Ընդունվել է 25.10.2011
Հոդված 1. «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1997 թվականի դեկտեմբերի 27-ի ՀՕ-186 օրենքի 22-րդ հոդվածի 1-ին մասը  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «է.1», «է.2», «է.3» եւ «է.4» կետերով.
«է.1)  արդարացվածները` իրենց անօրինական ձերբակալման, կալանավորման, որպես մեղադրյալ ներգրավելու եւ դատապարտման հետեւանքով պատճառված վնասի գույքային հատուցման հայցերով.
է.2) արդարացվածները՝ նախկին աշխատանքում (նախկին պաշտոնում) վերականգնման, իսկ դրա անհնարինության դեպքում` համարժեք աշխատանք (պաշտոն) ստանալու կամ նախկին աշխատանքը (պաշտոնը) կորցնելու հետեւանքով պատճառված վնասի դրամական փոխհատուցման հայցերով.
է.3) արդարացվածները՝ ազատազրկման, կալանքի կամ ազատության սահմանափակման ձեւով պատիժը կրելու, ինչպես նաեւ կարգապահական գումարտակում պահվելու ժամանակը բոլոր տեսակի աշխատանքային ստաժների մեջ հաշվակցելու հայցերով.
է.4) արդարացվածները՝ նախկինում զբաղեցրած բնակելի տարածքը հետ ստանալու, իսկ դրա անհնարինության դեպքում` բնակմակերեսով եւ գտնվելու վայրով համարժեք բնակելի տարածք ստանալու հայցերով.»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОШЛИНЕ”
Статья 1. Часть 1 статьи 22 Закона Республики Армения “О государственной пошлине” от 27 декабря 1997 года, ЗР- 186 дополнить пунктами “ж.1”, “ж.2”, “ж.3” и “ж.4” следующего содержания:
“ж.1) оправданные лица – по искам о возмещении имущественного вреда, причиненного им вследствие незаконного задержания, ареста, привлечения в качестве обвиняемого и осуждения;
ж.2) оправданные лица – по искам о денежном возмещении вреда, причиненного им вследствие восстановления на прежней работе (в прежней должности), а в случае невозможности этого – вследствие получения равноценной работы (должности) или потери прежней работы (должности);
ж.3) оправданные лица – по искам об учете во всех видах трудового стажа периода несения наказания в виде лишения свободы, ареста или ограничения свободы, а также содержания в дисциплинарном батальоне;
ж.4) оправданные лица – по искам о возврате занимаемого ими в прошлом жилого помещения, а в случае невозможности этого – получении жилого помещения, равноценного по жилплощади и месту нахождения;”.