ԱՎՏՈՄՈԲԻԼԱՅԻՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏՈՎ ՎՏԱՆԳԱՎՈՐ ԲԵՌՆԵՐ ԵՎ ՉՎՆԱՍԱԶԵՐԾՎԱԾ ՏԱՐԱՆԵՐ ՓՈԽԱԴՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
1. Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ (այսուհետ` վտանգավոր բեռներ) փոխադրելու բնագավառում պետական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու սկզբունքները, ինչպես նաեւ վտանգավոր բեռներ առաքողի, փոխադրողի եւ ստացողի (այսուհետ` վտանգավոր բեռներ փոխադրող սուբյեկտներ) իրավունքները, պարտականությունները եւ պատասխանատվությունը:
1. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ փոխադրելու գործունեություն կազմակերպող եւ (կամ) իրականացնող, ինչպես նաեւ վտանգավոր բեռներ փոխադրելու հետ կապված ծառայություններ մատուցող բոլոր սուբյեկտների վրա:
2. Սույն  օրենքի  գործողությունը  չի  տարածվում,  եթե  ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռների փոխադրումն իրականացվում է այն կազմակերպության տարածքում, որտեղ կատարվում է դրանց արտադրությունը, մշակումը, պահպանումը, օգտագործումը կամ ոչնչացումը, եւ փոխադրումները չեն իրականացվում ընդհանուր օգտագործման  ճանապարհներով:
3. Սույն օրենքի գործողությունը չի տարածվում զինված ուժերին, ոստիկանության եւ ազգային  անվտանգության ծառայության մարմիններին պատկանող տրանսպորտային միջոցներով իրականացվող վտանգավոր բեռների փոխադրումների վրա:
1) վտանգավոր բեռ` վտանգավոր նյութ, հումք, վտանգավոր թափոններ, որոնք փոխադրման ընթացքում իրենց յուրահատկությունների հետեւանքով կարող են վնաս պատճառել մարդկանց կյանքին եւ առողջությանը, առաջացնել շրջակա միջավայրի աղտոտում եւ վնասել տրանսպորտային միջոցները կամ շենքերն ու շինությունները.
2) վտանգավոր բեռ փոխադրող` վտանգավոր բեռը փոխադրելու համապատասխան թույլտվություն ունեցող իրավաբանական անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր, որն իրականացնում է  վտանգավոր բեռի փոխադրումը.
3) վտանգավոր բեռի փոխադրում` արտադրության կամ պահպանման վայրից (սկզբնակետ) նշանակման վայր (վերջնակետ) վտանգավոր բեռների փոխադրման հետ կապված գործունեություն, որն ընդգրկում է վտանգավոր բեռի, դրա տարաների, տրանսպորտային միջոցների, բեռի ընդունման, փոխադրման, հանձնման գործողությունների իրականացման, ինչպես նաեւ փոխադրման բոլոր փուլերում բեռի կարճաժամկետ պահպանման  հետ կապված աշխատանքները.
4) փոխադրման երթուղի` վտանգավոր բեռի փոխադրման սկզբնակետից մինչեւ վերջնակետ տրանսպորտային միջոցների շարժման համար հաստատված ուղեգիծ, որը ներառում է դրանց կայանման վայրերը եւ լիցքավորման կետերը.
5) վտանգավոր բեռը ստացող` փոխադրման փաստաթղթերում նշված իրավաբանական  անձ կամ անհատ ձեռնարկատեր, որը լիազորված է ստանալու իր անունով ուղարկված (առաքված) վտանգավոր բեռը.
6) վտանգավոր բեռ փոխադրող ավտոտրանսպորտային միջոց` բեռնատար ավտոտրանսպորտային միջոց, որն արտադրող գործարանի կողմից նախատեսված է կամ փոխադրողի կողմից Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով վերասարքավորված է տվյալ տիպի վտանգավոր բեռի փոխադրման համար.
7) վթարային քարտ` վտանգավոր բեռի հատկությունների եւ դրա փոխադրման ժամանակ առաջացող վթարների կամ միջադեպերի  եւ դրանց հետեւանքների վերացման գործողությունների սահմանված նմուշի փաստաթուղթ, որը լրացվում է բեռնառաքողի կողմից եւ բեռի հետ միասին տրամադրվում փոխադրողին: Վթարային քարտի օրինակելի ձեւը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը.
8) բեռնառաքող`  փոխադրման  փաստաթղթերում  նշված  անհատ ձեռնարկատեր կամ իրավաբանական անձ, որը նախապատրաստում, փաթեթավորում եւ առաքում է վտանգավոր բեռը.
9) չվնասազերծված տարա` վտանգավոր բեռներ փոխադրելու եւ պահելու համար նախատեսված տարաներ, կոնտեյներներ, անոթներ, ցիստեռններ, որոնք վտանգավոր բեռը բեռնաթափելուց հետո չեն անցել մաքրում, ախտահանում, վարակազերծում կամ ակտիվազերծում:
Հոդված 4. Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ փոխադրելու օրենսդրությունը
1. Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ փոխադրելու մասին օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքից, «Տրանսպորտի մասին», «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին», «Թափոնների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներից, սույն օրենքից եւ այլ իրավական ակտերից:
ԱՎՏՈՄՈԲԻԼԱՅԻՆ  ՏՐԱՆՍՊՈՐՏՈՎ ՎՏԱՆԳԱՎՈՐ ԲԵՌՆԵՐԻ  ՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ  ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ  ՊԵՏԱԿԱՆ  ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված  5.  Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքները
1. Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռների փոխադրման բնագավառում պետական քաղաքականության հիմնական սկզբունքներն են`
1) էկոլոգիական, ռադիացիոն եւ հակահրդեհային անվտանգության, մարդկանց կյանքի ու առողջության պահպանման եւ ֆիզիկական պաշտպանության, աշխատանքի  եւ շրջակա միջավայրի պաշտպանության, բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման եւ անվտանգ երթեւեկության պահանջների գերակայությունը.
2) վտանգավոր բեռների փոխադրումների պայմանների նկատմամբ պետական վերահսկողության ապահովումը:
Հոդված  6.   Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում պետական քաղաքականության հիմնական ուղղությունները
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառի պետական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն են`
1) վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառի պետական քաղաքականության մշակումն ու իրականացումը.
2) վտանգավոր բեռների փոխադրումներին վերաբերող աշխատանքների եւ ծառայությունների չափանիշների, ստանդարտների, նորմերի, կանոնների, պահանջների նկատմամբ պետական վերահսկողության սահմանումը եւ իրականացումը.
3) վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում անվտանգության պետական կարգավորման ու կառավարման նպատակով պետական կառավարման մարմինների գործունեության համակարգումը.
4) վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում միջազգային համագործակցությունը:
ՎՏԱՆԳԱՎՈՐ ԲԵՌՆԵՐԻ  ՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ ՊԵՏԱԿԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 7. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորությունները
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը`
1) իրականացնում է պետական քաղաքականությունը.
2) սահմանում է ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռների փոխադրման թույլտվությունների տրամադրման կարգը.
3) սահմանում է ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռների փոխադրումների համար  ներկայացվող պահանջները.
4) սահմանում է ավտոմոբիլային տրանսպորտով փոխադրվող վտանգավոր բեռների ցանկը եւ դրանց փոխադրման համար տրամադրվող թույլտվությունների ժամկետները.
5) ապահովում է վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում միջպետական համագործակցությունը.
6) իրականացնում է օրենքով սահմանված այլ լիազորություններ:
Հոդված  8. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի եւ կապի նախարարության լիազորությունները
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունը`
1) մշակում եւ իրականացնում է իր բնագավառում պետական քաղաքականությունը.
2) իր լիազորությունների մասով մշակում է բնագավառը կարգավորող իրավական ակտերի նախագծեր.
3) իր լիազորությունների սահմաններում հսկողություն է իրականացնում վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում փոխադրման եւ անհրաժեշտ փաստաթղթերի համար սահմանված պահանջների կատարման նկատմամբ.
4) վտանգավոր բեռներ փոխադրելու համար տալիս է թույլտվություն, իսկ մարդու համար ախտածին` 1-ին եւ 2-րդ խմբերի միկրոօրգանիզմներ փոխադրելու դեպքում` նախապես ստանալով Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարության համաձայնությունը.
5) համաձայնեցնում է վտանգավոր բեռներ փոխադրելու երթուղին Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության հետ, եթե երթուղին անցնում է Երեւան քաղաքի վարչական տարածքով` նաեւ Երեւանի քաղաքապետի հետ.
6) ապահովում է տեղեկությունների փոխանակումը շահագրգիռ գերատեսչությունների եւ կառույցների միջեւ.
7) իրականացնում է օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ:
Հոդված 9. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության լիազորությունները
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը`
3) հսկողություն է իրականացնում վտանգավոր բեռների փոխադրումների ընթացքում ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման նկատմամբ եւ ձեռնարկում օրենքով նախատեսված միջոցներ.
4) վտանգավոր բեռների փոխադրումների ժամանակ վտանգավոր բեռ փոխադրողի կողմից գրավոր դիմում ներկայացվելու դեպքում իրականացնում է վտանգավոր բեռի ուղեկցումը անվտանգ երթեւեկությունն ապահովելու նպատակով.
5) տալիս է համաձայնություն վտանգավոր բեռներ փոխադրելու երթուղու վերաբերյալ.
6) մասնակցում է վտանգավոր բեռների փոխադրումների ժամանակ առաջացած վթարների վերացման միջոցառումներին.
7) իրականացնում է օրենքով սահմանված այլ լիազորություններ:
Հոդված 10.  Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության լիազորությունները
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը`
1) մասնակցում է վտանգավոր բեռների փոխադրման անվտանգության ապահովման պետական քաղաքականության իրականացմանը.
3) վտանգավոր բեռների փոխադրման ժամանակ առաջացած վթարների դեպքում իրականացնում է բնակչության եւ տարածքների պաշտպանությանը, վթարների վերացմանն ուղղված միջոցառումներ.
4) իրականացնում է օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ:
Հոդված 11. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման այլ մարմինների լիազորությունները
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների բնագավառում պետական քաղաքականություն իրականացնող պետական կառավարման այլ մարմինների լիազորություններն են`
1) առողջապահության բնագավառ`
ա. մասնակցություն վտանգավոր բեռների փոխադրումների ժամանակ առաջացած վթարների հետեւանքների վերացման միջոցառումներին,
բ. մարդու համար ախտածին` 1-ին եւ 2-րդ խմբերի միկրոօրգանիզմներ փոխադրելու դեպքում համաձայնության տրամադրում,
գ. վտանգավոր բեռների բացասական ներգործությունից մարդու առողջության պաշտպանության միջոցառումների գերակա ուղղությունների մշակում եւ վտանգավոր բեռների փոխադրման նկատմամբ սանիտարահիգիենիկ պահանջների սահմանում,
դ. իրականացնում է օրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված այլ լիազորություններ.
2)  բնապահպանության բնագավառ`
ա. հսկողություն է իրականացնում վտանգավոր բեռների փոխադրման ընթացքում բնապահպանական բնագավառի օրենսդրության պահանջների կատարման նկատմամբ:
ԱՎՏՈՄՈԲԻԼԱՅԻՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏՈՎ ՎՏԱՆԳԱՎՈՐ ԲԵՌՆԵՐ  ՓՈԽԱԴՐՈՂ ՍՈՒԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐՆ ՈՒ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 12.  Վտանգավոր բեռների բեռնառաքողի իրավունքներն ու պարտականությունները
1. Բեռնառաքողն իրավունք ունի`
1) արտադրողից պահանջելու ներկայացնել տեղեկատվություն փոխադրման ենթակա վտանգավոր բեռների վերաբերյալ.
2) վտանգավոր բեռները փոխանցելու փոխադրողին` սահմանված կարգով այն փոխադրելու համար.
3) հրաժարվելու փոխադրողի տրամադրած` տվյալ վտանգավոր բեռների փոխադրման համար չնախատեսված ավտոտրանսպորտային միջոցից:
2. Բեռնառաքողը պարտավոր է`
1) փոխադրողին տրամադրել վտանգավոր բեռները` դրանց  ծագման եւ յուրահատկությունների վերաբերյալ համապատասխան փաստաթղթերով.
2) ապահովել վտանգավոր բեռների նախապատրաստումը փոխադրման համար, դրանք փոխադրողին հանձնել անվտանգ փոխադրումն ապահովող համապատասխան տարաներում, կոնտեյներում, ցիստեռնում կամ փաթեթավորմամբ.
3) իր գործունեության ընթացքում ապահովել աշխատանքային օրենսդրության պահանջների կատարումը:
Հոդված  13. Վտանգավոր բեռներ փոխադրողի իրավունքներն ու պարտականությունները
1. Փոխադրողն իրավունք ունի`
1) հրաժարվելու վտանգավոր բեռների փոխադրումից, եթե հայտնաբերում է տվյալ վտանգավոր բեռի փաստաթղթերով սահմանված պահանջների խախտումներ կամ անհամապատասխանություն.
2) ստանալու հատուցում բեռնառաքողի կամ բեռը ստացողի մեղքով պատճառված վնասի դիմաց:
2. Փոխադրողը պարտավոր է`
1) փոխադրելու համար ընդունել վտանգավոր բեռները.
2) տրամադրել տվյալ վտանգավոր բեռների փոխադրման համար նախատեսված եւ (կամ) համապատասխան կահավորված uարքին ավտոտրանսպորտային միջոցներ.
3) վտանգավոր բեռները նշանակման վայր հասցնել պայմանագրով նախատեսված ժամկետներում, իuկ այդպիuի ժամկետների բացակայության դեպքում` ողջամիտ ժամկետում.
4) ապահովել վտանգավոր բեռների փոխադրման անվտանգությունը` փոխադրման ընթացքում վթարային իրավիճակների առաջացումը կանխելու, իսկ վթարների դեպքում դրանց հետեւանքները վերացնելու նպատակով.
5) անհրաժեշտության դեպքում փոխադրման ժամանակ ապահովել վտանգավոր բեռների ֆիզիկական պաշտպանությունը, պահպանումը եւ ուղեկցումը.
6) վտանգավոր բեռներ փոխադրող ավտոտրանսպորտային միջոցը, փոխադրման համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցները համապատասխանեցնել անվտանգության, սանիտարական օրենսդրության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության պահանջներին.
7) իր գործունեության ընթացքում ապահովել աշխատանքային օրենսդրության պահանջների կատարումը.
8) մշակել եւ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածում նշված համապատասխան մարմին ներկայացնել վտանգավոր բեռների փոխադրման երթուղին: Փոխադրման ամբողջ ընթացքում չշեղվել փոխադրման երթուղուց, պահպանել անվտանգ երթեւեկության պահանջներից բխող կանոնները, անընդհատ հսկողության տակ պահել ավտոտրանսպորտային միջոցի եւ վտանգավոր բեռների վիճակը.
9) բեռնման եւ բեռնաթափման աշխատանքների ժամանակ բեռնող եւ բեռնաթափող անձնակազմին ապահովել անհատական պաշտպանիչ միջոցներով` աշխատանքների ավարտից հետո իրականացնելով դրանց վարակազերծումը կամ ոչնչացումը: Վտանգավոր բեռների փոխադրումից հետո կատարել դատարկ տարայի մաքրում եւ վարակազերծում:
ՎՏԱՆԳԱՎՈՐ ԲԵՌՆԵՐԻ ՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒՄԸ
Հոդված 14. Վտանգավոր բեռների ֆիզիկական պաշտպանությունը եւ ուղեկցումը
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների ֆիզիկական պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովման նպատակով ուղեկցող անձնակազմի ընտրության եւ հրահանգավորման, բժշկական զննության անցկացման պատասխանատվությունը կրում է վտանգավոր բեռ փոխադրողը:
2. Փոխադրման ընթացքում ուղեկցող անձնակազմը՝
1) ապահովում է փոխադրման ամբողջ ընթացքում վտանգավոր բեռների ուղեկցումը, դրանց անվտանգության պահանջների պահպանումը, սպասարկող անձնակազմի եւ ավտոտրանսպորտային միջոցների անվտանգությունը.
2) վտանգավոր բեռի փոխադրումից առաջ անցնում է վտանգավոր բեռի փոխադրման եւ միջադեպերի հետեւանքների վերացման  համար նախապատրաստություն եւ հրահանգավորում.
3) անցնում է բժշկական զննություն.
4) փոխադրման սկզբում ստուգում է վտանգավոր բեռների արտաքին վիճակը` դրանց ճիշտ փաթեթավորումը, պիտակավորումների եւ դրոշմակնքման պահպանվածությունը.
5) միջադեպերի եւ վթարների դեպքում վթարային քարտի պահանջներին համապատասխան  ձեռնարկում է միջադեպերի հետեւանքների վերացմանն ուղղված միջոցառումներ:
Հոդված 15.  Վտանգավոր բեռների փոխադրումներին ներկայացվող պահանջները
1. Վտանգավոր բեռների բեռնման եւ բեռնաթափման աշխատանքների հսկման պատասխանատվությունը կրում է բեռնառաքողի կամ բեռը ստացողի ներկայացուցիչը հանդիսացող պատասխանատու անձը, որն ուղեկցում է բեռը:
2. Վտանգավոր բեռների փոխադրումների ժամանակ բեռնող  եւ բեռնաթափող անձնակազմը`
1) անցնում է հրահանգավորում այդ տեսակի վտանգավոր բեռների հետ վարվելու անվտանգության պահանջներին համապատասխան.
2) հետեւում է պիտակներով եւ նախազգուշացնող նշաններով նշված պահանջների  պահպանմանը.
3) բեռնման եւ բեռնաթափման աշխատանքների ժամանակ առաջացած միջադեպերի  դեպքում վթարային քարտի պահանջներին համապատասխան ձեռնարկում է միջոցառումներ միջադեպերի հետեւանքների վերացման համար.
4) բեռնման եւ բեռնաթափման աշխատանքների ավարտից հետո կատարում է աշխատանքային հագուստի մաքրում եւ վարակազերծում:
3. Վտանգավոր բեռներ փոխադրող ավտոտրանսպորտային միջոցների վարորդները`
1) բեռի փոխադրման ընթացքում պահպանում են սույն օրենքի, ինչպես նաեւ ճանապարհային երթեւեկության բնագավառի օրենսդրության պահանջները.
2) անցնում են հրահանգավորում այդ տեսակի վտանգավոր բեռների հետ վարվելու անվտանգության պահանջներին համապատասխան.
3) յուրաքանչյուր երթից առաջ անցնում են բժշկական զննություն.
4) միջադեպերի առաջացման դեպքում աջակցում են միջադեպի պատճառների վերացմանը.
5) ապահովում են «Միջազգային ավտոճանապարհային փոխադրումներ կատարող տրանսպորտային միջոցների անձնակազմի աշխատանքի մասին» եվրոպական համաձայնագրի պահանջների կատարումը:
Հոդված 16. Վտանգավոր բեռների միջպետական փոխադրումները
1. Վտանգավոր բեռների միջպետական փոխադրումներն իրականացվում են սույն օրենքի, այլ նորմատիվ իրավական ակտերի եւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային համաձայնագրերի պահանջների հիման վրա:
ԱՎՏՈՄՈԲԻԼԱՅԻՆ ՏՐԱՆՍՊՈՐՏՈՎ ՎՏԱՆԳԱՎՈՐ ԲԵՌՆԵՐԻ ՓՈԽԱԴՐՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԿԱՆ ԱՅԼ ՀԱՐՑԵՐ
Հոդված 17.  Վտանգավոր բեռներ փոխադրող սուբյեկտների ապահովագրությունը
1. Վտանգավոր բեռների փոխադրումներում ներգրավված անձանց կյանքը եւ առողջությունը ենթակա են պարտադիր ապահովագրության դժբախտ դեպքերից եւ մասնագիտական հիվանդություններից` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Հոդված  18. Վտանգավոր բեռներ փոխադրելու գործունեության պատասխանատվությունը եւ վեճերի լուծման կարգը
1. Վտանգավոր բեռներ փոխադրելու ընթացքում առաջացած վեճերը լուծվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
2. Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ փոխադրելու մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության խախտման դեպքում իրավաբանական եւ ֆիզիկական անձինք, անհատ ձեռնարկատերերը պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:
3. Սույն օրենքով սահմանված  պարտականությունները  խախտող վտանգավոր բեռներ փոխադրող սուբյեկտները պարտավոր են Հայաստանի Հանրապետությանը փոխհատուցել իրենց մեղքով պատճառված վնասը:
ԳԼՈՒԽ 7
Հոդված 19. Եզրափակիչ դրույթներ
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող երեսուներորդ օրը:
17.03.2012
20.11.2014 «Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
04.03.2020 «Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
09.07.2020 «Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
16.12.2022 «Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին
03.10.2023 «Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին

Глава 4. Права и обязанности субъектов, перевозящих опасные грузы автомобильным транспортом
1. Настоящий Закон устанавливает основные направления и принципы государственной политики в сфере перевозки опасных грузов и необезвреженной тары (далее - опасные грузы) автомобильным транспортом по территории Республики Армения, а также права, обязанности и ответственность грузоотправителя, перевозчика и получателя опасных грузов (далее – субъекты, перевозящие опасные грузы).
1. Действие настоящего Закона распространяется на всех субъектов, организующих и (или) осуществляющих деятельность по перевозке опасных грузов автомобильным транспортом, а также оказывающих услуги, связанные с перевозкой опасных грузов.
2. Действие настоящего Закона не распространяется на перевозку опасных грузов автомобильным транспортом на территории организации, где осуществляется их производство, обработка, хранение, использование или ликвидация, и на перевозки, не осуществляемые по дорогам общего пользования.
3. Действие настоящего Закона не распространяется на перевозки опасных грузов, осуществляемые транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам, органам Полиции и Службы национальной безопасности.
1) опасный груз – опасное вещество, сырье, опасные отходы, которые вследствие их особенностей могут причинить в ходе перевозки вред жизни и здоровью людей, привести к загрязнению окружающей среды и нанести вред транспортным средствам или зданиям и строениям;
2) перевозчик опасного груза – имеющие соответствующее разрешение на перевозку опасного  груза юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, которые осуществляют перевозку опасного груза;
3) перевозка опасного груза – деятельность, связанная с перевозкой опасных грузов от места производства или хранения (начальный пункт) в место назначения (конечный пункт), которая включает действия по приему, перевозке, сдаче опасного груза, его тары, транспортных средств, груза, а также работы, связанные с краткосрочным хранением груза на всех этапах перевозки;
4) маршрут перевозки -  утвержденный для транспортных средств путь следования  от начального до конечного пункта перевозки опасного груза, который включает места их стоянок и пункты заправки;
5) получатель опасного груза – указанные в документах по перевозке юридическое лицо или индивидуальный предприниматель, которые уполномочены на получение отправленного (поставленного) на их имя опасного груза;
6) перевозящее опасный груз автотранспортное средство - грузовое автотранспортное средство, предусмотренное заводом-производителем  либо переоборудованное  перевозчиком в установленном законодательством Республики Армения порядке для перевозки опасного груза данного типа;
7) аварийная карточка – документ установленного образца о свойствах опасного груза и возникающих при его перемещении авариях или инцидентах и действиях по устранению их последствий, который заполняется грузоотправителем и предоставляется  перевозчику вместе с грузом.  Примерная форма аварийной карточки устанавливается Правительством Республики Армения;
8) грузоотправитель – указанные в документах по перевозке индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, которые осуществляют подготовку, упаковку и доставку опасного груза;
9) необезвреженная тара – предусмотренные для перевозки и хранения опасных грузов тары, контейнеры, емкости, цистерны, не прошедшие после разгрузки опасного груза очистку, дезинфекцию, обеззараживание или дезактивацию.
Статья 4. Законодательство о перевозке опасных грузов автомобильным транспортом
1. Законодательство о перевозке опасных грузов автомобильным транспортом состоит из Гражданского кодекса Республики Армения, законов Республики Армения “О транспорте”, “Об автомобильном транспорте”, “Об отходах”, настоящего Закона и иных правовых актов.
ГОСУДАРСТВЕННАЯ ПОЛИТИКА В СФЕРЕ ПЕРЕВОЗОК ОПАСНЫХ ГРУЗОВ АВТОМОБИЛЬНЫМ ТРАНСПОРТОМ
Статья 5. Основные принципы государственной политики в сфере перевозок опасных грузов
1.  Основными принципами государственной политики в сфере перевозки опасных грузов автомобильным транспортом являются:
1) приоритет требований экологической, радиационной и противопожарной безопасности, охраны жизни, здоровья и физической защиты людей, охраны труда и защиты окружающей среды, обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения и безопасности дорожного движения;
2) обеспечение государственного контроля за условиями перевозок опасных грузов.
Статья 6. Основные направления государственной политики в сфере перевозок опасных грузов
1. Основными направлениями государственной политики в сфере перевозок опасных грузов являются:
1) разработка и реализация государственной политики в сфере перевозок опасных грузов;
2) установление и осуществление государственного контроля за критериями, стандартами, нормами, правилами, требованиями к работам и услугам, связанным с перевозками опасных грузов;
3) координация деятельности органов государственного управления в целях государственного регулирования и управления безопасностью в сфере перевозок опасных грузов;
4) международное сотрудничество в сфере перевозок опасных грузов.
ПОЛНОМОЧИЯ ОРГАНОВ ГОСУДАРСТВЕННОГО УПРАВЛЕНИЯ В СФЕРЕ ПЕРЕВОЗОК ОПАСНЫХ ГРУЗОВ
Статья 7. Полномочия Правительства Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов
1. Правительство Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов:
1) реализует государственную политику;
2) устанавливает порядок выдачи разрешений на перевозку опасных грузов автомобильным транспортом;
3) устанавливает требования, предъявляемые к перевозкам опасных грузов автомобильным транспортом;
4) устанавливает перечень перевозимых автомобильным транспортом опасных грузов и сроки разрешений, выдаваемых на их перевозку;
5) обеспечивает межгосударственное сотрудничество в сфере перевозок опасных грузов;
6) осуществляет другие установленные законом полномочия.
Статья 8.  Полномочия Министерства транспорта и связи Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов
1. Министерство транспорта и связи Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов:
1) разрабатывает и реализует государственную политику в своей сфере;
2) разрабатывает проекты регулирующих сферу правовых актов в части своих полномочий;
3) осуществляет в пределах своих полномочий надзор за выполнением требований, установленных в сфере перевозок опасных грузов для их перевозки и необходимых документов;
4) выдает разрешения на перевозку опасных грузов, а в случае перевозки патогенных для человека микроорганизмов 1-й и 2-й групп – с предварительно полученного согласия Министерства здравоохранения Республики Армения;
5) согласовывает маршрут перевозки опасных грузов с Полицией Республики Армения, а если маршрут проходит по административной территории города Еревана, - также с мэром Еревана;
6) обеспечивает обмен сведениями между заинтересованными ведомствами и структурами;
7) осуществляет другие полномочия, установленные законом и иными правовыми актами.
Статья 9. Полномочия Полиции Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов
1. В сфере перевозок опасных грузов Полиция Республики Армения:
3) осуществляет надзор за обеспечением безопасности дорожного движения при перевозках опасных грузов и принимает меры, предусмотренные законом;
4) осуществляет при перевозках опасных грузов сопровождение опасного груза в целях обеспечения безопасного движения - в случае подачи перевозчиком опасного груза письменного заявления;
5) дает согласие на маршрут перевозки опасных грузов;
6) участвует в мероприятиях по ликвидации аварий, возникших при  перевозке опасных грузов;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные законом.
Статья 10. Полномочия  Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов
1. Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов:
1) участвует в реализации государственной политики по обеспечению безопасности перевозки опасных грузов;
3) в случае аварий, возникших при перевозке опасных грузов, осуществляет мероприятия, направленные на защиту населения и территорий, ликвидацию аварий;
4) осуществляет другие полномочия, установленные законом и иными правовыми актами.
Статья 11. Полномочия других органов государственного управления Республики Армения в сфере перевозок опасных грузов
1. Полномочиями других органов государственного управления, осуществляющих государственную политику в сфере перевозок опасных грузов, являются:
1) в сфере здравоохранения:
а. участие в мероприятиях по устранению последствий аварий, возникших при перевозках опасных грузов,
б. дача согласия при перевозке патогенных для человека микроорганизмов  1 и 2 групп,
в. разработка приоритетных направлений мероприятий по защите  здоровья человека от отрицательных воздействий опасных грузов и установление санитарно-гигиенических требований к перевозке опасных грузов;
г. выполнение других полномочий, установленных законом и иными правовыми актами;
2) в сфере охраны природы:
а. контроль за соблюдением требований законодательства в сфере охраны природы при перевозке опасных грузов.
ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ СУБЪЕКТОВ, ПЕРЕВОЗЯЩИХ ОПАСНЫЕ ГРУЗЫ АВТОМОБИЛЬНЫМ ТРАНСПОРТОМ
Статья 12. Права и обязанности грузоотправителя опасных грузов
1. Грузоотправитель имеет право:
1) требовать от производителя представления информации об опасных грузах, подлежащих перевозке;
2) передавать опасные грузы перевозчику для их перевозки в установленном порядке;
3) отказываться от предоставленных перевозчиком автотранспортных средств, не предусмотренных для перевозок данных опасных грузов.
2. Грузоотправитель обязан:
1) предоставлять перевозчику опасные грузы с соответствующими документами об их происхождении и особенностях;
2) обеспечивать подготовку опасных грузов к перевозке, сдавать их перевозчику в соответствующих тарах, контейнерах, цистернах или упаковках, обеспечивающих безопасную перевозку;
3) обеспечивать в ходе  своей деятельности выполнение требований трудового законодательства.
Статья 13. Права и обязанности перевозчика опасных грузов
1. Перевозчик имеет право:
1) отказываться от перевозки опасных грузов, если он выявляет нарушения или несоответствие требованиям, установленным документами данного опасного груза;
2) получать компенсацию за ущерб, причиненный по вине грузоотправителя или грузополучателя.
2. Перевозчик обязан:
1) принимать опасные грузы для перевозки;
2) предоставлять  исправные транспортные средства, предусмотренные и (или) соответствующим образом оборудованные для перевозки данных опасных грузов;
3) доставлять опасные грузы в пункт назначения в предусмотренные договором сроки, а при отсутствии таких сроков – в разумный срок;
4) обеспечивать безопасность перевозки опасных грузов в целях предупреждения возникновения аварийных ситуаций в ходе перевозки, а в случае аварий - устранения их последствий;
5) обеспечивать при необходимости физическую защиту, хранение, сопровождение опасных грузов при перевозке;
6) приводить автотранспортное средство, перевозящее опасный груз, необходимые для перевозки технические средства  в соответствие с  требованиями безопасности, санитарного законодательства, и требованиями в области охраны окружающей среды;
7) обеспечивать в ходе своей деятельности выполнение требований трудового законодательства;
8) разрабатывать маршрут перевозки опасных грузов и представлять  его соответствующему органу,  указанному в статье 8 настоящего Закона. Не отклоняться от маршрут  перевозки в течение всего хода перевозки, соблюдать правила, вытекающие из требований безопасности движения, постоянно держать под контролем состояние автотранспортного средства и опасного груза;
9) обеспечивать в ходе погрузочно-разгрузочных работ осуществляющий погрузку и разгрузку персонал средствами индивидуальной защиты с проведением по окончании работ их дезинфекции или ликвидации. Производить после перевозки опасных грузов очистку и дезинфекцию порожней тары.
ОРГАНИЗАЦИЯ ПЕРЕВОЗОК ОПАСНЫХ ГРУЗОВ
Статья 14. Физическая защита и сопровождение опасных грузов
1. Ответственность за отбор и инструктаж, проведение медицинского осмотра сопровождающего персонала в целях обеспечения  физической защиты и безопасности перевозок опасных грузов несет перевозчик опасных грузов.
2. В ходе перевозки сопровождающий персонал:
1) обеспечивает в течение всего хода превозки сопровождение опасных грузов, соблюдение требований по их безопасности, безопасность обслуживающего персонала и автотранспортных средств;
2) проходит перед перевозкой опасных грузов подготовку и инструктаж по перевозке опасного груза и устранению последствий  инцидентов;
3) проходит медицинский осмотр;
4) проверяет в начале перевозки внешнее состояние опасных грузов - их правильную упаковку, сохранность маркировок и пломб;
5) принимает в случае инцидентов и аварий соответствующие меры, направленные на устранение последствий инцидентов, - в соответствии с требованиями аварийной  карточки.
Статья 15. Требования, предъявляемые к перевозкам опасных грузов
1. Ответственность за контроль над работами по погрузке и разгрузке опасных грузов несет сопровождающее груз ответственное лицо, являющееся представителем  грузоотправителя или грузополучателя.
2. Во время перевозок опасных грузов персонал по погрузке и разгрузке:
1) проходит инструктаж в соответствии с требованиями безопасного обращения с опасными грузами подобного типа;
2) следит за соблюдением требований, указанных на маркировках и предупреждающих знаках;
3) принимает в случае возникновения инцидентов в ходе погрузочно-разгрузочных работ меры по устранению последствий инцидентов в соответствии с требованиями аварийной карточки;
4) осуществляет по завершении погрузочно-разгрузочных работ очистку и дезинфекцию рабочей одежды.
3. Водители автотранспортных средств, перевозящих опасные грузы:
1) соблюдают в ходе перевозки груза требования настоящего Закона, а также законодательства в сфере дорожного движения;
2)  проходят инструктаж в соответствии с требованиями по безопасному обращению с опасными грузами подобного типа;
3) проходят медицинское обследование перед каждым рейсом;
4) оказывают в случае возникновения инцидентов содействие в устранении причин инцидентов;
5) обеспечивают выполнение требований Европейского Соглашения “О работе экипажей транспортных средств, производящих  международные автомобильные перевозки”.
Статья 16. Межгосударственные перевозки опасных грузов
1. Межгосударственные перевозки опасных грузов осуществляются на основании требований настоящего Закона, иных нормативных правовых актов и международных соглашений Республики Армения.
ДРУГИЕ ВОПРОСЫ ОРГАНИЗАЦИИ ПЕРЕВОЗОК ОПАСНЫХ ГРУЗОВ АВТОМОБИЛЬНЫМ ТРАНСПОРТОМ
Статья 17. Страхование субъектов, перевозящих опасные грузы
1.  Жизнь и здоровье лиц, привлеченных к перевозкам опасных грузов, подлежат обязательному страхованию от несчастных случаев  и профессиональных заболеваний  в соответствии с законодательством Республики Армения.
Статья 18. Ответственность за деятельность по перевозке опасных грузов и порядок разрешения споров
1. Споры, возникшие в ходе перевозки опасных грузов, разрешаются в соответствии с законодательством Республики Армения
2. Юридические и физические лица, индивидуальные предприниматели в установленном законом порядке несут ответственность при нарушении ими законодательства Республики Армения о перевозке опасных грузов автомобильным транспортом.
3. Перевозящие опасные грузы субъекты, нарушившие установленные настоящим Законом обязанности, обязаны возместить Республике Армения причиненный по их вине ущерб.
Статья 19. Заключительные положения
1. Настоящий Закон вступает в силу на тридцатый день, следующий за днем его официального опубликования.
20.11.2014 О внесении изменений в Закон Республики Армения “О перевозке опасных грузов и необезвреженной тары автомобильным транспортом”