«ԵՐԵՎԱՆ ՔԱՂԱՔՈՒՄ ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2008 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-5-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետը «նրա տեղակալների,» բառերից հետո լրացնել «խորհրդականների, օգնականների, մամուլի քարտուղարի,» բառերով։
Հոդված 2. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին  մասում 14-րդ եւ 15-րդ կետերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«14) որոշում է ընդունում Երեւանի ենթակայության կազմակերպությունների ստեղծման, վերակազմակերպման, լուծարման, կանոնադրության կամ դրա փոփոխությունների հաստատման, ինչպես նաեւ այլ կազմակերպություններում Երեւանի մասնակցության եւ այդ մասնակցության դադարեցման մասին.
15) որոշում է ընդունում հիմնարկի կարգավիճակ ունեցող` Երեւանի ենթակայության կազմակերպությունների կառուցվածքի, աշխատակիցների քանակի, հաստիքացուցակի եւ պաշտոնային դրույքաչափերի վերաբերյալ.»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 48.1-ին հոդվածով.
«Հոդված  48.1. Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը
«1. Երեւանն ունի Երեւանի գլխավոր ճարտարապետ, որին պաշտոնի նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է քաղաքապետը:
2. Երեւանի գլխավոր ճարտարապետը կարող է ունենալ օգնական, որին պաշտոնի նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է քաղաքապետը:»:
Հոդված 4. Oրենքի 50-րդ հոդվածի 1-ին մաuը «վարչական շրջանների ղեկավարների,» բառերից հետո լրացնել «Երեւանի գլխավոր ճարտարապետի,» բառերով:
Հոդված 5. Օրենքի 51-րդ հոդվածի 3-րդ մասում`
1) «կառուցվածքային» բառից հետո լրացնել «(վարչություն, քարտուղարություն, բաժին)» բառերով, իսկ «առանձնացված» բառից հետո` «(վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմ, բաժին, ծառայություն եւ այլն)» բառերով.
2) հանել երկրորդ նախադասությունը:
Հոդված 6. Օրենքի 53-րդ հոդվածի 1-ին մասում`
«1) առաջարկություններ՝ Երեւանի ենթակայության կազմակերպությունների ստեղծման, վերակազմակերպման, լուծարման, կանոնադրության կամ դրա փոփոխությունների հաստատման, ինչպես նաեւ այլ կազմակերպություններում Երեւանի մասնակցության դադարեցման մասին.».
2)   ուժը կորցրած ճանաչել 2-րդ կետը.
3) 4-րդ կետը «քաղաքապետարանի աշխատակազմի եւ» բառերից հետո լրացնել «հիմնարկի կարգավիճակ ունեցող`» բառերով, իսկ «ենթակայության» բառից հետո` «այլ» բառով։

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ В ГОРОДЕ ЕРЕВАНЕ”
Статья 1. Пункт 5 части 1 статьи 12 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении в городе Ереване” от 26 декабря 2008 года ЗР – 5-Н (далее – Закон) после слов “его заместителей,” дополнить словами “советников, помощников, пресс­секретаря,”.
Статья 2. Пункты 14 и 15 части 1 статьи 12 Закона изложить в следующей редакции:
“14) принимает решение о создании, реорганизации, роспуске подведомственных Еревану организаций, утверждении их устава или изменений в нем, а также участии Еревана в других организациях и прекращении этого участия;
15) принимает решение о структуре, численности, штатном расписании и ставках долностных окладов сотрудников подведомственных Еревану организаций, имеющих статус учреждения;”.
Статья 3. Закон дополнить статьей 48.1 следующего содержания:
Статья 48.1. Главный архитектор Еревана
1. Ереван имеет главного архитектора Еревана, которого назначает на должность и освобождает от должности мэр.
2. Главный архитектор Еревана может иметь помощника, которого назначает на должность и освобождает от должности мэр.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 50 Закона после слов “глав административных округов,” дополнить словами “главного архитектора Еревана,”.
Статья 5. Часть 3 статьи 51 Закона:
1) после слова “структурные” дополнить словами “(управление, секретариат, отдел)”, а после слова “выделенные” словами “(аппарат, отдел, служба главы административного округа и прочие)”;
2) второе предложение исключить.
Статья 6. В части 1 статьи 53 Закона:
“1) предложения о создании, реорганизации, роспуске подведомственных Еревану организаций, утверждении их устава или изменений в нем, а также о прекращении участия Еревана в других организациях;”;
2) пункт 2 считать утратившим силу;
3) пункт 4 после слов “подведомственных Еревану организаций” дополнить словами “, имеющих статус учреждения,”, а после слов “аппарата мэрии и ” словом “других”.