Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2007 թվականի փետրվարի 21-ի դատական օրենսգրքի (այսուհետ` Օրենսգիրք) 68-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 68. Դատական ակտերի հրապարակումը
1. Գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերը պարտադիր հրապարակվում են Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության պաշտոնական ինտերնետային կայքում, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
2. Վճռաբեկ դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտերը ենթակա են պարտադիր հրապարակման նաեւ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրում:»:
3. Դատական ակտերի` Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության պաշտոնական ինտերնետային կայքում հրապարակման կարգը սահմանում է դատարանների նախագահների խորհուրդը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 104-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 1-ին կետը «նրա» բառից հետո, իսկ 2-րդ մասի 3-րդ կետը «իր» բառից հետո լրացնել «կամ նրա մերձավոր ազգականի» բառերով.
2) 2-րդ մասի 1-ի եւ 2-րդ կետերը «նրան» բառից հետո լրացնել «կամ նրա մերձավոր ազգական հանդիսացող դատավորին» բառերով.
3) 4-րդ մասը`
ա. «իրեն» բառից հետո լրացնել «կամ իր մերձավոր ազգականին» բառերով,
բ.  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով.
«Արդարադատության խորհրդի իրավաբան գիտնական անդամը չի մասնակցում նաեւ իր մերձավոր ազգական հանդիսացող դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշման կայացմանը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 107-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  4.1-ին մասով.
«4.1. Արդարադատության խորհրդի նիստերի ժամանակ նիստը վարողը իրավունք չունի կարգապահական վարույթին ըստ էության վերաբերող հարցեր տալու  զեկուցողներին:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 3-րդ մասը «ավարտվելուց հետո» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ խորհրդի անդամի կողմից արտահայտված դիրքորոշման շրջանակներում սույն օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 2.1-ին մասին համապատասխան` խորհրդի անդամի կողմից ներկայացված հատուկ կարծիքի դեպքի» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 163-րդ հոդվածում`
«2. Գործի քննությունը ավարտված հայտարարելուց հետո Արդարադատության խորհուրդն անցնում է խորհրդակցական սենյակ որոշում կայացնելու համար: Սույն օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված որոշումը հրապարակվում է գործի քննության ավարտման օրը: Սույն օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված որոշման հրապարակման հետ մեկտեղ Արդարադատության խորհուրդը հայտարարում է դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին սույն օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված որոշման հրապարակման վայրը եւ ժամանակը: Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշումը հրապարակվում է սույն օրենսգրքի 161-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված որոշման հրապարակման օրվանից հետո` 15 oրվա ընթացքում:».
«2.1. Դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու մասին որոշում կայացնելիս Արդարադատության խորհրդի անդամը կարող է ներկայացնել հատուկ կարծիք, որը Արդարադատության խորհրդի որոշման հետ հրապարակվում է Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության պաշտոնական ինտերնետային կայքում եւ «Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնական տեղեկագրում:»:

Статья 1. Статью 68 Судебного кодекса Республики Армения от 21 февраля 2007 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“Статья 68. Опубликование судебных актов
1. Судебные акты, разрешающие дело по существу, публикуются в обязательном порядке на официальном интернет-сайте судебной власти Республики Армения, за исключением предусмотренных законом случаев.
2. Разрешающие дело по существу судебные акты Кассационного суда подлежат обязательному опубликованию также в “Официальных ведомостях Республики Армения”.
3. Порядок опубликования судебных актов на официальном интернет-сайте судебной власти Республики Армения устанавливается Советом председетелей судов.”.
Статья 2. В статье 104 Кодекса:
1) пункт 1 части 2 после слов “его полномочий” дополнить словами “ или полномочий его близкого родственника”, а пункт 3 части 2 после слов “его кандидатуре” дополнить словами “или кандидатуре его близкого родственника”;
2) в пунктах 1 и 2 части 2 исключить слово “его”, пункт 1 той же части после слова “порядке” дополнить словами “его или судьи, являющегося его близким родственником”, пункт 2 после слова “ответственности” дополнить словами “его или судьи, являющегося его близким родственником”;
3) часть 4:
а. после слова “его” дополнить словами “или его близкого родственника”,
б. дополнить новым предложением следующего содержания:
“Ученый-юрист – член Совета правосудия не участвует также в вынесении решения о привлечении к дисциплинарной ответственности судьи, являющегося его близким родственником.”.
Статья 3. Статью 107 Кодекса дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Во время заседаний Совета правосудия ведущий заседание не вправе задавать докладчикам вопросы, относящиеся по существу к дисциплинарному производству.”.
Статья 4. Часть 3 статьи 161 Кодекса после слов “по делу” дополнить словами “, за исключением случая представления членом Совета в соответствии с частью 2.1 статьи 163 настоящего Кодекса особого мнения в рамках выраженной членом Совета позиции”.
Статья 5. В статье 163 Кодекса:
“2. Совет правосудия после объявления об окончании рассмотрения дела переходит в совещательную комнату для вынесения решения. Решение, предусмотренное частью 4 статьи 161 настоящего Кодекса, оглашается в день окончания рассмотрения дела. Совет правосудия вместе с оглашением решения, предусмотренного частью 4 статьи 161 настоящего Кодекса, объявляет о месте и времени оглашения предусмотренного частью 1 статьи 163 настоящего Кодекса решения о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности. Решение о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности оглашается в течение 15 дней со дня оглашения предусмотренного частью 4 статьи 161 настоящего Кодекса решения.”;
2.1. При вынесении решения о привлечении судьи к дисциплинарной ответственности член Совета правосудия может представить особое мнение, которое вместе с решением Совета правосудия публикуется на официальном интернет-сайте судебной власти Республики Армения и в “Официальных ведомостях Республики Армения.”.