядке, установленном частью 7 настоящей статьи. При  этом рассчитанные в процессе банкротства должника суммы установленных договором взысканий, штрафов и подлежащих уплате процентов за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, обеспеченных гарантией или поручительством, не могут быть истребованы от должника.
4. Обеспеченный залогом кредитор, не уведомивший суд о нераспространении моратория, включается в список кредиторов по делу о банкротстве и получает удовлетворение своих обеспеченных требований в порядке, установленном частями 5, 6, 7 и 9 настоящей статьи.
5. Обеспеченный залогом кредитор, включенный в список кредиторов, может потребовать удовлетворения в первоочередном порядке своего обеспеченного залогом обязательства из средств, полученных от продажи заложенного имущества.
6. Обеспеченный залогом кредитор, включенный в список кредиторов, не может участвовать в распределении средств, полученных от реализации принадлежащего должнику имущества, не заложенного в счет его соответствующего обязательства, до реализации заложенного имущества пока стоимость заложенного имущества больше или равна требованию обеспеченного кредитора, за исключением случаев предоставления решением суда равноценной защиты. Если стоимость (стартовая цена) заложенного имущества становится меньше размера обеспеченного требования в ходе реализации на публичных торгах либо в результате утраты (уничтожения, похищения) или повреждения имущества, то обеспеченный кредитор приобретает право голоса при голосовании в размере этого уменьшения.
7. Если средства, полученные от реализации соответствующего предмета залога, недостаточны для полного погашения требования обеспеченного кредитора, включенного в список кредиторов, то неудовлетворенная (в том числе неудовлетворенная вследствие неистребования исполнения обязательства   лицом, давшим гарантию или поручительство) часть обеспеченных гарантией (поручительством) обеспеченных требований (за исключением сумм установленных договором взысканий, штрафов и подлежащих уплате процентов, рассчитанных в процессе банкротства должника за неисполнение или ненадлежащее исполнение этих обязательств) считается необеспеченным требованием, а кредитор – необеспеченным кредитором - в размере необеспеченного требования.
8. Если средства, полученные от реализации предмета залога, превышают сумму соответствующего обеспеченного требования, то на эти средства распространяется мораторий в части суммы превышения, и эти средства распределяются в установленной настоящим Законом очередности, а если предмет залога является собственностью другого лица, он передается этому лицу.
9. Если рыночная стоимость предмета залога равна сумме требования обеспеченного кредитора или ниже нее, то кредитор, включенный в список кредиторов, имеет право решением суда получить предмет залога в качестве собственности в размере своего требования или его части в свою пользу или в пользу указанного им лица с возмещением расходов, связанных с хранением и передачей этого имущества, а также вознаграждения управляющему - в размере 5 процентов от стоимости предмета залога. В этом случае размер требования данного кредитора не уменьшается в размере суммы, уплаченной за расходы по хранению и передаче имущества и за вознаграждение управляющему.
10. Если требование обеспеченного кредитора, включенного в список кредиторов, обеспечено залогом имущества третьего лица, то это лицо вправе прекратить залог имущества путем перечисления на специальный счет банкротства в качестве депозита:
1) суммы расходов, связанных с обеспеченным требованием, хранением и передачей имущества, - в случае превышения оценочной цены предстоящей реализации или стартовой цены имущества над размером стоимости основного обеспеченного обязательства;
2) суммы в размере стартовой цены последнего несостоявшегося аукциона – в случае, если оценочная цена предстоящей реализации или стартовая цена имущества меньше размера стоимости основного обеспеченного обязательства.
11. В случае приобретения залогодателем-третьим лицом, поручителем или гарантом требования в отношении должника в установленном законодательством порядке это требование подлежит удовлетворению в качестве требования, предусмотренного пунктом “е” части 1 статьи 82 настоящего Закона.”.
Статья 6. Статью 44 Закона после слова “залогом” дополнить словами “или гарантией (поручительством)”.
Статья 7. В части 1 статьи 47 Закона слова “, а также любое другое имущество, заложенное третьим лицом в обеспечение надлежащего исполнения должником своих обязательств” заменить словами “. Имущество (в том числе принадлежащее третьему лицу), заложенное в обеспечение обязательства, принятого должником перед обеспеченным залогом кредитором, уведомившим суд о нераспространении моратория, предусмотренного частью 2 статьи 43 настоящего Закона, не включается в состав имущества должника, за исключением полученных от его реализации средств, которые включаются в состав имущества должника в случае, предусмотренном частью 8 статьи 43 настоящего Закона ”.
Статья 8. Статью 50 Закона дополнить частью 6 следующего содержания:
“6. Предусмотренные настоящим Законом ограничения не распространяются на сделки, предусмотренные для удовлетворения обеспеченных требований, или совершения этих сделок в случаях, предусмотренных пунктами “в” и “г” части 3 статьи 39 настоящего Закона. Эти сделки заключаются и совершаются в общем порядке и на общих условиях, установленных Гражданским кодексом Республики Армения.”.
Статья 9. Часть 3 статьи 52 Закона признать утратившей силу.
Статья 10. Статью 54 Закона дополнить частью 3 следующего содержания:
“3. В предусмотренных настоящей статьей случаях переданное имущество или его стоимость не могут быть истребованы обратно, если они переданы для удовлетворения обеспеченных требований банка или кредитной организации в результате совершения сделок, связанных с этим имуществом.”.