«ՕՏԱՐԵՐԿՐԱՑԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Օտարերկրացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2006 թվականի դեկտեմբերի 25-ի ՀՕ-47-Ն օրենքի (այսուհետ` Oրենք)  7-րդ հոդվածի 1-ին մասում  «90» թիվը փոխարինել «180»  թվով:
Հոդված  2. Օրենքի 9-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Սույն հոդվածի 4-րդ մասում նշված պետությունների ազգությամբ հայ քաղաքացիները Հայաստանի Հանրապետության սահմանային անցման կետերում կարող են ստանալ մուտքի վիզա առանց հրավերի: Ազգությամբ հայ հանդիսանալու հանգամանքը հիմնավորող փաստաթղթերի ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված  3. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «կարող է մերժվել» բառերը փոխարինել «մերժվում է» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 12-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված  12. Հայաuտանի Հանրապետությունից  ելքը
1. Oտարերկրացիները Հայաuտանի Հանրապետությունից կարող են դուրu գալ վավերական անձնագրի եւ մինչեւ դուրu գալու պահը Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում նրանց oրինական գտնվելը կամ բնակվելը հավաuտող վավերական փաuտաթղթի առկայության դեպքում, եթե այլ կարգ նախատեuված չէ oրենքով կամ միջազգային պայմանագրերով:
2. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի 201-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով վարչական պատասխանատվության ենթարկված օտարերկրացին առանց վավերական անձնագրի եւ մինչեւ Հայաստանի Հանրապետությունից դուրս գալու պահը Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օրինական գտնվելը կամ բնակվելը հավաստող վավերական փաստաթղթի կարող է դուրս գալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքից տուգանքի վճարման մասին անդորրագիրը (տուգանքի վճարումը հավաստող այլ փաստաթուղթը) սահմանային հսկողության մարմնին ներկայացնելու դեպքում:
3. Հայաuտանի Հանրապետությունից oտարերկրացու ելքն արգելվում է, եթե oրենքով uահմանված կարգով`
ա) նրա նկատմամբ նշանակվել է այնպիuի պատիժ, որի կրումը հնարավոր է միայն Հայաuտանի Հանրապետությունում մինչեւ պատիժը կրելու ժամկետի ավարտը կամ պատիժը կրելուց oրենքով uահմանված կարգով ազատվելը.
բ) հարուցված քրեական գործով նրա նկատմամբ կիրառվել է խափանման միջոց, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ քրեական հետապնդման մարմինը տվյալ անձին Հայաստանի Հանրապետությունից ելքի գրավոր թույլտվություն է տվել:
4. Սույն հոդվածի 3-րդ մասում նշված անձանց մասին տվյալները անհապաղ փոխանցվում են Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմնին` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Այն դեպքում, երբ վերանում են հանգամանքները, որոնց ուժով արգելվել է օտարերկրացու ելքը Հայաստանի Հանրապետությունից, իրավասու մարմինը կամ պաշտոնատար անձը պարտավոր է անմիջապես տեղեկացնել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության բնագավառում լիազորված պետական կառավարման մարմնին:»:
Հոդված  5. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «եւ (կամ)»  բառերը փոխարինել «կամ» բառով, եւ  նույն  մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Հայաստանի Հանրապետության ցամաքային սահմանով երրորդ երկիր տարանցիկ երթեւեկող օտարերկրացիները կարող են տարանցիկ վիզա ստանալ նաեւ առանց դեպի երրորդ երկիր ուղետոմսեր կամ երրորդ երկրի մուտքի վիզա ներկայացնելու:»:
Հոդված  6. Օրենքի 15-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «գ» եւ «դ» կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«գ) Հայաստանի Հանրապետությունում ժամանակավոր կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու ամուսինը, ծնողը կամ զավակը լինելը, կամ
դ) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կամ Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու ամուսինը կամ մերձավոր ազգականը (ծնող, զավակ, եղբայր, քույր, տատ, պապ, թոռ) լինելը, կամ».
2) 1-ին մասի «զ» կետի «ծագումով հայ» բառերը փոխարինել «ազգությամբ հայ» բառերով.
«3. Սույն հոդվածի 1-ին մասի «գ» եւ «դ» կետերով նախատեսված հիմքով ժամանակավոր կարգավիճակ ձեռք բերած օտարերկրացի ամուսինը Հայաստանի Հանրապետությունում կացության կարգավիճակ ունեցող օտարերկրացու հետ ամուսնությունը լուծելու կամ անվավեր ճանաչելու դեպքում կարող է դիմել ժամանակավոր կացության կարգավիճակը երկարաձգելու դիմումով, եթե նա ամուսնության մեջ է գտնվել եւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվել է առնվազն մեկ տարի:»:
Հոդված  7. Օրենքի 16-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 16. Մշտական կացության կարգավիճակ տալու հիմքերը եւ ժամկետները
1. Մշտական կացության կարգավիճակը տրվում է oտարերկրացուն, եթե նա`
ա) ապացուցում է Հայաստանի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող կամ հատուկ կացության կարգավիճակ ունեցող ամուսնու կամ մերձավոր ազգականների (ծնող, զավակ, եղբայր, քույր, տատ, պապ, թոռ) առկայությունը, Հայաuտանի Հանրապետությունում ապահովված է բնակարանով ու գոյության միջոցներով եւ մինչեւ մշտական կացության կարգավիճակ uտանալու համար դիմում ներկայացնելն oրենքով uահմանված կարգով առնվազն երեք տարի բնակվել է Հայաuտանի Հանրապետությունում կամ
բ) ազգությամբ հայ է կամ Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացնում է ձեռնարկատիրական գործունեություն:
2. Մշտական կացության կարգավիճակը տրվում է 5 տարի ժամկետով` յուրաքանչյուր անգամ նույն ժամկետով երկարաձգելու հնարավորությամբ: Մշտական կացության քարտը երկարաձգելու դիմումը պետք է ներկայացվի մշտական կացության քարտի վավերականության ժամկետը լրանալուց առնվազն 30 oր առաջ:»:
Հոդված  8. Օրենքի 18-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ծագումով հայ» բառերը փոխարինել «ազգությամբ հայ» բառերով:
Հոդված  9. Օրենքի 19-րդ հոդվածը`
1) 1-ին մասի «բ» կետի «նախատեսված» բառից հետո լրացնել «միջին ծանրության,» բառերով.
«Սույն հոդվածի 1-ին մասի «բ» կետով նախատեսված դրույթները չեն տարածվում Հայաստանի Հանրապետությունում օրինական կարգով բնակվող ամուսին, ծնող կամ զավակ ունեցող անձանց վրա:»:
Հոդված 10. Օրենքի 21-րդ հոդվածի  1-ին մասի վերջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ. «Սույն մասով նախատեսված հիմքերով մերժվում է օտարերկրացու կացության կարգավիճակը երկարաձգելու վերաբերյալ դիմումը:»:
Հոդված  11. Անցումային դրույթներ
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածով նախատեսված փաստաթղթերի ցանկը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը սահմանում է օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` եռամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ИНОСТРАННЫХ ЛИЦАХ”
Статья 1. В части 1 статьи 7 Закона Республики Армения “Об иностранных лицах” от 25 декабря 2006 года, ЗР-47-Н (далее – Закон) цифры “90” заменить цифрами “180”.
Статья 2. Статью 9 Закона дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. Граждане армянской национальности государств, указанных в части 4 настоящей статьи, могут получить въездную визубез приглашения в пограничных пропускных пунктах Республики Армения . Перечень документов, обосновывающих обстоятельство армянской национальности, устанавливается Правительством Республики Армения.”.
Статья 3. В части 5 статьи 11 Закона слова “Компетентным органом может быть отказано” заменить словом “Компетентный орган отказывает”.
Статья 4. Статью 12 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 12. Выезд из Республики Армения
1. Иностранные лица могут выезжать из Республики Армения при наличии действительного паспорта и действительного документа, удостоверяющего их законное пребывание или проживание на территории Республики Армения до момента выезда, если законом или международными договорами не предусмотрен иной порядок.
2. Иностранное лицо, привлеченное к административной ответственности по признакам части 1 статьи 201 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях, может выехать с территории Республики Армения без действительного паспорта и действительного документа, удостоверяющего его законное пребывание или проживание на территории Республики Армения до момента выезда,при предъявлении органу пограничного контроля квитанции об уплате штрафа (другого документа, удостоверяющего уплату штрафа).
3. Выезд иностранного лица из Республики Армения запрещается, если в установленном законом порядке:
а) в его отношении назначено наказание, несение которого возможно только в Республике Армения, - до окончания срока несения наказания либо освобождения от несения наказания в установленном законом порядке;
б) к нему применена мера пресечения по возбужденному уголовному делу, за исключением случаев, когда данному лицу органом уголовного преследования выдано письменное разрешение на выезд из Республики Армения.
4. Данные о лицах, указанных в части 3 настоящей статьи, незамедлительно передаются уполномоченному органу государственного управления в области национальной безопасности Республики Армения в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
В случае отпадения обстоятельств, в силу которых запрещен выезд иностранного лица из Республики Армения, компетентный орган или должностное лицо обязаны незамедлительно уведомитьгосударственный уполномоченный орган государственного управления в области нацональной безопасности Республики Армения.”.
Статья 5. В части 2 статьи 13 Закона слова “и (или)” заменить словом “или”, и эту же часть дополнить новым предложением следующего содержания: “Иностранные лица, проезжающие транзитом в третьи страны через сухопутную границу Республики Армения, могут получить транзитную визу также без предъявления билетов в третью страну или въездной визы в третью страну.”.
1) пункты “в” и “г” части 1 изложить в следующей редакции:
“в) родство с иностранным лицом, имеющим временный статус пребывания в Республике Армения, - супруг, родитель или ребенок, или
г) родство с гражданином Республики Армения или иностранным лицом, имеющим постоянный или специальный статус проживания в Республике Армения, - супруг или близкий родственник (родитель, ребенок, брат, сестра, бабушка, дедушка, внук), или”;
2) в пункте “е” части 1 слова “армянское происхождение” заменить словами “армянская национальность”;
“3. Иностранное лицо-супруг, получившее временный статус по основанию, предусмотренному пунктами “в” и “г” части 1 настоящей статьи,в случае расторжения или признания недействительнымбрака с иностранным лицом, имеющим статус пребывания в Республике Армения, может обратиться с заявлением о продлении временного статуса пребывания, если оно состояло в браке и проживало на территории Республики Армения не менее одного года.”.
Статья 7. Статью 16 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 16. Основания и сроки предоставления постоянного статуса пребывания
1. Постоянный статус пребывания предоставляется иностранному лицу, если оно:
а) доказывает наличие у него в Республике Армения супруга или близких родственников (родитель, ребенок, брат, сестра, бабушка, дедушка, внук), являющихся гражданами Республики Армения или имеющих специальный статус пребывания,обеспечено в Республике Армения жильем и средствами к существованию и до подачи заявления на получение постоянного статуса пребывания проживало в Республике Армения не менее трех лет в установленном законом порядке, или
б) является армянином по национальности или осуществляет в Республике Армения предпринимательскую деятельность.
2. Постоянный статус пребывания предоставляется сроком на 5 лет с возможностью его продления каждый раз на такой же срок. Заявление о продлении срока карты постоянного пребывания должно быть подано не менее чем за 30 дней до истечения срока действительности карты постоянного пребывания.”.
Статья 8. В части 1 статьи 18 Закона слова “армянского происхождения” заменить словами “армянской национальности”.
1)пункт “б” части 1 перед словом “тяжкого” дополнить словами “преступления средней тяжести,”;
“2. Положения, предусмотренные пунктом “б” части 1 настоящей статьи, не распространяются на лиц, имеющих супруга, родителя или ребенка, проживающих в Республике Армения в законном порядке.”.
Статья 10. Последнее предложение части 1 статьи 21 Закона изложить в следующей редакции: “Заявление иностранного лица о продлении статуса пребывания отклоняется по основаниям, предусмотренным настоящей частью.”.
Статья 11. Переходные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после дня его официального опубликования.
2. Правительство Республики Армения устанавливает перечень документов, предусмотренных статьей 2 настоящего Закона, в трехмесячный срок после вступления Закона в силу.